جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت شعب داخلی

ثبت شعب داخلی

شرکت های تجاری می توانند ثبت شعب داخلی را هم زمان با ثبت شرکت داشته باشند یا اینکه بعد از ثبت شرکت با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده اقدام به ثبت شعبه کنند. برای تاسیس شعبه و مشاوره رایگان می توانید با مجتمع ثبتی ایلیا تماس بگیرید.

شرایط ثبت شعب داخلی

برطبق مواد 199 قانون تجارت، هرگاه شرکت در چندین حوزه شعبه داشته باشد. مقررات مواد 195-197 قانون مذکور (مربوط به ثبت شرکت ها) باید به قسمی که در نظام نامه وزارت عدلیه معین می شود در هر حوزه جداگانه انجام گردد.

در ماده 8نظام نامه قانون تجارت، هرگاه شرکت در چندین حوزه محکمه ابتدایی شعبه داشته باشد. انتشارات مذکور در نظام نامه باید به نحوی که در ماده 6 مقرر است در محل وقوع شعبه نیز علی حده به عمل آید.

برای انجام این مقصود مقامی که خود شرکت در آنجا به ثبت رسیده است باید سواد مصدق از تقاضانامه و منضمات آن را به ثبت اسناد محل وقوع شعبه یا شعب ارسال دارد تا اقدام به انتشار نماید.

لذا در این خصوص ثبت شعب داخلی شرکت های ایرانی توسط شرکت مادر (اصلی) اعلام و مراتب ثبت رسمی ایجاد شعبه توسط ادارات ثبت محل شرکت اصلی صورت می پذیرد. چگونگی ثبت آن نیز فارغ از مفاد قانونی تغییر نموده است.

الزامات مربوط به ثبت شعب داخلی

با توجه به مصوبه هیات ماده 9 آیین نامه پایگاه اشخاص حقوقی، به شعبات داخلی اشخاص حقوقی از جمله شرکت ها تجارتی که از طریق سامانه جامع ثبت شرکت ها اقدام به تشکیل شعبه داخلی می نمایند.

شناسه ملی غیر مستقل و مرتبط با شناسه ملی شرکت مادر تخصیص داده می شود. لذا دقت در انتخاب محل شعبه و همخوانی آن با صورتجلسه، لازم می باشد. چگونگی ثبت شعبات داخلی شرکت ها از طریق سامانه جامع ثبت شرکت ها به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد.

علت شناسایی شعبات داخلی شرکت ها موضوعات مرتبط با مباحث مالیاتی و مالی می باشد که برطبق سوابق موجود برخی از شعبات شرکت های داخلی به صورت مستقل دارای حساب بانکی و یا مسئولیت مستقل می باشند که می توان به نمایندگی و شعب بیمه های مادر اشاره نمود.

ثبت شعب داخلی

برخی دیگر از شعبات داخلی دارای استقلال مالی نمی باشند و به طور کامل تمامی اقدامات را توسط شرکت اصلی انجام می دهند که می توان به شعب شرکت های بانکی و پولی ویا نفت و گاز اشاره نمود.

در ‘گام نخست در صورت استقلال نمایندگی یا شعبه، آن شخصیت حقوقی نسبت به ایجاد یک شرکت مستقل اقدام می نماید. اما در نوع دوم شرکت اصلی نسبت به ایجاد شعبه فرعی در سایر نقاط و ثبت آن مبادرت می ورزند.

در نظم حقوقی ممکن است در مرکز اصلی شخصیت حقوقی و یا خارج از حوزه ثبتی شعبه و یا شعبات متعددی ایجاد گردد. درزمان انتقال شخصیت حقوقی به واحد ثبتی دیگر نیازی به انحلال شعبه در واحد ثبتی مقصد نمی باشد.

حذف و یا انحلال و انتقال شعبه توسط شخصیت حقوقی مادر صورت می پذیرد، که مطابق اساسنامه شرکت می باشد. مراتب انتخاب مدیران شعب و یا انتقال و انحلال شعب ممکن است برطبق اساسنامه در صلاحیت مجامع عمومی ویا هیات مدیره باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکبر شعبانی
اکبر شعبانی
1 سال قبل

چطوری میتونم یه شعبه تو نروژ بزنم ؟

پاکزاد
پاکزاد
1 سال قبل

سلام میخوام شعبه یک هایپر معروف در کشور و بگیرم لطفا راهکار خوب برای این کار که وقتم و کمتر بگیره بگید

شماره تماس:
9364612586