لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

نحوه محاسبه سهم اتاق بازرگانی در اظهارنامه


به سبب ماده 2 قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن جمهوری اسلامی ایران،اتاق بازرگانی ایران،موسسه ای غیر انتفاعی است که دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد. این تشکل ، جهت ایجاد هماهنگی و همکاری میان بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن ، در مراکز تجاری مهم مملکتی ، مطابق تقاضای  بازرگانان محل و پیشنهاد وزارت اقتصاد ملی و با تصویب دولت ایجاد می شود.

 

سهم کارت بازرگانی

 

سهم اتاق بازرگانی

سهم اتاق بازرگانی،سه هزارم درآمد مشمول مالیات مندرج در برگ تشخیص و یا قطعی مودی بعنوان سهم سه در هزار اتاق محاسبه و اخذ می گردد ضمنا شرکتها و اشخاصی که در دوره مالی مورد نظر فعالیت نداشته و مراتب عدم فعالیت آنان توسط حوزه مالیاتی مربوطه اعلام گردیده باشد از پرداخت سهم سه در هزار معاف خواهند بود .نحوه محاسبه یک در هزار محاسبه سه درهزار ، سه درهزار درآمد مشمول مالیات و مبنای محاسبه یک درهزار ، یک در هزار فروش کالا و خدمات می باشد ضمنا 60% مبلغ یک در هزار سال 91و92 بخشوده شده است.

بند ۱۳ در خصوص سهم سه در هزار اتاق بازرگانی به استناد بند ۲۲ ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم یک در هزار فروش که نوعی حق عضویت می باشد هزینه قابل قبول می باشد،اما سه در هزار فروش به استناد بند ۷ ماده ۱۴۸ هزینه قابل قبول نیست و در هنگام ارایه اظهارنامه عملکرد موضوع ماده ۱۱۰ ق م م به ماخذ درامد مشمول مالیات محاسبه می گردد ( توسط پر کننده اظهارنامه) که مبلغی قطعی نیست و پس از رسیدگی این عدد که تابع درامد مشمول مالیات میباشد ممکن است بیشتر گردد.

سه در هزار یعنی چه؟

سه هزارم درآمد مشمول مالیات مندرج در برگ تشخیص و یا قطعی مودی بعنوان سهم سه در هزار اتاق محاسبه و اخذ میگردد ضمنا شرکتها و اشخاصی که در دوره مالی مورد نظر فعالیت نداشته و مراتب عدم فعالیت آنان توسط حوزه مالیاتی مربوطه اعلام گردیده باشد از پرداخت سهم سه در هزار معاف خواهند بود.

پرداخت سه در هزار اتاق بازرگانی

مبنای محاسبه سه درهزار اتاق بازرگانی ، سه درهزار درآمد مشمول مالیات و مبنای محاسبه یک درهزار ، یک در هزار فروش کالا و خدمات می باشد ضمنا 60% مبلغ یک در هزار سال 91و92 بخشوده شده است.

بند ۱۳ در خصوص سهم سه در هزار اتاق بازرگانی

به استاند بند ۲۲ ماده ۱۴۸ قانون مالیات های مستقیم

یک در هزار فروش که نوعی حق عضویت می باشد هزینه قابل قبول می باشد.

اما سه در هزار فروش به استناد بند ۷ ماده ۱۴۸ هزینه قابل قبول نیست و در هنگام ارایه اظهارنامه عملکرد موضوع ماده ۱۱۰ ق م م به ماخذ درامد مشمول مالیات محاسبه می گردد ( توسط پر کننده اظهارنامه) که مبلغی قطعی نیست و پس از رسیدگی این عدد که تابع درامد مشمول مالیات می باشد ممکن است بیشتر گردد.

شرایط صدور کارت بازرگانی

شرایط صدور کارت بازرگانی به شرح زیر است:

 • دارا بودن لااقل 24 سال تمام.
 • در اختیار داشتن محل کسب.
 • دارا بودن لااقل سه سال سابقه کار در امور بازرگانی یا دارا بودن مدارک تحصیلی در رشته تجارت با ارائه مدرک مثبت که به گواهی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران رسیده باشد.
 • احراز صلاحیت مالی،اخلاقی و اجتماعی با ارائه گواهی یکی از بانک های طرف معامله و ارائه برگ عدم سوء سابقه.
 • آگاهی از ضوابط و مقررات گمرکی،پولی،مالی و اداری کشور و مقررات تجارت خارجی.
 • در اختیار داشتن سرمایه مناسب با رشته فعالیت و یا داشتن سرمایه و اعتبار بانکی.
 • در اختیار داشتن دفاتر پلمپ شده و ارائه اظهارنامه ثبتی.
 • ارائه تعهد نامه مبنی بر پیروی از سیاست کلی وزارت بازرگانی و رعایت کامل مقررات اعلام شده از طرف دولت و یا وزارت بازرگانی در شرایط ویژه مشتمل بر تعیین خط مشی سیاست بازرگانی و ممنوعیت ورود و صدور کالا می باشد..
 • ارائه رسید اظهارنامه مفاصا حساب مالیاتی سال گذشته برای کسانی که درخواست تمدید کارت بازرگانی کرده اند.
 • ارائه تعهد نامه مبنی بر استفاده سالم امور تجاری از کارت بازرگانی.

 

سهم اتاق کارت ازرگانی

 

نحوه محاسبه سهم اتاق بازرگانی در اظهارنامه

فرمول محاسبه یک در هزار و نحوه محاسبه و پرداخت سه هزارم سهم اتاق بازرگانی به منظور تمدید کارت بازرگانی از مبلغ مندرج در برگه درآمد مشمول مالیاتی فرد مالیات دهنده ، مقدار سه هزارم از آن به عنوان سهم سه در هزار اتاق بازرگانی محاسبه می شود و دریافت میگردد. بعلاوه چنانچه شرکتها و اشخاص در دوره مالی مربوطه فعالیت تجاری نداشته باشند و حوزه مالیاتی زیربط ، مراتب عدم فعالیت آنان را تایید کرده باشد ،از پرداخت سهم سه در هزار مستثنی خواهند بود .

ملاک محاسبه سه درهزار بر اساس سه درهزار درآمد مشمول مالیات محاسبه می شود و ملاک محاسبه یک درهزار بر اساس یک در هزار فروش کالا و خدمات می باشد. نکته: 60% مبلغ یک در هزار سال 91و92 بخشوده شده است .

بند ۱۳ در خصوص سهم سه در هزار اتاق بازرگانی

به استناد بند ۲۲ ماده ۱۴۸ قانون مالیاتهای مستقیم ، یک در هزار فروش به عنوان حق عضویت پذیرفته می شود که ، هزینه قابل قبول میباشد.

اما به استناد بند ۷ ماده ۱۴۸ ، سه در هزار فروش ، هزینه قابل قبولی نبوده و در هنگام ارایه اظهارنامه عملکرد موضوع ماده ۱۱۰ ق م م به عنوان ماخذ درامد مشمول مالیات محاسبه می شود ( توسط پر کننده اظهارنامه) که مبلغ نهایی نیست و ممکن است پس از رسیدگی، این مبلغ که تابع درامد مشمول مالیات میباشد تغییر کند و کمتر یا بیشتر شود.

پل ارتباطی ما:

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR
 • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR:

 

ثبت شرکت و برند ایلیا

 

خدمات قابل ارائه مجموعه مجتمع ثبتی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی ( اداره ثبت شرکتها وثبت تغییرات شرکت ها و ثبت برند و ثبت علامت تجاری استانها ) و خدمات اداری در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه های ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی سراسر ایران.

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

کارت عضویت اتاق بازرگانی

در این مقاله به مطالبی درباره ی کارت عضویت اتاق بازرگانی پرداخته شده است.

نحوه محاسبه سهم اتاق بازرگانی در اظهارنامه

نحوه محاسبه و پرداخت سه هزارم سهم اتاق بازرگانی به منظور تمدید کارت بازرگانی از مبلغ مندرج در برگه درآمد مشمول مالیاتی فرد مالیات دهنده ، مقدار سه هزارم از آن به عنوان سهم سه در هزار اتاق بازرگانی محاسبه می شود

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید