لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

پایه مالیاتی چیست


پایه مالیاتی چیست

در جواب پایه های مالیاتی چیست باید بگوییم که اصولا آنچه که نرخ مالیاتی بر آن اعمال می گردد پایه های مالیاتی نامیده می شود.در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر کالاها و خدمات وضع می شود اما معافیت برخی از کالاها و خدمات به دلایل مختلف از دامنه شمولیت این نظام مالیاتی، گستره یا پایه این نظام مالیاتی را محدودتر می نماید. این پایه مالیاتی می تواند تا سطح عمده فروشی و در پاره ای از موارد تا سطح خرده فروشی نیز اعمال شود. درآمدهای ناشی از اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده به وسعت و اندازه پایه مالیاتی و نرخ مالیات وابسته است. هر چه پایه مالیاتی و نرخ مالیات بیشتر باشد، درآمدهای مالیاتی بیشتری جمع آوری می شود.

پایه های مالیاتی در ایران

درآمد: مانند درآمد مشاغل، حقوق، شرکت هاو...

دارایی : مانند مالیات نقل وانتقال، املاک، ارث و...

مصرف : مالیات بر ارزش افزوده

ثبت شرکت ایلیا آماده ارائه خدمات در جهت امور حقوقی،اداری و ثبتی می باشد،برای برقراری ارتباط با ثبت شرکت ایلیا می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس بگیرند هم چنین میتوانید با شماره تلفن های 32137-026 و26655119-021 تماس بگیرید.

 

پایه مالیاتی چیست

 

پایه های مالیاتی در ایران

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پایه های مالیاتی در ایران می توانید با شماره تلفن های 32137-026 و26655119-021تماس حاصل نمایید.

موارد معاف مصرح در ماده (۱۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده

در پاسخ به سوال منظور از پایه های مالیاتی چیست باید بگوییم که به طور کلی مصرف برخی از کالاها و خدمات در نظام مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات معاف می باشد. این معافیت ها به منظور کاهش اثرات وسوء استقرار این نظام مالیاتی ( مثلا فشار با اقشار کم درآمد - اثر تنازلی) و کاهش هزینه های اجرایی و وصول مالیات اعمال می گردند. مع الوصف عمدتا نظیر برنج ، روغن ، آرد، شکر ، دارو، کاغذ، مطبوعات ، لوازم مصرفی درمانی ، خدمات آموزشی، حمل و نقل و ... می گردد.

روش های محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در جهان

روش تجمعی مستقیم: در این روش نرخ مالیاتی را در مجموع عوامل ارزش افزوده یک فعال اقتصادی، ضرب نموده تا میزان مالیات بر ارزش افزوده مشخص گردد. این روش، به دلیل مشکل بودن محاسبه جداگانه هر یک از عوامل ( دستمزد، بهره، اجاره، سود و استهلاک برای بنگاه، مورداستفاده هیچ یک از نظام های مالیات بر ارزش افزوده دنیا، نمی باشد. آنرخ مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

استهلاک + سود + اجاره + بهره + دستمزد VAT= t

روش تجمعی غیر مستقیم

در این روش نرخ مالیاتی، جداگانه در تک تک عوامل ارزش افزوده ضرب شده و سپس حاصل تمامی این ارقام با یکدیگر جمع می شود و میزان مالیات برارزش افزوده را مشخص می نماید. این روش نیز مانند روش تجمعی مستقیم چندان مورداستفاده قرار نمی گیرد. استهلاک)t+ (سود) t+(اجاره) + (بهره) + (دستمزد t =

  • روش تفریق مستقیم: در این روش نرخ مالیاتی در تفاضل بین میزان فروش و خرید بنگاه ضرب شده و میزان مالیات بر ارزش افزوده قابل پرداخت را مشخص می نماید.
  • روش تفریق غیر مستقیم در این روش نرخ مالیاتی در هر یک از مقادیر فروش و خرید ضرب شده وحاصل ضرب آن ها از یکدیگر کسر می گردد.

با توجه به محاسبه مالیات بر ارزش افزوده از هر چهار روش تفریقی و تجمعی مستقیم و غیرمستقیم، به این نتیجه می توان رسید که در هر چهار حالت یک جواب برای میزان مالیات بر ارزش افزوده به دست می آید. لیکن به دلیل اینکه روش تفریقی غیرمسقیم امکان بیشتری برای مستند سازی فعالیت ها در اقتصاد فراهم می نماید معمولا در کشورهایی که به اقتصاد زیر زمینی مبتلا هستند به منظور مقابله با آن از این روش استفاده می گردد.

روش تفریقی غیر مستقیم (روش صورتحساب)

روش « روش تفریقی غیرمستقیم، در ادبیات مالیات بر ارزش افزوده، معروف به "صورتحساب" است. یعنی اینکه، در این روش هر بنگاه:

  • در هنگام خرید نهاده های مشمول مالیات: علاوه بر بهای مواد اولیه، حاصل ضرب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بهای کالای خریداری شده را به فروشنده می پردازد. (اعتبار مالیاتی)
  • در هنگام فروش: علاوه بر بهای محصول مشمول مالیات، حاصلضرب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بهای کالای فروخته شده را از خریدار اخذ می کند.
  •  در پایان هر دوره مالیاتی: (دوره مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده) فروشنده مابه التفاوت مالیات بر ارزش افزوده پرداختی در زمان خرید مواد اولیه با مالیات بر ارزش افزوده اخذشده در زمان فروش محصولات را به صورت دوره (مثلا سه ماه یک بار) به سازمان امور مالیاتی می پردازد.

در این روش مالیات بر ارزش افزده پرداختی روی خرید، به عنوان اعتبار مالیاتی برای بنگاه محسوب می شود مکانیزم اعتبار مربوط به مالیات بر ارزش افزوده چنین است که از مالیات دریافتی بابت فروش کالا و خدمات می توان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی جهت خرید یا وارد کردن مواد و لوازم مربوط به فعالیت اقتصادی را کسر نمود. به این ترتیب عملا شخصی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده است می تواند در اظهارنامه مالیاتی مرتبط اعتباری (کسوری) را منظور دارد. مالیات بر ارزش افزوده پرداختی بابت خرید ها قابل احتساب به عنوان اعتبار مالیاتی است، ضمنا اعتبار اقلام کالاهای مفقود یا منهدم شده یا به زبان فروخته شده در صورت احراز قابل اعمال خواهد بود. به عنوان مثال: یک تولید کننده بخاری برای تولید بخاری مکلف است بر روی تمامی نهاده ها و عوامل تولید بکار رفته در تولید بخاری به عنوان ورودی ها به نرخ تعیین شده مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نماید و سپس در زمان خروجی که عرضه بخاری می باشد مکلف است به نرخ مالیات بر ارزش افزوده از مأخذ فروش بخاری مالیات بر ارزش افزوده را وصول نماید و سپس پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده پرداختی (اعتبار مالیاتی) مابه التفاوت را در قالب دوره های سه ماهه و طی اظهارنامه تسلیمی ابراز و به حساب های اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور واریز نماید و در صورت اضافه پرداختی تقاضای استرداد با تهاتر نماید.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

شماره تماس مجتمع

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت ، اخذ پلمپ دفاتر مالیاتی و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

منظور از عرضه کالا در ارزش افزوده چیست؟

منظور از عرضه کالا در ارزش افزوده چیست؟منظور از ارائه خدمات در ارزش افزوده چیست؟منظور از واردات در ارزش افزوده چیست؟منظور از صادرات در ارزش افزوده چیست؟

چه صورتجلساتی بایستی در اداره ثبت شرکتها ثبت و آگهی شود؟

چه صورتجلساتی بایستی در اداره ثبت شرکتها ثبت و آگهی شود؟ همانطور که می دانیم مجامع شرکتها و هیات مدیره ی آنها بنا به دلایل متعددی تشکیل و برگزار میشود اما آیا ضرورتی به ثبت همه ی آنها در اداره ثبت شرکتها ( سامانه پذیرش تاسیس و ثبت تغییرات ) وجود دارد؟

قانون مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری

توضیحات کامل درباره قانون مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری.

معنی خواهان و واخواه در دعوای حقوقی چیست؟

معنی خواهان و واخواه در دعوای حقوقی چیست؟خواهان شخصی هست که به طرح ادعا می پردازد به طور مثال وقتی فردی طلبی از دیگری دارد می تواند با مراجعه به دادگاه به مطالبه طلب خود بپردازد در اصطلاح حقوقی به چنین شخصی خواهان گفته می شود،

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اتفاقی

نحوه محاسبه مالیات بر درآمد اتفاقی -درآمد نقدی یا غیرنقدی که شخص حقیقی یا حقوقی بصورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می نماید مشمول مالیات اتفاقی به نرخ مقرر در ماده (۱۳۱) این قانون خواهد بود.

نکات مهم در مورد جریمه های ارزش افزوده

نکات مهم در مورد جریمه های ارزش افزوده: به دلیل ابهامات موجود در نحوه محاسبه جرائم ماده ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان امور مالیاتی در تاریخ 1389/05/02 بخشنامه شماره ۷۸۲۱ را صادر کرد. به دلیل اهمیت بخشنامه ذکر شده متن کامل آن را در ادامه ملاحظه می کنید.

تمدید گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات برارزش افزوده

تمدید گواهینامه ثبت نام در نظام مالیات برارزش افزوده -در صورتی که مؤدی مالیاتی اولین گواهی نامه خود را دریافت کرده باشد و تاریخ اعتبار آن در حال اتمام بوده یا به اتمام رسیده باشد باید نسبت به درخواست مجدد گواهی نامه ارزش افزوده اقدام کند. مراحل درخواست مطابق توضیحات ارائه شده در بخش بالا می باشد

روش ثبت درخواست استرداد اضافه پرداخت

روش ثبت درخواست استرداد اضافه پرداخت:در صورت وجود شرایط فوق، مؤدی باید فرم درخواست استرداد اضافه پرداختی را از سایت ارزش افزوده تکمیل و حداکثر ظرف سی روز از انقضای مهلت تسلیم اظهارنامه به اداره امور مالیاتی مربوطه تسلیم نماید. در صورت عدم درج درخواست استرداد در فرم اظهارنامه و عدم ارائه فرم درخواست

نحوه ثبت درآمد در آژانسهای هواپیمایی

نحوه ثبت درآمد در آژانسهای هواپیمایی -آژانس های هواپیمائی نماینده هواپیمائی هستند و فقط حكم واسطه را دارند (دفتر نمایندگی هواپیمائی) مبلغ مالیات و عوارض ذکر شده در بلیط های هواپیمایی عملا" مربوط به شرکت هواپیمایی بوده نه آژانس هواپیمایی آژانسهای هواپیمایی درصدی از مبلغ بلیط را بابت کارمزد فروش

تفاوت حق اولاد و حق عائله مندی در چیست؟

توضیحات کامل درباره حق اولاد و حق عائله مندی.کلیه امور ثبتی خود را به ثبت شرکت ایلیا بسپارید.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید