درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

پایه مالیاتی چیست

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


پایه مالیاتی چیست

در جواب پایه های مالیاتی چیست باید بگوییم که اصولا آنچه که نرخ مالیاتی بر آن اعمال می گردد پایه های مالیاتی نامیده می شود.در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر کالاها و خدمات وضع می شود اما معافیت برخی از کالاها و خدمات به دلایل مختلف از دامنه شمولیت این نظام مالیاتی، گستره یا پایه این نظام مالیاتی را محدودتر می نماید. این پایه مالیاتی می تواند تا سطح عمده فروشی و در پاره ای از موارد تا سطح خرده فروشی نیز اعمال شود. درآمدهای ناشی از اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده به وسعت و اندازه پایه مالیاتی و نرخ مالیات وابسته است. هر چه پایه مالیاتی و نرخ مالیات بیشتر باشد، درآمدهای مالیاتی بیشتری جمع آوری می شود.

پایه های مالیاتی در ایران

درآمد: مانند درآمد مشاغل، حقوق، شرکت هاو...

دارایی : مانند مالیات نقل وانتقال، املاک، ارث و...

مصرف : مالیات بر ارزش افزوده

ثبت شرکت ایلیا آماده ارائه خدمات در جهت امور حقوقی،اداری و ثبتی می باشد،برای برقراری ارتباط با ثبت شرکت ایلیا می توانید فرم مشاوره آنی رایگان را کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس بگیرند هم چنین میتوانید با شماره تلفن های 32137-026 و26655119-021 تماس بگیرید.

 

پایه مالیاتی چیست

 

پایه های مالیاتی در ایران

در جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره پایه های مالیاتی در ایران می توانید با شماره تلفن های 32137-026 و26655119-021تماس حاصل نمایید.

موارد معاف مصرح در ماده (۱۲) قانون مالیات بر ارزش افزوده

در پاسخ به سوال منظور از پایه های مالیاتی چیست باید بگوییم که به طور کلی مصرف برخی از کالاها و خدمات در نظام مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات معاف می باشد. این معافیت ها به منظور کاهش اثرات وسوء استقرار این نظام مالیاتی ( مثلا فشار با اقشار کم درآمد - اثر تنازلی) و کاهش هزینه های اجرایی و وصول مالیات اعمال می گردند. مع الوصف عمدتا نظیر برنج ، روغن ، آرد، شکر ، دارو، کاغذ، مطبوعات ، لوازم مصرفی درمانی ، خدمات آموزشی، حمل و نقل و ... می گردد.

روش های محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در جهان

روش تجمعی مستقیم: در این روش نرخ مالیاتی را در مجموع عوامل ارزش افزوده یک فعال اقتصادی، ضرب نموده تا میزان مالیات بر ارزش افزوده مشخص گردد. این روش، به دلیل مشکل بودن محاسبه جداگانه هر یک از عوامل ( دستمزد، بهره، اجاره، سود و استهلاک برای بنگاه، مورداستفاده هیچ یک از نظام های مالیات بر ارزش افزوده دنیا، نمی باشد. آنرخ مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

استهلاک + سود + اجاره + بهره + دستمزد VAT= t

روش تجمعی غیر مستقیم

در این روش نرخ مالیاتی، جداگانه در تک تک عوامل ارزش افزوده ضرب شده و سپس حاصل تمامی این ارقام با یکدیگر جمع می شود و میزان مالیات برارزش افزوده را مشخص می نماید. این روش نیز مانند روش تجمعی مستقیم چندان مورداستفاده قرار نمی گیرد. استهلاک)t+ (سود) t+(اجاره) + (بهره) + (دستمزد t =

  • روش تفریق مستقیم: در این روش نرخ مالیاتی در تفاضل بین میزان فروش و خرید بنگاه ضرب شده و میزان مالیات بر ارزش افزوده قابل پرداخت را مشخص می نماید.
  • روش تفریق غیر مستقیم در این روش نرخ مالیاتی در هر یک از مقادیر فروش و خرید ضرب شده وحاصل ضرب آن ها از یکدیگر کسر می گردد.

با توجه به محاسبه مالیات بر ارزش افزوده از هر چهار روش تفریقی و تجمعی مستقیم و غیرمستقیم، به این نتیجه می توان رسید که در هر چهار حالت یک جواب برای میزان مالیات بر ارزش افزوده به دست می آید. لیکن به دلیل اینکه روش تفریقی غیرمسقیم امکان بیشتری برای مستند سازی فعالیت ها در اقتصاد فراهم می نماید معمولا در کشورهایی که به اقتصاد زیر زمینی مبتلا هستند به منظور مقابله با آن از این روش استفاده می گردد.

روش تفریقی غیر مستقیم (روش صورتحساب)

روش « روش تفریقی غیرمستقیم، در ادبیات مالیات بر ارزش افزوده، معروف به "صورتحساب" است. یعنی اینکه، در این روش هر بنگاه:

  • در هنگام خرید نهاده های مشمول مالیات: علاوه بر بهای مواد اولیه، حاصل ضرب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بهای کالای خریداری شده را به فروشنده می پردازد. (اعتبار مالیاتی)
  • در هنگام فروش: علاوه بر بهای محصول مشمول مالیات، حاصلضرب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بهای کالای فروخته شده را از خریدار اخذ می کند.
  •  در پایان هر دوره مالیاتی: (دوره مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده) فروشنده مابه التفاوت مالیات بر ارزش افزوده پرداختی در زمان خرید مواد اولیه با مالیات بر ارزش افزوده اخذشده در زمان فروش محصولات را به صورت دوره (مثلا سه ماه یک بار) به سازمان امور مالیاتی می پردازد.

در این روش مالیات بر ارزش افزده پرداختی روی خرید، به عنوان اعتبار مالیاتی برای بنگاه محسوب می شود مکانیزم اعتبار مربوط به مالیات بر ارزش افزوده چنین است که از مالیات دریافتی بابت فروش کالا و خدمات می توان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی جهت خرید یا وارد کردن مواد و لوازم مربوط به فعالیت اقتصادی را کسر نمود. به این ترتیب عملا شخصی که مشمول مالیات بر ارزش افزوده است می تواند در اظهارنامه مالیاتی مرتبط اعتباری (کسوری) را منظور دارد. مالیات بر ارزش افزوده پرداختی بابت خرید ها قابل احتساب به عنوان اعتبار مالیاتی است، ضمنا اعتبار اقلام کالاهای مفقود یا منهدم شده یا به زبان فروخته شده در صورت احراز قابل اعمال خواهد بود. به عنوان مثال: یک تولید کننده بخاری برای تولید بخاری مکلف است بر روی تمامی نهاده ها و عوامل تولید بکار رفته در تولید بخاری به عنوان ورودی ها به نرخ تعیین شده مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت نماید و سپس در زمان خروجی که عرضه بخاری می باشد مکلف است به نرخ مالیات بر ارزش افزوده از مأخذ فروش بخاری مالیات بر ارزش افزوده را وصول نماید و سپس پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده پرداختی (اعتبار مالیاتی) مابه التفاوت را در قالب دوره های سه ماهه و طی اظهارنامه تسلیمی ابراز و به حساب های اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور واریز نماید و در صورت اضافه پرداختی تقاضای استرداد با تهاتر نماید.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

شماره تماس مجتمع

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا )شامل تنطیم قراردادهای حقوقی و مشاوره حقوقی و امور مالیاتی شامل تشکیل پرونده مالیاتی ، تشکیل پرونده ارزش افزوده و اخذ گواهی ارزش افزوده ، اخذ کد اقتصادی و اقدامات بعد از ثبت شرکت ، اخذ پلمپ دفاتر مالیاتی و همچنین خدمات ثبتی شرکت و برند در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید