قوانین شرکتهای تجاری در ایران

در ابتدا پیشینه قانون تجارت در ایران می پردازیم. قوانین شرکتهای تجاری در ایران در سال 1311 ایجاد شد. در این قوانین اعتبار شرکت های تجاری به واسطه ثبت آنها در اداره ثبت شرکت ها که زیر نظارت دولت بود شکل گرفت.

قوانین حاکم بر شرکتهای تجاری در ایران

قبل از دوران مشروطیت در ایران احکام شرعی نسبت به کلیه معاملات و امور مجری بوده و اگر در امر تجارت آداب و رسوم به خصوصی رعایت می شده یا اختلاف و حل و عقد امور تجارتی به مجمعی از تجار مراجعه می شده، همیشه قوانین شرعی که همان قانون مدنی عمومی بوده رعایت می گردیده است.

پس از دوران مشروطیت اولین مرتبه قانون تجارت در تواریخ ۲۵ دلو ۱۳۰۳ و ۱۲ فروردین و ۱۲ خرداد ۱۳۰۴ مشتمل بر ۳۸۷ ماده تصویب و به موجب آن شرکت های تجاری تحت قاعده تنظیم و در موضوع برات و فته طلب قواعدی مجری و ورشکستگی تحت نظم به خصوصی در آمد.

بعدها این قانون به موجب قانون مصوب ۱۳ اردیبهشت ۱۳۱۱ کمیسیون پارلمانی عدلیه منسوخ و قانون مزبورجایگزین آن گردید. فعلا هم با تغییراتی که در بعضی از موضوعات مخصوصا امور مربوط به شرکت های سهامی داده شده مجری است.

این قانون و قانون مصوب ۱۳۰۳ و ۱۳۰۴ مأخوذ از قوانین تجاری فرانسه است که در سال ۱۸۰۷ میلادی در زمان ناپلئون اول تصویب شده و بعد به وسیله مواد و ملحقات دیگری تکمیل گردیده است.

قانونی مشتمل بر ۳۰۰ ماده مربوط به امور شرکت های سهامی عام و خاص) با عنوان «لایحه اصلاحی قسمتی از قانون تجارت» در تاریخ ۲۴ اسفندماه ۱۳۴۷ به تصویب کمیسیون مشترک خاص مجلسین رسیده که فصل نوینی ایجاد نموده و مواد ۲۱ الی ۹۳ قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱ را ضمن نسخ نموده است.

ادامه مطلب
ثبت شرکت تضامنی در کرج

قانون مزبور در حال حاضر حاکم بر شرکت های تجاری در ایران است و تاکنون نسخ با تغییر نیافته است.

قوانین حاکم بر شرکتهای تجاری در ایران

گفتیم که قانون تجارت، منبع اصلی مقررات مربوط به شرکت های تجاری در ایران می باشد. باب سوم آن به شرکت های تجاری اختصاص دارد ولی این قانون، کلیه قوانین و مقررات حاکم بر شرکت های تجاری را شامل نمی شود.

لذا برای آشنایی با حقوق ثبت شرکت ها، باید قوانین دیگری را نیز مورد توجه قرار دهیم. که بیشتر در ارتباط با مقررات و نحوه ثبت شرکت های تجاری در ایران می باشند. این قوانین عبارتند از:

الف) قانون راجع به ثبت شرکتها (مصوب ۱۳۱۰)؛

ب) نظامنامه اجرایی قانون راجع به ثبت شرکتها (مصوب ۱۳۱۰)؛

ج) طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها (مصوب ۱۳۴۰)؛

د) اصلاحیه طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکت ها (مصوب ۱۳۸۶)؛

ه) نظامنامه راجع به مواد ۱۹۹ و ۱۹۷ و ۱۹۶ قانون تجارت (مصوب ۱۳۱۱)؛

و آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و مؤسسات غیر تجاری (مصوب ۱۳۳۷)؛ ر) قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۷۰)؛

ز) ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و معنوی در مناطق آزاد تجاری صنعتی جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۷۴)؛

ن) قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی (مصوب ۱۳۷۶)

قانون ثبت شرکت ها که در سال ۱۳۱۰ به تصویب رسیده است و نظامنامه قانون تجارت مصوب ۱۳۱۱ و آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و مؤسسات غیر تجاری که مصوب ۱۳۳۷ می باشد، در حال حاضر مبنای عمل در خصوص ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری در ایران می باشد؛

ادامه مطلب
تصویب ترازنامه شرکت

با توجه به اینکه، تصویب قوانین مزبور مربوط به سال های بسیار قبل می باشد. لذا در برخی موارد، قوانین مزبور کارایی خود را از دست داده و جوابگوی نیاز فعلی جامعه نمی باشند؛ از طرفی با توجه به پراکندگی قوانین و مقررات مربوط به ثبت شرکت ها و مؤسسات غیر تجاری، پیشنهاد می شود.

قانونی جامع و جدید در این خصوص به تصویب برسد که همگام با تحولات صورت گرفته در کشور، پاسخگوی نیاز امروز جامعه باشد. به این منوال موجب تسهیل در فرایند ثبت شرکت ها و ایجاد کار آفرینی و بهبود فضای کسب و کار در جامعه گردد. همچنین، موجبات جلوگیری از برخی سوء استفاده ها و تخلفات در این خصوص را فراهم آورد.

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی) ثبت شرکت ایلیا (در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل (ثبت شرکت، (ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود، ثبت موسسه و تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل (ثبت برند، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی (مادرید) – ثبت طرح صنعتی – ثبت اختراع

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x