جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

استعلام اختراع ثبت شده

جستجوی اختراع

برای جلوگیری از خطا و امکان اشتباه انجام شدن امور ثبتی خود در اداره مالکیت صنعتی بهتر است این مقاله را تا انتها مطالعه کرده و در کم ترین زمان به اطلاعات جامعی در ثبت اختراع خود دست پیدا کنید . با ما در ادامه همراه باشید.

استعلام ثبت اختراع

اختراعی را می توان به ثبت رساند که دارای ابتکاری نوین باشد و کاربرد صنعتی داشته باشد. ابتکار نوین یعنی آنچه که در حرفه و صنعت قبلی وجود نداشته باشد. برای استعلام ثبت اختراع و جستجو اختراع ثبت شده می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور بروید و از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید، هم چنین جهت جستجو اختراعات در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توانید به نشانی http://ssaa.ir مراجعه نمایید.

روش استعلام و جستجو اختراع

برای جستجو اختراع  می توانید به سه روش عمل کنید نخست اینکه کلیه امور خود را به مجتمع حقوقی ایلیا بسپارید.

دوم اینکه به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید و از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید. سومین روش این است که به نشانی  http://ssaa.ir مراجعه کنید و جهت جستجوی اختراعات ثبت شده اقدام کنید.

جستجوی اختراع

جستجو اختراعات ثبت شده

برای جستجو اختراعات ثبت شده می توانید به سایت روزنامه رسمی جهت استعلام آگهی های قانونی ثبت اختراع به آدرس irk.ir مراجعه کنید و یا می توانید به سایت sabt.gov.ir که مربوط به سازمان ثبت اسناد کشور است و اختراعات ثبت شده را می توان در آنجا استعلام نمود. مراجعه کنید.

جستجوی و استعلام اختراع ثبت شده

برای جستجو و استعلام اختراع خود با مراجعه به سامانه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی می توانید به صورت رایگان اختراع خود را استعلام کرده و از عدم ثبت از قبل آن اطلاع کسب کنید . در زیر به موارد مختلف انجام استعلام اختراع می پردازیم:

  • جستجوی اختراع در گوگل پتنت
  • FBO سرچ اختراع در فری پتنت آنلاین
  • wipo استعلام اختراع در اداره سازمان جهانی مالکیت فکری
  • LENZ جستجوی اختراع در سایت لنز

استعلام اختراع از قبل ثبت شده

برای استعلام اختراع می توانید به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید تا از اختراعات ثبت شده استعلام بگیرید.

برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توانید به نشانی http://sabt.gov.ir/patent/patentlist.aspx مراجعه کنید.

ثبت اختراع خارجی

-جهت ثبت اختراع خارجی شامل ثبت در PCT و US Patent به سایت کانون پتنت ایران( https://patentoffice.ir/) مراجعه فرمایید.

‌-آیین نامه بررسی تقاضاهای ثبت US Patent و PCT در کانون پتنت ایران https://patentoffice.ir/page/4410

اختراع چیست ؟

اختراع یعنی ایجاد یک راه حل جدید و مبتکرانه برای یک مشکل فنی ، این راه حل می تواند یک فرایند یا یک محصول باشد . اما آنچه مهم است جدید بودن آن و عدم ثبت قبلی آن است.

روش استعلام ثبت اختراع

1- مراجعه به سایت روزنامه رسمی جهت استعلام آگهی های قانونی ثبت اختراع به آدرس irk.ir.
2- مراجعه به سایت sabt.gov.ir که مربوط به سازمان ثبت اسناد کشور است و اختراعات ثبت شده را می توان در آنجا استعلام نمود.​

ثبت اختراع پس از ثبت در داخل کشور میتواند به شکل بین المللی نیز به ثبت برسد جهت استعلام اختراعاتثبت شده بین المللی می توانید به نشانی اینترنتی google.com/patents مراجعه کنید.

در ثبت اختراع علاوه بر ویژگی ابتکاری آن ویژگی کاربرد صنعتی نیز بسیار مهم است . یعنی ایده یا اختراع شما باید کاربردی یا اصطلاحا” practical باشد یعنی مثلا” در کشاورزی ، نساجی، ماهیگیری و یا هر صنعت دیگری قابل استفاده باشد.

 

اختراعات ثبت شده

قبل از آن که اختراع خود را ثبت کنید باید از اختراعات ثبت شده استعلام کنید و مطمئن شوید که محصول شما ثبت شده است یا خیر. برای کسب اطلاعات درباره اختراعات ثبت شده به پایگاه اینترنتی فوق الذکر مراجعه کنید و یا با مجتمع حقوقی و ثبتی ایلیا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان مشاوران و کارشناسان ما درباره ثبت اختراع جستجو بهره مند شوید.

اختراعات غیر قابل ثبت

  • کشفیات ، تئوری های علمی که فقط نظریه پردازی هستند و کاربردی نیستند ، حل مسائل ریاضی، آثار هنری از مواردی هستند که اختراع محسوب نمی شوند.
  • کمپین های جدید اجتماعی ، فعالیت های ذهنی و طرح روش های جدید انجام امور تجاری
  • روش های تشخیص بیماری دامی و انسانی
  • منابع ژنتیکی و محصولات بیوژنتیکی حاصل از آنها
  • آنچه از قبل در صنعت تعریف شده باشد ولی به مرحله اجرا در نیامده باشد.
  • اختراعاتی که در سامانه ثبت اختراع دارای حق تقدم هستند یعنی شخصی قبلا نسبت به ثبت آنها اقدام نموده است و یا اختراعاتی که کتباً یا شفاهاً افشا شده باشندالبته اگر تا 6 ماه قبل از تقاضای ثبت اختراع افشا اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت اختراع نمی باشد.

برای استعلام سریع اختراع قبل از اقدام به ثبت در اداره مالکیت با کارشناسان مجرب مجتمع حقوقی ایلیا در تماس باشید . مشاوران مجتمع ثبتی ایلیا شما را تا انتهای مسیر ثبت اختراع یاری خواهند کرد و دیگر نیازی به مراجعه و اقدام از سوی متقاضی و مخترعین گرامی نخواهد بود .

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
09189489845
09189489845
2 سال قبل

سلام چگونه استعلام اختراع بگیرم؟ و چگونه آنلاین اختراع را ثبت کنم؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  09189489845
2 سال قبل

سلام وقتتون به خیر باشه میتونین از طریق سامانه اداره مالکیت صنعتی اقدام به استعلام یا ثبت نمایید

استعلام ثبت اختراع
استعلام ثبت اختراع
4 سال قبل

با سلام وخسته نباشید آیا مجموعه شما هم برای استعلام ثبت برند برای بنده کاری انجام میدهد ؟

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  استعلام ثبت اختراع
4 سال قبل

بله البته شما میتونین با مشخص کردن نام برند و حوزه کاری تون از این خدمات استفاده کنین و طرف مدت 24 ساعت استعلام برند خود را دریافت کنین