درخواست مشاوره رایگان

نقش اختراع در اقتصاد

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 26 فروردین 1400


حق اختراع از جمله موضوعات مالکیت صنعتی بوده و نقش مهمی در تجارت بین الملل دارد و در اغلب کشورهای دنیا و در قوانین داخلی و نیز در عرصه بین الملل و قواعد فراملی، دگرگونی های عمیقی در مقررات مربوط به حق اختراع بوجود آمده است که خود شاهد مدعا و گویای اهمیت این دسته از مصادیق حقوق مالکیت صنعتی است."

نقش اختراع در اقتصاد

دنیای اقتصاد به دگرگونی و تسریع در وضع قوانین مربوط به اختراعات کمک فراوانی کرد. اگر بتوان اطلاعات و دانسته ها را ریشه ی اساسی در پیشرفت جوامع دانست، تکنیکها و عملکردهای فنی را بایستی محرک اصلی در تحولات اقتصادی دانست در دنیای امروز، اهمیت هر جامعه ای بیشتر بر داشته های آن جامعه در مورد اطلاعات، معلومات و دانش استوار است تا بر گنجینه ها و آثار مادی؛ زیرا امروز برای ارزش های مالی و منقول از قبیل مالکیتهای فکری به ویژه صنعتی، نقش مهمی در اقتصاد جهانی قایل هستند.

ارتباط اختراع با صنعت

تحول صنعت و خدمات، تولید و افزایش معاملات تجاری - که بیشترین فایدهی آن دامن گیر مصرف کنندگان و مشتریان است - مستلزم فضای سالم حقوقی و رقابت مشروع است؛ حمایت از مالکیتهای صنعتی و به ویژه حق اختراع، مقدمه و بستری برای این آرمان ها به نظر می آید. بنابراین هم جست و خیزهای اقتصادی و صنعتی در اختراعات و دگرگونی قوانین مربوط به آن کارساز است و هم تضمین حقوق مخترعان در تحول صنعت و تکنولوژی نافذ و مؤثر خواهد بود و این وابستگی دوگانه را نباید از نظر دور داشت و اصل اقتصاد آزاد و آزادی اقتصادی را با اصل حمایت حقوقی و اقتصادی از مخترع معارض دانست؛ زیرا اصل آزادی و گردش روان و بدون مانع کالا ما را بدان رهنمون می شود تا از امتیازات وحقوق پدیدآورندگان و مخترعان حمایت گردد، هر چند منجر به آزاد سازی رقابت در برخی زمینه ها شود. اما کاردانی در آن است که با اعمال این اصول، هم مصلحت جامعه و هم حقوق مخترع را مصون از تضییع نگه داشت تا جامعه از نتایج اختراع، نوآوری ها و ابتکارات مردم محروم نشود و انگیزه های دگرگونی و پیشرفت، همچنان روز به روز جوانه زند. (ماده ۱۷ ق.ث.. ط. ص. ع.ت.)

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
نقش اختراع در اقتصاد

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید