اخذ مجوز به چه معناست ؟

مجوز سندی رسمی و قانونی است که از سوی مراجع ذی صلاح جهت  انجام موضع فعاللیت مشخصی صادر می گردد و برای هر موضوع فعالیت باید از مقامات قانونی مربوط به آن موضوع فعالیت مجوز اخذ نمود.

بنابراین در صورتی که شرکت یا موسسه ای را می خواهید به ثبت برسانید که موضوع فعالیت آن نیاز به اخذ مجوز دارد باید پیش از آن از مرجع مرتبط تقاضای مجوز یا جواز یا موافقت اصولی نمایید.

مثلا" برای فعالیتهای فرهنگی هنری عموما" باید از وارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز اخذ نمود یا بریا فعالیتهای فنی مهندسی کارت نظام مهندسی و یا برای فعالیتهای کشاورزی نیاز به اخذ مجوز از جهاد کشاورزی می باشد . بر همین اساس برای سایر موضوعات فعالیت باید از نهادهای مربوطه در صورت نیاز اخذ مجوز نمود.

مجوز می تواند انواع متفاوت داشته باشد مانند جواز کسب و یا جواز تاسیس صنایع که هر یک شرایط متفاوتی دارد. جواز کسب را اتحادیه های مربوط به صنوف شغلی مختلف صادر می کنند و جواز تاسیس برای واحدهای تولیدی با متراژ بالا  از سوی وزارت صنعت و معدن صادر می شود.

لازم به ذکر است که مجوز نه تنها برای اشخاص حقوقی که برای اشخاص حقیقی نیز  ممکن است به صدور برسد مانند شخ حقیقی که میخواهد جهت فروش کالایی خاص در فروشگاه شروع به کار کند و پیش از آن باید  از اتحادیه مربوطه به شغلش مجوز اخذ کند .

 

 

 مدارک لازم جهت اخذ مجوز

اکثر سازمانهای صادر کننده مجوز صلاحیت متقاضی را از لحاظ تحصیلات و سوابق کار مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین به طور کلی مدرک تحصیلی و رزومه کاری می تواند از

مدارک مورد نیاز باشد . برخی از نهادهای صدور مجوز نیز ممکن است اقدام به برگزاری آزمون کتبی یا مصاحبه شفاهی جهت صدور مجوز نمایند.

مزایای مجوز

یکی از مزایای مجوز این است که جهت ثبت علامت تجاری و یا اسم تجاری برای کسب و کارتان لازم می باشد.  به علاوه جهت اخذ استاندارد ، ایران کد و پروانه بهره برداری نیز نیاز

به مجوز دارید.  به طور کلی اخذ مجوز سبب قانونی شدن فعالیت شما می باشد کما اینکه در بسیاری از موضوعات فعالیت شرکتها ذکر این عبارت لازم است « در صورت لزوم پس از

اخذ مجوزلازم »  و بدون این عبارت ممکن است تقاضای ثبت شخصیت حقوقی پذیرفته نشود.