جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت با مسئولیت محدود به همراه تمامی توضیحات تکمیلی 1403

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

امروزه، با گسترش روزافزون فعالیت‌های اقتصادی و تمایل افراد به کارآفرینی، راه‌اندازی کسب و کار به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد تبدیل شده است. در این میان، انتخاب ساختار مناسب برای فعالیت اقتصادی، نقشی اساسی در موفقیت و ثبات آن ایفا می‌کند. ثبت شرکت با مسئولیت محدود به عنوان یکی از محبوب‌ترین و کارآمدترین ساختارهای حقوقی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط، مزایای متعددی را به صاحبان ایده و سرمایه ارائه می‌دهد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، عبارت است از شرکتی که تعداد اعضا حداقل دو نفر بالای 18 سال سن داشته باشند (محدودیتی در تعداد بالای دو نفر نیست) شرکت مسئولیت محدود برای امور تجارتی تشکیل شده است.

تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر مدیر عامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود آسان و سریع

یکی از رایج ترین و متداول ترین شرکتهای بازرگانی در کشور ایران ثبت شرکت مسئولیت محدود می باشد. شرکت با مسئولیت محدود مطابق ماده 94 شرکتی می باشد که بین دو یا چند نفر برای امور بازرگانی تشکیل شده است.

در این شرکت سهام به قطعات سهام تقسیم نمی گردد و سهامداران بر اساس آنچه به شرکت آورده اند در مقابل بدهی هایی که ممکن است برای شرکت به وجود بیاید مسئولیت خواهند داشت.

انتخاب نام برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در نام شرکت با مسئولیت محدود باید عنوان (با مسئولیت محدود) قید شود وگرنه شرکت ، شرکت تضامنی محسوب می‌شود و در برابر اشخاص ثالث تابع مقررات شرکت‌های تضامنی خواهد بود. همچنین نام شرکت نباید حاوی اسم هیچ کدام از شرکا باشد که در غیر اینصورت شریکی که اسم او در نام شرکت ذکر شده است در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت‌ تضامنی را دارد.

اسم شرکت مسئولیت محدود

نام شرکت باید فارسی باشد و معنای آن در یکی از لغتنامه های فارسی موجود باشد اسم انتخاب شده باید سه سیلابی و یا بیشتر باشد هم چنین برای انتخاب سیلاب ها (واژه) از اسامی خاص در کنار اسامی عام استفاده شود:

در اسم شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود و همچنین اسم شرکت نباید معنی و یا دارای مفهوم و البته به طور دقیق اسم یکی از اعضای شرکت باشد.

و گرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت. (مفاد ماده ۹۵ قانون تجارت) هر شرکت باید نام مخصوص به خود داشته باشد. نام شرکت مشخصه ای است که هویت آن را معلوم و موجب شناسایی شرکت از سایر شرکتها می شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

انواع شرکت ها در قالب مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود را می توانید در موضوعات زیر را به ثبت برسانید.

 • شرکتهای بازرگانی
 • طراحی
 • پیمانکاری
 • هواپیمایی
 • طراحی سایت
 • کامپیوتری
 • خدماتی

شروط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید تمامی موسسین و شرکا به اتفاق رضایت خود را از تاسیس آن شرکت ابراز کنند. موضوع شرکت باید تجاری بوده زیرا مبنای کار شرکت های با مسئولیت محدود تجاری بودن آن ها است. همچنین این شرکت ها باید فعالیتی مشروع و موازی با قوانین تجارت داشته باشند.

در کشور برای سرمایه اولیه شرکت های با مسئولیت محدود سقفی معین نکرده است. ولی معمولاً برای اقدام به تاسیس یک شرکت حداقل 100 هزار تومان سرمایه اولیه نیاز خواهد بود.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 •  ارائه کارت ملی برابر اصل تمامی سهامداران
 •  ارائه رونوشت برابر اصل شده شناسنامه شرکاء و مدیران
 •  تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود که زیر تمامی آن ها به وسیله ی همه سهامداران به امضا برسد.
 • شرکت نامه در 2 برگ  و امضا شده توسط تمامی سهامداران
 • اساسنامه در 2 جلد کامل شود و امضا زیر همه صفحات آن توسط تمامی سهامداران به امضا برسد.
 • ارائه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره در 2 نسخه
 •  تسلیم تاییدیه از سوی هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار
 •  معرفی نامه نمایندگان، در صورتی که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی انتخاب شده اند باید ارائه شود، هم چنین ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس و یا ارائه آخرین تغییرات آن الزامی خواهد بود.

روش ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نخست باید مدارک فوق الذکر را آماده کنید.
 2. به پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید و اطلاعاتی اعم از نوع شرکت،سرمایه شرکت و اعضای شرکت را کامل کنید.
 3. 5 اسم به ترتیب اولویت برای شرکت انتخاب کنید.
 4. پس از آن کارشناس حقوقی به ترتیب اولویت هایی که شما وارد کرده اید با انتخاب یکی از اسم ها موافقت می کند و به بررسی و ارزیابی اطلاعاتی که در سامانه وارد شده است می پردازد.
 5. در صورتی که اطلاعات نقص و اشکالی داشته باشد برای شما ابلاغیه رفع نقص صادر می شود و شما باید آن نقص را برطرف کنید در صورتی که اشکال و نقصی وجود نداشته باشد، آن را تایید می کند.
 6. بعد از آنکه به صورت اینترنتی پذیرفته شد باید رونوشت اصلی صورتجلسه های تنظیم شده را به همراه ضمائم آن ها به وسیله باجه های پست به صورت سفارشی به آدرسی که در تاییدیه پذیرش قید شده است ارسال کنید.
 7. با کامل نمودن فرمها و ارسال آن به اداره ثبت شرکت ها در صورتی که صورتجلسه شما اشکال و نقصی داشته باشد، برای شما ابلاغیه رفع نقص صادر می شود و باید نقص را برطرف کنید. این امکان وجود دارد که صورتجلسه شما مردود گردد که در این صورت دلایل مردود شدن صورتجلسه به صورت ابلاغیه ای به شما ابلاغ می شود تا به منظور صورتجلسه جدید اقدام کنید.
 8. پس از پرداخت هزینه های مربوط به درج آگهی در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار گواهی ثبت شرکت ارائه می شود.

نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود توسط مجتمع حقوقی ایلیا

مدارک های مورد نیاز برای ثبت شرکت به همراه مجوز های لازم را تهیه و به کارشناسان ثبت ایلیا تحویل می دهید. در گام بعدی باید 5 نام منتخب را براساس اولویت خود وارد کرده تا از سوی بازرسان و کارشناسان اداره ثبت مورد بازرسی قرار گیرد.

توجه داشته باشید که نام انتخابی نباید از قبل توسط اشخاص و شرکت های دیگر به ثبت رسیده باشد. نام انتخابی برای شرکت باید خاص آن شرکت بوده و معرف ویژگی های محصول و خدمات شرکت و اهداف آن در آینده باشد.

اسامی به صورتی باشد که در ان هم از نام های خاص و هم عام استفاده شده باشد. بعد از گزینش و تایید نام منتخب از سوی کارشناسان یک نسخه از صورت جلسات را به صورت سفارشی به اداره ثبت ارسال خواهید کرد.

در صورت نقص در مدارک ارائه شده از طرف اداره و بازرسان برای شما ابلاغیه تکمیل مدارک ارسال می شود. بعد از ارائه مدارک شرکت، دستور ثبت را صادر کرده و در دفتر ثبت شرکت ها وارد می کند.

شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

اقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود معادل یک میلیون ریال (یکصد هزار تومان) می‌باشد و نیازی نیست تمام یا قسمتی از این مبلغ به حسابی در بانک واریز شود و تنها اعلام می شود.

سرمایه یک شرکت براساس موضوع فعالیت و دامنه آن تعیین می‌گردد و در مسائلی همچون دریافت وام بانکی یا انعقاد قراردادها یا دریافت نمایندگی‌ها می‌تواند بسیار مهم باشد. با این وجود برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود هیچگونه منع قانونی برای تعیین مقدار سرمایه شرکت وجودندارد و می‌شود سرمایه را همان حداقل (یک میلیون ریال) در نظر گرفت.

انتقال سهام در این شرکتها از طریق مراجعه به  دفتر خانه اسناد رسمی صورت می گیرد باید در دفتر خانه یک صورتجلسه تنظیم و به اداره ی ثبت شرکتها ارسال شود.

فواید ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که ثبت آن به راحتی انجام پذیر است. این نوع شرکت‌ها در زمینه امور تجاری فعال بوده و جهت پیشبرد اهداف موسسین ثبت خواهند شد.

شرکت با مسئولیت محدود دارای مزایایی برای موسسین بوده که اشاره به آن ها باعث افزایش سطح تقاضا از سوی افراد در جامعه شده، از طرفی دیگر هر شرکتی علاوه بر مزایا در صورت انجام نشدن صحیح امور ثبتی و حقوقی با معایبی نیز همراه می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با فواید ثبت شرکت حرفه ای و با کم‌ترین هزینه زمانی و مالی راهنمایی کنیم .

 • شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که می تواند تنها با دو شریک هم تشکیل شود.
 •  برای شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه ای پیش بینی نشده است.
 • براساس ماده 104 قوانین تجارت، در شرکت با مسئولیت محدود یک یا چند نفر مدیر دارای سمت در صورت انتخاب از خارج شرکت می توانند مسئولیت را در شرکت برعهده بگیرند. در صورتی که در شرکت سهامی عام حداقل پنج نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر مدیر برای مدت حداکثر 2 سال انتخاب می شوند.

در صورت نیاز به اطلاعات لازم در مورد مزایا و خصوصیات ثبت شرکت با مسئولیت محدود با کارشناسان مجرب موسسه ثبت حقوقی ایلیا با برند تجاری ( مجتمع ثبت شرکت ایلیا ) تماس حاصل نمایید.

یک اصل مهمی که شرکت مسئولیت محدود دارد این است که در زمان ورشکستگی اموالشان متضرر نخواهد شد و به عنوان شخص حقیقی ورشکسته اعلام نمی شوند.

و مهم ترین ویژگی آن که معمولا بخاطر آن صاحبان تجارت ثبت این نوع شرکت را انتخاب می کنند آسانی به ثبت رسیدن آن است از نظر قانون تجارت زیرا از نظر قانون تنها 2 نفر شریک به همراه 100 هزار تومان سرمایه ابتدایی کافی است. ( شرکتهای سهامی خاص نیز سرمایه اولیه آن 100 هزار تومان است اما به دلیل نوع شرکت بهتر است سرمایه بیشتر از 100 تومان باشد ) در نتیجه شرکت مسئولیت محدود به ثبت رسیدنش به آسانی خواهد بود

شما در شرکتهای سهامی خاص نیاز است در همان ابتدا برای به ثبت رسیدن دو بازرس یا هممان افراردی که بر کارهای شما نظار دارند را در شرکت داشته باشید اما در شرکت مسئولیت محدود نیازی به بازرس وجود ندارد مگر تعداد اعضا بیشتر از 12 نفر باشند.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

معایب شرکت با مسئولیت محدود

در دنیای مبادلاتی و تجاری این روزها که همه ی عوامل و فعالیت ها با تغییرات همراه است تنها موضوع و قوانینی که باعث تقویت و پایداری امور تجاری خواهد شد، توجه به نیازهای اقتصادی و ارائه بهترین نوع کسب و کار است.

انجام فعالیت‌های اقتصادی باید در چارچوب قوانین انجام پذیرد. در ادامه به تشریح اهمیت و شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود خواهیم پرداخت. هم چنین شما متقاضیان ثبت شرکت با مسئولیت محدود در صورت تمایل به ثبت شرکت در کشور می توانید با یک تماس و ارتباط با مشاوران متخصص ایلیا در راستای ثبت شرکت و اطلاع از مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به اهدافتان نزدیک شوید و فعالیت‌های اقتصادی خود را تخصصی به سرانجام برسانید.

تعداد اعضا برای تاسیس یک شرکت با مسئولیت محدود حداقل 2 نفر خواهد بود.

شرکت‌های با مسئولیت محدود می توانند توسط یک یا دو مدیر موظف و یا غیرموظف برای شرکت که خارج از شرکت نیز می باشند برای مدت مشخص و یا نامشخصی اداره شوند.

در شرکت با مسئولیت محدود پرداخت اوراق پذیره نویسی و سهم الشرکه در شرکت به صورت کاملا صوری بوده و در شرکت‌ها برگه ای با نام سهم الشرکه که بانام یا بی نام باشد وجود ندارد. این در صورتی است که در شرکت‌های سهامی عام نقل و انتقال سهام از طریق اوراق انجام پذیر است .

در شرکت‌های با مسئولیت محدود هیچ سرمایه ای تحت عنوان سرمایه اولیه تعیین نشده است. و الزامی برای تحویل مدارک به اداره ثبت نمی باشد.

در این نوع از شرکت‌ های تجاری تنها با اقرار موسسین و شرکای شرکت به میزان سرمایه پرداختی به صندوق شرکت و در اساسنامه و شرکت نامه مکفی است.

در شرکت‌های با مسئولیت محدود 35 درصد از کل سرمایه را ابتدا به حساب شرکت در شرف تاسیس واریز کرده و فیش را به اداره ثبت تسلیم می کنند.

موضوع شرکت با مسئولیت محدود

هر شرکتی در هنگام به ثبت رساندنش باید یک موضوع مشخص شده ای را برای فعالیتش انتخاب کند. (لازم است بدانید این انتخاب بستگی به اهداف شما از ثبت شرکت است) در نوع موضوع فعالیت شما به طور کلی و تماماً باید نکات ذکر شود. تا بر اساس آنها اداره ی ثبت شرکت ها به شما مجوز ثبت شرکت را بدهید.

این را بدانید که ممکن یکی از بند های موضوع فعالیت خود و یا موضوع کلی فعالیت نیازمند جواز داشته باشد که براساس موضوع انتخابی به ارگان مربوطه ارجاع و مجوز مورد نظر خود را دریافت نمایید.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت های مسئولیت محدود بر اساس قانون تجارت شروط به ثبت رساندنش بر این اساس است: تعداد شرکا باید به صورت حداقلی 2 نفر باشد بیشتر از آن مانعی ندارد و کمتر از آن مانع به ثبت رسانیدن می شود.

 این را بدانید که تمامی سهام داران سنشان باید بالای 18 سال باشد یعنی برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اگر شما 3 نفر اعضا هستید دو نفر بالای 18 سال و سهامدار و یک نفر شریک و پایین 18 سال این امر مانعی ندارد و اما اگر تنها دو شخص هستید و یک نفر پایین 18 سال ثبت شرکت امکان پذیر نیست.

 • حداقل تعداد مدیران یک نفر می‌باشد و حداکثری برای تعداد اعضای هیئت‌ مدیره پیش بینی نشده است.
 •  با چه کسانی نمی توانید شرکت به ثبت برسانید.
 •  اعضا هیئت‌ مدیره نباید کارمند دولت باشند.
 •  اعضا هیئت‌ مدیره برای مدت نامحدود مگر اینکه خلاف این امر در اساسنامه مقرر گردد.
 •  انتخاب بازرس یا بازرسین در شرکت با مسئولیت محدود کاملاً اختیاری است.

متقاضیان ثبت شرکت های تجاری می توانند با ارتباط مستقیم با شماره تماس های مجتمع ثبتی ایلیا در کم ترین زمان امور مربوط به ثبت شرکت مسئولیت محدود خود را توسط کارشناسان مجرب مجتمع ایلیا انجام داده و نیز از اقدامات پس از ثبت خود در سرتاسر کشور اطلاعات کسب کنند .

شما عزیزان می توانید با درج شماره تماس خود در درخواست مشاوره رایگان، از مشاوره تخصصی وکلای ثبتی ایلیا بهره مند شوید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
27 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کیان
کیان
1 سال قبل

سلام برای ثبت سمتها با تعداد 2 نفر از شرکا زمانی که یکی به عنوان مدیر عامل(عضو هیات مدیره) و دیگری رئیس هیات مدیره باشد آیا باید برای مدیر عامل دو سمت مجزا تعریف کرد یا ثبت همان سمت مدیرعامل به تنهایی کافیست؟

ریما
ریما
2 سال قبل

سلام ایا شرکت مسئولیت محدود میشه با یک‌نفر عضو هیئت مدیره هم به ثبت برسه؟؟تعداد سهام داران مهم هست یا نه؟

شهرزاد طوسی
شهرزاد طوسی
2 سال قبل

به ثبت شرکت در زمینه ساخت کاشی و سرامیک نیاز دارم لطفا راهنمایی کنید

شهرزاد ابراهیمی
شهرزاد ابراهیمی
2 سال قبل

سلام لطفا در رابطه با سرمایه در شرکت محدود توضیحات لازم بدید

نازنین گلی
نازنین گلی
2 سال قبل

سلام ثبت شرکت مسئولیت محدود در زمینه تجهیزات پزشکی نیاز داشتم

مرضیه احدی
مرضیه احدی
2 سال قبل

تعداد اعضای ثبت شرکت مسیولیت محدود حتما باید بیشتر از دونفر باشه

نازنین ابراهیمی
نازنین ابراهیمی
2 سال قبل

شرایط ثبت کردن یک شرکت مسئولیت محدود در منطقه محروم به چه صورتی هستش

نسیم افشار
نسیم افشار
2 سال قبل

سلام، برای ثبت شرکت از کجا باید شروع کنیم و چه اطلاعاتی باید داشته باشیم؟

علی
علی
2 سال قبل

جهت ثبت شرکت برای دفتر پیش خوان شرکت با مسولیت محدود باید یک نفر دارای مدرک لیسانس (طبق 4- شرکت می بایستی علاوه بر مدیر شرکت، یک نفر را بعنوان جانشین مدیربا مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات وفناوری اطلاعات معرفی نماید.) لیسانس آمار و … هم برای گرفتن خدمات ثبت کارملی ثبت احوال می خواد و … باشد با حق امضا . حالا مدیر شرکت مدرک تحصیلی مرتبط ندارد باید چطور شرکت ثبت کند که با فرد که استخدام کرده یا مدرکش را اجاره داده به مشکل نخورد.

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  علی
2 سال قبل

ماصرفا کارهای ثبت رو انجام میدیم برای انجام امور ثبت شما نیازی به مدرک خاصی ندارید ولی اینکه بعدش برای صدور مجوز نیاز به چه اطلاعات و شرایط خاصی دارید باید طبق ضوابط سازمان مقررات رادیویی اقدام کنین

حسین زمانی
حسین زمانی
4 سال قبل

با سلامدر شرکت با مسئولیت محدود دارندگان حق امضا می توانند خارج از اعضای هیئت مدیره باشند؟!

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  حسین زمانی
4 سال قبل

سلام بله میتوانند

مجید
مجید
4 سال قبل

ثبت شرکت

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  مجید
4 سال قبل

سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .

امیر
امیر
5 سال قبل

باسلام
آیا تقاضانامه و شرکتنامه برگ بهادار می باشد و مرجع خاصی برای تهیه وجود دارد ؟

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  امیر
5 سال قبل

سلام این برگه ها اوراق بهادار محسوب نمیشود و در داخل سایت اداره ثبت شرکت ها موجود میباشد

عبادی
عبادی
6 سال قبل

با سلام وعرض خسته نباشید درخواست ثبت شرکت بامسئولیت محدوددر اردبیل رادارم خواهشمند است مرا در این خصوص یاری فرمایید. متشکرم

مسعود
مسعود
7 سال قبل

با سلام در چند سایت مشاوره حقوقی مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت را شش ماه اعلام کرده بود، در صورتی که من بعد از مراجعه به دفتر پلیس + 10 گواهی با اعتبار یک ماه دریافت کرده ام. می خواستم بدانم که مشکل از کجاست؟ من باید به کجا مراجعه کنم که گواهی شش ماهه دریافت کنم؟ سوال دیگری هم داشتم. من نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام کردم و بعد از ارسال پرونده، ایرادی از موضوع شرکت گرفتند و پرونده مرجوع شد. حالا بعد از گذشت پنج روز از درخواست پذیرش اصلاحی هنوز… بیشتر بخوانید

انوري
انوري
7 سال قبل

سلام
خسته نباشيد
در خواست ثبت شركت در اصفهان را دارم

کوچکی
کوچکی
7 سال قبل

از راهنمایی خوب شما بسیار تشکر می کنم