لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص از 3 نفر اعضا و دو بازرس به صورت حداقل تشگیل میشود یعنی میتوان تعداد اعضا را بیشتر کرد اما کمتر از 3 نفر اعضا امکان پذیر نیست .ثبت شرکت سهامی خاص مستلزم تسلیم اظهارنامه ضمیمه شده به اساسنامه و صورتجلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء کلیه اعضا هیئت مدیره و سهامداران رسیده است می باشد.


انواع شرکت هایی که در قالب سهامی خاص به ثبت می رسند

 1. شرکتهای بازرگانی
 2. شرکتهای تجاری
 3. شرکتهای پیمانکاری
 4. شرکتهای مهندسی
 5. شرکتهای طراحی سایت
 6. شرکتهای پزشکی
 7. شرکتهای خدماتی
 8. وغیرو.....

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص

1. کپی شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا سهامدار و بازرسین (کپی ها تماما باید برابر اصل باشند)
2. امضاء کلیه صفحات اساسنامه به همراه اظهارنامه
3. فیش واریزی بانکی ۳۵٪ مبلغ سرمایه اعلامی بنام حساب در آستانه ی تاسیس
4.مجوز (درصورت نیاز موضوع فعالیت به مجوز)
5.مدرک تحصیلی (در صورت نیاز موضوع به مدرک تحصیلی)
قابل ذکر است که به درخواست متقاضی تنظیم اساسنامه و شرکتنامه توسط مجتمع ثبت شرکت ایلیا انجام می گیرد.
مدت زمان ثبت شرکت سهامی خاص میانگین بین ۱۵ روز طول خواهد کشید.

	مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه شرکت سهامی خاص

سرمایه شرکت سهامی خاص حداقل 100 هزار تومان ( یک میلیون ریال ) است وعلاوه بر اعلام سرمایه باید 35 درصد از آن به بانک واریز و بلوکه شود که این 35 درصد از سرمایه پس از ثبت نهایی شرکت از بلوکه بانک خارج میشود.در صورتی که تمام سرمایه و یا قسمتی از آن به صورت غیرنقدی باشد باید کلیه آن تادیه شود و نحوه پرداخت آن در اظهارنامه قید گردد و چنانچه سهام شرکت سهامی خاص ممتاز باشد می بایست شرح امتیاز آن در اظهارنامه قید شود.
تذکر: پیش از ثبت شرکت سهامی خاص می بایست حداقل ۳۵٪ از سرمایه شرکت در حسابی به نام شرکت در آستانه ی تاسیس واریز شود. لازم به ذکر است که شرکت سهامی خاص را می‌توان پس از طی مراحلی به شرکت سهامی عام تبدیل نمود.

نام شرکت سهامی خاص

انتخاب اسم برای شرکت سهامی خاص به صورتی که اسامی باید دارای ریشه فارسی و از فرهنگستان ادب انتخاب شود به عبارتی دارای معنای فارسی باشد.
همچنین از اسامی خاص و عام در کنار هم استفاده شود از اسم شرکا برای شرکت استفاده نشود.
برای انتخاب نام شرکت سهامی خاص باید از چند سیلاب در کنار هم استفاده شود سیلاب ها (واژه ها) باید خاص وعام باشند

با توجه به الگوی زیر :
عام-خاص-خاص
تذکر:هر شرکت باید به تجویز مفاد اساسنامه متناسب با نحوه تشکیل ، نوع سرمایه و موضوع فعالیت خود ، نامی تعیین کند تا بواسطه آن فعالیت و عملکرد خود را از دیگران تفکیک و متمایز نماید . در شرکت سهامی که بطور معمول نام شرکت متاثر از نوع فعالیت یا محل جغرافیایی استقرار و یا ترکیبی از هر دو موضوع است موارد ذیل باید رعایت شود .

	مراحل و شرایط ثبت شرکت سهامی خاص

مشخصات شرکت سهامی خاص

 1. حداقل سرمایه ثبت یک میلیون ریال.
 2. حداقل تعداد سهام داران سه نفر.
 3. بازرسین دو نفر.
 4. محدودیتی برای مبلغ اسمی وجود ندارد.
 5. سهام شرکت سهامی خاص بر خلاف سهامی عام، قابل عرضه در بورس نیست.
 6. در شرکت سهامی خاص،مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.
 7. تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد(ماده 4 ل.ا.ق.ت) .

برای ثبت شرکت سهامی خاص از کجا شروع کنیم؟

اولین گام جهت ثبت شرکت جمع آوری اطلاعات در این خصوص می باشد شما میتوانید به منظور کسب اطلاع از مدارک ،شرایط و سرمایه شرکت سهامی خاص با مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشید.
پیشنهاد ما برای بهبود شرایط ثبت شرکت سهامی خاص استفاده از مشاورین مجرب ثبت ایلیا است که با استفاده از تجربه کارشناسان و وکلایی ثبت ایلیا کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند همین حالا با کارشناسان ثبت شرکت درتماس باشید.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص : در ابتدا ثبت ایترنتی شرکت سهامی خاص را در سامانه ساجات انجام می دهید. اوراق تنظیم شده شامل ( اساسنامه، شرکتنامه، اظهارنامه ، صورتجلسه مجمع عمومی موسس) در سامانه بارگذاری کرده و گزینه تایید نهایی را انتخاب نمایید. بعد از اخذ نام شرکت افتتاح حساب بانکی شرکتی الزامی می باشد. سپس باید کلیه مدارک به اداره ثبت شرکتها تحویل داده شده وپیگیری های لازم انجام گردد. جهت اطلاع کامل از مراحل ثبت شرکت می توانید مقاله مراحل تشکیل و تاسیس شرکت را مطالعه نمایید.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص : کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی کلیه اعضا هیئت مدیره و سهاداران و بازرسین. ارائه گواهی عدم سوپیشینه کیفری همه اعضای هیأت مدیره و بازرسان شرکت. ارائه گواهی بانکی مبنی بر واریز حداقل 35 درصد سرمایه شرکت . چنانچه موضوع فعالیت شما نیازمند مجوز باشد ارائه مجوز یا موافقت اصولی الزامی می باشد.

زمان ثبت شرکت سهامی خاص : مدت زمان ثبت شرکتها با عنایت به نوع و موضوعات فعالیت شرکتها متغییر می باشد.اما برای شرکتهای سهامی خاص در صورتی که موضوع پیشنهادی متقاضیان ثبت شرکت سهامی خاص نیازمند کسب مجوز نباشد ،حدود 25 الی 30 روز کاری زمان لازم است.

هزینه ثبت شرکت سهامی خاص : هزینه ی ثبت شرکت را نوع نیاز ومیزان پارامترهای درخواستی شما موکل گرامی معین می سازد.بطور مثال میزان سرمایه ی شرکت ، نوع موضوع ، تعداد اعضا ،میزان کاراکترهایی که در فعالیت شرکت ذکر میشود،حق الثبت شرکت وحق الدرج آگهی روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و روزنامه کثیر النتشار از این پارامترها محسوب میشود . جهت اطلاع از هزینه کامل می توانید مقاله هزینه ثبت شرکت را مطالعه نمایید..

مدارکی که باید توسط اعضای شرکت سهامی خاص تکمیل و امضا گردد

 • • 1.تکمیل و تدوین و امضای دونسخه از اظهارنامه توسط شخص سهامداران
 • • 2.امضای دونسخه از صورتجلسه مجمع عمومی موسس توسط شخص سهامداران
 • • 3.امضای دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره توسط شخص مدیران
 • • 4.تکمیل و امضای تمام صفحات اساسنامه توسط کلیه ی سهامداران
 • • 5. کپی شناسنامه کلیه ی سهامداران و بازرسان
 • • 6.گواهی بانکی دال بر پرداخت 35%سرمایه که بعد از گرفتن نام از اداره ثبت شرکتها ارائه می گردد.
• نکته :در صورتی که تمام یا بخشی از سرمایه به شکل آورده غیر نقدی باشد کارشناس رسمی دادگستری ملزم به ارائه ی تقویم می باشد.
• نکته:اموال غیر منقول نیز بایستی اصل سند مالکیت را بهمراه داشته باشد و تحویل ادراه ثبت شرکتها بدهد.

آشنایی بیشتر با شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.به موجب ماده 2 لایحه مزبور"شرکت سهامی،شرکت بازرگانی محسوب می شود، ولو این که موضوع عملیات آن،بازرگانی نباشد".بنابراین،شرکت سهامی به محض تشکیل و ثبت،در زمره شرکت های تجاری قرار می گیرد.
هر چند که برای انجام امور غیر تجاری،مانند خرید و فروش آپارتمان،تاسیس شده باشد و با توجه به اینکه موضوع شرکت های تجاری دیگر،باید حتماَ امور تجاری باشد،تا شرکت بازرگانی محسوب گردند،لذا می توان گفت که لایحه اصلاح قانون تجارت،در مورد شرکت های عام و خاص،قائل به استثنا شده و به این طریق خواسته است با وسعت بخشیدن به زمینه های فعالیت،موجبات بیشتر تشکیل آن ها،بخصوص تشکیل شرکت سهامی عام را که در آن سرمایه های کوچک از راه خرید سهام،امکان مشارکت و جریان پیدا می کند،فراهم آورد.
در شرکت سهامی تعداد شرکا نباید از سه نفر کمتر باشد. شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود:شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص

تشکیل شرکت سهامی خاص

قانونگذار برای تاسیس شرکت سهامی خاص تشریفات ساده ای را در ماده 20 لایحه قانونی 1347 مقرر کرده است.در ماده مزبور،اقدامات ذیل برای تشکیل شرکت کافی تلقی شده است:
1-امضای اساسنامه
شرکای شرکت سهامی خاص باید شخصاَ یا از طریق وکیل،اساسنامه شرکت را امضا کنند.تهیه طرح اساسنامه و تصویب بعدی آن ضروری نیست،به دلیل آنکه برخلاف آنچه در مورد شرکت سهامی عام صدق می کند،در شرکت سهامی خاص اصولاَ دوره تاسیس وجود ندارد و بنابراین،تدوین طرح اساسنامه که در شرکت سهامی عام وسیله ای است برای مطلع کردن پذیره نویسان از ماهیت شرکتی که قرار است ایجاد شود،در این جا علت وجودی ندارد
2-تعهد سرمایه
حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است که باید تماماَ تعهد شود و دست کم 35 درصد آن به حسابی که در بانک افتتاح می شود واریز گردد.هر گاه قسمتی از سرمایه به صورت آورده غیرنقدی باشد،آورده مزبور باید به طور کامل تسلیم و تقویم شود.ارزیابی آن نیز باید با جلب نظر کارشناس رسمی وزارت دادگستری صورت گیرد.مع ذلک،تصویب ارزیابی مزبور،آن طور که در مورد شرکت سهامی عام مصداق دارد،در شرکت سهامی خاص مطرح نیست؛زیرا در این نوع شرکت تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نیست.در ماده 82 لایحه قانونی 1347 ضمن بیان این نکته مقرر شده است:«نمی توان آورده غیرنقدی را به مبلغی بیش از ارزیابی کارشناس قبول نمود.»این اقدام برای حفظ حقوق اشخاص ثالث است؛زیرا ممکن است با توافق شرکا بر سر ارزیابی آورده غیر نقدی،اشخاص ثالث متضرر شوند.
تعهد شرکا به پرداخت سرمایه در شرکت سهامی خاص شکل خاصی ندارد و برخلاف آنچه در مورد شرکت سهامی عام در سایر مقالات قبلی گفته شد،شرکا نیاز ندارند مانند پذیره نویسان شرکت سهامی عام ورقه تعهد سهم را امضا کنند.مع ذلک،تعهد آن ها ممکن است به صورت ورقه تعهد هم باشد؛برای مثال،در مواقعی که شرکا از یکدیگر دورند و می خواهند شرکت را به سرعت تشکیل دهند می توانند برای کسب تعهد از یکدیگر از این وسیله استفاده کنند.با این حال،در حین ثبت شرکت،همه آنان باید اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام را امضا کنند،والا مدارک ثبت شرکت ناقص خواهد بود.(بند 2 ماده 20 لایحه قانونی 1347)
3-انتخاب مدیران و بازرسان
شرط دیگر تشکیل شرکت سهامی خاص انتخاب مدیران و بازرسان شرکت است که لازم نیست در مجمع عمومی موسس برگزیده شوند.اما،طبق قسمت اخیر ماده 17 لایحه قانونی 1347 - که در مورد شرکت سهامی عام لازم الاجرا است – مدیران و بازرسان شرکت باید به طور کتبی قبول سمت کنند.
نکته : اگر در نام شرکت از عبارت " سهامی خاص" استفاده نشده باشد، قانونگذار ضمانت اجراء آن را بیان ننموده است. اما در صورت تخلف از این امر می توان با قیاس شرکت های سهامی و شرکت های بامسئولیت محدود، بیان نماییم که همانگونه که در شرکت های بامسئولیت محدود عدم ذکر عنوان " بامسئولیت محدود " بنا بر ماده 95 ق. ت موجب می گردد که مسئولیت شرکاء این شرکت در برابر اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی گردد، در شرکت های سهامی نیز عدم قید عبارت " شرکت سهامی خاص" موجب می گردد که مسئولیت سهامداران شرکت مزبور در برابر اشخاص ثالث تضامنی باشد.
مقررات مربوط به تشکیل شرکت سهامی خاص، ساده تر از شرکت سهامی عام می باشد. برای تاسیس و به ثبت رسیدن شرکت سهامی خاص، مقنن تسلیم مدارک ذیل را به مرجع ثبت شرکت ها کافی می داند.

مدارک تاسیس در ثبت شرکت سهامی خاص

• اظهارنامه دونسخه
• اساسنامه دو نسخه
• گواهی بانکی دال بر واریز 35% سرمایه
• کپی شناسنامه سهامداران و بارسان
• صورتجلسه مجمع عمومی موسس و هیان مدیره

تفاوت و تشابه شرکتهای خاص و با مسئولیت محدود

1.تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود اقلا 2نفر می باشد و در ثبت شرکتهای سهامی خاص اقلا 3 نفر می باشد.
2.اقل سرمایه در ثبت شرکتهای سهامی خاص و شرکتهای با مسئولیت محدود یک میلیون ریال می باشد.
3. در ثبت شرکتهای سهامی خاص می بایست 35%سرمایه واریز به بانک شود گواهی بانکی دال بر انجام این امر ارائه گردد.35%مابقی در تعهد سهامداران می باشد.اما در شرکتهای با مسئولیت محدود کل سرمایه تحویل مدیر عامل داده می شود و اقرار مدیر عامل مبنی بر دریافت سرمایه کفایت می کند.
4.انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در ثبت شرکت سهامی خاص کاملا اجباری می باشد در حالیکه در شرکتهای با مسئولیت محدود این امری ست اختیاری.
5.طول دوران مدیریتی در شرکتهای سهامی خاص 2سال و برای شرکت با مسئولیت محدود ،نامحدود در نظر گرفته شده است.البته شرکا در شرکتهای با مسئولیت محدود می توانند سقفی را برای آن در نظر بگیرند.
6.انتخاب روزنامه کثیرالانتشار همچون انتخاب بازرس در شرکتهای سهامی خاص الزامی ودر شرکتهای با مسئولیت محدود اختیاری می باشد.
7.شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص آسان تر از شرکت های با مسئولیت محدود می باشد.
8.مجامع در شرکتهای سهامی خاص با نظارت هیئت رییسه برگزار می شود و در شرکتهای با مسئولیت محدود که شرکا بیش از 12نفر باشند تحت نظارت هیئت نظار برگزار و تشکیل می گردد.
9.افزایش سرمایه در ثبت شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود کاملا اختیاری می باشد.
10.سرمایه در شرکتهای با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تبدیل نمی شود اما در شرکتهای سهامی خاص به ورقه های سهام منقسم میگردد.مسئولیت سهامداران و شرکا در برابرقروض و بدهی های شرکت محدود به میزان سرمایه و یهم الشرکه هایشان می باشد.
11.مدیران در شرکتهای سهامی خاص می بایست الزاما از سهامداران باشند یا اینکه تعداد سهامی که به شکل وثیقه در متن اساسنامه تعیین کرده اند را به صندوق شرکت بسپارند.در حالیکه در شرکتهای با مسئولیت محدود مدیران به شکل موظف یا غیر موظف ،برای مدت زمانی محدود یا نامحدود،از شرکا یا خارج از شرکا منتخب می گردند.
12.در شرکتهای سهامی خاص تعداد سهام معرف میزان سود می باشد.در شرکتهای با مسئولیت محدود نیز به نسبت سهم الشرکه ،سود منقسم میگردد. ثبت شرکت سهامی خاص.
13.در شرکت سهامی خاص حق رای با توجه به تعداد سهام ها صورت می پذیرد و در شرکت های با مسئولیت محدود با عنایت به میزان سرمایه.
14.آورده های غیر نقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط خود اشخاص شرکا و در ثبت شرکت سهامی خاص توسط کارشناس رسمی دادگستری صورت می گیرد.
مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

ثبت شرکت سهامی خاص در کرمانشاه

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی درزمینه ثبت شرکت سهامی خاص در کرمانشاه آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

ثبت شرکت سهامی خاص در کرمان

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در کرمان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

ثبت شرکت سهامی خاص در خوزستان

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در خوزستان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در سمنان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

مجتمع ثبت و برندایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

نکات مهم در ثبت شرکت سهامی

شرکت های سهامی تابع قوانین خاصی هستند که ثبت شرکت ایلیا در این مقاله این قوانین را به اطلاع شما می رساند . به علاوه ثبت شرکت سهامی هخاص و سهامی عام توسط ثبت شرکت ایلیا انجام می شود.

ثبت شرکت سهامی خاص در قم

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در قم آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد .

سرمایه اولیه ثبت شرکت سهامی خاص

سرمایه در ثبت شرکت سهامی خاص اعتبار شرکت است و طبق قانون نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد و بخشی از آن واریز می شود.

تقسیم بندی سهام شرکت از دیدگاه حسابداران

تقسیم بندی سهام شرکت از دیدگاه حسابداران - انونگذار و حقوقدانان به غیر از مواردی که ذکر گردیده به سهام های دیگری اشاره کرده اند اما آن را در دسته بندی خاصی قرار نداده اند زیرا اشاره به انواع دیگری از سهام که کارگشای فهم بهتر از جزئیات سهام باشد در اینگونه سهام ها عبارتند 1. سهام مؤسس2. سهام مدیریتی

ثبت شرکت سهامی خاص در فارس

مجتمع ثبت و برند ایلیا با دارا بودن دپارتمان های تخصصی در زمینه ثبت شرکت سهامی خاص در فارس آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما متقاضیان محترم می باشد

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
محمد رحیمی
سلام وقت بخیر سال نو مبارک،من قصد دارم شرکت سهامی خاص تاسیس کنم و سهام دارانش و بازرسین اعضای خانواده خودم هستن ،این شرکت برای صادرات و بسته بندی زعفران هست سوال من اینه ک اگر من سرمایه رو 10میلیون تومن یا 1میلیون تومن قرار بدم ،بعدا برای صادرات ب مشکل نمیخورم،چون شرکت خانوادگی هست اهمیتی داره اون سرمایه ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام سرمایه شرکت روی اعتبار شرکت تاثیر داره و ربطی به خانوادگی بودن شرکت ندارد. به علاوه این مورد رو در نظر داشته باشید که در شرکت های سهامی خاص باید حتما بازرسان با هیئت مدیره فامیل نباشند
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام سرمایه شرکت روی اعتبار شرکت تاثیر داره و ربطی به خانوادگی بودن شرکت ندارد. به علاوه این مورد رو در نظر داشته باشید که در شرکت های سهامی خاص باید حتما بازرسان با هیئت مدیره فامیل نباشند
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید