جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت اختراع فوری با مشاوره رایگان

ثبت اختراع

ثبت اختراع به ثبت یک طرح و یک اندیشه خلاق می گویند در واقع زمانی که یک طرح که قبلا وجود نداشته و با طراحی و ساخت آن دنیای صنعت را دگرگون می کند و با ساخت آن دنیای اقتصاد نیز دگرگون می شود.

ثبت اختراع یعنی

اولین و مهم ترین گام به منظور ثبت اختراعات بهره مندی از مشاوره ای صحیح و کار آمد می باشد به نتیجه ای که حاصل تفکر شخص و یا اشخاصی می باشند که می خواهند برای اولین بار فرآیند و یا فرآورده خاصی را ارائه نماید و هم چنین مسئله ای را در حرفه، فن، صنعت و فناوری را حل کند ثبت اختراع گفته می شود.

در این مقاله به توضیحات کاملی درباره ثبت اختراع پرداخته شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مزایای ثبت اختراع

 • جایگاه نیرومند در بازار و امتیازات رقابتی
 • سود بالاتر یا برگشت بیشتر سرمایه از راه دیسیپلین منحصربفرد
 • درآمد اضافه از منبع واگذاری مجوز بهره مندی و منتقل ساختن اختراع
 • امکان رسیدن به فناوری و تکنولوژی از راه لیسانس
 • دسترسی آسان به بازار های جدید فروش و عرضه
 • کم کردن امکان نقص حق به اختراع
 • امکان اخذ وام و اخذ تسهیلات
 • در صورت اقدام دیگری به تقلید و تولید محصول و اختراع مشابه قابلیت پیگیری قانونی را دارا می باشید
 • اعطای اعتبار به شرکت  و یا فرد مخترع
 • اخذ اعتبار و مزایا از سوی بنیاد ملی نخبگان ملی
 • بهره مندی از تسهیلات شرکت های دانش بنیان
 • امکان استفاده از مزایای حمایتی از سوی صندوق های پژوهشگران ملی .

ثبت اختراع

مدت زمان ثبت اختراع

در حقیقت معین کننده ی زمان ثبت اختراع، میزان و حجم پرونده های موجود در اداره ی مالکیت معنوی و هم چنین نوع طرح ارائه داده شده دارد. اما تجربه ثابت کرده است که این زمان حدودا 45 تا 50 روز طول می کشد و بعد از به ثبت رسیدن در قالب آگهی ثبت آن اطلاع رسانی می شود.

هزینه ثبت اختراع

هزینه ثبت اختراعات با توجه به اختراع شما متغیر می باشد و در صورتی که بخواهید اظهارنامه اختراع و دفاع از اختراع تان توسط ما نوشته شود هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که هزینه ثبت اختراع حقیقی و حقوقی متفاوت است و برای هر کدام یک از آن ها هزینه جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

ادامه مطلب
ثبت اختراع در بیرجند

ثبت اختراع رایگان

شما با بهره گیری از مشاوره های ما می توانید به صورت رایگان طرح خود را به ثبت برسانید و فقط کافیست هزینه های مربوط به اداره ثبت اختراع را بپردازید.

شرکت ثبت اختراعات

ما یکی از برترین شرکتهای ثبت اختراع در استان البرز و استان تهران می باشیم. چنانچه در جستجوی شرکت مربوط به اختراعات می باشید می توانید با ما در ارتباط باشید تا شما را در امر ثبت اختراع یاری نماییم.

مدت اعتبار ورقه ثبت اختراع

ثبت اختراع یک حق می باشد که به دارنده ی آن جهت آفرینش اختراعی تازه اعطاء می گردد و عموما در کشور های متفاوت طول عمر اعتبار ورقه اختراع برای بازه ی زمانی محدود 20 سال تنظیم می گردد.

برمبنای ماده 16 قانون ثبت اختراعات ،طرحهای صنعتی و نشان های تجاری تصویب شده در 1386، اعتبار گواهینامه ثبت اختراع بعد از گذشت بیست سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبتی تاریخ انقضایش به اتمام می رسد.

در زمان مقرر برای نگداری یک اختراع و داشتن حق استفاده و بهره برداری از آن تا 20 سال با شرط پرداخت هزینه های اقساط سالانه که باید از سوی مالک اختراع پرداخت شود که در صورت عدم پرداخت هزینه های مربوطه اظهارنامه ثبت اختراع ، این مورد باعث بی اعتبار شدن گواهی ثبت اختراع  خواهد شد .

اختراعات قابل ثبت

جهت به ثبت رساندن یک اختراع علاوه بر جدید بودن و ایجاد خلاقیت در کارایی . صنعت باید موضوع اختراع به گونه ای باشد که پتانسیل های لازم را برای به ثبت رسیدن داشته باشد. ثبت اختراع در مناطق و در کشورهای مختلف قابلیت ثبت را دارد و و حق استفاده از آن به  فردی که ان را به ثبت رسانده تعلق می گیرد .

در بعضی از کشورها به دلیل عدم وجود عهدنامه ثبت اختراع که آن کشورها در آن عضو نیستند ، ثبت اختراع اعتبار نداشته و از نظر قانونی دارای اعتبار نمی باشد.

ادامه مطلب
رتبه بندی انبوه سازان - اخذ گرید انبوه ساز

اختراعات غیر قابل ثبت

بر مبنای چهارمین ماده از قانون موارد زیر از حوزه ی پشتیبانی اختراع خارج می باشد :

 • تمامی اکتشافات و نظریه های علمی و ریاضی و نیز کشفیات آثار هنری
 • طرح و موضوعات و روشهای انجام یک کار تجاری و فعالیت اجتماعی
 • نحوه معالجات و روش های پزشکی برای علاج بیماری
 • منابع ژنتیک و نیز اجزای تشکیل دهنده آن ها و ارائه مدارک بیولوژیکی آن ها
 • آنچه پیش از این در فنون و صنایع پیش بینی شده است. صنعت پیشین یعنی هر چیزی که در گوشه ای از جهان از راه انتشار کتباً یا شفاهاً یا از راه استفاده کاربردی و یا هرروش دیگر، در صورتی که قبل از ثبت همان اختراع در ادارات ثبتی به صورت قانونی در اثر لو رفتن و افشای اختراع  موردنظر در زمان مشخص 6 ماهه پس از ثبت تقاضای ثبت در صورت حق تقدم تقاضا ، این مورد مانعی برای ثبت اختراع نخواهد بود.
 • اختراعاتی که بهره مندی از آنها بر خلاف اوزان شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد.

مدارک ثبت اختراع

 مدارک ثبت اختراع

 • توصیف اختراع.
 •  ادعا نامه برای اختراع.
 • خلاصه ای از توصیف اختراع.
 •  نقشه فنی ثبت اختراع درصورت لزوم.
 • درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم مخترع، چنانچه مخترع نخواهد اسم وی ذکر شود.
 • مدارک مربوط به حق تقدم که همزمان باید با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.
 • تعیین طبقه اختراع براساس طبقه بندی بین الملی اختراع.
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه های قانونی.
 • مدارک نمایندگی درصورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

 مراحل ثبت اختراع

متقاضیان محترم توجه داشته باشند که تحویل متن اظهارنامه اختراع فقط و فقط ازدرگاه الکترونیکی سایت اداره ثبت مالکیت صنعتی میسر می باشد. برای آگاهی از چگونگی تسلیم اظهارنامه ثبت اختراع با ما در ارتباط باشید.

توجه داشته باشید که اظهارنامه ثبت اختراع می بایست کامل شود و حتی اختراعاتی که سهوا در بخش اظهارنامه طرح صنعتی تکمیل و ارسال شده است و متقاضی را با مشکل مواجه نموده است.

در انتظار دریافت پیام کوتاه بعد از به ثبت رساندن اظهارنامه ثبتی اختراع باشید. بعد از بررسی های اولیه ی اظهارنامه اختراع و ضمائم آن از نگاه کلی ، شکلی و ماهوی در حالتی که اظهارنامه و ضمائم آن اعم از اعطای خلاصه و طرحی هم سو با قوانین و ضوابط مربوط به ارائه اظهارنامه ارائه نشده باشد برای فرد متقاضی پیامی به جهت انجام تغییرات در اظهارنامه و ارائه مدارک تکمیل شده ارائه می شود که می توان برای ارائه مدارک در سامانه اینترنتی ثبت اختراعات و در قسمت پیگیری اظهارنامه موارد خواسته شده را در این سیستم به سرانجام رساند .

ادامه مطلب
مدارک و زمان لازم برای ثبت اختراع

متقاضی ثبت آن اختراع تا 30 روز کاری زمان خواهد داشت که برای اصلاح و ارائه مدارک اصلاحی به اداره ثبت اختراع اقدام کند . در صورت عدم تکمیل و اصلاح مدارک اختراع و اظهارنامه اعطایی فاقد اعتبار بوده و مهر ابطال آن زده می شود.

برای جلوگیری از هرگونه خطا در انجام امورات مربوط به انجام امور ثبتی اختراع خود می توانید به صورت مستقیم و رایگان با کارشناسان و مشاوران مجتمع حقوقی ایلیا در تماس باشید تا آن ها شما را در انجام امورات مربوطه متخصصانه راهنمایی کنند .

محتویات و مندرجات اظهارنامه ثبت اختراع

 • اسامی و مدارک شناسایی ، کدپستی و سمت شخص متقاضی ثبت  و ارائه موضوع فعالیت و ماهیت اختراع مربوطه ، ارائه هرنوع مشخصات تابعیت و شعبات و محل اصلی ثبت اختراع و … الزامی است
 •  نام و شماره شناسه و کدپستی وکیل و نماینده شخص متقاضی ثبت
 •  اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند درصورتیکه متقاضی مقیم ایران نباشد.
 • اسم، نشانی و شغل مخترع درصورتی که متقاضی شخص مخترع نباشد
 • عنوان اختراع به نحوی که اختراع ادعایی را مشخص سازد و مشتمل بر کلماتی مثل «بهتر» و غیره نبوده و ترجیحاً بین 3 تا 10 کلمه باشد
 •  تاریخ، محل و شماره اظهارنامه ثبت اختراع یا گواهی نامه اختراع در خارج، درصورت درخواست حق تقدم.
 •  مشخصات تکمیلی اختراع در قالب اظهارنامه اختراع
 •  تعداد صفحات توصیف، ادعا، خلاصه توصیف اختراع و نقشه ها
 • مشخص کردن طبقه اختراع برمبنای طبقه بندی بین المللی اختراعات.

از همراهی شما عزیزان تا انتهای این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
27 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
م شهرایس وند
م شهرایس وند
24 روز قبل

ثبت اختراع

شماره تماس:
9036144587
کامران
کامران
2 ماه قبل

سلام چنانچه گواهی ثبت اختراع فاقد اعتبار باشد اشخاص ثالث میتوانند استفاده کنند

شماره تماس:
9370353930
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
ویرایشگر
پاسخ به  کامران
2 ماه قبل

درود بر شما . بله. حق مالکیت اختراع تا زمان اعتبار گواهی ثبت اختراع است و از آن پس اشخاص ثالث می توانند بدون اذن مخترع از اختراع استفاده کنند.

Zm
Zm
5 ماه قبل

هزینه ثبت اختراع چقدره؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  Zm
5 ماه قبل

سلام ، وقتتون بخیر باشه .هزینه ی مربوط به ثبت اختراعتون به عوامل مختلفی بستگی داره و البته نوع طرحی که ارائه میدهید . به همین علت برای کسب اطلاعات در این حوزه با شماره تماسهای موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

احمد کریمی
احمد کریمی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر باشهخواستم بپرسم موسسه شما در خصوص ثبت اختراع،کلیه مراحل و تهیه ضمایم لازم برای ثبت اختراع داخل کشور را انجام میدهد.منظورم اینکه پس از قرارداد انجام ثبت با موسسه شما و سپس افشاء اختراع و توضیحات کلی از طرف اینجانب،آیا تهیه نوشتاری و تنظیم متون توصیف اختراع،ادعانامه،اضهارنامه و غیره…. بعهده شما میشود؟و آیا موسسه شما با مخترع قرارداد محرمانگی اختراع یا عدم افشاء(NDA) میبندد؟در صورت انجام این امور،هزینه کلی ثبت اختراع(شخص حقیقی) چقدر میشود؟با تشکر از مشاوره شما عزیزان – کریمی

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  احمد کریمی
1 سال قبل

سلام ما صرفا ثبت نام های اختراع رو انجام میدیم. برای بحث ادعانامه و توصیف نامه باید خودتون اقدام کنین و ما فقط تصحیح رو انجام میدیم

امین صادق زاده
امین صادق زاده
2 سال قبل

سلام. برای ثبت اختراع یک نوع نوشیدنی قهوه سرد آیا باید نمونه تولید شده این نوشیدنی را تحویل بدهم. یا فقط ترکیبات و فرمولاسیون محصول کافی است.

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  امین صادق زاده
2 سال قبل

سلام متاسفانه فرمول مواد خوراکی قابل ثبت نیستن و فقط اشیا رو میتونین در قالب طرح به ثبت برسونین

رضا
رضا
2 سال قبل

سلام . وقت بخیر. بنده یک محصول میخواستم ثبت اختراع کنم.کارهای ثبتی رو با فرم های موجود جهت اظهارنامه دانلود کردم از خود سایت قوه قضاییه و مطابق با نمونه های موجود در سایت پر و ارسال کردم اما از خیلی از بخش ها ایراد گرفتن و فرصت اصلاح دادن.با توجه به اینکه بنده عکس و توضیحات و اطلاعات رو کامل ارسال کردم طبق فرم ها الان چه کاری باید انجام بدم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  رضا
2 سال قبل

سلام عرض کردم ، روزتون بخیر . جهت کسب اطلاعات در این حوزه با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

منوچهر
منوچهر
3 سال قبل

باسلاموسیله ورزشی جهت سالمندان طراحی کردم جهت ثبت ان اقدام نمودم.اخطاریه رفع نقصی دریافت کردم که درموردادعانامه میباشد.درموردادعانامه اصلا اطلاعی ندارم وچگونه تکمیل کردن انرا مشکل دارم.ممکن است راهنمایی فرمایید.باتشکر

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  منوچهر
3 سال قبل

باید زحمت بکشید برای من ابلاغیه رد رو ارسال کنین تا بررسی کنم

هاجراسدی
هاجراسدی
3 سال قبل

می خواستم ببینم ثبت اختراع به چه صورت هست اچه مبلغی رو باید واریز کنیم برای ثبت اختراع

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  هاجراسدی
3 سال قبل

سلام برای ثبت اختراع در ابتدا باید فرمها مربوط به ادعانامه و توصیف نامه رو تکمیل کنین

یاوری
یاوری
3 سال قبل

کاری داشتم که میخوام ثبت اختراع کنم شرایط و هزینه ها به چه صورت هست؟ و روال کار به چه صورته توسط موسسه؟

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  یاوری
3 سال قبل

برای ثبت اختراع باید حتما فرم های مربوط به ادعانامه و توصیف نامه رو پر کنین که ما در اختیارتون قرار میدیم هزینه ثبت اختراع 975000 تومن هستش

صادق
صادق
3 سال قبل

سلام. من طرحی رو جهت ثبت اختراع به سازمان ثبت اختراعات کشور فرستادم در حال حاضر طرحم در مرحله تایید مرجع استعلام هستش. داوری که طرحم رو برسی کرده طرحم رو از نظر گام ابتکاری و نو آوری و خلاقیت در دنیا مورد تایید هستش ولی از نظر کاربرد صنعتی داشتن بیان کرده که ابهاماتی وجود داره که نمیشه گفت به طور 100 درصد کاربرد صنعتی به طور گسترده رو نداره. با این شرایط آیا طرحم ثبت اختراع میشه.

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  صادق
3 سال قبل

با سلام برای مشاوره میتونین با این شماره تماس بگیرید 9099072870

فرشته قاسمی
فرشته قاسمی
3 سال قبل

سلام خسته نباشید. من و دوستانم یک ایده و طرح داریم.برای هر کدوم هم صفحه شخصی درست کردیم .اما توی سایت اصلی ثبت اختراع نمیتونیم وارد صفحه ثبت اضهار نامه اختراع بشیم.
ممنون میشم اگه کمکمون کنید.

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  فرشته قاسمی
3 سال قبل

برای مشاوره در مورد سامانه ساعت 3 به بعد از خط تلفن ثابت و بدون کد شهر با شماره زیر تماس بگیرید : 9099072870

فرشاد بقایی
فرشاد بقایی
3 سال قبل

سلام خستته نباشید
من یکه نرم افزار طراحی کردم می خواستم ثبت اختراعش کنم
می خواستم بدونم مراحلش چطوره یه مشاوره بکیرم

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  فرشاد بقایی
3 سال قبل

سلام برای ثبت این نرم افزار باید در شورای عالی انفورماتیک اقدام بشه

فرشادبقایی
فرشادبقایی
پاسخ به  ثبت شرکت ایلیا®
3 سال قبل

سلام قربان ممنون از جوابتون
فقط سوال من این هست که من نمی خوام که نرم افزار رو ثبت کنم من میخوام ثبت اختراعش کنم برای ثبت اختراعشم بایدبه شواری عالی انفرماتیک برم یا به جایی دیکه ؟؟؟؟؟
و سوال بعدی منم اینه که این نرم افزار من باید چه ویژگی داشته باشه برای ثبت اختراع !!!!!
ممنون میشم

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  فرشادبقایی
3 سال قبل

سلام وقتتون به خیر باشه بله نرم افزار ها برای ثبت اختراع هم باید به شورای عالی انفورماتیک مراجعه کنند و چون ما نمیتونیم این کار روانجام بدیم متاسفانه از شرایط اون هم اطلاعی نداریم

فرشاد بقایی
فرشاد بقایی
پاسخ به  ثبت شرکت ایلیا®
3 سال قبل

سلام وقتتون بخیر یک دنیا ممنون

ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
پاسخ به  فرشاد بقایی
3 سال قبل

خواهش میکنم زنده باشید

27
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x