درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

نکات مهم در ثبت شرکت سهامی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 12 مرداد 1400


در این مقاله سعی داریم برایتان در رابطه با نکات مهمی که هنگام ثبت شرکت سهامی خاص در نظر داشته باشید توضیحات جامعی ارائه دهیم لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شرکت های سهامی تابع قوانین خاصی هستند مثلا" سرمایه در آنها به صورت هام است و شرکا سهامدار می باشند و گاها" سهامداران باید شرایط خصی داشته باشند . همچنین نحوه انتخاب میزان سرمایه و تادیه آن در شرکت های سهامی ، ویژگی های متفاوتی دارد . ثبت شرکت از نوع شرکت سهامی انواع مختلفی دارد که مهم ترین آنها شرکت سهامی خاص و عام می باشد که در این مقاله به آنها می پردازیم .

در شرکت سهامی خاص همانطور که می دانید سه سهامدار لازم است جهت ثبت این شرکت اما حضور دو بازرس اصل و علی البدل نیز الزامی می باشد که بازرسین نباید از اقوام سهامداران باشند به ویژه اقوام درجه یک .

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسان آن تنها بخشی از سرمایه شرکت را تادیه کرده و باقیمانده را از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین می کنند. اما در سایر شرکتها کل سرمایه را خود اعضا فراهم می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید در شرکتهای سهامی خاص پذیره نویسی در بورس انجام نمی شود و اوراق بهادار ارائه نمی کنند و همچنین امکان انتشار آگهی  و اطلاعیه برای فروش سهام وجود ندارد در صورتی می شود از قوانین شرکت های سهامی عام و لایحه اصلاحی استفاده کنید

تمامی اقداماتی که شرکتها انجام می دهند تا شرکتشان به تاسیس برسد در واقع مسئولیت تضامنی شرکتها گفته می شود. لازم است بدانید تا قبل از ثبت رکت هر نوع معامله ، قرارداد ، مبادله ی سهام و امضای آنها تخلف و وجه قانونی ندارد.

در صورتی که هریک از شرکا اقدام به این عمل نمایند و قبل از ثبت شرکت اقدامات خارج از قانون را انجام دهد طرف های دیگر می توانند از دادگاه در خواست انحلال و یا باطل کردن آن قرار داد را دهند دادگاه نیز به قطع درخواست باطل کردن را صادر خواهد کرد. و حق اعتراض وجود ندارد.

 موسسین شرکتها قبل از ثبت شرکت باید با شرکا در رابطه با هزینه ثبت شرکت به بررسی و نتیجه گیری برسند و بدانند حتی اگر شرکت به ثبت نرسد بایستی هزینه را متضرر شوند اعضای هیئت مدیره می توانند بعد از ثبت شرکت هزینه را در مجمع عمومی مورد بحث و بررسی قرار دهند.

ثبت شرکت سهامی خاص

انواع شرکت در قانون تجارت وجود دارد که قانون قالب آنها یکی است اما یکسری قوانین متفاوت با یکدیگر دارند که بیشتر در تعداد نفرات است در همین نوع شرکت یعنی شرکت سهامی خاص تعداد نفرات سهام دار 3 نفر و بازرسین 2 نفر می باشد این بازرسین به صورت علی البدل و بازرس اصلی می باشند.

سرمایه در این نوع شرکتها به صورت نقدی و غیرنقدی است ( سرمایه نقدی پول رایج کشور و سرمایه غیر نقدی : زمین ، ماشین و هر چیزی که ارزش مادی داشته باشد و کارشناس قیمت نهایی را بر روی آن گذشته باشد.

در انتخاب نام برای این نوع شرکتها کلمه سهامی خاص ابتدا یا انتهای نام باید آورده شود.

شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسان آن تنها بخشی از سرمایه شرکت را تادیه کرده و باقیمانده را از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین می کنند. اما در سایر شرکتها کل سرمایه را خود اعضا فراهم می کنند. .
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتها و موسسات دولتی وغیر دولتی می توانند سهام دار شرکتهای سهامی عام باشند.شرکت سهامی خاص برای انجام اموری مانند استخراج معادن و تجارت با کشورهای خارجی، تأسیس کارخانه، ایجاد سدها و بانک‌ها تشکیل می‌شود که سرمایه فردی کفاف آنها را نمی دهد به ثبت می رسد. .
اینگونه شركتها با تجمیع سرمایه های اندك که در قالب سهام عمومی به عامه مردم واگذار می شود ثبت شرکت میشود و به همین دلیل است که نام سهامی عام را بر آن گذاشته اند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید