جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

شرکتهای سهامی در حقوق ایران

شرکتهای سهامی در حقوق ایران

شرکتهای سهامی در حقوق ایران به دونوع سهامی خاص و سهامی عام طبقه بندی می شوند از این رو در صورت نیاز به اخذ مشاوره تخصص در این زمینه می توانید بر روی تخصص کارشناسان ثبتی ایلیا راهنمای شما خواهند بود.

شرکتهای سهامی در حقوق ایران

پیش از آنکه به خصایص کلی قانون گذاری شرکتهای سهامی در ایران بپردازیم لازم است تاریخچه این قانون گذاری را بررسی کنیم. برای کسب اطلاعات تکمیلی می توانید به مقالات ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت سهامی عام مراجعه کنید.

شرکتهای سهامی در حقوق ایران
شرکتهای سهامی در حقوق ایران

قوانین شرکتهای سهامی در ایران

اگرچه قسمتی از قانون تجارت مورخ 1303 و 1304 به مقررات راجع به شرکتهای سهامی اختصاص یافته بود. اولین قانونی که در آن مقررات راجع به شرکتهای سهامی به صورت نسبتاً جامعی پیش بینی شد قانون تجارت 1311 بود. مبحث اول این قانون، مواد 21 لغایت 93 ، به این نوع شرکت اختصاص داده شده بود.

در این قانون از قانون گذاری وقت فرانسه، در مورد لزوم کسب مجوز از دولت برای تأسیس شرکت سهامی پیروی نشده و شرکت مزبور آزادانه قابل تأسیس تلقی و در ماده 21 آن مقرر شده بود که شرکت برای امور تجارتی تشکیل می شود ؛ امری که در مورد همه شرکتها صدق می کرد.

در این قانون حداقل سرمایه نقدی نیز پیش بینی نشده بود؛ امری که موجب شد خانواده ها و دوستان، به جای تشکیل شرکت های با مسئولیت محدود ، به شرکتهای سهامی روی بیاورند و در عمل اشکالاتی ایجاد کنند.

همچنین در قانون تجارت 1311 راجع به پذیره نویسی، رژیم حقوقی سهام موسس و ارواق قرضه مقررات خاصی پیش بینی نشده بود.

اشکال عمده قانون مذکور این بود که مقررات آن در مورد انواع شرکتهای سهامی، چه بزرگ و چه کوچک، یکسان بود؛ به عبارت دیگر ، شرکت سهامی چه دارای تعداد کمی سهام دار بود و جنبه فامیلی داشت و چه دارای هزاران سهامدار بود، از لحاظ حقوقی سازمان متحدالشکلی داشت و همان مقررات در آن اعمال می شد.

این امر در پی توسعه شرکتهای سهامی در ایران موجب سوء استفاده هایی شد که مدتها مورد بحث بود. کمیسیون های متعددی برای تصویب قوانین جدید تشکیل شد که سرانجام به تدوین و تصویب لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت انجامید که حقوق فعلی شرکتهای سهامی در ایران را تشکیل می دهد. از آن تاکنون، نه در آن تغییری ایجاد شده و نه جنبه دائمی پیدا کرده است.

در صورت نیاز به مشاوره ثبت شرکت با ما در تماس باشید. تمامی مسیر ثبتی را تنها در 3 روز خواهید پیمایید. پس هم اکنون با مشاوران ایلیا تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها