لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

شرکتهای دولتی در حقوق ایران


مقامات دولتی در توجیه گسترش روز افزون تعداد شرکتهای دولتی، تحقق اهداف ذیل توسط این شرکت ها را مطرح مینمایند:

شرکتهای دولتی در حقوق ایران

 1. کمک به خزانه عمومی از طریق عملیات انحصاری مالی و بازرگانی نظیر عملیات بانکها و انحصار دخانیات و همانند آن.
 2. تامین رفاه طبقات مختلف مردم، بدون توجه به سود آنی و حتمی، نظیر اتوبوس رانی و یا فروش نفت در تمام نقاط به قیمت واحد.
 3. بهره برداری از منابع ملی (انفال) که در اختیار دولت (حکومت اسلامی) است و افراد و شرکتهای خصوصی حق بهره برداری از آنها را ندارند، نظیر شرکت نفت، مس سرچشمه و شرکت گاز.
 4. انجام خدماتی در جهت تحکیم زیربنای اقتصادی و آماده نمودن زمینه مناسب جهت دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی. راه آهن، شرکت های راه سازی و سدسازی، شرکت های آب و برق که در جهت اجرای برنامه های عمرانی کشور تاسیس شده اند از جمله این موسسات به شمار می آیند.
 5. انجام خدمات خرید و فروش و یا تولید کالا برای تثبیت قیمت ها و تنظیم بازار به خصوص در مورد مواد اولیه خوراکی که به احتياجات و نیاز اکثریت مردم بستگی دارد، مثل شرکت های غله، قند و شکر و چای ایران و شرکت سهامی گوشت.
 6. انجام فعالیتهای زیربنایی که بخش خصوصی به دلیل ضعف مالی و عدم اعتماد نسبت به بازگشت سرمایه در آنها سرمایه گذاری نمی کند .

با این همه وظایفی که بر عهده شرکت های دولتی است، ارائه تعریفی دقیق، همه جانبه و محیط بر تمامی ابعاد وجودی این شرکتها، از جمله مهم ترین مسائلی است که قانونگذار بایستی مورد توجه قرار دهد. لذا در ادامه به بررسی و مداقه در تعاریف قانونی این قبیل شرکت ها، همچنین انواع آنها از نظر شیوه تاسیس و البته برخی اصطلاحاتی که ارتباط وثيق با مفهوم مورد نظر دارند، خواهیم پرداخت.

انواع شرکت های دولتی از نظر تاسیس

با بررسی انواع شرکتهای دولتی در ایران می توان این شرکت ها را در پنج گروه طبقه بندی نمود:

اول - شرکتهایی که جنبه اقتصادی، تولیدی و بازرگانی داشته و به تولید و خرید و فروش محصولات مختلف اشتغال دارند، نظیر شرکت ملی نفت ایران، شرکت سهامی دخانیات ایران و مانند آنها.

دوم - شرکتهایی که هدف آنها تثبیت قیمت و تنظیم بازار است. البته تعداد این شرکتها اندک است مانند شرکت سهامی غله کشور و سازمان گوشت.

سوم - شرکتهایی که هدف آنها اعمال تصدی دولت است و عمدتا ارشاد و یا هدایت اقتصاد ملی از سوی آنها صورت می پذیرد، نظیر بنگاه توسعه ماشین های کشاوزی.

چهارم - شرکتهایی که به امور مالی و اعتباری اشتغال دارند، مانند بانک مرکزی ایران که هدفش تثبیت ارزش پول و به طور کلی اداره امور مالی کشور است.

پنجم - شرکتهایی که به ارائه کالاها و خدمات عمومی نظیر آب و برق مشغولند. بار مالی این امور در مرحله ایجاد و استقرار کوتاه مدت از نظر اقتصادی، مالی و بودجه ای قابل توجیه است، اما در بلند مدت دلیلی برای تحمل ضرر آنها نیست و شاید بتوان قسمتهایی از آنها را به بخش خصوصی انتقال داد.

اما علاوه بر این طبقه بندی می توان با توجه به آنچه از تعریف شرکتهای دولتی در قانون مدیریت خدمات کشوری حاصل می گردد، طبقه بندی دیگری نیز ارائه نمود.

به عبارت دیگر از آن رو که برای اطلاق عنوان شرکت دولتی به یک شرکت تجاری باید نحوه ایجاد آن یکی از حالات زیر باشد:

 • تاسیس شرکت به حکم قانون
 • ملی شدن یک شرکت خصوصی به موجب قانون و یا حکم دادگاه
 • سرمایه گذاری بیش از ۵۰ درصد در یک شرکت دیگر.

لذا طبقه بندی شرکتهای دولتی بر مبنای نحوه تاسیس آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

 • شعبه کرج: 137 32 – 026
 • شعبه تهران :119 55 266 – 021
 • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
 • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
 • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) - ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

حقوق مالکیت طرحهای صنعتی به عنوان آورده در شرکتها

حقوق مالکیت طرحهای صنعتی به عنوان آورده در شرکتها - طرح صنعتی یک هنر کاربردی است که به وسیله آن جنبه های زیبایی شناختی و کاربردی محصول برای بازار پسندی و تولید، بهبود پیدا می کند. بنابراین نقش طراح صنعتی یافتن و اجرای راه حل های مبتنی بر طراحی در قبال مسائل مهندسی، بازاریابی، و فروش است.

انواع شرکت تجاری در ایران

به لحاظ کلی شرکت های تجاری را می توان به چهار دسته تقسیم نمود:انواع شرکت تجاری در ایران شرکت های اشخاص؛ شرکت های سرمایه؛ شرکت های مختلط؛شرکت های دولتی که ذیلا به توضیح هر یک از این موارد خواهیم پرداخت. - در این مقاله به شرح شرکتهای تجاری می پردازیم لطفا مطالعه نمایید

رضایت شرکا در تشکیل شرکت

رضایت شرکا در تشکیل و مراحل ثبت شرکت ها در ای - تشکیل شرکت نیاز به انعقاد قرارداد دارد؛ اما این تنها شرط تشكيل شرکت نیست، بلکه شرایط دیگری نیز وجود دارد که تحقق آنها برای تشکیل شرکت ضروری است. یکی از شرایط رضایت شرکا در تشکیل شرکت می باشد که در این مقاله مطالعه نمایید

حقوق انگلستان در ضمینه ثبت شرکتها

حقوق انگلستان در ضمینه ثبت شرکتها -در انگلستان مدتها از تأسیس شرکت استقبال نمی شد و حتی در سال ۱۷۲۰ قانون بابل تأسیس شرکت ها را ممنوع اعلام کرد و این ممنوعیت تا سال 1824 ادامه داشت. شکوفایی انقلاب صنعتی در دهه ۱۸۲۰ زمینه را برای تغییر فضای حقوقی حاکم برفعالیت های اقتصادی فراهم نمود. از این رو، محدود

ثبت شرکت تولید پودر دستی

جهت کسب امور بیشتر در خصوص مشاوره کاملا رایگان و ثبت شرکت تولید پودر دستی خود فرصت را از دست ندهید و همین حالا با کارشناسان ثبت شرکت ایلیا در تماس باشید .

توضیحاتی حقوقی در خصوص نام و اسم شرکت ها

توضیحاتی حقوقی در خصوص نام و اسم شرکت ها - کلیه شرکتهای تجاری به دلیل برخورداری از شخصیت حقوقی از صلاحیت دارا شدن حقوق و تکالیف و اعمال آنها برخوردار می شوند. به منظور اعمال حقوق خود که از جمله آنها انجام معاملات مرتبط با موضوع شرکت است باید دارای نام مخصوص به خود باشند تا در جامعه از اشخاص دیگر و

ثبت شرکت تولید سرکه

کارگروه به نام و زبده مجتمع ثبت شرکت ایلیا جهت مشاوره رایگان و راهنمایی های لازم در خصوص ثبت شرکت تولید سرکه شما متقاضیان گرامی اماده خدمت رسانی می باشد.

تجزیه شرکت تجاری در لایحه جدید قانون تجارت

تجزیه شرکت تجاری در لایحه جدید قانون تجارت - در لایحه جدید تجارت، با اختصاص مواد متعددی از لایحه به موضوع تجزیه و ادغام مواد ۵۹۰ تا ۶۱۶) سعی شده است خلأ قانونی حاضر رفع و همگام با حقوق تجارت کشورهای دیگر، در مورد انواع تجزیه، آثار و احکام آن پیش بینی های لازم صورت گیرد .

حقوق مالکیت نشانه های جغرافیایی در شرکتها

حقوق مالکیت نشانه های جغرافیایی در شرکتها -نشانه جغرافیایی نام یا سمبلی است که برای معرفی برخی کالاها که به محل یا مبدأ جغرافیایی خاصی (مانند شهر، منطقه یا کشور) تعلق دارند به کار می رود. استفاده از این نشانه به عنوان گواهی نامه ای عمل می کند که نشان می دهد کالا دارای برخی کیفیت یا معروفیت به لحاظ

ثبت شرکت تولید آب معدنی

جهت ثبت نمودن شرکت تولید آب معدنی یا هر نوع خدمات ثبتی دیگرفرصت را از دست ندهید و همین حالا با کارشناسان مجتمع ثبت شرکت ایلیا ارتباط برقرار کنید .ایلیا

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید