درخواست مشاوره رایگان

پروانه بهره برداری

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     جمعه، 7 آذر 1399


در این مقاله ای که به شرح ذیل می باشد درباره پروانه بهره برداری مطالبی ارائه شده است تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری مجوزی می باشد که به همه واحدهای صنعتی که اقدام لازم جهت نصب ماشین آلات خط تولید، فراهم نمودن نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آموزشی را به انجام رسانده باشند اعم از اینکه دارای جواز تاسیس و یا ابلاغیه تاسیس باشند یا نباشند داده می شود.

پروانه بهره برداری به کلیه واحدهای صنعتی داده می شود که اقداماتی مانند:

  • تامین زمین و تاسیسات.
  • احداث ساختمان برای نصب ماشین آلات.
  • خط تولید و تامین نیروی انسانی مورد نیاز.
  • و تولیدات آزمایشی را انجام داده اند.

 پس از اتمام مراحل احداث و تولید آزمایشی، بازدید و ظرفیت سنجی توسط سازمان مربوطه انجام می پذیرد و در حالت ارائه گواهی های مورد نیاز و تبعیت از شرایط درج شده در جواز تاسیس، پروانه بهره برداری بنا بر نیاز برای کلیه ی اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی صادر می شود.

چنانچه قسمتی از ظرفیت تولید شامل بعضی از خطوط یا مراحل تولید آماده بهره برداری شده باشد پروانه بهره برداری به صدور می رسد. جواز تاسیس در این موارد باطل نمی شود و از قوانین جاری جواز تاسیس پیروی خواهد نمود.

صدور پروانه بهره برداری بر مبنای ماده 13 قانون شیوه ی ممانعت از آلودگی هوا، منوط به تایید محل استقرار واحد بواسطه ی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

اطلاعات درج شده در پروانه بهره برداری عبارتند از شناسه کسب و کار، تاریخ صدور و شماره ثبت دبیرخانه، نام و شناسه شخص حقیقی یا حقوقی دارای پروانه، فهرست و ظرفیت محصولات، سرمایه و اشتغال موجود.

تغییر نام دارنده پروانه بهره برداری بر اساس درخواست متقاضی و ارائه گواهی رسمی بلامانع است.

صدور مجوزهای مطرح شده در این دستورالعمل از طریق سامانه بهین یاب انجام می شود و هر گونه توضیح و تغییر به صورت دستی در مجوزهای صادره ممنوع است.

هزینه صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و تمدید جواز تاسیس بر اساس قوانین و مقررات دریافت می شود.

مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بسته به مورد با معاونت برنامه ریزی، معاونت امور صنایع و اقتصادی با معاونت امور معادن و صنایع معدن خواهد بود و هر گونه تغییر در دستورالعمل با پیشنهاد مشترک معاونان مذکور و تایید وزیر صنعت معدن و تجارت صورت می پذیرد.

این دستورالعمل در 21 ماده و 12 تبصره تهیه و به تصویب رسیده و از تاریخ ابلاغ جایگزین دستورالعمل و ابلاغیه های مرتبط قبلی می باشد.

پروانه بهره برداری وزارت صنایع

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروانه بهره برداری وزارت صنایع می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا با شما تماس بگیرند.

مراحل صدور پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری به صنایع فرآوری مواد معدنی فلزی و غیر فلزی كه از وزارت صنایع و معادن جواز تاسیس دریافت کرده اند و نسبت به احداث و راه اندازی آزمایشی اقدام نموده اند یا واحدهایی كه پرونده آنها طبق توافق فی مابین این وزارت و وزارت صنایع به وزارت صنایع و معادن داده می شود با داشتن درخواست كتبی دارنده جواز تاسیس به وزارت صنایع و معادن و دریافت تكمیل و ارائه فرم سئوالات مربوط به صدور پروانه بهره برداری ) فرم شماره (3 از سوی متقاضی

بازدید كارشناس بررسی كننده از عملیات اجرائی انجام شده در پروژه و تطبیق آن با طرح اولیه و آیین نامه های مربوط و گزارش از وضعیت پیشرفت طرح.

كارشناس بررسی كننده پس از بررسی و بازدید از طرح بر اساس هزینه های انجام شده، قیمت تمام شده طرح به نرخ روز) نسبت به تهیه پیش نویس فرم پروانه بهره برداری (فرم 4 اقدام و جهت تایید و امضا به معاونت مربوطه ارسال می نماید.

دستورالعمل صدور پروانه بهره برداری صنایع معدنی و فلزی

درخواست کنندگان سرمایه گذاری در گستره ی فعالیتهایی كه در قلمرو مسئولیت های

وزارت صنایع و معادن اعم از صنایع كانه آرائی، فرآوری مواد معدنی و صنایع فلزی هستند قادرند برای دریافت مجوزهای مرتبط به وزارت صنایع و معادن مراجعت نمایند.

 تبصره 1: بر مبنای هفتمین ماده از قانون برطرف کردن بعضی از موانع تولید و سرمایه گذاری های صنعتی درصورتی که سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به استعلام های صدور پروانه بهره برداری در مدت زمان یک ماهه پاسخ ندهد سازمان ها مکلف هستند نسبت به صدور پروانه بهره برداری اقدام نمایند.

در صورتی که صدور پروانه بهره برداری مربوط به مکانی اجاره ای باشد و اگر با کمترین میزان اجاره یکساله در آن واحد استقرار دارند این موضوع مانع قانونی ندارد.

تبصره 2: قرارداد اجاره باید کد رهگیری داشته باشد و از سامانه املاک و مستغلات بوده و یا در دفاتر اسناد رسمی منتظم گردیده باشد.

تبصره 3: صدور پروانه بهره برداری برای واحدهایی که قبل از ابلاغ هر یک از این محدودیت ها ایجاد شدند بلامانع است.

برای واحدهای فعال صنعتی فاقد جواز تاسیس در صورت درخواست متقاضی و با رعایت مقررات این دستورالعمل پروانه بهره برداری صادر می گردد.

صدور پروانه بهره برداری برای صنایع نوین یا صنعت سبز که قبل از تاریخ 18 مرداد 88 در داخل شعاع 120 کیلومتری تهران احداث و آماده بهره برداری شده اند بر اساس بند 8 مصوبه شماره 99757 مورخ 18 مرداد 88 هیات وزیران بلامانع است.

تبصره 4: احراز سابقه فعالیت واحدهای مزبور منوط به ارائه مستندات پرداخت مالیات یا حق بیمه کارکنان از مراجع ذیربط است.

ظرفیت تولید واحد صنعتی بر اساس توان ماشین آلات نصب شده برای سه شیفت 6 هزار ساعت در سال محاسبه می شود و در مواردی که به دلیل ماهیت صنعت استمرار تولید ضرورت داشته باشد ظرفیت بر اساس 8 هزار ساعت در سال محاسبه می شود.

تبصره5 : اصلاح ظرفیت پروانه بهره برداری واحدهای موجود بر اساس ضوابط این دستورالعمل بلامانع است.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
پروانه بهره برداری

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید