جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

اجازه بهره برداری از علامت و برند ثبت شده

اجازه بهره برداری از علامت

در صورتی که ثبت علامت تجاری انجام شود می تواند در آینده برای دارنده علامت دارای مزیت هایی باشد که از جمله مهم ترین آن ها را می توان اجازه بهره برداری از علامت تجاری ثبت شده ذکر کرد . در ادامه این مقاله به مبحث مزایای بهره برداری از علامت و قوانین و نکات مهم در انجام این امور می پردازیم .

بهره برداری از علامت و برند ثبت شده

بر اساس ماده قانون های 44 و 50 ثبت شده در قوانین مربوط به ثبت برند و علامت تجاری و نیز با استناد به ماده قانونی 141 در آیین نامه اجرایی مذکور، دارندگان علائم ثبت شده این حق را دارند که اجازه بهره برداری از علامت تجاری یا برند را به صورت قانونی به دیگری واگذار کنند در ادامه به نکات مهم در واگذاری علامت تجاری می پردازیم که دانستن آن ها برای انجام قانونی امور اجباری است.

  •  قرارداد واگذاری جواز بهره برداری علامت می تواند در یکی از اشکال قانونی انجام عقدهای اجاره و یا انجام معاهده صلح به شکل انتفاعی در ماده 10 قوانین مدنی کشور انجام پذیرد. از سویی دیگر واگذاری اجازه بهره برداری از موضوعاتی است که باید به صورت دو طرفه انجام گیرد و برای انجام آن نیازی به تشریفات نمی باشد.
  • در قرارداد منعقده برای جواز بهره برداری باید مستقیماً به مورد اینکه ایا واگذاری منحصراً انجام می پذیرد یا دارنده علامت یا دیگر افراد حق استفاده از آن و بهره برداری را دارند یا خیر اشاره شود. تا در انجام امور و در مقام اجراء، قرارداد منعقده اشکالات و ابهاماتی را شامل نگردد.
  • اگر موضوع منحص بودن یا نبودن یک مجوز بهره برداری ذکر نشود مجوزی که به ثبت می رسد غیر انحصاری تلقی می شود.
  • با در نظر داشتن مواد قانونی 44 که در این مورد به شروط اجازه بهره برداری اشاره دارد می پردازیم: یک قرارداد بهره برداری از زمان ثبت اظهارنامه ثبت علامت تجاری مورد نظر ، باید  به اجازه دهنده آن برای انجام امور مربوط به کیفیت و مرغوبیت کالا و نیز با ارائه خدمات به استفاده کننده از آن توجه شود، در غیر این صورت یا در صورتی که کنترل بر علامت و کیفیت آن انجام نگیرد، قرارداد مورد نظر برای اجازه بهره برداری فاقد اعتبار می باشد.

در این میان اینگونه استنباط خواهد شد که ، یک مجوز اجازه بهره برداری توسط دارنده آن  می تواند شامل مواردی مانند نداشتن حق برای واگذاری آن علامت باشد مگر اینکه دارنده علامت با عقد قرارداد و اعلام صریح در آن به منظور اعطای مجوز به غیر را اعلام کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اعطای اجازه بهره برداری با مشاوران و کارشناسی مجرب مجتمع ثبتی ایلیا در زمینه انجام امور حقوقی و ثبتی در ارتباط باشید تا در کم ترین زمان به اهداف خود دست یابید.

اجازه بهره برداری از علامت

ثبت اجازه بهره برداری از علامت و یا اظهارنامه ثبت شده.

اعطاء اجازه بهره برداری از علامت ثبت شده از طرف مالک علامت، طبق ماده 142 و 143 آئین نامه اجرایی باید در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسد.

درخواست مبنی بر ثبت مجوز بهره برداری باید توسط دارنده آن، به مراجع مربوطه برای ثبت ارائه شود

برای ثبت این درخواست باید نکات زیر رعایت شود:

  • نام و نشانی و تابعیت شخصی که می خواهد اجازه بهره برداری را اخذ کند و یا مشخصات نماینده قانونی وی الزامی است
  • معرفی واعلام صریح به این که اجازه بهره برداری چه نوع کالاها یا خدماتی به اجازه گیرنده، واگذار خواهد شد، در صورتی که این اجازه، نسبت به بخشی یا بعضی از کالا یا خدمات داده شده باشد.
  • ارائه مدارک قانونی مربوط به واگذاری اجازه بهره برداری علامت مورد نظر که توسط صادر کننده جواز بهره برداری از علامت امضا و تایید شده و نیز اجازه گیرنده را برای رسیدگی به درخواست ثبت مجوز اخذ کرده باشد.
  • ارائه اصل آخرین گواهی نامۀ معتبر مربوط به علامت ثبت شده
  • ارائه مدارک مربوط به نمایندگی قانونی در صورت وجود نمایندگی برای اعطای علامت
  • ارائه رسید های مربوط به پرداخت هزینه ها که بنا به بند هفت در جدول شماره 3 که در جدول هزینه ها درج شده

هزینه اجازه بهره برداری از علامت تجاری

برای ثبت مجوز بهره برداری از علامت برای افراد حقیقی با در نظر داشتن طبقات برند و یا خدمات مربوط به آن مبلغی 100هزار تومانی و برای طبقات اضافی دیگر به ازای هر طبقه 50 هزار تومان به هزینه ها اضافه می شود این مبالغ برای اشخاص حقوقی دو برابر مبالغ ذکر شده است و حق ثبت اجازه بهره برداری از اظهارنامه، با استناد به بند 9 جدول برای شخص حقیقی و حقیقی متغیر می باشد. شما متقاضیان می توانید امور حقوقی و اخذ جواز را توسط مشاوران مجرب حقوقی پیگیر کنید.

نکات مهم برای اجازه بهره برداری از علامت تجاری

در جواز بهره برداری باید این نکته ذکر شود که آیا این مجوز به صورت اختصاصی صادر شده یا نه؟ و باید این موضوع مشخص شود که آیا دارنده علامت حق واگذاری آن را به غیر دارد یا خیر ؟ در صورتی که حق استفاده و واگذاری به غیر را نداشته باشند مجوزی که به ثبت میرسد غیرانحصاری تلقی می شود.

قرارداد مربوط به اجازه بهره برداری از پس از ثبت و اظهارنامه ثبت علامت باید بر کیفیت و مرغوبیت کالاها و خدمات تاکید داشته باشد و بتوان آن ها را توسط جواز بهره برداری تراز کرد.

3.5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عای سالاری
عای سالاری
2 سال قبل

سلام نمونه قرارداد اجازه بهره بردلری از برند برای محصولات کنجدی میخوام

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  عای سالاری
2 سال قبل

نمونه قرارداد ها صرفا روی سایت نمایش داده شدن و میتونین با سرچ در بین این قرارداد ها از آنها استفاده نمایید

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  عای سالاری
2 سال قبل

سلام ، وقتتون بخیر باشه . برای کسب اطلاعات میتوانید از نمونه قراردادهای موجود درسایت استفاده کنید.

ایقانی
ایقانی
2 سال قبل

نمونه قرار داد نیاز دارم

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  ایقانی
2 سال قبل

سلام عرض کردم ، در خدمتتون هستم . نمونه قرارداد رو برای چه موردی احتیاج دارید ؟