جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

راهنمای گام به گام ثبت انواع شرکت ها

ثبت شرکت های تجاری

در این مقاله مجتمع ثبتی ایلیا می خواهد برایتان در رابطه با انجام گام به گام ثبت انواع شرکت ها توضیحات جامعی ارائه دهید تا در حد امکان پاسخگوی سولات شما عزیزان باشیم به شما پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از روش های ثبت شرکت تجاری در ایران تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ثبت انواع شرکت های تجاری

ثبت شرکت فرآیندی می باشد که طی آن اشخاص حقیقی یا حقوقی قراردادی را مابین خود امضا می کنند که این قرارداد در برگیرنده قواعدی برای تعامل این اشخاص با یکدیگر و همچنین با اشخاص ثالت (خارج شرکت) است.

 برای ثبت شرکت ابتدا باید یک اسم برای شرکت انتخاب کنید، بعد باید نوع و موضوع شرکت خود را مشخص نمایید از انواع ثبت شرکت ها بر حسب فعالیت و نوع تعامل مابین شرکا و سهامداران متنوع هستند، نظیر سهامی خاص، مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، سهامی عام که مسلماً بر حسب نوع شرکت قواعد و چارچوب حاکم و در نتیجه نوع قرارداد و مراحل ثبت شرکت نیز متفاوت خواهد بود.

از آنجا که ۹۰ درصد شرکت های ثبت شده از نوع ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت مسئولیت محدود هستند انتخاب سختی پیش رو نخواهید داشت.

میتوانید جهت اطلاعات بیشتر با مطالعه این صفحه و یا از طریق تماس با ما یا ایجاد کامنت در انتهای این صفحه اطلاعات لازم را در خصوص ثبت انواع شرکت مورد نیاز خود کسب نمایید.

در این جا دو تا از انواع شرکتهایی که متقاضی زیادی برای ثبت دارند را در ابتدا و در مورد شرکتهای دیگر بعد از راهنمایی کامل مراحل شرکت ها به آن ها می پردازیم.

ثبت شرکت های تجاری

گام به گام ثبت انواع شرکت ها

با توجه به سامانه ای شدن فرایند ثبت شرکت میتوانید این کار را انجام دهید ولی باید بدانید این فرآیند نیازمند تجربه و تخصص است. شما میتوانید با مطالعه راهنمای ثبت انواع شرکت های تجاری که در ادامه به شما ارائه می شود، خودتان اقدام به ثبت شرکت نمایید یا اینکه با کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا تماس حاصل نمایید.

در ادامه چگونگی ثبت یک شرکت تجاری را به شما توضیح میدهیم.

          گام اول : انتخاب شریک مناسب          

          زمان ثبت شرکت ابتدایی ترین اقدامی که شما انجام می دهید انتخاب شرکا است باید بدانید استاندارد هر شرکت برای تعداد نفرات شرکا برای ثبت چگونه است زمانی است که شما 2 نفر هستید اما می خواهید شرکت تعاونی ثبت کنید پس امکان پذیر نیست .

زیرا تعدا باید 7 نفر باشد در نتیجه باید بررسی شود و سپس بر اساس نوع تعداد مشخص و برای ثبت اقدام نمایید. تعداد اعضای استاندرد برای هر شرکت تا زمانی که به طور استاندارد تکمیل نشود احتمال ثبت وجود ندارد.          

          گام دوم : انتخاب نامی مناسب                    برای                    شرکت         

         مرحله دوم (نام و نوع شخص حقوقی) می باشد. در این قسمت باید 5 نام را که از سه سیلاب خاص و با ریشه فارسی می باشد با توجه به اولویت خود واردانتخاب نمایید.

توجه                  داشته                  باشید نام انتخابی نباید تکراری نباشد نمی توانید از اسامی مخفف مربوط به ارگان دولتی استفاده نمایید.        

        جهت انتخاب نام زیبا برای شرکت خود روی لینک اسم شرکت کلیک نمایید.        

        گام سوم : مشخص کردن موضوع فعالیت        

        انتخاب موضع فعالیت یعنی انتخاب آینده کاریتان شما قاعدتاً در هنگام ثبت شرکت موضوع کلی شرکت خودتان را می دانید اما نیاز است این موضوع طراحی شود                پردازش                شود و بعد از آن برای ثبت به اداره ثبت شرکتها ارسال شود اما به طور کلی مضوع نشان دهنده هدف نهایتان است که باید دقت نمایید .       

       گام چهارم : مشخص              کردن              دفترمرکزی      

      این قسمت در سایت با عنوان مشخصات مرکز اصلی معرفی شده است. در این قسمت باید آدرس دفتر مرکزی به همراه کدپستی دقیق و کامل وارد نمایید در صورتی که آدرس دقیق            ندارید           می توانید آدرس منزل خود یا یکی از شرکا را وارد نمایید اما توجه داشته باشد این آدرس به عنوان نشانی دفتر مرکزی شما معرفی می گردد و در روزنامه رسمی شرکت انتشا  ر می یابد.    

     گام پنجم : انتخاب سرمایه ای            مناسب    

     در قسمت سرمایه شخص حقوقی می بایست سرمایه اولیه شرکت را مشخص نمایید. باید بدانید که سرمایه شرکت با مسئولیت محدود به صورت” نقدی” می باشد و در شرکت سهامی خاص باید 35 درصد میزان سرمایه اولیه واریز به بانک می گردد.

حداقل سرمایه مورد نیاز 100هزار تومان می باشد هرچقدر سرمایه شرکت بالاتر اعتبار شرکت بیشتر میشود.     

     طبق قانون تجارت تمام شرکتها          باید         یک سرمایه مشخص شده داشته باش  ند. بدون سرمایه هیچ شرکتی امکان ثبت ندارد میزان مهم بودن و اعتبار هر شرکت بستگی به سرمایه شرکت دارد   

    گام ششم : ورود اطلاعات        کلیه        سهامداران   

   در این قسمت باید کلیه      اطلاعات     شناسنامه ای سهامداران   و اعضا شرکت را وارد می نمایید اگر تعداد افراد شرکت بیش از 150 نفر است باید با توجه به فرم سامانه ثبت شرکت ها بارگذاری شود و در نهایت گزینه ثبت را میزنید. 

  گام هفتم : انتخاب درصد سهام سهامدران  

  در این قسمت باید اطلاعات مربوط به    سرمایه   شرکا را وارد نمایید با مشخص کردن ن  ام هرفرد میزان سهام آن نیز وارد میشود نوع سهام نیز مشخص میگردد که نقدی است یا غیرتقدی.

 گام هشتم : تنظیم و تدوین اوراق ثبتی شرکت 

 بعد از تکمیل کلیه اطلاعات درخواستی از شما درخواست می شود اساسنامه و شرکتنامه شرکت را بارگذاری نمایید.فرم های پیش فرض وجود دارد شما میتوانید دریافت نمایید و  اطلاعات درخواستی آن را کامل نمایید و در سامانه بارگذاری کنید.

بعد از تایید نهایی اطلاعات وارد شده در سامانه  ثبت شرکتها منتظر می مانید تا تایید نام شرکت شما اعلام گردد و بعد از آن کلیه مدارک درخواستی را به آن اداره ارسال نمایید.

گام آخر : ثبت نام در روزنامه رسمی

بعد از تایید تمام مدارک و صدور آگهی تاسیس و دریافت شماره ثبت موسسین باید برای انتشار روزنامه رسمی شرکت خود ثبت نام نمایند در روزنامه رسمی مواردی از انتشار شامل آدرس دفتر مرکزی، میزان سهام سهاداران و سمت آنها و سرمایه اولیه شرکت اعلام میگردد.

تقریبا از زمان ثبت نام تقریبا دو هفته کاری زمان میبرد تا انتشار روزنامه رسمی شرکت صورت گیرد.

گام به گام ثبت انواع شرکت ها

مشخصات عمومی انواع شرکت های تجاری

  • شرکت سهامی عام

شرکتهای سهامی عام تعداد شرکا در این شرکتها 5 نفر است می توان بیشتر نیز باشد که بستگی به انتخاب اعضا دارد بازرس در این شرکت باید انتخاب شود و حضور آنها الزامی است.

سرمایه در این شرکتها نیز باید تعریف شود حداقل سرمایه باید 500 هزار تومان باشد بیشتر بودن این سرمایه باعث بالا رفتن سرمایه شرکت می شود .مسئولیت هر شرکت بستگی به میزان مبلغ اسمی سهام هریک از شرکای شرکت دارد.

  • شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص 3 شریک و میزان سرمایه حداقلی 100 هزارتومان در این شرکتها مسئولیت داده شده به اعضا بستگی به میزان سهام اسمی هرشریک دارد.

  • شرکت با مسئولیت محدود

در شرکتهای با عنوان مسئولیت محدود تعداد اعضا 2 نفر و سرمایه شرکت حداقل 100 هزار تومان است و مسئولیت هر شریک بستگی به میزان سهم الشرکه هر شریک دارد .

  • شرکت تضامنی

.تعداد اعضا در شرکتهای مسئولیت محدود 2 نفر است سرمایه در ان شرکتها یک استثنا است و تعریفی ندارد. مسئولیت شرکا در این شرکتها به صورت نامحدود است و شریک به طور کامل مسئولیت دارد.

  •                                 شرکت نسبی

عنوان دیگری از شرکتهای تایید شده توسط قانون تجارت شرکت نسبی می باشد این شرکت بین دو اعضا تشکیل و مسئولیت هر شریک به نسبت سهم الشراکه هر شریک بستگی دارد

  • شرکت مختلط سهامی

نوع دیگری از شرکتها شرکت های مختلط سهامی است همانند شرکت مسئولیت محدود ، تضامنی و نسبی تعداد اعضا باید 2 نفر باشد و مدیران در این شرکتها یک نفر است مسئولیت هر شریک در این شرکت بستگی به آن دارد که شریک از شرکت سهامی آمده یا مسئولیت محدود شریک در شرکت های مسئولیت های محدود یا همان ضامن به طور نامحدود انتخاب می شود و در سهامی خاص به میزان مبلغ اسمی هریک از شرکا است .

  • شرکت مختلط غیرسهامی

این شرکت تعداد اعضای آن 2 نفر است و به دلیل تشکیل آن با یک شریک از شرکت غیر سهامی و یک شریک از شرکت نامحدود به این صورت است که میزان مسئولیت فردی که از شرکت نامحدود آمده نامحدود و فردی که از شرکت غیر سهامی آمده بر اساس میزان سهم الشرکه است.

  • شرکت تعاونی

در شرکتهای تعاونی اعضای  انتخابی در این شرکت ها 7 نفر است در این نوع شرکتها اگر سهامی باشد بر اساس مبلغ اسمی هر سهام دار مشخص می شود و اگر غیر سهامی باشد بر اساس تراضی شرکا در اساسنامه.

برای اطلاع از بهترین انواع ثبت شرکت تجاری و نحوه ثبت شرکت های تجاری در ایران تنها کافی است با مجتمع ثبتی ایلیا با دارا بودن وکلای حقوقی مجرب در زمینه ثبت شرکت های تجاری تماس بگیرید. ما راهنمای تخصصی شماییم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
7 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کرمانی
کرمانی
4 سال قبل

با اهداء سلام با توجه با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم نیاز ثبت موسسه حقوقی بدون نیاز به داشتن پروانه وکالت و قابل ثبت بودن توسط فرد غیر وکیل . آیا اداره ثبت شرکتها در حال حاضر به این رای تمکین میکند و موسسه حقوقی بدون وکیل قابل ثبت است .

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  کرمانی
4 سال قبل

سلام در حال حاضر اداره ثبت بر اساس این رای عمل نمیکنه

علی
علی
5 سال قبل

قصد ثبت یک شرکت را داریم و می خواهیم نوع ثبت شرکت به گونه ای باشد که از تسهیلات موجود به نحو احسن استفاده شود. یرای مثال ثبت شکرت در منطقه آزاد یا دانش بنیان یا حتی خارج از کشور
یکی از اعضا عضو هیئت علمی دانشگاه است و از این حیث مشکلی نیست.
نوع فعالیت شرکت مربوط به بسته بندی و صادرات زعفران و مواد معدنی است.

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  علی
5 سال قبل

سلام هر شرکتی متناسب با نوع ثبت آن در منطقه آزاد باشه یا به عنوان شرکت دانش بنیان باشه و یا ثبت معمولی باشه نوع فرآیند مالیاتی آن متفاوت هست بنا براین اول باید نوعش رو مشخص کنین تا بعد در مورد معافیت ها حرف بزنیم

باران
باران
6 سال قبل

سلام وقت بخیر،بنده ترانه سرا هستم،میخوام شرکت ترانه ثبت کنم؛لطف میکنید هزینه شو بهم بگید. خیلی ممنون.

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  باران
6 سال قبل

با سلام وقت بخیر کارشناسان متخصص ایلیا در اسرع وقت با شما تماس میگیرند

اسفندیار
اسفندیار
7 سال قبل

ممنون از محتوای خوب و جزابتون ،عالی بود.
امیدوار هستم که همیشه در حوزه ثبت شرکت و خدمات حقوقی موفق باشید