توضیحات تکمیلی در خصوص چگونگی ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از انواع ثبت شرکت است و در عین حال یکی از رایج ترین نوع ثبت شرکت می باشد به طور کلی برای افرادی که می خواهند شرکت های پیمانکاری ثبت کرده در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی شرکت کنند و یا از بانکها و موسسات مالی و اعتباری وام و تسهیلات بگیرند بهتر است که شرکت سهامی خاص ثبت کنند

شرکت سهامی خاص از حداقل 3 نفر عضو تشکیل می شود که این سه نفر باید حتما بالای 18 سال باشند در این نوع شرکت باید 2 نفر بازرس نیز به عنوان بازرس اصلی و بازرس علی البدل معرفی شود.در شرکت های سهامی خاص از 3 نفر حتما یک نفر به عنوان رئیس هیئت مدیره یک نفر به عنوان مدیرعامل و یک نفر به عنوان نایب رئیس معرفی می شود و حق امضا برای اوراق بهادار و اوراق عادی به صلاحدید اعضا مشخص می شود.

سرمایه در شرکت های سهامی خاص به صورت سهام می باشد که اعضا موظف هستند 35 درصد از سرمایه را در زمان ثبت شرکت به حساب شرکت واریز نموده و 65 درصد باقی مانده نیز در تعهد سهامداران می باشد.مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص کارت ملی و شناسنامه ی اشخاص است و دریافت گواهی عدم سوءپیشینه برای اعضای هیئت مدیره و بازرسان الزامی می باشد.اگر موضوع فعالیت شرکت نیز احتیاج به مجوز از ارگان خاصی داشته باشد باید این مجوز را هم تهیه کنند. اسامی شرکت نیز به دلخواه متقاضی تعیین می شود اما رعایت چند نکته در این زمینه الزامی می باشد اسامی انتخابی باید حداقل 3 سیلاب داشته باشد از سیلاب های خاص تشکیل شده باشد و سیلاب ها در لغت نامه دهخدا مستند معنایی داشته باشد.

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص دارای بیشترین ثبت پس از مسئولیت محدود است و  دارای ماهیت بازرگانی  (از نظر ساختار مانند شرکت با مسئولیت محدود) است و از نظر اعتباری مناسب برای گرفتن تسهیلات بانکی، دریافت نمایندگی های معتبر و یا شرکت در مناقصات و مزایده های سطح بالا می باشد.

سرمایه سهامداران تبدیل شده به سهم یا سهام که در بورس اوراق بهادار قابل داد و ستد نیست، اما از سوی مردم به راحتی معامله میشود.

افزایش سرمایه به صورت اختیاری بوده و ثبت آن هنگام تأسیس توسط مؤسسان شرکت تهیه و بخشی از آن در بانک سرمایه گذاری میشود. (برعکس ثبت شرکت با مسئولیت محدود)

وجه تشابه شرکت های سهامی خاص با شرکت های با مسئولیت محدود در این است که مسئولیت هر یک از سهامداران در مورد بدهی ها و تعهدات شرکت محدود میشود به مبلغ سرمایه گذاری شده در شرکت و در صورتی که کفایت آنها تأیید نشد، مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف کنند. یعنی وقتی شرکت به سمت ورشکستگی رفت، فقط سرمایه سهامداران از بین میرود و هیچ یک از طلبکاران نمیتوانند باقیمانده طلب خود را از اموال شرکای شرکت  بخواهند.

خصوصیات اصلی نام شرکت های سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص قبل یا بعد از نام شرکت باید عبارت «سهامی خاص» در تک تک اوراق، اطلاعیه ها و آگهی های شرکت به شکل خوانا و مشخص گنجانده شود.

کمترین میزان سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص

کمترین میزان سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص صد هزار تومان (تهیه توسط خودِ مؤسسین) می باشد.

مؤسسین شرکت تحت هیچ شرایطی اجازه صدور اعلامیه پذیره نویسی را ندارند و باید در هنگام ثبت، حداقل 35% از سرمایه اعلام شده را در یک حساب به نام «شرکت در شرف تأسیس» در یکی از بانک ها، سپرده گذاری کنند.

زمان افزایش سرمایه در شرکت های سهامی خاص

مناسب ترین زمان جهت افزایش سرمایه، هنگام دریافت تسهیلات بانکی است. چرا که در این زمان،  تا 10 برابر سرمایه ثبت شده، به آنها وام تعلق میگیرد.

شرایط سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت های سهامی خاص:

حداقل سه سهامدار

انتخاب دو نفر عضو هیئت مدیره برای دو سال (بهتر است تعداد فرد باشد به جهت وضوح اکثریت و اقلیت آراء در تصمیم گیری ها)

انتخاب بازرس (اصلی و علی البدل) برای یک دوره یک ساله مالی. (نباید جزء اعضای هیئت مدیره یا فامیل باشند.)

سهام شرکت های سهامی خاص دو دسته اند:

1- سهام با نام که خود به دو بخش عادی و ممتاز تفکیک شده.

2- سهام بی نام

مزایای ثبت شرکت سهامی خاص در کرج و استان البرز

شرکت در مزایدات و مناقصات :

یکی دیگر ازمزایای ثبت شرکت امکان حضور در انجام مناقصات و مزایدات سایر شرکت ها ی دولتی و خصوصی است وچنانچه این حضور موجب پذیرش در یک مناقصه و مزایده معتبر باشد یقینا به سود دهی قابل توجهی منجر می شود. لزوم ثبت شرکت بصورت قانونی که عمدتا از شرایط شرکت در مزایدات و مناقصات است. به خودی خود گویای اهمیت ثبت یک شرکت خواهد بود. 

گرفتن اعتبارات امتیازات و مجوز از سازمان ها :

در هردولت وکشوری رونق کسب و کار و ایجاد اشتغال و فراهم اوردن اسباب تولید از معیارهای توسعه یافتگی محسوب می گردد. بنابراین تمهیدات مالی و بانکی که در این راستا در نظر گرفته می شود غالبا به شرکت های ثبت شده و رسمی تعلق میگیردو معمولا اشخاص حقیقی از این امتیازات بهره ی چندانی ندارند.

شما میتوانید جهت  کسب اطلاع از ثبت شرکت سهامی خاص به صورت رایگان با کارشناسان مجتمع ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید و از تجربیات تخصصی مشاورین ما  بهره مند گردید.