درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 29 دی 1399


ثبت شرکت سهامی خاص در کردستان

یکی ازانواع ثبت شرکت ها درقانون تجارت ایران ثبت شرکت سهامی خاص privately joint stock companyمی باشدکه از نظر بنیادتقریبا مشابه به ثبت شرکت با مسئولیت محدود است. که نهاداین نوع شرکت بازرگانی است و از ویزگی ها ومزایای اعتباری برای اخذ تسهیلات بانکی، اخذ نمایندگی‌های معتبر و یا شرکت در مناقصات و مزایده‌های سطح بالا مناسب است. سرمایه در این نوع از شرکت‌ها به سهام تقسیم می‌شود. سهام شرکت‌های سهامی خاص در بورس اوراق بهادار قابل معامله نیست اما توسط مردم به راحتی قابل دادوستدمی‌باشد. در هنگام ثبت شرکت سهامی خاص، بایدتمام سرمایه آن درهنگام تاسیس توسط موسسان آن تامین وبخشی ازآن سرمایه که35 درصد به صورت نقدی واریزبه حساب شرکت درشرف تاسیس دریکی ازبانک ها ی عامل و65درصد آن به عنوان تعهد نزدسهامداران باقی می مانددربانک سپرده گذاری می شود.
در شرکت‌های سهامی خاص همانند شرکت‌های با مسئولیت محدود و برخلاف شرکت‌های تضامنی، مسئولیت هر یک از سهامداران در موردبدهی‌هاو تعهدات شرکت، محدود به مبلغ سرمایه‌گذاری شده در شرکت است و در صورتی که شرکت نتواندبدهی راپراداخت کندمجبورنخواهدبودکه اموال ودارایی شخصی خودرادراین راه مصرف کند.به عبارت دیگر درصورتی که شرکت ورشکسته شودونتوادجوابگوی طلبکاران باشدتنها سرمایه‌ی سهامداران از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده‌ی مطالبات خود را از اموال شرکای شرکت مطالبه کنند.
اسم شرکت‌های سهامی خاص باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟
در شرکت سهامی خاص ابتداباید قبل یا بعد از نام شرکت عبارت “سهامی خاص” در تمام اوراق، اطلاعیه‌ها و آگهی‌های شرکت به‌‎طور خوانا و مشخص درج شود. برای اطلاعات بیشتر “راهنمای انتخاب اسم برای شرکت‌ها” را مطالعه فرمایید.
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال(یکصد هزار تومان) می‌باشد که باید توسط اشخاص موسسین تامین گردد. بنابراین موسسین حق صدور اعلامیه پذیره‌نویسی را ندارند و باید در هنگام ثبت شرکت حداقل ۳۵% از سرمایه اعلامی را در حسابی به نام “شرکت در شرف تاسیس” نزد یکی از بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند.
شرکت‌های سهامی خاص چه زمانی نیازمند افزایش سرمایه هستند؟
معمولاشرکت‌های سهامی خاص در هنگام اخذ تسهیلات بانکی نیاز به افزایش سرمایه پیدا می‌کنند. به این علت که تا ۱۰ برابر سرمایه ثبت شده به آن‌ها وام تعلق می‌گیرد.
سهامداران، هیئت مدیره و بازرسین در شرکت‌های سهامی خاص چه شرایطی باید داشته باشند؟
افرادشرکت سهامی خاص حداقل با سه نفر سهامدار و دو نفر اعضای هیئت مدیره (مدیر) تشکیل می‌شود. بهتر است تعداد اعضای هیات مدیره فرد باشد تا در تصمیم‌گیری‌ها اکثریت و اقلیت مشخص شود. درشرکت‌هاسهامی خاص هیات مدیره حداکثر برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند. انتخاب بازرس برای شرکت سهامی خاص(اصلی و علی‌البدل) الزامیست و بازرسین برای یک دوره مالی یکساله انتخاب می‌شوند و طبق قانون بازرسین نباید از اقوام درجه‌ی یک تا سه اعضای هیات مدیره باشند.
سهام شرکت‌های سهامی خاص به چند دسته تقسیم می‌شود؟
سهام شرکت سهامی خاص، به دو نوع “سهام با نام” و “سهام بی‌نام” تقسیم می‌شود. همچنین سهام با نام نیز به دو دسته‌ی “سهام با نام عادی” و “سهام با نام ممتاز” تقسیم می‌شود.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت شرکت سهامی خاص  در کردستان

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید