جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

روش انحلال شرکت با مسئولیت محدود ✔️

انحلال شرکت با مسئولیت محدود   

پس از ثبت شرکت مسئولیت محدود بنا به دلایلی اعضا اقدام به انحلال آن می کنند، ما در این مقاله می خواهیم به مطالبی درباره روش انحلال شرکت با مسئولیت محدود بپردازیم. پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود

برای انحلال شرکت مسئولیت محدود ابتدا یک صورتجلسه مبنی بر در خواست انحلال شرکت تنظیم می شود که در قسمت پایین نمونه صورتجلسه تنظیم شده درج گردیده است البته باید بدانید اطلاعات داده شده تنها نمونه  است و برای تنظیم صورت جلسه و جلوگیری از مشکلات حقوقی احتمالی با کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا مشورت نمایید.

لازم به ذکر است که برای تنظیم صورت جلسه اطلاعات مربوط به مدارک هویتی تمام اعضای شرکت، روزنامه رسمی و تمامی تغییرات شرکت الزامی می باشد همچنین باید بدانید تمامی شرکا باید رضایت به انحلال شرکت دهند و امضای تمامی اعضای شرکت در زیر صورتجلسه باشد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود چگونه صورت می گیرد؟

بعضی از شرکت ها ممکن است تمایل داشته باشند تا فعالیت تجاری خودشان را متوقف کنند. این متوقف کردن فعالیت ها می تواند به منزله پایان حیات شرکت باشد تا تصمیم بگیرند دیگر هیچ گونه فعالیتی نداشته باشند که به این امر انحلال شرکت گفته می شود.

در صورتی که شرکتها تصمیم به هر کدام یک از موارد فوق الذکر بگیرند باید آن را در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانند و عموم مردم از آن مطلع شوند.

انحلال شرکت دلایل خاصی دارد که این دلایل می تواند شامل مواردی اعم از : ورشکستگی شرکت، حکم دادگاه، تحقق نیافتن اهداف، تمدید نکردن مدت زمان شرکت، فوت یکی از شرکا( در صورتی که در اساسنامه ذکر شده است با فوت شریک شرکت منحل شود) باشد.

دلایل انحلال اجباری شرکت مسئولیت محدود

انجام گرفتن موضوع فعالیت شرکت: تمامی شرکت های تجاری و غیرتجاری برای دستیابی به اهداف مشخصی تاسیس می شوند  و هنگامی که ماموریت محول شده خودشان را به اتمام رسانند تصمیم می گیرند شرکت را منحل نمایند.

به عنوان مثال شرکت هایی که تصمیم می گیرند ساختمانی را بنا کنند با بنا کردن ساختمان کارشان به پایان می رسد زیرا هدف خودشان را به اتمام رساندند.

دلایل انحلال اختیاری شرکت مسئولیت محدود

دلیل اختیاری انحلال شرکت تنها زمانی صورت می گیرد که شرکا بخواهند شرکت را متوقف نمایند و به خاطر نداشتن و کم بودن بودجه نتوانند شرکت را اداره کنند در این صورت ابتدا صورتجلسه را تحت عنوان انحلال شرکت تهیه و تنظیم می کنند سپس مدیر تصفیه را به وسیله مجمع عمومی فوق العاده انتخاب می کنند سپس اداره ثبت شرکت ها را در جریان انحلال شرکت می گذارند تا در روزنامه رسمی آگهی و منتشر شود تا بدین صورت همه اشخاص ذی صلاح از انحلال شرکت با خبر شوند.

چه مواردی می تواند به منحل شدن شرکت با مسئولیت محدود منجر شود؟

 • در صورتی که شرکت موضوعی را که برای انجام آن ایجاد شده بود انجام بدهد. مانند این‌که شرکتی برای احداث فرودگاه ایجاد شده باشد. پس از پایان عملیات ساخت فرودگاه، شرکت منحل می‌شود.
 • وقتی که شرکتی برای مدت معینی تشکیل شده باشد، و آن مدت سپری شود.
 • وقتی همه شرکا باهم تصمیم می‌گیرند یک شرکت ایجاد کنند، با موافقت و تصمیم همه آن‌ها می‌شود شرکت را منحل کرد.
 • منتفی شدن تعداد شرکا.
 • برای ایجاد هر شرکتی، حداقل دو شریک مورد نیاز است. اگر تنها یک شریک در شرکت باقی بماند، شرکت بطور طبیعی منحل خواهد شد.
 • درصورتی که شرکت ورشکسته شود.
 • ورشکستگی یک شرکت تجاری زمانی مطرح می‌شود که سرمایه شرکت برای پرداخت بدهی‌ هایش کافی نباشد. به دلیل اینکه از تاریخ صدور حکم ورشکستگی، شرکت از دخالت در امور خود ممنوع است. طبیعتاً در صورت ورشکستگی منحل خواهد شد.

انحلال شرکت با مسئولیت محدود   

مراحل تصفیه بعد از انحلال شرکت مسئولیت محدود

 1. وصول مطالبات شرکت.
 2. نقد کردن دارایی شرکت.
 3. پرداخت دیون شرکت.
 4. تقسیم دارایی با قی مانده شرکت بین شرکا.

عملیات تصفیه در شرکتهای با مسئولیت محدود به عهده ی مدیران می باشد بدین گونه شرکت شکلی عینی به خود می یابد. تنها زمانی تغییر پیدا می کند که در اساسنامه یا نظر مجمع عمومی مقرره ی دیگر وضع گردد.

مدیران تصفیه می بایستی نام خود را به مرجع ثبت شرکت ها اعلام نموده . وکیل شرکا بعداز انحلال شرکت با مسئولیت محدود مدیر تصفیه می باشد. مدیر تصفیه می تواند از سوی مراجع ذی صلاح انتخاب گردند.

وظایف مدیر تصفیه در زمان انحلال شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

 • رسیدگی به تمامی حسابهای شرکت.
 • تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان در زمان انحلال شرکت با مسئولیت محدود.
 • اجرای تعهدات و وصول مطالبات.
 • نقد کردن کردن کلیه ی سرمایه شرکت.
 • پرداخت دیون شرکت وتقسیم دارایی باقی مانده بین شرکا.

در صورتی که مدیران تصفیه بانی ضرر و زیان بشوند و در طول دوران مدیریتی خود تخلف نمایند اشخاص محق می توانند بعد از اثبات ادعای خودشان نسبت به خسران مالی ایجاد شده اعاده ی حق نمایند واین موضوع از حقوق مدنی و جزایی مدیران تصفیه می باشد.

از دیدگاه قانون جزا جرم مدیران تصفیه ای که کلاهبرداری می نمایند نوعی خیانت در امانت محسوب می شود. و براساس قوانین مجازات می شوند.

مدارک مورد نیاز برای انحلال شرکت با مسئولیت محدود

 • ارائه  اصل صورتجلسه انحلال شرکت که همه شرکا و مدیر تصفیه آن را تایید و به امضا رسانده اند.
 •  در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده با اکثریت شرکا تشکیل شده است ارائه سند ثبت دایر بر ارسال دعوتنامه برای شرکاء الزامی است.
 •  در صورتی که مدیر تصفیه خارج از شرکا انتخاب شده است فتوکپی شناسنامه ارائه گردد.
 •  ارائه آخرین روزنامه رسمی که آگهی های شرکت در آن منتشر می شود.

برای انحلال ثبت شرکت مسئولیت محدود خود می توانید با مشاوران و کارشناسان مجتمع حقوقی ایلیا در تماس بوده و از طریق آن ها تقاضای تخصصی دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهنام رحیمی
بهنام رحیمی
2 سال قبل

تعاونی هم منحل میشه کرد ؟

نسیم صفری
نسیم صفری
2 سال قبل

وقتتون بخیر باشه
سال ۹۶ یه شرکت ثبت کردم که تا الان باهاش کار نکردم تو سایت شناسه ملی خورده غیر فعال مالیاتی این یعنی شرکتم منحل شده؟

شادی مینایی
شادی مینایی
2 سال قبل

سلام هزینه انحلال شرکت چقدر میشه