جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

معنی اخذ مجوز

معنی اخذ مجوز

معنی اخذ مجوز چیست؟ برای چه مشاغلی نیاز به اخذ جواز دارید؟ برای کسب اطلاعات در این زمینه تنها کافی است با ما در متن زیر همراه باشید تا در کم ترین زمان اطلاعات را دریافت کنید. هم چنین با تماس فوری و رایگان مجتمع ثبتی ایلیا تمامی موارد مهم را دریافت می کنید.

اخذ مجوز

منظور از اخذ مجوز سندی رسمی و قانونی است که از سوی مراجع ذی صلاح جهت انجام موضوع فعاللیت مشخصی صادر می گردد و برای هر موضوع فعالیت باید از مقامات قانونی مربوط به آن موضوع فعالیت مجوز اخذ نمود.
بنابراین در صورتی که شرکت یا موسسه ای را می خواهید به ثبت برسانید که موضوع فعالیت آن نیاز به اخذ مجوز دارد باید پیش از آن از مرجع مرتبط تقاضای مجوز یا جواز یا موافقت اصولی نمایید.
مثلاً برای فعالیتهای فرهنگی هنری عموماً باید از وارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز اخذ نمود یا برای فعالیتهای فنی مهندسی کارت نظام مهندسی و یا برای فعالیتهای کشاورزی نیاز به اخذ مجوزها از جهاد کشاورزی می باشد.
بر همین اساس برای سایر موضوعات فعالیت باید از نهادهای مربوطه در صورت نیاز اخذ مجوز نمود.
مجوز می تواند انواع متفاوت داشته باشد مانند جواز کسب و یا جواز تاسیس صنایع که هر یک شرایط متفاوتی دارد. جواز کسب را اتحادیه های مربوط به صنوف شغلی مختلف صادر می کنند و جواز تاسیس برای واحدهای تولیدی با متراژ بالا از سوی وزارت صنعت و معدن صادر می شود.
لازم به ذکر است که مجوز نه تنها برای اشخاص حقوقی که برای اشخاص حقیقی نیز ممکن است به صدور برسد مانند شخص حقیقی که میخواهد جهت فروش کالایی خاص در فروشگاه شروع به کار کند و پیش از آن باید از اتحادیه مربوطه به شغلش مجوز اخذ کند.

چنانچه می خواهید جهت دریافت مجوزهای فعالیت اقدام کنید و اطلاعات لازم وکافی در این خصوص ندارید مجتمع ثبتی ایلیا گزینه بسیار خوبی جهت مشاوره می باشد. برای برقراری ارتباط با مشاوران و کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا می توانید به دو روش عمل کنید نخست فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان دپارتمان حقوقی ایلیا با شما تماس بگیرند.

معنی اخذ مجوز

موافقت اصولی اخذ مجوز

منظور از موافقت اصولی موافقت از طرف مرجع ذی صلاح جهت افرادی می باشد،که می خواهند فعالیت های صنعتی و تجاری انجام بدهند.

بعد از احراز شرایط لازم و تسلیم طرح توجیهی جهت سرمایه گذاری در انجام فعالیت صنعتی جدید موافقت اصولی به اسم متقاضی از جانب اداره مربوطه صادر می گردد.

مدارک لازم جهت اخذ مجوز

اکثر سازمانهای صادر کننده مجوز صلاحیت متقاضی را از لحاظ تحصیلات و سوابق کار مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین به طور کلی مدرک تحصیلی و رزومه کاری می تواند از مدارک مورد نیاز باشد.

برخی از نهادهای صدور مجوز نیز ممکن است اقدام به برگزاری آزمون کتبی یا مصاحبه شفاهی جهت صدور مجوز نمایند.

مزایای اخذ مجوز

یکی از مزایای مجوز این است که جهت ثبت علامت تجاری و یا اسم تجاری برای کسب و کارتان لازم می باشد. به علاوه جهت اخذ استاندارد، ایران کد و پروانه بهره برداری نیز نیازبه جواز دارید.

به طور کلی اخذ مجوز سبب قانونی شدن فعالیت شما می باشد کما اینکه در بسیاری از موضوعات فعالیت شرکتها ذکر این عبارت لازم است « در صورت لزوم پس از دریافت جواز لازم » و بدون این عبارت ممکن است تقاضای ثبت شخصیت حقوقی پذیرفته نشود.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و موردی می توانید با مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان مجتمع حقوقی ایلیا در ارتباط باشید.

4.3/5 - (3 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها