جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نقش اختراع در اقتصاد

حق اختراع از جمله موضوعات مالکیت صنعتی بوده و نقش اختراع در اقتصاد و تجارت بین الملل بسیار زیاد است. در اغلب کشورهای دنیا و در قوانین داخلی و نیز در عرصه بین الملل و قواعد فراملی، دگرگونی های عمیقی در مقررات مربوط به حق اختراع بوجود آمده است. که خود شاهد مدعا و گویای اهمیت این دسته از مصادیق حقوق مالکیت صنعتی است.”

نقش اختراع در اقتصاد

دنیای اقتصاد به دگرگونی و تسریع در وضع قوانین مربوط به اختراعات کمک فراوانی کرد. اگر بتوان اطلاعات و دانسته ها را ریشه ی اساسی در پیشرفت جوامع دانست، تکنیک ها و عملکردهای فنی را بایستی محرک اصلی در تحولات اقتصادی دانست. در دنیای امروز، اهمیت هر جامعه ای بیشتر بر داشته های آن جامعه در مورد اطلاعات، معلومات و دانش استوار است. تا بر گنجینه ها و آثار مادی؛ زیرا امروز برای ارزش های مالی و منقول از قبیل مالکیتهای فکری به ویژه صنعتی، نقش مهمی در اقتصاد جهانی قایل هستند.

ارتباط اختراع با صنعت

تحول صنعت و خدمات، تولید و افزایش معاملات تجاری – که بیشترین فایدهی آن دامن گیر مصرف کنندگان و مشتریان است. – مستلزم فضای سالم حقوقی و رقابت مشروع است؛ حمایت از مالکیت های صنعتی و به ویژه حق اختراع، مقدمه و بستری برای این آرمان ها به نظر می آید.

بنابراین هم جست و خیزهای اقتصادی و صنعتی در اختراعات و دگرگونی قوانین مربوط به آن کارساز است. هم تضمین حقوق مخترعان در تحول صنعت و تکنولوژی نافذ و مؤثر خواهد بود. این وابستگی دوگانه را نباید از نظر دور داشت. اصل اقتصاد آزاد و آزادی اقتصادی را با اصل حمایت حقوقی و اقتصادی از مخترع معارض دانست؛ زیرا اصل آزادی و گردش روان و بدون مانع کالا ما را بدان رهنمون می شود تا از امتیازات و حقوق پدیدآورندگان و مخترعان حمایت گردد.

ادامه مطلب
اخذ کد اقتصادی در خوزستان

هر چند منجر به آزاد سازی رقابت در برخی زمینه ها شود. اما کاردانی در آن است که با اعمال این اصول، هم مصلحت جامعه و هم حقوق مخترع را مصون از تضییع نگه داشت تا جامعه از نتایج اختراع، نوآوری ها و ابتکارات مردم محروم نشود و انگیزه های دگرگونی و پیشرفت، همچنان روز به روز جوانه زند. (ماده ۱۷ ق.ث.. ط. ص. ع.ت.)

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها