جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نحوه ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

اگر تا کنون از نحوه ثبت طرح صنعتی اطلاعی ندارید و می خواهید در کم ترین زمان به اهداف خود در این زمینه دست یابید متن زیر راهنمای صفرتا صد شما برای چگونگی انجام امور طرح صنعتی است . همچنین با شماره گیری تلفن های موسسه ایلیا تنها در یک جلسه به اهدافتان دست می یابید.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ثبت طرح صنعتی می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

طرح صنعتی یعنی :

مطابق قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری، به هر گونه ترکیب خطوط و یا رنگ ها و هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگها و یا بدون آن به نحوی که ترکیب و یا شکل یک فراورده صنعتی و یا محصولی از صنایع دستی را تغییر بدهد.

طرح صنعتی می باشد. در یک طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری شامل حمایت از این قانون نیست.

ثبت طرح صنعتی

راهنمای ثبت طرح صنعتی

برای ثبت طرح صنعتی نخست باید وارد پایگاه اینترنتی اداره ثبت طرح های های صنعتی شوید و اظهارنامه اینترنتی را کامل کنید سپس کارشناس برای تایید طرح و نبود اشکالات و ایرادات مدارک ارائه شده را بررسی می کند.پس از آن اعلامیه پذیرش صادر می شود.پس از آن متقاضی جهت تشکیل پرونده فیزیکی در اداره ثبت طرح های صنعتی مبادرت می نماید.

سپس باید هزینه های ثتی قانونی را پرداخت نمایید پس از پرداخت شماره ثبت طرح صنعتی اخذ می نمایید سپس برای چاپ در روزنامه رسمی ارسال می شود و آگهی صادر می گردد.پس از آن سند تصدیق به وسیله اداره ثبت طرح صنعتی اخذ می گردد.

ادامه مطلب
اخذ کد اقتصادی در ساری

در مقررات ایران با این که دولت در تاریخ 14 اسفند ماه 1337 شمسی مجاز گردید به قرارداد پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی ملحق گردد و به موجب ماده واحده مصوب 7/8/1377 نیز دولت مجاز گردید به اصلاحات به عمل آمده سال های 1967 و 1979 میلادی در بعضی از مواد کنوانسیون پاریس در استکهلم، ملحق گردد.

در واقع دولت ایران با توجه به مواد کنوانسیون مذکور واصلاحات آن می بایست ضوابطی را به عنوان قانون داخلی در راستای تحقق اهداف کنوانسیون به تصویب برساند، معذالک تا تاریخ 23/11/1386 مقرراتی در زمینه طرح های صنعتی به تصویب قوه مقننه نرسید و در قانون اخیر التصویب نیز ضابطه ای در خصوص مدل های صنعتی ملاحظه نمی گردد.

در این زمینه لازم است یادآوری شود که در زمان تصویب قانون ثبت علائم و اختراعات( مصوب 1/04/1310 شمسی) ایران به قرارداد پاریس مصوب 21 مارس 1883 ملحق نشده بود تا طبق ماده 17 کنوانسیون مزبور تعهدی در زمینه تامین اجرای مفاد آن داشته باشد ولی با این که از سال 1337 کشور ایران متعهد و ملزم به اجرای مفاد کنوانسیون گردیده بود معذالک هیچ اقدامی در این زمینه به عمل نیاورد.

اما در سال 1348 قانونی تحت عنوان «قانون حمایت حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان» به تصویب رسید و در ماده 2این قانون آثار مورد حمایت قانونی پیش بینی شده است که برخی از این آثار را باید از مصادیق طرح های صنعتی دانست و این آثار عبارتند از:

  •  نقاشی، تصویر، طرح، نقش، نقشه های جغرافیایی ابتکاری، نوشته ها و خط های تزئینی و هر گونه اثر تزئینی و اثر تجسمی که به طریق و روش به صورت ساده یا ترکیبی به وجود آمده باشد(بند 5ماده 2)
  • اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان(بند 7ماده 2)
  • اثر ابتکاری مربوط به هنرهای دستی یا صنعتی و نقشه قالی و گلیم( بند 9 ماده 2)
  • اثر فنی که جنبه ابداع و ابتکاری داشته باشد(بند11 ماده2)
ادامه مطلب
رویه کشورها در حوزه ثبت اختراع

در زمینه چگونگی و علل التفاط مصادیق مالکیت ادبی و هنری با مصادیق مالکیت صنعتی، خصوصاً طرح های صنعتی و امثال آن درمباحث بعدی توضیح لازم داده خواهد شد اما قابل یادآوری است که قانونی تحت عنوان « قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری» مشتمل بر 66 ماده، در جلسه مورخ هفتم آبان ماه 1386 کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی به استناد اصل 85 قانون اساسی تصویب و پس از موافقت مجلس با اجراء آزمایشی آن به مدت 5سال، در تاریخ 23/11/1386 به تائید شورای نگهبان رسیده است و از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، قانون ثبت علائم در اختراعات مصوب 1/4/1310 و اصلاحات بعدی و آئین نامه های اجرایی آن منسوخ گردید. در قانون اخیر، برای اولین بار طرح های صنعتی به طور مشخص مورد توجه قرار گرفته و به خصوصیات ونحوه ثبت آن در مواد 20 تا 29 قانون مذکور پرداخته شده است.

 

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حیدری
حیدری
3 سال قبل

خاستار دریافت مشاوره برای اخذ وام شرکت دانش بنیان صنعتی تولیدی(هوشمند سازی منزل)

فرامرز نوری
فرامرز نوری
3 سال قبل

با سلام و عرض ادب
احتراما در خواست نام های پیشنهادی جهت راه اندازی شرکت فنی مهندسی که تو زمینه تاسیسات و برق فعالیت خواهد داشت ,به بنده ارسال فرمایید.
باتشکر

2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x