جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

دریافت استاندارد گامی در مسیر ارتقای کیفیت محصولات و خدمات

دریافت استاندارد

در این مقاله به توضیحاتی درباره اخذ استاندارد پرداخته شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبروشدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید. در ادامه متن راهنمای شما عزیزان برای اخذ نشان استاندارد خواهیم بود.

دریافت استاندارد

متقاضیان اخذ استاندارد باید بدانند که مجوز صنایع و یا جواز از اتحادیه مربوط به نوع فعالیت آنها از مدارک الزامی جهت دریافت نشان استاندارد می باشد و چنانچه مجوز صنایع را دریافت نکرده باشید گواهی استاندارد برای شما صادر نمی گردد.

استانداردها با توجه به نوع محصول تولیدکنندگان متفاوت می باشد به عنوان مثال در صورتی که استاندارد شما برای کالا تولیدی ماشین لباسشویی می باشد از طریق آن نمی توانید یخچال تولید نمایید و برای این کار باید تقاضای جداگانه ای را به سازمان صنایع و معادن ارائه دهید.

علاوه بر این استاندارد بودن فضا و شیوه تولید نیز جزء لاینفک شرایط اخذ پروانه استاندارد می باشد.

دریافت استاندارد

مدارک لازم جهت دریافت استاندارد

 • کپی برابر اصل آگهی ثبت واحد تولیدی خدماتی در روزنامه رسمی کشور.
 •  کپی برابر اصل آگهی آخرین تغییرات در روزنامه رسمی کشور.
 •  کپی برابر اصل پروانه تاسیس ، بهره برداری و پروانه فعالیت از مراجع قانونی همراه با رونوشت آخرین تغییرات.
 •  کپی برابر اصل آگهی رسمی ثبت نام یا علامت تجاری محصول در روزنامه رسمی کشور در طبقه فرآورده مورد نظر.
 •  ارائه مدارک مرتبط با نام تجاری واحد تولیدی یا خدماتی ( در صورت استفاده از آن ها )

مراحل دریافت استاندارد

 1. قبل از هر اقدامی، واحد تولیدی باید دارای مجوز تولید محصول موردنظر باشد.
 2. داشتن امکانات و محیط کافی برای تولید محصول مورد نظر نیز لازمه دریافت استاندارد ملی ایران است.
 3. نهاد متقاضی کسب استاندارد ملی ایران می­بایست به سازمان استاندارد استان مراجعه کند و با ارائه درخواست کتبی و تکمیل فرم­ های مربوطه، مجوز تولید آزمایشی و محدود کالا را دریافت کند.
 4. سازمان متقاضی با مراجعه به سازمان استاندارد، قوانین استاندارد ملی مرتبط با کالای تولیدی خود را دریافت و به رعایت اصول مندرج در آن بپردازد.
 5. واحد متقاضی باید کنترل کیفی خود (که دارای شرایط تعیین شده از طرف سازمان استاندارد است) را به سازمان استاندارد استان معرفی کند. بعد از تایید صلاحیت از سوی سازمان استاندارد و نیز برپایی کلاس ها و دوره های آموزشی در این رابطه مجوزهای تایید ارائه می گردد.
 6. واحد تولیدی باید گواهی مالکیت علامت تجاری خود را به سازمان استاندارد ارائه دهد (علامت تجاری واحد تولیدی باید در سازمان ثبت علائم کشور ثبت شده باشد).
 7. یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت نشان استاندارد ایران، ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت است. مدارک مربوط به احداث و آماده به کار آزمایشگاه ها باید با اداره استاندارد ارائه گردد.
 8. در نهایت، متقاضی گرفتن استاندارد می­بایست به تدوین نظامنامه کنترل کیفیت بپردازد. قوانین و مندرجات ارائه شده و نیز تمامی راهکارها و دستورات قانونی به جهت حفظ سلامت کالا ها می باشد.
 9. چنانچه همه مراحل فوق انجام شود و محصول نمونه مورد تایید سازمان استاندارد قرار بگیرد؛ مجوز استاندارد ملی صادر می­شود که معمولاً اعتبار این مجوز یک ساله است. بعد از اینکه  انقضای حیات مجوز صادر شده سر می رسد واحد تولیدی باید اقدامات لازم برای تمدید آن را انجام دهند.

انواع نشان استاندارد

 1.  استاندارد اجباری : عرضه کنندگان محصولات بر طبق قوانین مندرج درقانون استاندارد وظیفه دارند که محصولی را با کیفیت و بنابه استانداردها ارائه کنند .
 • استاندارد تشویقی : در صورتی که یک محصول ارائه شده شامل استاندارد نباشد . در صورت پیروی از قوانین استاندارد توسط تولیدکنندگان آن ها می توانند بعد از دریافت جوازهای مربوطه از مزایای استاندارد تشویقی بهره ببرند.

مراحل اخذ استاندارد

مدارک دریافت پروانه استاندارد

مدارک مورد نیاز برای دریافت علامت استاندارد کالا بدین شرح می باشد : درخواست كتبی مبنی بر اخذ پروانه استاندارد، ارائه مدارک شرکت و جواز تاسیس، آگهی ثبت علامت تجاری و مدارک دال بر پرداخت فیش های واریزی.

مدت زمان اخذ مجوز و مدت زمان انتظار جهت اعزام بازرسین اداره استاندارد و اعلام نتایج کارشناسی ایشان در تعیین مدت زمان اخذ استاندارد تاثیر گذار بوده و لذا نمی توان زمان دقیقی برای این امر بیان نمود.

نکات اخذ مجوز پروانه استاندارد

چنین سوالی در حوزه های مختلف تولیدی با اندک تفاوتی محقق می گردد. اما بطور تقریبی اصول اخذ استاندارد جهت محصولات مشمول استاندارد اجباری به قرار ذیل است :

اخذ مجوز فعالیت، برابر با نوع محصولی که واحد می خواهد آن را تولید کند اجباری میباشد، در نتیجه بعنوان نمونه برای تولید یخچال نمی شود از مجوز ماشین لباسشویی بهره جست و باید نخست جهت تولید، تقاضایی از صنایع و یا اتحادیه صنفی مرتبط درخواست کرد و گواهی فعالیت و یا پروانه کسب را اخذ نمود.

ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت برای اخذاستاندارد

واحد تولیدی باید به تناسب نوع محصول و آزمونهای مرتبط در محل تولید، آزمایشگاه مجهز به آزماینده ها و دستگاههای آزمون متخصص آن محصول را تادیه کرده و مکان متناسب را به تاسیس آزمایشگاه کنترل کیفی اختصاص دهد که در زمان اخذ پروانه استاندارد و بعد از کسب ، مسئول کنترل کیفیت در آن

محل کیفیت کالا را کنترل نمایید، تکمیل بودن و کالیبره بودن تجهیزات باید توسط اداره استاندارد مورد تایید قرار گیرد.

تدوین نظامنامه کنترل کیفی استاندارد

کتابچه ای را تحت عنوان نظامنامه کنترل کیفی اعم از مجموعه باید ها و نباید ها و دستورالعمل های کنترل کیفیت جهت تولید محصولات در محل تولید باهدف ایجاد قوانین درون سازمانی برای کنترل مداوم کیفیت و بالابردن راندمان و رسیدن به کیفیت پایدار تهیه نمایید.

واحدهای تولیدی بعد از اخذ پروانه استاندارد ملی ایران مورد بازدیدهای ادواری و نمونه برداری از انبار و یا خط تولید و یا بازار فروش تحت کنترل قرار می گیرندودرصورت عدم مطابقت محصول با استاندارد، پروانه استاندارد صادره باطل می شود.

بطور معمول اعتبار پروانه استاندارد یک سال است و واحد تولیدی موظف می باشد همه ساله برای تمدید پروانه و واریز وجه تمدید اعتبار اقدام لازم مبذول نماید.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم. در صورت پیش آمدن هر سوالی مبنی بر اخذ نشان استاندارد محصولات مجتمع حقوقی و ثبتی ایلیا با بهره مندی از وکلا و کارشناسان حقوقی مجرب خود راهنمای تخصصی شما خواهد بود و در کم ترین زمان در راه پیشبرد اهداف شما اقدام خواهند کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کرم رحیمی
کرم رحیمی
2 سال قبل

درخواست مجوز استاندارد دارم برای ایلام

دهکردی
دهکردی
3 سال قبل

با سلام بنده یک شرکت تولید کالای صنعتی(ساخت کپسول های گاز با ظرفیت 500 کیلو تا 10 تن)برای مصارف شرکتها ، باغ و ویلا و مصرف کننده هائی که امکان انتقال خطوط گاز به اماکن خودرا ندارند می باشد. و برای محصولات خود درخواست اخذ استاندارد ملی دارم. لطفا راهنمائی بفرمائید.

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  دهکردی
3 سال قبل

سلام برای دریافت کردن استاندارد باید مجوز فعالیت برند ثبت شده و پروانه بهداشت داشته باشید . اگه ایزو هم داشته باشید برای دریافتش مناسبه

هادی آجرلو
هادی آجرلو
4 سال قبل

سلام مجوز استاندارد و ثبت برند میخوام انجام بدم

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  هادی آجرلو
4 سال قبل

سلام برای ثبت برند باید ابتدا یک مجوز فعالیت داشته باشید در حوزه فعالیتتون ، زمینه کاری تون چیه ؟

هادی آجرلو
هادی آجرلو
پاسخ به  ثبت شرکت ایلیا ®
4 سال قبل

تولید ظروف آلومینیوم ,, روحی با پوشش رنگ بیرونی و بدون رنگ و بدون پوشش تفلون یا گرانیت

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  هادی آجرلو
4 سال قبل

ثبت برند در اداره مالکیت صنعتی استان تهران انجام میشه ، 35-45 روز کاری زمان میبره تا این کار برای شما انجام بگیره و هزینه های اون بستگی به کالاهای انتخاب در زمان ثبت نام خواهد داشت

خسرو نصرالله فر
خسرو نصرالله فر
4 سال قبل

یک واحد تولید فیلتر هوا دارمبامجوز از اتحادیه و دارای پروانه کسب می‌باشمپله دنبال دریافت پروانه استاندارد می‌باشم.لطفاً راهنمایی کنید.

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  خسرو نصرالله فر
4 سال قبل

سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . جهت کسب اطلاعات با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

علیرضا شهبازی
علیرضا شهبازی
4 سال قبل

سلام درخواست اخذ استاندار هستم

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  علیرضا شهبازی
4 سال قبل

سلام عرض کردم ، روزتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .