درخواست مشاوره رایگان

نکات مهم در ثبت شرکت سهامی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 4 آذر 1399


شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی برای فروش سهام خود مبادرت کنند، مگر این که از مقررات مربوط به شرکت های سهامی عام ، به نحوی که در لایحه اصلاح قانون تجارت مقرر است ، تبعیت نمایند.
- استفاده از وجوه تادیه شده به نام شرکت سهامی در شرف تاسیس، ممکن نیست ؛ مگر پس از به ثبت رسیدن شرکت یا در موردی که طبق ماده 19 مشخص شده است. یعنی با این شرط که شرکت تا شش ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه مذکور در ماده 6 این قانون به ثبت نرسیده باشد.
- موسسین شرکت ، به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند ، مسئولیت تضامنی دارند. تا وقتی که شرکت به ثبت نرسیده است ، صدور ورقه سهم یا گواهینامه موقت سهم ممنوع است. در صورت تخلف ، امضاء کنندگان آن ها مسئول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود.
- هر کس قبل از به ثبت رسیدن شرکت به صدور سهام مبادرت کند، به مجازات محکوم خواهد شد.
- هر گاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت سهامی رعایت نشود ، به درخواست هر ذی نفعی ، دادگاه حکم بطلان شرکت را صادر خواهد کرد. در صورتی که موسسین و مدیران و بازرسان شرکت نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند و در مقابل آن ها مسئول خواهند بود.
- هزینه های تاسیس شرکت باید در گزارشی که موسسین به مجمع عمومی موسسین می دهند ، قید شود.. این هزینه ها در صورتی که ضمن رسیدگی و تصویب گزارش مزبور تصویب شود ، بر عهده شرکت خواهد بود. به تصریح قانون لازم است که هزینه های تاسیس شرکت قبل از تقسیم هر گونه سود مستهلک شود. در موردی که ، طبق ماده 19 گواهینامه عدم ثبت شرکت صادر شود ، هر گونه هزینه ای که برای تاسیس شرکت پرداخت یا تعهد شده باشد ، به عهده موسسین خواهد بود.

شرکت سهامی خاص

در شرکت سهامی خاص همانطور که در مقالات قبلی گفتیم سه سهامدار لازم است جهت ثبت این شرکت اما حضور دو بازرس اصل و علی البدل نیز الزامی می باشد که بازرسین نباید از اقوام سهامداران باشند به ویژه اقوام درجه یک . انتخاب روزنامه کثیرالانتشار در شرکت سهامی خاص جهت درج آگهی ها و اعلامیه های این شرکت اجباری می باشد . تقویم سرمایه های غیر نقدی در شرکت سهامی خاص توسط کارشناس دادگستری انجام می شود. سهام شرکت سهامی خاص به راحتی و در دفاتر اسناد رسمی قابلیت جابجایی و نقل و انتقال دارند. در شرکت سهامی خاص،مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است. در این نوع شرکت اوراق قرضه قابل انتشار نیست. در نام شرکت باید کلمه ی «خاص» قبل از ذکر نام شرکت و یا بعد از آن بلافاصله اضافه شود.

شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسان آن تنها بخشی از سرمایه شرکت را تادیه کرده و باقیمانده را از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین می کنند. اما در سایر شرکتها کل سرمایه را خود اعضا فراهم می کنند. .
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتها و موسسات دولتی وغیر دولتی می توانند سهام دار شرکتهای سهامی عام باشند.شرکت سهامی خاص برای انجام اموری مانند استخراج معادن و تجارت با کشورهای خارجی، تأسیس کارخانه، ایجاد سدها و بانک‌ها تشکیل می‌شود که سرمایه فردی کفاف آنها را نمی دهد به ثبت می رسد. .
اینگونه شركتها با تجمیع سرمایه های اندك که در قالب سهام عمومی به عامه مردم واگذار می شود ثبت شرکت میشود و به همین دلیل است که نام سهامی عام را بر آن گذاشته اند.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
نکات مهم در ثبت شرکت سهامی

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید