درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ثبت صورتجلسه تعیین بازرس شرکت سهامی خاص در کرج

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


در ثبت شرکت سهامی خاص وجود دست کم یک بازرس لازم است و همین طور یک نفر یا بیشتر به عنوان بازرس علی البدل باید انتخاب گردد. در صورتی که بازرس اصلی از انجام وظیفه بازرسی معذور باشد به طور مثال بیمار شود یا فوت نماید یا از سمت خود استعفا دهد و یا این که تمام یا برخی از شرایطی که برای بازرسی لازم است را از دست بدهد، بازرس یا بازرسان علی البدل وظایف او را انجام دهند.

 

تعیین بازرس شرکت سهامی خاص کرج

 

ثبت صورتجلسه تعیین بازرس شرکت سهامی خاص در کرج

برای بازرسان در ثبت شرکت سهامی خاص یک سری شرایطی مقرر شده است من جمله: دارا بودن حسن شهرت، فقدان سابقه ی کیفری موثر،دارا بودن مدرک کارشناسی یا بالاتر که با یکی از رشته های مرتبط با بازرسی از لحاظ وظایف متناسب باشد، دارا بودن5 سال سابقه کاری که با وظایف بازرسی متناسب باشد، شخصی که به سمت بازرس انتخاب می شود نباید جزء نمایندگان مجلس باشد، در موسساتی که وابسته به دولت می باشند و هم چنین در شهرداری که وابسته به دولت است به صورت تمام وقت اشتغال نداشته باشند. و مجمع عمومی و یا دادگاه مجاز نمی باشند اشخاصی را که صلاحیت ندارند مطابق قانون به عنوان بازرس انتخاب شوند را به این سمت انتخاب کند .ضمنا"همسر مدیران و مدیر عامل را هم نمی توان به سمت بازرس انتخاب کرد علت این مساله رابطه ی خویشاوندی بین بازرس و مدیران می باشد که همین مساله شرایط برای تبانی بین اشخاص را فراهم می کند.

مسئولیت مدنی و جزایی بازرسان شرکت سهامی خاص

بازرسان در انجام وظایف قانونی دارای دو نوع مسئولیت می باشند: مسئولیت مدنی و کیفری . البته در صورت تشکیل کانون بازرسان علاوه بر مسئولیت های فوق دارای مسئولیت انتظامی هم خواهند بود.

مسئولیت مدنی : بازرس یا بازرسان در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می شوند طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئول جبران خسارت وارده خواهند بود. بر اساس قواعد عمومی مسئولیت مدنی.

اولا: بازرس زمانی مسئول است که مرتکب خطا و تقصیری گردیده باشد .

ثانیا: اثبات خطا و تقصیر بر عهده مدعی است.

ثالثا: باید اثبات شود که ضرر بوجود آمده ناشی از تقصیر بازرس می باشد و رابطه علت و معلولی بین زیان و فعل بازرس وجود دارد.

هرگاه بازرسان شرکت پیش از یکی باشند و ضرر بوجود آمده ناشی از خطای هر دو باشد ضرر و زیان وارده بین آنان تقسیم می شود.

مسئولیت کیفری : بازرسان هم مانند هر شخص دیگری امکان دارد مرتکب جرمی شوند بدیهی است مسئولیت آنها به میزان مجازات پیش بینی شده در قانون مجازات می باشد . اما در سال 1347 جرایم خاصی برای بازرسان مقرر گردیده است که مختص بازرسین ثبت شرکت سهامی است. ( هر کس با وجود منع قانونی عالما سمت بازرس را در شرکت بپذیرد و به آن عمل کند به حبس تادیبی از دو تا شش ماه یا جزای نقدی از بیست هزار تا یکصد هزار ریال یا به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.) هم جنین هر کس در سمت بازرسی شرکت سهامی عالما راجع به اوضاع شرکت به مجمع عمومی در گزارش های خود اطلاعات خلاف حقیقت بدهد و یا این گونه اطلاعات را تصدیق کند به حبس تادیبی از 3 ماه تا دوسال محکوم خواهد شد.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید