جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام ثبت طرح صنعتی

استعلام طرح صنعتی

از عواملی که باعث انجام امور به صورت قانونی می باشد قبل از انجام هر اقدامی انجام استعلامات مربوط به آن در ادارات مربوطه می باشد.

در ادامه به بحث در زمینه چگونگی استعلام ثبت طرح های صنعتی ثبت شده اشاره می کنیم. با خواندن این متن در کم ترین زمان به مقصودتان خواهید رسید و به سوالاتتان پاسخ داده خواهد شد.

راهنمای استعلام طرح صنعتی

متقاضی محترم شما می توانید با مراجعه به سامانه اداره مالکیت صنعتی و پر کردن فرم های استعلام و درج اطلاعات شکل طرح صنعتی خود که طراحی شده و نیز درج حوزه کاری طرح را وارد نموده تا قبل از ثبت طرح صنعتی خود شامل هزینه و زمان اضافه نگردید.

با استفاده از این روش جلوی ارسال طرح و شکل های تکراری و غیر قابل ثبت به سامانه استعلام طرح صنعتی را می گیرید و در نتیجه از اتلاف هزینه و زمان شما جلوگیری می شود.

با این روش می توانید طرح صنعتی مورد نظر را استعلام کرده و دیگر محصولات تجاری را که توسط دیگر رقبا به بازار عرضه شده را شناسایی کنید.

به جهت ثبت طرح های صنعتی قبل از انجام هر فعالیتی باید برای قانونی انجام شدن امور و جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه اضافی خود استعلامات طرح را انجام دهید. در زمان قبل از تسلیم اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی بهتر است استعلامات را انجام دهید.

در این زمان بنابه ارسال درخواست شما از سوی کارشناسان اداره بازرسی های مربوطه انجام و جواب تایید و یا رد برای شما ارسال می شود. با ثبت طرح و انجام استعلامات مربوطه در صورت خاص بودن طرح ارائه شده از حمایت های قانونی و دولتی بهره خواهید برد.

پس استعلام طرح قبل از ثبت از موارد مهم برای ادامه حیات یک طرح و محصولی که با دیگر مشابهات تفاوت داشته باشد ضروری به حساب می آید.

از سویی با ثبت طرح دیگر شخصی به غیر از دارنده آن نمی تواند اعلام تصاحب آن را کند که باعث ایجاد حس رقابت بین رقبا می شود.

منظور از طرح صنعتی چیست ؟

طرح صنعتی در واقع طرحی است که از ابتدا بوده و حالا شخصی یا گروهی می خواهند ساختار ان را تغییر دهند لازم به ذکر است که اگر کارایی طرحی که از قبل بوده را صفر تا صد تغییر دهیم دیگر به آن طرح صنعتی نمی گویند بلکه اختراع است.

معمولاً هدف از به ثبت رسیدن طرح صنعتی راه انداختن خط تولید طرح و یا اینکه طرح به نام فرد و یا گروه ثبت شده که اشخاص دیگر ادعایی برای به ثبت رسیدنش نداشته باشند  و بتواند از این طرح با نام یک فرد حمایت قانونی کرد.

طرح صنعتی که می خواهید ثبت کنید نباید قبلاً به ثبت رسیده باشد و اگر نه در همان مرحله اولیه رد صلاحیت خواهد شد.

جستجوی طرح صنعتی

برای جستجوی طرح صنعتی که یک نوع استعلام از اداره مالکیت معنوی است فقط کافیست طرح خود را در سایت اداره مالکیت معنوی و صنعتی ثبت کنید در صورتی که قبلا به ثبت رسیده باشد ذکر می کنید که این طرح قبلاً به ثبت رسیده است لازم به ذکر است که هر شخص حقیقی یا حقوقی که می خواهند طرح صنعتی خود را به ثبت برسانند باید جستجوی طرح صنعتی را انجام دهند.

مدارک ثبت طرح صنعتی

 • یک طرح و نشانه های گرافیکی به ابعاد 20 در 20 سانتیمتر. همچنین می توانید ماکتی طراحی شده از طرح را مهر کرده و به همراه تاریخ ارائه آن را ارائه کنید.
 • مشخص کردن طبقه طرح طراحی شده
 • رونوشت از مدارک شناسایی دارنده طرح
 • نسخه از مدارک طراح طرح صنعتی مورد نظر
 • کپی از تمامی مدارک مربوط به شرکت و مدیر عامل

استعلام طرح صنعتی

 مراحل ثبت طرح صنعتی

در ابتدا با مراجعه به سایت اداره مالکیت فکری و ارائه مدارک و تکمیل فرم های مربوطه به ثبت طرح صنعتی می پردازید.

در اولین گام برای ثبت طرح صنعتی باید طرح موردنظر به امضای تمامی دارندگان رسیده باشد. نیز تمام مدارک مربوطه از جمله طرح مربوطه و مدارک شناسایی اعضای شرکت و در صورت تمایل به درج مشخصات طراح طرح صنعتی در سایت اداره مالکیت فکری گام دیگر ثبت طرح را انجام دهید.

قابل ذکر است که از موارد مهم در ثبت طرح صنعتی انجام اقدامات لازم برای استعلام ثبت طرح صنعتی می باشد که باید توسط ارائه دهندگان آن انجام گیرد.

پس از گذشت 2 تا 3 روز پس از ارائه مدارک به اداره مالکیت صنعتی مربوطه پرونده شما آماده ارائه می باشد.

پس از تشکیل پرونده، کارشناسان با بررسی تمام جوانب پرونده اقدامات لازم را برای تایید و یا رد پرونده انجام خواهند داد.

در صورتی که پرونده هیچ نقصی نداشته باشد باید در ادامه از سوی دارنده طرح 3 آگهی در روزنامه درج شود.

در گام بعد پرونده و طرح را در یک روزنامه رسمی و کثیرالانتشار به ثبت رسانده و از این طریق خود را به جامعه خواهید شناساند.

بعد از گذشت 30 روز کاری از درج روزنامه در صورت عدم اعتراض اشخاص به طرح آگهی دوم را برای شماره طرح صنعتی در روزنامه درج می کنید.

با ارسال دومین روزنامه رسمی حق انحصاری 10 ساله طرح را دریافت خواهید کرد.

در این بین با صرف زمان 10 تا 15 روز کاری در صورت نبود هیچ نقصی طرح و پرونده شما ثبت می گردد.

زمان ثبت طرح صنعتی

زمان فرایند ثبت طرح صنعتی در صورتی که توسط خود شخص اقدام گردد 7 الی 8 ماه می باشد.

طرح هایی که تحت حمایت قانون طرح های صنعتی قرار نمی گیرند شامل موارد زیر است:

 • طرح هایی كه جدید یا دارای اصالت باشند.
 • هر طرحی که قبل از ارائه اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
 • بهره برداری از طرح های خلاف شئونات یا نظم عمومی و اخلاق نیک باشند.
 • همچنین طرح هایی كه حاوی نمادها یا نشانه های رسمی باشند.
 • یا طرح هایی كه در نتیجه عملكرد فنی بدون تغییر ظاهری ایجاد شوند.
 •  نمونه طرح هایی كه نتوان آنرا به جای دیگر محصولات ارائه کرد.
 • طرحی كه شکل ثابت و پایدار ندارد.
 •  قسمتی از یک طرح که به تنهایی دارای معانی نباشند.
 •  استفاده از تصاویر یا طرح هایی که عیناً در طبیعت وجود دارند.
 •  اشکال هندسی
 • به کار گیری از طرح هایی که به الکتریسیته وابسته می باشند.

در صورت پیش آمدن هرنوع سوالی مبنی بر استعلام طرح صنعتی با کارشناسان مجرب مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشید تا در کم ترین زمان استعلامات طرح را به صورت کاملاً حرفه ای و با صرف کم ترین هزینه اخذ کنید .

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها