درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

اخذ کد اقتصادی در بجنورد

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


چگونگی اخذ کد اقتصادی در بجنورد

هر گونه فعالیت اقتصادی که در کشور صورت میگیرد می بایست تحت نظارت وزرت امور اقتصاد ودارایی و اداره امور مالیاتی و دارایی باشد. اخذ کد اقتصادی در بجنورد نیز ،همانند سایر نقاط کشور ،در واحدهای اداره مالیات انجام میشود. هدف کلی از اخذ کد اقتصادی ،پرداخت مالیات توسط تولید کنند گان و ارائه کنندگان خدمات ،به دولت است. با این توضیح که در مورد کالاهای مصرفی ،گاهی تولید کنندگان و گاهی مصرف کنندگان بصورت غیر مستقیم مالیات می پردازند . به عنوان نمونه با اخذ کد اقتصادی و شناسایی واحد های تولیدی ، مالیات بر درآمد توسط تولید کنندگان انجام می شود.

همچنین مصرف کننده گان نیز ممکن است در پرداخت بخشی از قیمت کالا در واقع مالیات بر مصرف را بپردازند.مثلا اگر بهای واقعی یک کالا ده واحد باشد و قیمت روی جلد آن دوازده واحد درج شود ،مصرف کننده در حقیقت بصورت غیر مستقیم، مالیات کالای مصرفی را پرداخته است.

حال اگر اشخاص و شرکتها بخواهند تحت نظارت اهرمهای دولتی و در مسیر قانونی به انجام امور مربوط به خود مشغول باشند ،الزاما باید تحت یک شماره خاص مورد شناسایی و نظارت نهادهای مالیاتی کشور قرار بگیرند . برای این کار اخذ کد اقتصادی پیش بینی شده است.

کد اقتصادی چیست؟

چنانچه شرکتها و اشخاص بخواهند با اسودگی خاطر ، با سایر نهاد ها اعم از دولتی و خصوصی وارد معامله شوند ،و در قبال پرداختی و دریافتی های مالی خود فاکتور صادر نمایند ، کد اقتصادی آنها و درج آن به روی اوراق تعهد آور آنان نشان از سلامت فعالیت آنان دارد.

اخذ کداقتصادی در بجنورد نیاز به انجام سلسله مراتب اداری مخصوص به خود را دارد. از آنجا که کد اقتصادی ،به اداره مالیات و دارایی این امکان را می دهد که فعالیت های هر شرکت را بصورت جداگانه مورد بررسی قرار داده ومیزان مالیات پرداختی بنگاه های تولیدی و خدماتی را تعیین کند،نیاز به ارائه مدارکی از سوی شخص متقاضی وجود دارد.

با ارائه مدارک لازم جهت اخذ کد اقتصادی در بجنورد ،ابتدا پرونده ی مالیاتی تشکیل و سپس به هر واحد ،کد اقتصادی ویژه ایی تعلق می گیرد .

اشخاص مکلف به اخذ کد اقتصادی

تشکیل پرونده ی مالیاتی و اخذ کد اقتصادی ،محدود به شخص خاصی نیست. قانونگذار همه ی متقاضیان عرصه تولید و خدمات را مکلف کرده است تا دوماه از تاریخ تشکیل نسبت به اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند . بنابراین چه تولید کنندگان عمده و شرکتی و چه کسبه ی جز ،همگی ملزم به اخذ کد اقتصادی و پرداخت به موقع مالیات هستند.باید دانست که اخذ کد اقتصادی و پرداخت مالیات ، به اداره بهتر کشور و برنامه ریزی های اقتصادی بلند مدت کمک خواهد کرد.

نکته :چنانچه شرکتها و اشخاص در موعد مقرر جهت اخذ کد اقتصادی مراجعه ننمایند ،مشمول جریمه های مالیاتی خواهند بود .

مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی در بجنورد

 • تکمیل فرمها و اوراق مربوطه
 • ارائه نمونه امضای دارندگان حق امضای مجاز
 • ارائه روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • ارائه اساسنامه و شرکتنامه ی شرکت
 • صورتجلسه ثبت شرکت
 • اجاره نامه معتبر ملکی مبنی بر قرار داد میان متقاضی و شخص ثالث
 • فیش تلفن –گاز- برق- آب از ملک مزبور
 • ارائه تاییدیه پستی ملک در صورت لزوم
 • ارائه وکالتنامه وکیل در صورت وجود
 • ارائه جواز تاسیس در صورت وجود
 • پرداخت حق التمبر مالیاتی در واحد مربوطه
 • ارائه مدارک شناسایی شخص حقیقی و یا مدیر عامل شرکت

دیگر خدمات مجتمعثبت شرکت ایلیا

ثبت شرکت: ( انجام کلیه مراحل تخصصی ثبت شرکت )

ثبت برند: ( طراحی لوگو و برند و انجام امور ثبت علامت تجاری و ثبت برند ، علائم و لوگوی تجاری ( برند ) در اداره مالکیت صنعتی )

ثبت طرح صنعتی:( انجام کلیه امور ثبت طرح صنعتی در ادره مالکیت صنعتی )

ثبت تغییرات شرکت: ( تدوین و تنظیم کلیه امور صورتجلسات و تغییرات شرکتها در اداره ثبت شرکت ها )

خدمات اداری و حقوقی: ( انجام تخصصی کلیه امور مربوط به اخذ جواز تاسیس صنایع ، تدوین طرح توجیهی ، اخذ رتبه بندی شرکتها ، کارت بازرگانی و کلیه امور حقوقی و وکالت اشخاص حقیقی و حقوقی )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید