جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اخذ پروانه بهره برداری قدمی برای آغاز فعالیت | مشاوره رایگان

پروانه بهره برداری

در مقاله زیر درباره نحوه اخذ پروانه بهره برداری مطالبی ارائه خواهد شد تا در مسیر اخذ سریع و تخصصی پروانه بهره برداری راهنمای شما باشد. پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دریافت پروانه بهره برداری از وزارت صنعت و معدن توسط تیم حقوقی ایلیا در کمترین زمان و هزینه انجام می شود.

اخذ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری مجوزی می باشد که به همه واحدهای صنعتی که اقدام لازم جهت نصب ماشین آلات خط تولید، فراهم نمودن نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آموزشی را به انجام رسانده باشند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس و یا ابلاغیه تاسیس باشند یا نباشند داده می شود.

پروانه بهره برداری به کلیه واحدهای صنعتی داده می شود که اقدامات زیر را انجام می دهند.

 • تامین زمین و تاسیسات.
 • احداث ساختمان برای نصب ماشین آلات.
 • خط تولید و تامین نیروی انسانی مورد نیاز.
 • و تولیدات آزمایشی را انجام داده اند.

پس از اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان مربوطه انجام می پذیرد و در حالت ارائه گواهی های مورد نیاز و تبعیت از شرایط درج شده در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری بنا بر نیاز برای تمامی اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

چنانچه قسمتی از ظرفیت تولید شامل بعضی از خطوط یا مراحل تولید آماده بهره برداری شده باشد صادر می شود. جواز تاسیس در این موارد باطل نمی شود و از قوانین جاری جواز تاسیس پیروی خواهد نمود.

صدور پروانه بهره برداری بر مبنای ماده 13 قانون شیوه ی ممانعت از آلودگی هوا، منوط به تایید محل استقرار واحد بواسطه ی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

اطلاعات درج شده در پروانه بهره برداری عبارتند از شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود.

تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری بر اساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.

اخذ پروانه بهره برداری

مدارک اخذ پروانه بهره برداری

برای دریافت پروانه بهره برداری باید در سایت بهین یاب فرم های مربوطه را پرکرده و مدارک زیر را ارائه کنید.

 • رونوشت از مدارک شناسایی مدیرعامل
 • ارائه رونوشت از آگهی تغییرات شرکت
 • رونوشت از مدارک ثبت شرکت اشخاص حقوقی
 • تسلیم پایان کار واحد صنعتی یا اجاره نامه
 • ارائه لیست ابزارهای فنی

دریافت پروانه بهره برداری

اولین سوالی که در راه اخذ پروانه بهره برداری برای متقاضیان و صنعتگران مطرح می شود فایده و مزیت داشتن این مجوز است ، از این رو ما در ادامه مزیت های داشتن این پروانه را شرح می دهیم تا با خیالی اسوده و مصمم در اخذ این مجوز اقدام کنید.

مهمترین مزیتی که اخذ پروانه بهره برداری برای دارنده آن به همراه خواهد آورد را می توان در موارد زیر تشریح کرد:

 • با اخذ پروانه بهره برداری می توانید از مزایا و تسهیلات ویژه که از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ارائه می شود برخوردار شوید.
 • اگر موضوع و شرح وظایف و فعالیت شما نیاز اساسی در زمینه اخذ مجوز وزارت بهداشت داشته باشد می توانید به راحتی آن را بگیرید.
 • اگر محصول تولیدی دارید که  نیاز به علامت استاندارد دارد با اخذ پروانه بهره برداری به راحتی می توانید به آن رسیدگی کنید
 • از مهمترین مزیت های اخذ پروانه بهره برداری می توان شرکت در مناقصات و مزایدات شرکت های دولتی و خصوصی اشاره کرد.
 • داشتن پروانه بهره برداری این امکان را به شما می دهد که در صورت نیاز به مواد اولیه شیمیایی می توانید به نرخ دولتی موارد اولیه را برای تولید محصول خود دریافت کنید.

مراحل اخذ پروانه بهره برداری

نحوه اخذ پروانه بهره برداری باید با گام های تخصصی و پی در پی آن را به سرانجام رسانید . برای انجام امور مربوط به اخذ پروانه بهره برداری می توانید با تخصص و تجربیات کارشناسان حقوقی ان را پیگیری کرده و به سرانجام رسانید.

 1. در ابتدای امر برای اخذ پروانه بهره برداری باید در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده که آن را بصورت اینترنتی به سرانجام خواهید رساند.
 2. با ثبت درخواست خود مبنی بر اخذ پروانه بهره برداری تمامی اطلاعات خواسته شده را در این سایت وارد میکنید.
 3. در گام بعد باید مدت زمان مشخصی را منتظر مانده تا مدارک ارسال شده توسط کارشناسان بررسی شود.
 4. پروانه بهره برداری به صنایع فرآوری مواد معدنی فلزی و غیر فلزی كه از وزارت صنایع و معادن جواز تاسیس دریافت کرده اند و نسبت به احداث و راه اندازی آزمایشی اقدام نموده اند یا واحدهایی كه پرونده آنها طبق توافق فی مابین این وزارت و وزارت صنایع به وزارت صنایع و معادن داده می شود با داشتن درخواست كتبی دارنده جواز تاسیس به وزارت صنایع و معادن و دریافت تكمیل و ارائه فرم سئوالات مربوط به صدور پروانه بهره برداری ) فرم شماره (3 از سوی متقاضی بازدید كارشناس بررسی كننده از عملیات اجرائی انجام شده در پروژه و تطبیق آن با طرح اولیه و آیین نامه های مربوط و گزارش از وضعیت پیشرفت طرح.
 5. كارشناس بررسی كننده پس از بررسی و بازدید از طرح بر اساس هزینه های انجام شده، قیمت تمام شده طرح به نرخ روز) نسبت به تهیه پیش نویس فرم پروانه بهره برداری (فرم 4 اقدام و جهت تایید و امضا به معاونت مربوطه ارسال می نماید.

اعتبار پروانه بهره برداری

پرداختن به موضوع اعتبار پروانه بهره برداری باید بر اساس شهر و موضوع فعالیت افراد متفاوت بوده که می توانید آن را از طریق مشاوره رایگان مجتمع ثبتی ایلیا پیگیری کنید . از این رو در شهرهای صنعتی پروانه بهره برداری بیشتر اعتبار داشته که این میزان تا زمان فعالیت واحدهای صنعتی زمان و اعتبار خواهد داشت.

در شهر تهران اعتبار پروانه بهره برداری تا یکسال خواهد بود که پس از این زمان از سوی وزارت صنعت بازرس برای رسیدگی به امور ارسال می گردد. در صورتی که فعالیت اشخاص ادامه دار باشد اعتبار 3 ساله ارائه می گردد.

پس از گذشت 3 سال از اعتبار واحد صنعتی در صورت بازدید متوالی بازرسان و تایید فعالیت شما اعتباری 5 ساله ارائه می شود.

اگر در راه اعتباردهی پروانه بهره برداری در این زمان از سوی کارشناسان و بازرسین تایید شوید گواهی پروانه بهره برداری مادام العمر تسلیم می گردد.

دستورالعمل صدور پروانه بهره برداری صنایع معدنی و فلزی

درخواست کنندگان سرمایه گذاری در گستره ی فعالیتهایی كه در قلمرو مسئولیت های وزارت صنایع و معادن اعم از صنایع كانه آرائی، فرآوری مواد معدنی و صنایع فلزی هستند قادرند برای دریافت مجوزهای مرتبط به وزارت صنایع و معادن مراجعت نمایند.

هزینه دریافت پروانه بهره برداری وزارت صنایع

هر اقدامی که نیاز به مهارت و نیز ارائه مدارک ثبتی دارد باید هزینه ای را متحمل شود از این رو اخذ پروانه بهره برداری نیز که از وزارت صنعت و معدن به متقاضیان ارائه می شود باید تعرفه های سال اخذ را پرداخت کرده و در مسیر اخذ پروانه یاری رسان صنعت باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه دریافت پروانه بهره برداری وزارت صنایع می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا با شما تماس بگیرند و بدین ترتیب با کم ترین هزینه پروانه بهره برداری را دریافت کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عربلو
عربلو
1 سال قبل

سلام وقت بخیر برای جواز تاسیس اقدام کردم ۱۰ روز دیگه آماده اس برای پروانه میخوام اقدام کنم چه مواردی لازم هست آماده کنم؟

نسیم حاجیان
نسیم حاجیان
1 سال قبل

شما برای اخذ پروانه بهره برداری تو فوردگاه پیام اقدام میکنید؟

هانیه سهرابی
هانیه سهرابی
2 سال قبل

سلام برای اخذ پروانه نیاز به بازدید هست؟

نازنین ناصری
نازنین ناصری
2 سال قبل

سلام من در شهرک صنعتی نظر آباد زمین دارم برای پروانه بهره برداری چه مدت زمان میبره و چقدر هزینه اشه؟