جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

قوانین ثبت علامت تجاری

قوانین ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری مشمول قوانین است که رعایت آن الزامی می باشد به موجب همین امر ما در این مقاله تلاش بر آن داریم تا درباره قوانین ثبت علامت تجاری مطالبی را ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا در ارتباط باشید و از راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.

قوانین ثبت علامت تجاری به زبان ساده

ماده های ثبت علامت تجاری دارای تعدد بسیار می باشند که باید توسط متقاضیان آن ها به صورت کاملا تخصصی مدنظر قرار داده شود .

ما شما را در ادامه با چند نمونه از قوانین و ماده های مندرج برای ثبت برندتان همراهی می کنیم تا شما بسیار آسان و در کم ترین زمان به اهداف خود دستیابید و برند و علامت تجاری خود را به ثبت برسانید

در ماده 30 قوانین تجارت و ثبت علائم تجاری آمده است که شکل و نشانی که بتوان آن را مشاهده کرد و خدمات و حرفه اشخاص حقیقی یا حقوقی را بیان کند و توسط طراح برند و لوگو که یک شخص گرافیست است ارائه شود علامت تجاری نامیده می شود.

از سویی علامت جمعی نیز وجود دارد که به صورت ظاهری شبیه به علامت تجاری می باشد و این نشان قابلیت دیده شدن داشته و می تواند گویای یک حرفه و تخصص باشد . علامت جمعی با این تفاوت است که چند فرد را معرفی خواهد کرد .

علامت تجاری کیفیت و چگونگی عملکرد یک کالا را بیان خواهد کرد پس باید در انتخاب و ارائه آن دقت کافی را به عمل آورد زیرا آن علامت در دراز مدت می تواند معرف شما و حرفه تان باشد و شما را با ویژگی خاص خود به دیگران معرفی کند .

در ماده 31 اینگونه بیان شده که حق تملک و دارندگی یک علامت تجاری برای تنها دارنده آن و یا شرکت ثبت شده می باشد که بر طبق قوانین آن را ثبت کرده است.

ماده قانون 32 موارد غیر قابل ثبت علامت تجاری

 • در صورتی که یک علامت تجاری یا برند نتواند گویای یک حرفه یا خدمات باشد نمی توان آن را به ثبت رساند
 • در صورت مغایرت داشتن یک علامت تجاری با شرع کشور و یا مغایر با اخلاق جامعه
 • در صورتی که با درج منطقه جغرافیایی باعث ایجاد اختلال در پیدا کردن مراکز شود
 • شباهت با علائم و پرچم های یک کشور و یا نشان های دیگر که شباهت با دیگر علائم داشته باشد .
 • استفاده از حروف و یا مخفف کلمات کنار یکدیگر
 • شبیه و یا استفاده از قسمتی از یک علامت و برند تجاری که قبلا در کشور ثبت شده و معروف نیز می باشد
 • در صورتی که یک علامت تجاری در کنوانسیون بین المللی به ثبت رسد در صورتی که دولت و مقامات صلاحیتدار کشوری این مورد بلامانع اعلام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب و طراحی بهترین علامت تجاری و قابل ثبت با کارشناسان ما در ارتباط باشید .

قوانین ثبت لوگو و علامت تجاری

در ماده33 قوانین ثبت علامت تجاری این چنین بیان شده که اظهارنامه ثبت‌ علامت تجاری مورد نظر باید به همراه نمونه علامت و فهرست کالاها یا خدماتی که ثبت علامت تجاری برای آنها درخواست شده و براساس طبقه‌ بندی قابل اجرا یا طبقه‌بندی بین‌المللی باشد به اداره مالکیت صنعتی تسلیم می‌شود.

پرداخت هزینه‌های ثبت علامت بر عهده متقاضی است‌.

هم چنین در ماده34 قوانین به این موضوع اشاره شده که درزمان ارائه اظهارنامه آن باید دربردارنده ادعای حق تقدم به شرح مذکور در کنوانسیون پاریس به جهت حمایت از مالکیت صنعتی مورد تقاضا باشد که شخصاً فرد تقاضا کننده ثبت علائم یا وکیل او در هر کشوری که در کنوانسیون عضو هستند درخواست شده و بر طبق مفاد درج شده در ماده (9) قوانین تجارت، این قانون را باید مدنظر داشت.

قوانین ثبت علامت تجاری

هم چنین در ماده35 قوانین ثبت علائم تجاری متقاضیان می‌تواند تا زمانی که اظهارنامه او هنوز ثبت‌نشده‌ ، آن را درخواست و به ثبت برساند.

در ماده36 قوانین تجارت و ثبتی در اداره مالکیت صنعتی‌، اظهارنامه را ازلحاظ تشابه و نیز مشابهت با شرایط و مقررات حاکم در این قوانین بررسی و درصورتی که علامت را قابل ثبت بداند، اجازه نشر به صورت آگهی برای آن ارائه خواهد شد.

بنا به ماده37قوانین اداره مالکیت فکری هر شخصی بنا به نیاز خود به ثبت علائم می‌تواند حداکثر تا مدت زمان سی روزه از تاریخ انتشار آگهی‌، اعتراض خود را مبنی بر عدم رعایت مفاد بند (الف‌) ماده های (30) و ماده (32) که در بالا به آن ها اشاره شده باید به اداره مالکیت صنعتی تسلیم شوند که با ارائه آن ها اداره مالکیت صنعتی  یک رونوشت از اعتراضنامه را به متقاضی خواهد فرستاد و پس از بیست روز به شخص زمان داده تا نظر خود رادر مورد علامت اعلام کند.

متقاضی درصورت تأکید بر تقاضای خود یادداشت متقابلی را به همراه استدلال مربوط به اداره مذکور خواهد فرستاد که در غیر موارد ذکر شده اظهارنامه او درج می شود.

اگر متقاضی یادداشتی دیگر را ارسال کند. اداره مالکیت صنعتی یک رونوشت آن را برای معترض فرستاده و با درنظر گرفتن نظرات طرفین و مواد این قانون تصمیم می‌گیرد که علامت را ثبت و یا آن را رد کند.

در ادامه نیز در ماده38مندرج در قوانین بعد از انتشار آگهی اظهارنامه و تا زمان ثبت علامت‌، متقاضی از امتیازات و حقوقی برخوردار است که درصورت ثبت از آن بهره مند خواهد شد.

با این حال هرگاه به وسیله متقاضی ثبت درباره عملی که پس از آگهی اظهارنامه ‌انجام شده‌، در زمانی که درخواست ابلاغ شده ارسال و ادعا ثابت شود باید در زمان انجام امورات ثبتی که قابل ثبت نیست، باید به دفاع خوانده رسیدگی و درمورد ثبت یا عدم ثبت علامت تصمیمات نهایی گرفته شود.

قانون ثبت علامت تجاری

در ماده 39 قوانین هرگاه بنا به تشخیص اداره مالکیت صنعتی و بنابه شرایط مندرج در این قانون مفاد و موارد گنجانده شده در آن رعایت شده است علامت به ثبت رسیده و اقدام به ثبت آگهی مربوط و انتشار آن و گواهینامه ثبت به نام شخص متقاضی ثبت ارائه خواهد شد.

در ماده40 ثبت شده در قوانین ثبت علائم تجاری کشوری تمامی حقوق ثبت علامت تجاری به مدت اعتبار و تمدید آن دارای شرایط زیر است:

 • استفاده از هر نوع شکل و علامتی که در ایران از قبل ثبت شده ، توسط هر فرد به جز مالک اصلی علامت‌ ثبت شده و مشروط به موافقت دارنده علامت خواهد بود.
 •  دارندگان یک علامت ثبت شده می‌تواند از حقوقی ثبت برند خود دفاع کرده وعلیه هر شخصی که بدون موافقت او از علامت استفاده کند و یا افراد یا شرکت هایی که به عمد یا سهواً از برند و علامت تجاری وی استفاده کرده که باعث تجاوز به حقوق آن علامت توسط وی انجام شده می تواند در دادگاه ادعای شکایت کند. این حقوق شامل موارد استفاده از علامتی می‌شود که شبیه علامت ثبت شده است و استفاده از آن برای کالا یا خدمات مشابه‌، موجب گمراهی عموم می‌گردد.
 •  حقوق ناشی از ثبت علامت‌، اقدامات مربوط به کالاها و خدماتی را که توسط مالک علامت یا با موافقت او به کشور وارد و در بازار ایران ارائه میشود می توانند فعالیت کنند .
 •  مدت اعتبار ثبت علامت ده ساله بوده و از زمان ارائه اظهارنامه ثبتی علامت انجام می پذیرد. مدت اعتبار علامت با درخواست مالک آن برای دوره‌های پیاپی ده ساله با پرداخت هزینه های تعیین شده و هم چنین قابلیت تمدید دارد ‌.

در ماده41ذک شده است که در صورت تمایل به ابطال علامت تجاری مربوطه اشخاص مالک و یا وکیل وی آن علامت می توانند گواهی ابطال آن را درخواست کنند و آن را به دادگاه ارسال کنند. دراین زمان مالک باید ثابت کند که مفاد موجود در بند های (الف‌) در ماده قوانین (30) و (32) رعایت نشده است.

به جهت اطلاع از دیگر قوانین کلی در زمان ثبت علامت تجاری قابل ثبت در کشور و ارائه مشاوره رایگان ثبتی با مجتمع حقوقی ایلیا در تماس باشید . برای ثبت علائم و برند تجاری خود در کم ترین زمان و نیز اطلاع از تمامی مفاد و قوانین برای ثبت آسان علامت تجاری با کارشناسان مجرب تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امسعود باهر
امسعود باهر
2 سال قبل

ما یک شرکت دارای گرید پیمانکاری هستیم که در یک پروژه نفتی فعالیت میکنیم، کارفرمای ما اجبارمون میکنه که از لوگوی خودمون در لباسها و ماشین آلاتمون استفاده نکنیم و در عوض از لوگوی اونها (کارفرما) استفاده کنیم،،،، با چه مستندی من میتونم به کارفرما بگم که من باید از لوگوی خودم استفاده کنم؟؟ یک مستند قانونی قابل دفاع میخوام…. باسپاس

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  امسعود باهر
2 سال قبل

سلام این یه امر توافقی هستش و بر اساس توافق طرفین انجام میشه

محمد
محمد
5 سال قبل

سلام.طاعات قبول.لطفا اگر مقدوره به این پرسش جواب بدین.خواستم یک برند رو ثبت کنم و سپس محصولاتم رو با اون برند تولید کنم ولی ازون جایی که برندم لاتین هستش و به کارت بازرگانی هم احتیاج داره اصلا شرایطش از جمله سن مورد نیاز و هزینه های ثبت و زمان زیادی که لازمه رو ندارم و بخاطر جلوگیری از سرقت و جعل برند پس از ارایه ب بازار درمانده ام که باید چکار کنم؟آیا راهی موقت یا دایمی هست که بتونم مالکیت قانونی برندم رو بگیرم ؟؟

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  محمد
5 سال قبل

برای ثبت برند شما باید در درجه اول مجوز داشته باشید ، در زمینه کاری تون مجوز دارید ؟