جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

مجتمع ثبتی ایلیا در این مقاله تلاش بر آن دارد تا درباره ثبت شرکت سهامی خاص مطالبی را به متقاضیان این امر ارائه نماید. چنانچه در صدد ثبت شرکت سهامی خاص می باشید. حتماً مقاله پیش رو که راهنمای کامل ثبت این شرکت است را مطالعه نمایید.

ثبت شرکت سهامی خاص

شما برای ثبت شرکت سهامی خاص ابتدا باید بدانید تعداد نفراتی که می خواهید با آنها شرکتتان را به ثبت برسانید چند نفر است بعد اقدام نمایید.

این را بدانید به طور کلی با کمتر از 5 نفر اجازه ثبت شرکت سهامی خاص را ندارید اما از این 5 نفر تنها 3 نفر باید به عنوان سهامدار و 2 نفر بازرس باشد. (لازم به ذکر است که اگر بیشتر از 3 نفر را به عنوان سهام دار انتخاب نمایید مانعی ندارد.)

بعد از مشخص شدن تعداد افراد سمت ها، میزان سهم هر فرد، انتخاب نام برای شرکت، موضوع فعالیت شرکت، دارندگان حق امضا، اختیارات، بازرسین، آدرس شرکت را انتخاب و آن را در اساسنامه شرکت قید می نمایید و به امضای تمامی سهامداران می رسد و به اداره ثبت شرکت ها ارسال می گردد (ابتدا باید اظهارنامه تایید نام را برای اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید) بعد از تایید اساسنامه ارسال می گردد.

شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت هر شرکتی یک سری شرایط خاص مدنظراست برای شرکتهای سهامی خاص به این ترتیب است که :

ما باید یک سرمایه به صورت حداقلی داشته باشیم که در شرکت های سهامی خاص از 100 هزار تومان است (لازم به ذکر است که باید 35 درصد از سرمایه ی اولیه باید نزد یک بانک با نام شرکت در شرف تاسیس)

تعداد شرکا و سهام داران حداقل 3 نفر و بازرسین دو نفر کمتر از آن امکان ثبت وجود ندارد و بیشتر از آن بلامانع است.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

  • کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا سهامدار و بازرسین
  •  امضاء کلیه صفحات اساسنامه به همراه اظهارنامه
  •  ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35% سرمایه اولیه شرکت
  •  مجوز درصورت نیاز موضوع فعالیت به مجوز
  •  مدرک تحصیلی در صورت نیاز موضوع به مدرک تحصیلی

سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه شرکت سهامی خاص یک تعریف مشخص شده برای خود دارد به این صورت که 100 هزار تومان مبلغ اولیه سرمایه شرکت که بیشتر شدن آن باعث بالاتر رفتن اعتبار و کمتر از آن امکان ثبت وجود ندارد.

نحوه ی تایین سرمایه نیز به این ترتیب است که 35 درصد از سرمایه (سرمایه در این قسمت هر مقداری باشد فرقی نمی کند) 35 درصد از آن باید در بانک با نام شرکت در شرف تاسیس واریز شود (لازم است بدانید بعد از ثبت شرکت می توانید این مبلغ را از بانک پس بگیرید اما قبل از ثبت نهایی امکان پذیر نیست.)

انتخاب نام برای ثبت شرکت سهامی خاص

تمامی اسامی انتخابی برای ثبت شرکت سهامی خاص به این گونه است که اسمی باید ریشه کاملا ایرانی داشته باشند و از لغت نامه ی دهخدا استخراج شوند قبلا در شهر مورد نظر به ثبت نرسیده باشد.

اسامی انتخابی باید به گونه ای باشد که چند سیلابه (واژه) خاص در کنار هم قرار بگیرند و تنها یک سیلاب (واژه ) عام وجود داشته باشد.

اسامی را باید به ترتیب اولویت به اداره ثبت شرکتها ارسال نمایید.

سامانه ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص به مانند تمامی شرکت های تجاری قابل ثبت در اداره ثبت شرکتها باید در سامانه https://sherkat.ssaa.ir/ به ثبت رسند تا بتوان قانونمند به فعالیت تجاری خود بپردازد. البته به دلیل تخصصی بودن امور ثبت شرکتها بهتر است امور را به متخصصان ثبت شرکت سهامی خاص بسپارید و خیال خود را از بابت ثبت شرکت آسوده کنید.

مدت زمان ثبت شرکت سهامی خاص

از زمانی که مدارک خود را به طور کامل به ما ارائه دهید 3 الی 5 روز کاری زمان لازم است تا شرکت شما به صورت نهایی به ثبت و به اصطلاح آگهی شود.

"</p

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص

هزینه ثبت شرکت را نوع نیاز ومیزان پارامترهای درخواستی شما موکل گرامی معین می سازد. بطور مثال میزان سرمایه ی شرکت، نوع موضوع، تعداد اعضا، میزان کاراکترهایی که در فعالیت شرکت ذکر می شود، حق الثبت شرکت و حق الدرج آگهی روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و روزنامه کثیر النتشار از این پارامترها محسوب می شود.

قوانین ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.به موجب ماده 2 لایحه مزبور شرکت سهامی، شرکت بازرگانی محسوب می شود، در صورتی که موضوع عملیات آن، بازرگانی نباشد. بنابراین، شرکت سهامی به محض تشکیل و ثبت، در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد.

هر چند که برای انجام امور غیر تجاری، مانند خرید و فروش آپارتمان، تاسیس شده باشد و با توجه به اینکه موضوع شرکت های تجاری دیگر، باید حتماَ امور تجاری باشد، تا شرکت بازرگانی محسوب گردند لذا می توان گفت که لایحه اصلاح قانون تجارت، در مورد شرکت های عام و خاص قائل به استثنا شده و به این طریق خواسته است با وسعت بخشیدن به زمینه های فعالیت، موجبات بیشتر تشکیل آن ها، بخصوص تشکیل شرکت سهامی عام را که در آن سرمایه های کوچک از راه خرید سهام، امکان مشارکت و جریان پیدا می کند، فراهم آورد.

قوانین مربوط به ثبت شرکت سهامی خاص  متفاوت است و قانون گذاران با توجه به لایحه قانونی 1347 مقرر شده برای امضای اساسنامه در شرکتهای سهامی خاص باید با حضور یک وکیل صورت گیرد .

و در همین لایحه آمده شرکا باید به مقدار سهمی که در شرکت دارند نسبت به آن تعهد داشته باشند سرمایه ی شرکت در مواردی می تواند به صورت غیر نقدی باشد و آورده باید مورد توجه کارشناسان دادگستری قرار گیرد، باید در نظر داشته باشید که این مبلغ حتما توسط کارشناسان برآورد و شما نمی توانید بیشتر یا کمتر از سرمایه اعلامی آورده داشته باشید.

انتخاب مدیران و بازرسان در شرکت سهامی خاص

شرط دیگر تشکیل شرکت سهامی خاص انتخاب مدیران و بازرسان شرکت است که لازم نیست در مجمع عمومی موسس برگزیده شوند. اما طبق قسمت اخیر ماده 17 لایحه قانونی 1347 – که در مورد شرکت سهامی عام لازم الاجرا است مدیران و بازرسان شرکت باید به طور کتبی قبول سمت کنند.

گواهی بانکی برای <yoastmark class=

نمونه گواهی بانکی برای ثبت شرکت سهامی خاص

سازمان بورس و اوراق بهادار

اداره نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای

بدین وسیله گواهی می‌شود، حساب [عنوان حساب] به شمارۀ [شمارۀ حساب] به نام شرکت [نام شرکت] سهامی خاص در شرف تأسیس، که نزد شعبۀ [نام شعبۀ بانک] کد [کد شعبه] بانک [نام بانک] افتتاح گردیده، برای انجام پذیره‌ نویسی سهام شرکت یادشده، اختصاص یافته است.

در رعایت مفاد تبصرۀ 3 مادۀ 23 قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، از زمان افتتاح حساب، استفاده از وجوه تأدیه شده در این حساب تا زمان اعلام کتبی سازمان بورس و اوراق بهادار، امکان‌پذیر نمی‌ باشد.

ماندۀ این حساب در تاریخ صدور این تأییدیه، مبلغ مانده حساب در زمان صدور تأییدیه ریال می‌باشد.

مهر و امضای شعبه

اظهارنامه ثبت شرکت سهامی خاص

بسمه تعالی

1- نام شركت: ……………………………………. +سهامی خاص

2- موضوع شركت: ……………………………….

3- مبلغ سرمایه شركت و تعیین مقدار نقد و غیر نقد آن به تفكیک و تعداد سهام بانام و بی نام و مبلغ اسمی آنها و در صورتی كه سهام ممتاز مورد نظر باشد، با تعیین خصوصیات و امتیازات اینگونه سهام: سرمایه شركت مبلغ ………… ریال نقد و مبلغ 0 ریال غیر نقد، …………… ریالی بانام و منقسم به ………. سهم ……………. ریالی با نام می باشد.

4-  میزان سهام و تعهد هر یک از موسسین و مبلغی كه پرداخت كرده اند با تعیین شماره حساب و نام بانكی كه وجوه پرداختی در آن واریز شده است، در مورد آورده غیرنقدی یعنی اوصاف و مشخصات و ارزش آن به نحوی كه بتوان از كم و كیفیت آورده غیرنقدی اطلاع حاصل نمود.

مبلغ ………………… ریال بابت سرمایه شركت طی گواهی بانک …………………. و شماره حساب ……………………. به تاریخ …………………… پرداخت گردیده و مبلغ ………………… ریال در تعهد سهامداران می باشد.

مشخصات آورده غیرنقدی: ندارد / دارد (با ذکر مشخصات دقیق آورده های غیر نقدی).

5- مركز اصلی شركت: …………………………

کدپستی: …………………………………………….

6- نشانی كامل شعب و كدپستی شركت و نام مدیران آن: ندارد/ دارد (با ذکر مشخصات کامل نشانی، کدپستی شعب و نام مدیران آن).

7- مدت شركت از تاریخ ثبت به مدت: تاریخ ثبت شركت از ……………… به مدت نامحدود/ محدود (با ذکر دقیق مدت).

8- مدیران شركت و اشخاصی كه حق امضاء دارند:

آقای/ خانم ………………… به سمت مدیرعامل، آقای/ خانم ………………… با سمت رئیس هیات مدیره، آقای/ خانم ……………… در سمت نائب رئیس هیات مدیره برای مدت ………………………… انتخاب گردیدند.

9- كلیه اسناد و اوراق تعهدآور شرکت و چک و بروات و سفته ها و سایر اوراق عادی و تجاری با امضای هر یک از اعضا هیات مدیره به تنهایی همراه با مهر شرکت معتبر خواهد بود.

10- نام مدیرعامل، شماره ملی و حدود اختیارات آن در شركت

آقای/ خانم ………………… با كد ملی ………………………  به نشانی: ……………………………
کدپستی: …………………………

حدود اختیارات: طبق اساسنامه.

11- بازرسان اصلی و علی البدل شركت:

آقای/ خانم …………………… با شماره ملی ……………………..  به نشانی: …………………………. کدپستی: …………………………….. به سمت بازرس اصلی و آقای/ خانم ……………….. با شماره ملی …………………… به نشانی: …………………………… کدپستی: ………………………….. به سمت بازرس علی البدل شركت برای مدت ……………….. انتخاب گردیدند.

12- اساسنامه شركت مشتمل بر 64 ماده و 12 تبصره می باشد كه در جلسه مورخ ……………… ساعت ………. به تصویب رسیده است.

13- نام روزنامه های كثیرالانتشار شركت جهت درج آگهی …………………. انتخاب گردید.

14- هویت كامل و اقامتگاه موسسین و تعداد سهام بانام و بی نام و سهام ممتاز و محل امضاء موسسین:
الف- اشخاص حقیقی:

1. نام و نام خانوادگی ……………. به شماره ملی …………….. تعداد سهام ….. سهم بی نام /  با نام عادی / ممتاز ، به نشانی: ……………………… کدپستی: ……………….

2. نام و نام خانوادگی ……………. به شماره ملی …………….. تعداد سهام ….. سهم بی نام /  با نام عادی / ممتاز ، به نشانی: ……………………… کدپستی: ……………….

3. نام و نام خانوادگی ……………. به شماره ملی …………….. تعداد سهام ….. سهم بی نام /  با نام عادی / ممتاز ، به نشانی: ……………………… کدپستی: ……………….

4. نام و نام خانوادگی ……………. به شماره ملی …………….. تعداد سهام ….. سهم بی نام /  با نام عادی / ممتاز ، به نشانی: ……………………… کدپستی: ……………….

ب- اشخاص حقوقی: ندارد/ دارد (با ذکر دقیق مشخصات شخصیت حقوقی و ذکر مشخصات نماینده آن).

از اینکه تا انتهای مقاله برای اطلاع از ثبت شرکت همراه ما بودید متشکریم. خاطر نشان می شویم که چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با هر سوال و مسئله ای روبرو شدید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

4.2/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شهرزاد صفی پور
شهرزاد صفی پور
1 سال قبل

با چند درصد از سهام شرکت میشه سهام دار اصلی شرکت شد؟

Abolfazl
Abolfazl
2 سال قبل

با سلامبرای ثبت شرکت تولید و بسته بندی مواد غذایی ،آیا نیاز به مجوز خاصی هست؟بعد اینکه بعد از ثبت شرکت حتما باید مکان تولید رو داشته باشیم یا بعدها میشه مکان و خط تولید رو راه انداخت و اینکه اگه مکان تولید رو نداشته باشیم و شرکت ثبت بشه میشه با نام شرکت فعالیت کرد و محصول رو عرضه

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  Abolfazl
2 سال قبل

سلام نیاز به مجوز خاصی نیست و شما فقط باید محل فعالیت شرکتتون رو مشخص نمایید

جعفری
جعفری
3 سال قبل

سلام برای نام شرکت سه سیلابی جهت شرکت مهندسی که سازهای عمرانی و کشاورزی هم باشد و نام کیان در ان باشد ممنون

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  جعفری
3 سال قبل

برای شرکت هایی که در حوزه کاری عمرانی هستن میتونین از واژه هایی استفاده کنین مثل الماس،نگین،ساخت و …

محمد رحیمی
محمد رحیمی
3 سال قبل

سلام وقت بخیر سال نو مبارک،من قصد دارم شرکت سهامی خاص تاسیس کنم و سهام دارانش و بازرسین اعضای خانواده خودم هستن ،این شرکت برای صادرات و بسته بندی زعفران هست سوال من اینه ک اگر من سرمایه رو 10میلیون تومن یا 1میلیون تومن قرار بدم ،بعدا برای صادرات ب مشکل نمیخورم،چون شرکت خانوادگی هست اهمیتی داره اون سرمایه ؟

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  محمد رحیمی
3 سال قبل

سلام سرمایه شرکت روی اعتبار شرکت تاثیر داره و ربطی به خانوادگی بودن شرکت ندارد. به علاوه این مورد رو در نظر داشته باشید که در شرکت های سهامی خاص باید حتما بازرسان با هیئت مدیره فامیل نباشند

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  محمد رحیمی
3 سال قبل

سلام سرمایه شرکت روی اعتبار شرکت تاثیر داره و ربطی به خانوادگی بودن شرکت ندارد. به علاوه این مورد رو در نظر داشته باشید که در شرکت های سهامی خاص باید حتما بازرسان با هیئت مدیره فامیل نباشند