جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام کد اقتصادی و صحت کد اقتصادی شرکتها

کد اقتصادی شرکتها

یکی از مهم ترین موارد قبل از عقد قرارداد با اشخاص حقوقی، بررسی و استعلام صحت کد اقتصادی شرکتها می باشد به موجب همین امر ثبت شرکت ایلیا در این مقاله می خواهد به مطالبی درباره استعلام کد اقتصادی بپردازد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

استعلام کد اقتصادی

برای آنکه بتوانید با یک شرکت بازرگانی همکاری داشته باشید باید از سامانه استعلام بگیرید زیرا استعلام صحت کد اقتصادی شرکتها در مواقع بسیاری کاربرد دارد.

برای آن دسته از عزیزانی که به کد 14 رقمی اقتصادی، آدرس موسسه و کد پستی، نهاد، سازمان ها یا شرکت ها نیاز دارند می توانند به آدرس هایی که در زیر ذکر شده است رجوع کنند و از طریق نام واحد موردنظر کد اقتصادی را مشاهده کنند.

سامانه کد اقتصادی

با توجه به موارد فوق الذکر در می یابیم که کد اقتصادی، کد 12رقمی می باشد که برای اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی که به فعالیت های تجاری مشغول هستند از جانب سازمان امورمالیاتی صادر می شود. سامانه اخذ کد اقتصادی جهت استعلام پایگاه اینترنتی امور مالیاتی به نشانی www. tax.gov.ir  می باشد.

برای استعلام کد اقتصادی می توانید با شماره تلفن 32137-026 و 26655119-021 تماس حاصل کنید و کلیه امور خود را به ثبت شرکت ایلیا بسپارید هم چنین با مراجعه نمودن به پایگاه اینترنتی فوق الذکر و با کلیک نمودن بر روی گزینه ثبت نام الکترونیکی شماره اقتصادی وارد سامانه کد اقتصادی بشوید و مراحل را به انجام برسانید.

استعلام کد اقتصادی

استعلام کد اقتصادی شرکت ها

بر اساس قانون اداره دارایی، کد اقتصادی در مرکزهای استان ها و شهرستان ها جهت اشخاص حقیقی و حقوقی صادر می گردد.به موجب همین امر برای هر شرکتی که تاسیس و راه اندازی می شود کد اقتصادی امری الزامی و ضروری محسوب می شود.

در حقیقت کد اقتصادی تعیین کننده و مشخص کننده شیوه عملکرد یک شرکت در فاکتورها و هم چنین در قراردادها می باشد. به موجب همین امر استعلام کد اقتصادی شرکت ها از جمله موارد مهمی است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. به همین سبب است که:

 • همه شرکت ها باید کد اقتصادی دریافت کنند و اخذ آن برای شرکت ها الزامی می باشند.
 • در هر معامله ای و یا در هر مبادله ای شناخت و اطمینان طرفین برای هر شخصی اعم از حقیقی و حقوقی بسیار با اهمیت می باشد. به همین دلیل استعلام کد اقتصادی شرکت ها این اطمینان را برای طرف های معامله مهیا می کند.

استعلام کد اقتصادی تکسا

کد اقتصادی چیزی به مشابه کد ملی یک شخص می باشد، ولی به منظور یک واحد اقتصادی و یک کسب وکار تعیین می گردد. کد اقتصادی یک عدد منحصر به فرد می باشد که جهت هر واحد اقتصادی با واحدهای اقتصادی دیگر متفاوت می باشد.

این کد اقتصادی 12 رقمی که به وسیله سازمان امور مالیاتی که در حقیقت خودش زیر مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی می باشد مشخص می گردد و به یک کسب و کار ارائه می شود.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره استعلام کد اقتصادی تکسا فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنند تا مشاوران و کارشناسان ثبت شرکت ایلیا با شما تماس بگیرند.

استعلام کد اقتصادی شرکت

یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین وظایف و تکالیف بازرگان، شرکت ها و موسسه ها اخذ کد اقتصادی می باشد. زیرا در زمان منعقد نمودن قرارداهای مهم تجاری وکاری، دریافت کارت بازرگانی، رتبه بندی شرکت، اخذ گرید، شرکت و حضور در مناقصه ها و بعضی از رقابت های شغلی داشتن کد اقتصادی امری بسیار مهم محسوب می شود.

جهت استعلام کد اقتصادی شرکت می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان اداره امور مالیاتی به آدرس www. tax.gov.ir  مراجعه کنید و جهت استعلام کد اقتصادی شرکت مبادرت کنید.

ویدئو آموزش استعلام کد اقتصادی شرکت

مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی

 • دفترچه را دریافت و انها را تکمیل کنید (واحد اطلاعات و خدمات اداره دارائی)
 • فرم های مربوطه را دریافت و انها را کامل کنید. (واحد ثبت و شناسایی اداره دارائی)
 • فتوکپی مدارک هویتی تمامی اعضای هیئت مدیره.
 • .فتوکپی تغییرات ثبتی شرکت و آگهی تاسیس (2نسخه)
 • فتو کپی اساسنامه شرکت.
 • فتوکپی اظهارنامه شرکت یا شرکتنامه و تقاضانامه در شرکت‏های غیر سهامی
 • فتوکپی آگهی روزنامه رسمی و تغییرات آن.
 • فتوکپی پروانه بهره برداری یا جواز تاسیس (در صورت موجود بودن)
 • فتوکپی سند مالکیت اقامتگاه قانونی شرکت که در آگهی تاسیس درج شده و در صورت اجاره ای بودن، کپی قرارداد اجاره که به تایید واحد مالیاتی رسیده باشد.
 • ارائه نامه شروع به فعالیت و یا عدم شروع به فعالیت شرکت و کپی آن بعد ازانکه در دبیرخانه ثبت گردید.
 • به اداره دارائی هزینه مالیات حق تمبر پرداخت شود.

کد اقتصادی چیست؟

کد اقتصادی شماره ای 12 رقمی می باشد که به منظور اشخاص حقوقی و حقیقی که به تولید کالا و یا ارائه خدمات می پردازند اختصاص داده می شود.کد اقتصادی به منظور شناسایی شرکت، موسسه و شخص در واحد مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

همه شرکت هایی که به ثبت رسیده اند مستلزم دریافت کد اقتصادی می باشند و برای آن ها اخذ کد اقتصادی الزامی می باشد.

هر شرکت و یا موسسه پس از اینکه ثبت شد و آگهی تاسیس آن در روزنامه رسمی چاپ و منتشر شد باید حداکثر طی دو ماه در اداره مالیات حوزه ای که به آدرس شرکت و یا موسسه مرتبط می باشد پرونده را تشکیل بدهد و به منظور دریافت کد اقتصادی مبادرت کند.

نام دیگر کد اقتصادی شماره اقتصادی می باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی در مرکز استان ها و شهرستان ها توسط اداره دارایی بعد از انجام دادن مراحل مطابق قانون و مقررات صادر می گردد.

کد اقتصادی شرکتها

نحوه استعلام کد اقتصادی

برای نحوه استعلام کد اقتصادی شما می توانید به دو صورت اقدام کنید نخست اینکه با شماره تلفن های 32137-026 و 26655119-021 تماس بگیرید. هم چنین می توانید به پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی  به نشانی www. tax.gov.ir مراجعه کنید و اقدام به استعلام کد اقتصادی نمایید.

کد اقتصادی شرکتها

برای استعلام کد اقتصادی شرکتها ، شما باید در ابتدا به سایت سازمان امور مالیاتی کشور قسمت بررسی اعتبار ثبت نام تایید شده توسط ادارات کل به آدرس اینترنتی https://www.evat.ir/frmvalidationofregistration.aspx مراجعه نمایید.

در این قسمت شما می توانید با وارد نمودن اطلاعات فرد از کد اقتصادی آنها اطلاع کسب نمایید. در ادامه فیلم آموزش استعلام کد اقتصادی شرکتها را برای شما خواهیم گذاشت.

اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است

تمامی اشخاصی که زمینه فعالیت آن ها اقتصادی و تجاری است دریافت نمودن کد اقتصادی به همراه ثبت شرکت و دریافت کد اقتصادی با توجه به رعایت کردن قانون و مقررات واحدهای وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی است.

کد اقتصادی به صورت ۱۲ رقمی می باشد که موجب بهبود سیستم مالیاتی و دریافت مالیات شده است؛ برای دریافت کد اقتصادی جدید باید مدارک زیر را تهیه کنید.

مراحل ثبت نام الکترونیکی در نظام مالیاتی

1. مرحله پیش ثبت نام الکترونیک

اولین گام که در جهت ثبت نام الکترونیک و دریافت شماره اقتصادی باید انجام داد مرحله پیش ثبت نام می باشد.
زمانی که شماره تلفن هماره متقاضی در سیستم تأیید شده می توان اطلاعات بعدی در سیستم وارد نمایید.
لازم است شما تاییدیه پستی مرتبط با کد پستی محل فعالیت را در سیستم اسکن و سپس بارگذاری نمایید.

شما باید پس از کامل کردن اطلاعات درخواستی تایید نهایی را انجام داده و وارد مرحله بعد شوید. شما باید دقت کنید که اگر تا یک هفته اطلاعات خود را تایید نکنید پرونده تشکیل شده به صورت اتوماتیک حذف خواهد شد.

2. مرحله صحت سنجی اطلاعات

در مرحله اعتبار سنجی که از طرف سازمان انجام می شود به صورتی است که شما مرحله پیش ثبت نام خود را به پایان رسیده باشید در این صورت کلیه موارد مورد استعلام قرار می گیرد و در نتیجه صحت آن بررسی می شود.

در صورت اینکه نتیجه کارشناسان مغایرتی در اطلاعات وارد شده بوجود آمده باشد از طریق پیامک به متقاضی اطلاع رسانی می شود. که درجهت رفع مغایرت اقدامات لازم را انجام دهد.

3. مرحله تولید و ارسال اطلاعات کاربری

درصورتی که اطلاعات وارد شده شما در مرحله ی اول یا پیش ثبت نام ، مورد تایید سازمان باشد.

در صورت تأیید این اطلاعات، نام کاربری و کلمه عبور بر روی تلفن همراه شما به صورت پیامک ارسال می شود. این رمز و نام کاربری محرمانه بوده و باید از آن مراقبت کرد.

4. مرحله ثبت نام الکترونیک

بعد از دریافت نام کاربری و کلمه عبور باید مجدد وارد سامانه شده و اطلاعات خواسته شده در سامانه را به صورت کامل درج نمایید. در این مرحله امکان ویرایش اطلاعات مرحله اول وجود دارد. در صورت تکمیل کلیه فرم ها می توان با زدن پذیرش نهایی مجدد اطللاعات را به کارتابل کارشناسان دارایی ارسال کرد.

5. مرحله اعتبارسنجی در واحد های میدانی وستادی اطلاعات و رسیدن به مرحله نهایی

کلیه اطلاعات ارسال شده به کارتابل حوزه مالیاتی مورد بررسی مجدد قرار می گیرد این اطلاعات از سازمان ها و ارگان های مختلف استعلام گیری می شود.

مجدد در صورت مغایرت و خطا در این موارد پیامکی مبنی بر رفع نقص به متقاضی ارسال می شود. در نتیجه در صورت رفع نقص و یا حتی تاییدیه سازمان امور مالیاتی متقاضی می توانند در صدد ثبت اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایید.

درباره کد اقتصادی شرکت ها باید توجه داشت که این کد بدون تغییر است. برخلاف شماره ثبت شرکت ها که در صورت تغییر محل به واحد ثبتی دیگر تغییر می کند، قابل تغییر نیست.

موارد کاربرد کد اقتصادی
 • دریافت کارت بازرگانی.
 • دریافت گواهی ارزش افزوده.
 • امکان حضور در مزایدات و مناقصات
 • امکان بستن قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
 • ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ” ارزش افزوده

برای کسب اطلاعات در خصوص جستجو کد اقتصادی شرکتها بر اساس شماره ثبت با شماره تلفن های موسسه ایلیا تماس گرفته و علاوه بر دریافت مشاوره رایگان در ایبن موسسه حقوقی از کسر هزینه امور ثبتی و حقوقی نیز بهره مند شوید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
10 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شهرزاد سوهانی
شهرزاد سوهانی
1 سال قبل

نیاز به دریافت کد اقتصادی دارم لطفا راهنمایی کنید

کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
ویرایشگر
پاسخ به  شهرزاد سوهانی
1 سال قبل

با سلام دوست عزیز.کد اقتصادی شناسه ای 12 رقمی است که پس از تشکیل پرونده و تعیین حوزه توسط سازمان امور مالیاتی و اقتصادی کشور به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می گیرد.

هانیه محسنی پور
هانیه محسنی پور
1 سال قبل

سلام
میخواستم بپرسم بپرسم اخذ کداقتصادی برای شرکت اجباریه ؟ اگر نداشته باشیم مشکلی به وجود میاد؟

کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
ویرایشگر
پاسخ به  هانیه محسنی پور
1 سال قبل

درود دوست عزیز. پس از ثبت شرکت کدی 12 رقمی برای شرکت تسلیم می گردد که نشانه قانونی بودن شرکت است و اخذ آن الزامی و اجباری است زیرا با استعلام آن می توان تمامی مشخصات شرکت را دانست

مرتضی فیاض مهر
مرتضی فیاض مهر
1 سال قبل

کد اقتصادی

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  مرتضی فیاض مهر
1 سال قبل

کد اقتصادی برای کدوم منطقه نیاز دارید ؟

دانشگاه آزاد اسلامی
دانشگاه آزاد اسلامی
3 سال قبل

با سلام و احترام خواهشمند است صحت کد اقتصادی 411141375973 را اعلام فرمائید

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  دانشگاه آزاد اسلامی
3 سال قبل

سلام عرض کردم ، .قتتون بخیر . برای کسب اطلاعات در این حوزه باید به اداره ی دارایی مربوطه مراجعه کنید .

accountant
accountant
4 سال قبل

من به تاریخ اخذ کد اقتصادی نیاز دارم اطلاع دارید از کجا میتونم بهش برسم؟؟؟

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  accountant
4 سال قبل

منظور شما از تاریخ اخذ کد اقتصادی چیست