جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

بازرسی درون و برون شرکتی در ثبت شرکت

نظارت پسینی مرجع ثبت شرکت ها و نقش آن در تغییرات مربوط به دوره فعالیت شرکت است که بازرسی درون و برون شرکتی در ثبت شرکت یکی از مواردی است که ممکن است نسبت به آن اطلاعاتی نداشته باشید. همراه ما در ادامه این مطلب باشید.

نظارت پسینی مرجع ثبت شرکتها

نحوه بازرسی درون و برون شرکتی در ثبت شرکت

نظام بازرسی درون شرکتی از طریق بازرسان شرکت که شرایط انتخاب و مدت تصدی آنها در مواد مختلف قانون تجارت پیش بینی شده، صورت می گیرد.

در کنار این نوع بازرسی، در پاره ای از کشورها بازرسی برون شرکتی هم پیش بینی شده که از طریق نهادهای دولتی و عمومی که خارج از ارکان شرکت هستند صورت می گیرد؛ برای مثال، در حقوق کشور انگلستان، بازرسی درون شرکتی پیش بینی نشده است، در عوض وزارت تجارت و صنعت موظف است تحقیقات لازم را در صحت امور شرکت ها به عمل آورد. آن وزارت برای نظارت بر امور شرکت ها ممکن است دفاتر آنها را مطالبه و بررسی نماید، با اخذ مجوز از دادگاه وارد شرکت شده و مستقیما یا با نصب بازرس به تحقیق بپردازد.

انتصاب بازرس برای یک شرکت معین ممکن است به دستور دادگاه، به درخواست خود شرکت یا عده معینی از شرکا و موافقت وزارت یا با تصمیم مستقل وزارت به دلیل اطلاع از وجود عملکرد متقلبانه یا مضر و غیر منصفانه در آن شرکت باشد. وزارت مزبور فقط در امور شرکت تحقیق می کند و هرگونه تصمیم و اقدام متناسب با نتیجه تحقیقات با دادگاه خواهد بود.
حال پرسش این است که آیا در حقوق ایران نهاد بازرسی برون شرکتی پیش بینی شده و آیا در این زمینه نقشی نظارتی بر عملکرد شرکت ها برای واحدها و نهادهای دولتی و عمومی و مشخصا اداره ثبت شرکت ها پیش بینی شده است یا خیر؟ در دوران

ادامه مطلب
آدرس اداره ثبت شرکت های تمام کشور همراه تلفن اداره ثبت

فعالیت شرکت آیا وظیفه ای برای ثبت شرکت ها در خصوص نظارت بر امور شرکت ها مقرر شده است؟

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها