جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی

نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی (تقصیر)

گفتیم که اعمال این ضابطه، بخاطر ارتكاب خطای مدنی است. لذا این سؤال مطرح میشود که منظور از خطای مدنی چیست؟ بدیهی است از نظر حقوقی، فعل و عمل قابل سرزنش با ارتكاب خطا مساوی نیستند. اگر چنین بود بسیاری از ضمانها به عنوان نمونه نقض قرارداد و نقض وظیفه ناشی از اعتماد (ید امانی) نمی توانستند به عنوان خطا تلقی گردند، زیرا مبنای این مسئولیتها مطلق است در نتیجه همیشه قابل سرزنش نمی باشند.

خطا؛ نقض وظیفه یا حق قانونی دیگران است و خطای مدنی؛ نقض عهد غیر جزایی از قبیل ضمان ناشی از نقض قرارداد، اعتماد، وظیفه قانونی و یا نقض در اجرای وظیفه عمومی است که به عنوان موضوع اصلی یک دعوای مدنی تلقی شده است. که در واقع به معنای تقصیر در حقوق ایران میباشد.
گفته شده خطا رفتاری است که اثرش به عنوان نقض وظیفه قابل استناد است. اعاده براساس دارا شدن ناعادلانه نیازی به اثبات وظیفه ابتدایی و نقض آن وجود ندارد در حالی که اعاده به خاطر خطا دقیقة مرتبط با نقض یک تعهد اولیه می باشد به نحوی که در تشخیص آنها گفته شده وظیفه جبران خسارت در موارد ضمان، از نقض یک وظیفه ابتدایی سرچشمه می گیرد در حالی که در مورد دارا شدن ناعادلانه چنین نیست. .نظریه مسئولیت مطلق در مورد مسئولیت اعاده، ناشی از نقض سایر اموال نیز قابل اعمال است هر چند بند ۱ ماده ۹ قانون طرح های صنعتی ۱۹۴۹ حکمی مغایر را بیان می کند.
در بیشتر مواردی که قانون اعمال ضابطه اعاده را پیش بینی کرده، اثبات آگاهی و علم ناقض به حقوق مالکیت صنعتی با وجود شرایط و دلایلی معقول برای دانستن او را ضروری دانسته است. اگر این آگاهی اثبات نگردد و یا در برخی موارد چنانچه خلاف آن از سوی خوانده اثبات شود مسئولیتی متوجه خوانده نیست.

ادامه مطلب
دلایل ثبت برند در ارومیه

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی ) – ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها