جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شرکت سهامی عام 【مشاوره رایگان ثبتی✔️】

ثبت شرکت سهامی عام 

در این مقاله سعی داریم به صورت تخصصی و بدون دردسر، در رابطه با ثبت شرکت سهامی عام توضیحات جامعی ارائه کنیم تا دیگر برای ثبت شرکت با مشکل مواجه نشوید و بتوانید خود شرکت سهامی را ثبت کنید و در صورت ایجاد هرسوالی با کارشناسان ثبتی ایلیا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ثبت شرکت بهره ببرید. پیشنهاد می شود تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ثبت شرکت سهامی عام

به فکر ثبت شرکت خود هستید و می خواید شرکتتان را به شکل یک نوع از شرکت های تجاری به ثبت برسانید؟ از بین 7 نوع شرکت های تجاری قابل ثبت و رسمی در کشور نوع سهامی عام را انتخاب کردید؟ شما عزیزان در صورت تمایل به ثبت شرکت های تجاری می توانید از طریق مشاوره شرکت سهامی واتساپ مجتمع حقوقی ایلیا اقدام کنید.

ما به شما نحوه سریع ثبت این نوع شرکت ها را خواهیم گفت و شما را در راه رسیدن به اهدافتان با کم ترین هزینه یاری خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید تا نکات مهمی را برای مشاوره رایگان ثبت شرکت در زمینه ثبت شرکت های سهامی عام و مدارک لازم برای ثبت آن ها را یاد آور شویم.

ویژگی شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی عام به شرکت‌هایی گفته می‌شود که سرمایه آن ها به قطعات سهام تقسیم شده است و هر یک از صاحبان سهام متناسب با مبلغ اسمی سهامشان نسبت به این شرکت مسئولیت دارند.

بخشی از سرمایه این شرکت‌ها از طریق فروش سهام به مردم تأمین می‌شود. این گونه شرکتها معمولاً برای انجام پروژه های بزرگ عمرانی در جهت آبادانی کشور تشکیل می شوند و از طریق فروش سهام به مردم هم اموال مردم در راه درست به گردش می افتد و در چرخه اقتصادی قرار می گیرد و هم به آبادی کشور و انجام طرح های اساسی کمک می شود.

ثبت شرکت سهامی عام

خصوصیات شرکت های سهامی عام

از انواع شرکت های خاص و ویژه که برای کار و فعالیت های اقتصادی شرکت های بزرگ اتخاذ می شوند می توان به شرکت های سهامی عام اشاره کرد.

این نوع شرکت ها می توانند به افراد در جامعه سهام بفروشند و مردم نیز می توانند سهام های بفروش رسانده را خریداری و از طریق مراجعه به شعب بانک های مورد تایید شرکت ها با اعلام پذیره نویسی ورقه تعهد را امضا کرده و مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت واریز کنند.

در ادامه به بحث در مورد شرکت های سهامی و لایحه های مصوب در راستای فعالیت و ثبت این نوع شرکت ها خواهیم پرداخت. این نوع شرکت ها در زمینه انجام پروژه های بزرگ و عمرانی قابلیت ثبت بیشتری دارند و دارندگان آن ها با ثبت این نوع شرکت ها می توانند پروژه های حرفه ای و بزرگ را انجام دهند.

از نکات مهم این نوع شرکت ها می توان به سرمایه کمی که به عموم مردم بفروش می رسد اشاره کرد. این نوع شرکت ها با به فروش رساندن اوراق پذیره نویسی شرکت سرمایه شرکت را برای گردش اقتصادی فراهم خواهند آورد.

شروط ثبت شرکت های سهامی عام

در شرکت های سهامی عام تعداد اعضا با حداقل 5 نفر است که اعضای سهام دار در این شرکتها نیز از 5 نفر کمتر نمی تواند باشد.

برای اینکه بتوانید یک شرکت سهامی عام به ثبت برسانید باید میزان سرمایه اولیه تان را از 5میلیون ریال در نظر بگیرید. این را بدانید در صورتی که سرمایه شرکتتان بعد از تاسیس کمتر از حد اعلامی شود باید کمتر از یک سال برای افزایش سرما اقدام نمایید در غیر این صورت یا شرکت را منحل و یا از نظر نوع شرکت تغییرات دهید.

سرمایه در شرکت های سهامی عام : نقدی و غیر نقدی

نقدی بدین صورت است که 35 درصد از سرمایه اولیه باید نزد یک بانک با حساب شرکت در شرف تاسیس باشد. این را بدانید هر سرمایه دار تنها 20 درصد از سرمایه کل شرکت را می تواند داشته باشد و بیشتر از آن مجاز نیست.

پرداخت سپرده به صورت غیر نقدی به گونه ای است که در بانکی که سپرده ها به صورت نقدی انجام شده مدارک مورد نیازی شامل گواهی بانکی و اظهارنامه به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

  • ارائه دو برگه از اظهارنامه شرکت
  • ارائه دو برگه رونوشت از اساسنامه شرکت
  • دو نسخه از صورتجلسه مجامع عمومی موسس شرکت
  • دو رونوشت از صورتجلسه مربوط به هیئت مدیره شرکت
  • ارائه اگهی های دعوت مجامع موسسین در روزنامه
  • کپی از مدارک شناسایی مدیران و موسسین شرکت
  • ارائه گواهی مربوط به واریز مبلغ 35 درصد از سهام توافق شده نزد بانک
  • ارائه مجوزو توافقات از سوی مراجع ذی صلاح و مربوطه

سرمایه شرکت سهامی عام

باید به این نکته توجه شود که میزان سرمایه لازم به صورت کلی در شرکت های سهامی عام از 5.000.000 ریال کمتر نمی باشد و چنانچه در هر بازه زمانی این سرمایه کمتر از مبلغ تایید شده شود باید در مدت زمانی مشخص و یک ساله اقدام به افزایش سرمایه شود و در صورتی که این امر اتفاق نیفتد هر ذینفعی می تواند انحلال شرکت سهامی را از دادگاه تقاضا نماید.

همانطور که ذکر گردید اینگونه شرکت ها می توانند جهت افزایش سرمایه خود پس از تهیه بخشی از آن مابقی آن را با بفروش رساندن سهام تهیه کرده که خریداران سهام پس از آن سهامدار شرکت سهامی عام خواهند بود و این افراد با به گردش انداختن سرمایه خود در این شرکت ها در رونق و آبادانی کشور سهیم بوده و به علاوه از سود حاصله نیز برخوردار خواهند شد.

انواع سرمایه در شرکت های سهامی عام

در شرکتهای سهامی عام سرمایه شرکت همانطور که از قبل گفته شد حداقل سرمایه 5 میلیون ریال است و کمتر از آن مانع به ثبت رسیدن آن می شود این را بدانید این سرمایه به صورت نقدی یا غیر نقدی در بانک واریز می شود و مدارک آن برای ثبت به اداره ثبت شرکتها ارجاع داده می شود.

سرمایه به صورت نقدی: به این گونه است که 35 درصد از سرمایه به بانک با نام شرکت در حال تاسیس واریز و فیش واریزی آن به اداره ثبت شرکت ها ارجاع داده می شود

سرمایه غیر نقدی: سرمایه ای است که مادی نیست و پس از برآورده به همراه یک رسید از بانکی که حساب غیر نقدی برای شرکت افتتاح شده به همراه اظهارنامه به اداره ثبت شرکت ها ارائه می شود.

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

مراحل ثبت شرکت سهامی عام

برای انجام امور مربوط به ثبت شرکت ها بهتر است از مشاور و وکیلی مجرب برای اینکار یاری جست تا در کم ترین زمان و با صرف هزینه ای کم تر به نسبت انجام امور انفرادی به مقصود خود دست یابید.

ما در این مقاله سعی داریم نحوه ثبت آسان شرکت های سهامی عام را به شما یادآور شویم پس در ادامه همراه ما باشید تا صفر تا صد نحوه انجام امورات ثبت شرکت های سهامی را بازگو کنیم.

در ابتدا برای تاسیس شرکت های سهامی عام باید مبلغ 20 درصد از سرمایه تعهد شده از سوی موسسین شرکت و نیز 35 درصد از مبلغ تعهد شده رادر بانکی که برای واگذاری سرمایه تعهد شده پرداخت کنند.

پس از ثبت مبلغ تعهد شده باید اظهارنامه و اساسنامه را که به تایید و امضای موسسین شرکت رسیده است به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد. دریافت رسید در این مرحله الزامی است.

در حالتی که بخشی از سرمایه ی شرکت شامل انواع آورده های غیر نقدی باشد، باید عین آن یا مدارک تملک آن را در همان بانکی که حساب بانکی تعیین شده قرار داده و گواهی بانک را به همراه اظهارنامه و مدارک بازگو شده در بخش قبلی به اداره ثبت شرکت ها تحویل نماییم.

بر اساس موارد بازگو شده در قوانین تجارت در اداره ثبت شرکت ها اعلامیه ی پذیره نویسی ثبت شرکت سهامی عام در روزنامه رسمی آگهی می شود و در همان بانکی که شرکت در آنجا افتتاح حساب نموده در معرض دید متقاضیان ثبت شرکت ها قرار خواهد گرفت.

طی مدت زمان مقرر در اعلامیه ی پذیره نویسی علاقه مندان می توانند با مراجعت به بانک و امضا نمودن ورقه ی سهام میزان پولی را که می بایست بصورت نقدی پرداخت گردد را پرداخت نموده وجهت دریافت رسید اقدام کنند.

دو نسخه ورقه تعهد سهام تنظیم شده و تاریخ در آن ذکر شود. امضای شخص پذیره نویس یا قائم مقام قانونی وی الزامی است.

در صورت امضا برگه های سهام تعهد شده توسط شخصی غیر از پذیرنده امضا باید مشخصات کامل وی از جمله مدارک شناسایی و آدرس وی ذکر شود.

امضا شدن ورقه تعهد سهام به معنای پذیرش اساسنامه شرکت های سهامی عام و امور مربوط به مجامع عمومی می باشد.

بعد از منقضی شدن زمان پذیره نویسی یا تمدید آن موسسین حداکثر در مدت یک ماه به تعهدات پذیره نویسان رسیدگی و بعداز کسب تعهد صحیح سرمایه ثبت شرکت سهامی عام که لااقل 35% آن پرداخت شده باشد مجمع عمومی موسس را دعوت خواهند کرد.

هزینه ثبت شرکت سهامی عام

هزینه های ثبت شرکت ها به عواملی چون میزان سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شرکت و تعداد اعضای موسس شرکت، موضوع فعالیت و حق الثبت شرکت وحق الدرج آگهی روزنامه رسمی و همچنین اجرای مراحل پذیره نویسی بستگی خواهد داشت و می تواند مبلغ و هزینه آن برای شرکت ها متفاوت باشد.

برای برآورد هزینه های ثبت شرکت قبل از اقدام به انجام مراحل ثبت با کارشناسان حقوقی مجرب در تماس باشید.

پذیره نویسی شرکت های سهامی عام

شرکت های بزرگ و مجری پروژه های بزرگ برای انجام امورعمرانی و صنعتی الزامی تلقی می شوند. در این نوع شرکت ها سرمایه به عوام مردم واگذار خواهد شد.

در زمان سودآوری شرکت های بزرگ و مجری دو نوع سود دریافت می شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

  1. سودی که از سرمایه گذاری بر روی فعالیت های عمرانی اتخاذ می شود.
  2. سودی که باعث ایجاد رونق در اقتصاد و ابادانی شرکت می شود.

از انواع خاص شرکت های قابل ثبت می توان نوع شرکت های سهامی عام را نام برد. در این نوع شرکت ها مردم می توانند سهام را از طریق پذیره نویسی دریافت کنند و از آن طریق آن را خریداری کنند.

بدین صورت افراد با مراجعه به بانک اعلام شده در زمان پذیره نویسی، اقدام به خرید برگه های تعهد سهام می کنند. و مبلغ تعیین شده ای را به حساب شرکت های سهامی عام واریز می کنند.

شرکت های سهامی عام به دلیل فروش سهام به عوام مردم نامی تحت عنوان سهامی عام را به خود اختصاص داده اند. در زمان نام گذاری این نوع شرکت ها باید عام بودن آن مشخص گردد. سرمایه تاسیس این نوع شرکت ها حداقل 5میلیون ریال می باشد.

در صورت کثری در میزان سرمایه شرکت از میزان تعهد شده باید تا یکسال سرمایه تامین گردد و به میزان اولیه سرمایه در زمان تعهد و تاسیس شرکت بازگردد.

در صورت عدم تامین سرمایه می توان با توافق موسسین نوع شرکت را تغییر داد و یا اقدام به انحلال شرکت کرد.

هیئت مدیره در شرکت سهامی عام

با وجود اینکه قانون اینطور پیش بینی نموده که شرکت های سهامی عام باید حداقل 5 نفر مدیر داشته باشند از طرفی برای شرکت های سهامی از نوع خاص تعداد مشخصی برای اعضای هیئت مدیره در نظر گرفته نشده.

با توجه به این موضوع با استناد به اینکه یک شرکت خصوصی و نیز از نوع شرکت سهامی عام نیاز به انتخاب رئیس و هیئت مدیره دارد باید بر طبق قانون تعداد اعضا را مشخص کرد.

حداکثر زمان برای دوران مدیریت مدیران در شرکت ها دوسال در نظر گرفته شده است که با اتخاذ تصمیمات و با رای اکثریت آرا صورت می پذیرد که این امر در مجمع عمومی عادی انجام می پذیرد.

سهامداران در شرکت های سهامی عام می توانند هریک از مدیران یا بیشتر را عزل نمایند. همچنین مدیران قادرند دوران مدیریتی تمدید شده را تجربه نمایند. اشخاص حقوقی نیز می توانند بعنوان مدیر در شرکت ها انتخاب گردند.

مدت زمان مدیریت در شرکت های سهامی عام در اساسنامه قید می شود اما نباید این زمان از دوسال فراتر برود زیرا در صورتی که مدت زمان مدیریت قبل از انتخاب مدیران منقضی شود مدیران فعلی مسئول امور ومدیریت شرکت تازمان انتخاب مدیران جدید خواهند بود.

مدیران می بایست دارای میزان سهامی که در اساسنامه ثبت شرکت سهامی عام برای آنها قید شده، باشند واین امر ضروری است. نیازی نیست که تعداد سهام از تعداد حد نصاب در رای گیری مجمع عمومی کمتر باشد.

مدیران می بایست تعداد سهام مورد نیاز را در اختیار شرکت در طول مدت زمان تصدی گری خویش قرار دهند تا در شرایط ضرر ناشی از عدم مدیریت کارآمد بقیه مدیران شرکت متضرر نشوند. این میزان سهام باید در نوع سهام بانام به حساب آیند. اجرا نکردن این موارد تخلف محسوب می شود وعزل مدیر را به دنبال دارد.

اساسنامه ثبت شده در شرکت های سهامی عام سندی می باشد که در آن هیئت مدیره را با تمام اختیارات مورد نیاز برای امر اداره ی شرکت در چهارچوب اهداف آن مقرر نموده است. اما هیئت مدیره هیچگونه حقی که در مجمع عمومی برای دارندگان سهام در نظر گرفته شده ندارد.

همینطور محدودیت های وارد شده بر حوزه ی اختیارات هیئت مدیره که دارای توافق مدیران و دارندگان سهام قرارگرفته است و اشخاص ثالث اطلاعی از آن ندارند، باید به شکل کتبی قید گردد.

مدیران در برابر مقررات عادی در ارتباط با شرکت، سهامداران و شخصیت های ثالث در ارتباط با شرکت و در آخر در برابر هرنوع تخطی از این قبیل مقررات مسئول و متعهد خواهند بود.

بنابراین در چنین حالتی به صورت فردی یا مشترک در برابر اعمال یا خلاف ها تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

شما عزیزان متقاضی ثبت شرکت سهامی عام تنها با یک تماس و یا از طریق چت آنلاین می توانید مشاوره رایگان ثبت شرکت مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا را اخذ کنید و تمامی امور ثبتی و حقوقی را به کارشناسان مجرب این مجتمع با بیش از 18 سال سابقه واگذار کنید. مطمئن باشید که امور حقوقی و ثبتی شما در کم ترین زمان و مقرون به صرفه ترین روش انجام می پذیرد.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها