• ثبت طرح صنعتی در لرستان

در این مقاله به صورت مختصر در خصوص مباحث ثبت طرح صنعتی و همچنین ثبت اختراع توضیحاتی ارائه می گردد .

در ابتدا به ثبت طرح صنعتی می پردازیم

ثبت طرح صنعتی در لرستان

عموما بعد از تولید محصولی که از نظرات مخصوصی دارای نو آوری قابل توجهی باشد ، اولین موضوعی که به ذهن متبادر می شود جلوگیری از سوء استفاده از آن است ، در نتیجه دولت به خاطر به وجود آمدن این نیاز به حمایت از چنین ابداعاتی که نمی توانند جز اختراع قرار بگیرند ، تحت عنوان طرح صنعتی پرداخته است .

مجتمع ثبت شرکت و برند ایلیا به عنوان یکی از برترین و اولین مجموعه هایی که در سطح استان البرز در زمینه ثبت طرح صنعتی فعالیت می نمایند با کادری مجرب برای ارائه دادن متفاوت ترین خدمات مربوط به طرح صنعتی ، وارد عرصه رقابت جهانی شده است .

مهمترین مزیتی را که درباره طرح صنعتی می توان بیان نمود ، استفاده انحصاری و ایجاد نوعی مالکیت معنوی برای نوآور آن می باشد شایان ذکر است که این امر در عرصه رقابت های جهانی امروز بسیار دارای اهمیت می باشد چرا که تضمین کننده سود آوری خلاقیت افراد می باشد .

ثبت طرح صنعتی چیست؟

طرح صنعتی از دو واژه طرح و صنعتی تشکیل شده است .طبق لغتنامه دهخدا ، طرح به معنای پیشنهاد کردن و صنعتی به معنای آن چیزی است که صنعت گران می سازند .

اشتباهی که اغلب اتفاق می افتد ، تفاوت طرح صنعتی با اختراع است . بیشتر افراد به دلیل تخصصی بودن این امر نمی توانند بین طرح صنعتی و اختراع تفاوت قائل شوند . اختراع به چیزی اطلاق می شود که وجود نداشته و برای اولین بار اختراع شده است اما طرح صنعتی وجود داشته ولی با توجه به نوآوری هایی که بر روی آن صورت گرفته است ، توانسته کاربری های جدید را داشته باشد . در واقع جنبه نو آوری آن تا این حد رفته که توانسته آن محصول را که در قالب اختراع به نام شخصی ثبت شده است را در قالب طرح صنعتی به نام دیگری به ثبت برساند .

محصولات مطرح به عنوان طرح صنعتی (ثبت طرح صنعتی (

نمی توانیم برای محصولاتی که باید در قالب طرح صنعتی به ثبت برسند محدودیتی قائل شویم . چرا که در ثبت طرح صنعتی آن چیزی که اهمیت دارد جنبه نوآوری محصول می باشد نه خود کالا ، بنابراین این محصولاتی می توانند شامل نرم افزار یا سخت افزار تا دستگاه های صنعتی و یا یک لیوان پلاستیکی باشند .

نو آوری در طرح های صنعتی می تواند درشکل ظاهری آنها یا در ویژگی های کاربردی آن باشد . برای مال می تواند در شکل دستگیره های در نوآوری ایجاد شود یا در کاربرد روان نویس ها

ویژگی های طرح صنعتی

آنچه که عموما توسط مردم مورد اشتباه گرفته می شود نام ( طرح صنعتی ) می باشد .چرا که اغلب با توجه به نام آن گمان می برند که این محصول حتما باید نوعی محصول صنعتی باشد ، این در حالی است که همان طور که ذکر شد ، محصولات طرح صنعتی می توانند شامل هر نوع کالایی حتی نرم افزار هم بشوند. بنابراین مهمترین ویژگی که می توان بریا یک طرح صنعتی نام برد ، جنبه نوآوری آن و عدم ثبت آن توسط شخص دیگری می باشد .

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی به دارنده آن میدهد؟

با توجه به توضیحاتی که تا کنون ذکر شد ، قانونگذار نیاز جامعه در حمایت از حقوق مالکین طرح های صنعتی دید ، در نتیجه به تصویب قانون مالکیت صنعتی پرداخت تا قضات دادگاه ها و همچنین صاحبان حقوق بتوانند با رجوع به این قانون نیاز های خود را در راستای حفاظت از محصولات و خلاقیت های خود تامین نمایند .

مدارک لازم جهت تقاضای ثبت طرح صنعتی در لرستان

• اظهارنامه تقاضای ثبت طرح صنعتی که می تواند توسط ثبت شرکت ایلیا به صورت تخصصی تکمیل گردد .

• مدارک شناسایی متقاضی

 الف) شخص حقیقی: کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی

 ب ) شخص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ثبت شرکت ، کپی برابر اصل شده شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء

ثبت اختراع در لرستان

پرسه کاری ثبت اختراع در اداره مالکیت صنعتی و معنوی انجام خواهد شد ، انجام دادن این کار به صورت کشوری است و تنها در تهران می توانیم برای ثبت اقدام نماییم . موسسه ثبت شرکت ایلیا نیز در این راستا به کمتر از نیم قرن تجربه می تواند علاوه بر مشاوره های کاملا تخصصی توسط کارشناسان رسمی ثبت اختراع ، در انجام پرسه ثبت نیز خدمت گذار شما باشد .

خدماتی که در دپارتمان تخصصی ثبت اختراع موسسه حقوقی ایلیا ارائه می شود به شرح ذیل می باشد :

• ارائه خدمات تخصصی مشاوره در زمینه تنظیم توصیف نامه های اختراع و اقدامات ثبتی آن

• راهنمایی و مشاوره تخصصی در مورد تظیم توصیف نامه های ثبت اختراع

• ایجاد تفکیک بین ثبت اختراع و طرح صنعتی

• مشاوره و بررسی جهت ثبت شدن محصولمورد نظر

• اقداماتی ثبت اختراع تا آخرین مرحله

شرایط ثبت اختراع در لرستان

یکی از اصلی ترین شرایطی که برای ثبت اختراع وجود خواهد داشت ، ثبت نشدن محصول مورد نظر می باشد . به عبارتی اگر محصول مورد نظر قبلا به ثبت نرسیده باشد می توانیم آن را در قالب ثبت اختراع به ثبت برسانیم در غیر این صورت تنها می توانیم از بعد طرح صنعتی محصول را بررسی کنیم .

چرا که همان طور که قانون گذار از حقوق افرادی که دارای خلاقیت باشند حمایت می نماید ، از حقوق افرادی که قبلا هم اختراعی را به ثبت رسانده باشند حمایت خواهد کرد .

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع در لرستان

  1. اظهارامه ثبت اختراع که می تواند به صورت تخصصی توسط موسه ثبت ایلیا به ثبت برسد
  2. توصیف نامه ثبت اختراع
  3. ادعا نامه ثبت اختراع
  4. اوراق شناسایی متقاضی