لوگو سفید ایلیا
صفحه اصلی انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

مراحل و شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود،عبارت است از شرکتی که تعداد اعضا حداقل دو نفرکه باید بالای 18 سال سن داشته باشند . قانون تجارت سقفی برای تعداد شرکا معین نکرده است.بنابراین ، این شرکت می تواند متضمن هر تعداد شریک باشد.
شرکت مسئولیت محدود برای امور تجارتی تشکیل شده. تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر مدیرعامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد و در صورت اضافه شدن سایر افراد به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد.

انواع شرکت هایی که در قالب مسئولیت محدود به ثبت می رسند

1. شرکتهای بازرگانی
2. شرکتهای طراحی
3. شرکتهای پیمانکاری
4. شرکتهای هواپیمایی
5. شرکتهای طراحی سایت
6. شرکتهای کامپیوتری
7. شرکتهای خدماتی
8. وغیرو..

اسم شرکت مسئولیت محدود

نام شرکت باید فارسی و از لغت نامه دهخدا باشد و سه سیلابه و یا بیشتر باشد و برای انتخاب سیلاب ها (واژه) از اسامی خاص در کنار اسامی عام استفاده شود

با توجه به الگوی زیر:
(خاص - عام - خاص -خاص) هر کدام از این خاص و عام ها یک سیلاب محسوب میشوند
در اسم شرکت باید عبارت"با مسئولیت محدود" قید شود و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاءباشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت.(مفاد ماده ۹۵ قانون تجارت) هر شرکت باید نام مخصوص به خود داشته باشد.نام شرکت مشخصه ای است که هویت آن را معلوم و موجب شناسایی وی شده و تمیز آن را از دیگر شرکت ها،امکان پذیر می سازد.


میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

حداقل 100 هزار تومان (یک میلیون ریال)
سرمایه در شرکتهای با مسئولیت محدود به صورت لفظی می باشد میزان سرمایه اولیه حداقل 100 هزار تومان است .
این امر به این معنا می باشد که سرمایه در تعهد شرکا بوده و نیاز به واریز آن ندارند. جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانید به کادر مربوطه در پایین صفحه مراجعه نمایید
هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت خواهند بود به عبارتی هریک از شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول هستند.(هریک از شرکاء هر مقدار سهمی که دارند تنها به صورت اعلامی است و نیاز به آورده یا همان نقدی ندارند و تنها با توجه به میزان سهمی که در صورت جلسه مشخص شده تعهد دارند )

تعداد شرکاء و سهم الشرکه شرکت با مسئولیت محدود

مطابق ماده (94 ق.ت) حداقل شرکاءشرکت با مسئولیت محدود 2 نفر تعیین گردیده ولی قانونگذار حداکثر شرکا را پیش بینی ننموده است.

سهم الشرکه:
منظور از "سهم الشرکه"آورده هر یک از شرکاء به شرکت یا به عبارت دیگر،مقداری از سرمایه شرکت است که به هر یک از آن ها تعلق دارد."سهم الشرکه شرکاء،نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم یا بی اسم و غیره ،درآید.سهم الشرکه را نمی توان منتقل به غیر نمود،مگر با رضایت عده ای از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آن ها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند"بنابراین اولاَ،بر خلاف شرکت سهامی،سرمایه هر یک از سهامداران به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال به دیگری به صورت سهام با نام،بی نام یا سهام ممتاز می باشد،سهم الشرکه یعنی سرمایه هر یک از شرکاء در شرکت با مسوولیت محدود،نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال به غیر باشد


موضوع شرکت

به هنگام تشکیل شرکت با مسئولیت محدود موضوع شرکت باید در شرکتنامه قید گردد و این موضوع مطابق ماده 1900 ق.م باید مشروع باشد.همچنین موضوع شرکت باید معلوم و معین بوده؛ماهیت داشته و دارای منفعت عقلایی باشد.این نوع از شرکت ها محدودیت فعالیتی ندارند و می توانند در کلیه امور بازرگانی ، مهندسی ، صنعتی ، فناوری اطلاعات و دیگر اصناف فعالیت نمایند. در مجموع ، شرکت های با مسئولیت محدود برای موضوعاتی نظیر آرایشی ، بهداشتی ، آشامیدنی ، مواد غذایی ، خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و به طور کلی کلیه موضوعاتی که نیاز به شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ندارند بسیار مباسند.
فایده ای که شرکت های با مسئولیت محدود دارند، این است که شرکت های سهامی غالباَ احتیاج به سرمایه های مهم دارند و ناچارند شریک بیشتری داشته باشند. به این جهت مقررات زیادی درباره ی آن ها وضع شده که رعایت تمام آن ها از عهده ی اشخاصی که می خواهند شرکای محدودی داشته باشند خارج است. بر عکس، شرکت های با مسئولیت محدود، از این قیود تا اندازه ای آزاد هستند. ( همان طور که گذشت؛ این گونه شرکت ها اغلب از اشخاصی تشکیل می شوند که با یکدیگر دوست و یا همکارند و در حقیقت شرکتی فامیلی اند ) در ممالک خارج هم ، گر چه گاهی اتفاق می افتد که شرکت با مسئولیت محدود دارای شرکای زیادی باشد ولی اکثراَ شرکا محدود و انگشت شمارند.
اگر شرکت با مسئولیت محدودی با حداقل 2 نفر تشکیل گردد و بعد از تشکیل یکی از شرکاء سهم خود را به دیگری انتقال دهد.
آیا شرکت می تواند با یک نفر شریک به بقای خود ادامه دهد یا خیر؟در قانون تجارت ایران پاسخی به این مسئله داده نشده است،ولی در قانون فرانسه آمده که اگر سهم الشرکه یا سهام شرکتی در دست یک نفر به علت انتقال یا ارث و غیره جمع شود،این امر موجبات انحلال شرکت را فراهم نمی آورد،ولی هر کسی می تواند انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد مگر آنکه شریک منحصر به فرد ظرف یکسال وضع خود را از لحاظ تعداد شرکاء با قانون تطبیق دهد.


برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود از کجا شروع کنیم؟

اولین گام جهت ثبت شرکت جمع آوری اطلاعات،مدارک مورد نیاز، مدت زمان ثبت، نحوه ی به ثبت رسیدن شرکت، انتخاب موضوع برای شرکت با مسئولیت محدود و....است.
شما میتوانید به منظور کسب اطلاع از شرایط و مدارک ثبت شرکت مسئولیت محدود با مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشید .
پیشنهاد ما برای بهبود شرایط انتخاب و تکیه به وکیل ثبت شرکتی است که می تواند با تجربه ی خود کارها را بهتر و سریع تر به انجام برساند همین حالا با مشاورین مجرب ثبت ایلیا درتماس باشید.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1. ارائه کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران.
 2. ارائه رونوشت برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران.
 3. تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ کامل شود و ذیل تقاضانامه به وسیله ی همه سهامداران به امضا برسد.
 4. شرکت نامه در 2 برگ کامل شود و ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران به امضا برسد.
 5. اساسنامه در 2 جلد کامل شود و امضا ذیل همه صفحات آن توسط کلیه سهامداران به امضا برسد.
 6. صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد ارائه گردد.
 7. در صورت نیاز مجوز باید اخذ و ارائه گردد.
 8. تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن ارائه گردد.
 9. معرفی نامه نمایندگان،در صورتی که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند باید ارائه گردد هم چنین ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن الزامی است.
 10. گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا الزامی است.
 11. در صورت نیاز و بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها مجوز باید اخذ و ارائه گردد.

توضیحات تکمیلی در خصوص ثبت شرکت با مسئولیت محدود

به شرح زیر است :


ثبت شرکت با مسئولیت محدود

ساده‌ترین ومتداول ترین نوع شرکت است که حداقل تعداد نفرات در شرکت دونفر و یا بیشتر به منظور انجام کارهای بازرگانی مانند خرید و فروش ، فعالیت‌های خدماتی، ساختمانی و… در ابعاد کوچک تشکیل می‌شود.
این نوع از شرکت‌ به این جهت با مسئولیت محدود ( Limited liability company )(کوته‌سازی: Co . Ltd ) نامیده می‌شود که برخلاف شرکت‌های تضامنی، مسئولیت هر یک از شرکاء در مورد قروض (بدهی‌ها) و تعهدات شرکت، محدود به آورده نقدی آنها در شرکت است و در صورت عدم کفایت مجبور نیستند اموال شخصی خود را در این راه مصرف نمایند.
به عبارت دیگر در صورتی که شرکت ورشکسته شود و نتواند جوابگوی طلبکاران و اشخاص ثالث باشد تنها سرمایه‌ی شرکاء از بین می‌رود و طلبکاران نمی‌توانند باقیمانده‌ی مطالبات خود را از اموال شخصی شرکای شرکت مطالبه کنند.
ثبت شرکت با مسئولیت محدود از زمان تکمیل مدارک و تشکیل پرونده، بین 10 الی 15 روز کاری زمان می برد.


انتخاب نام برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در نام شرکت با مسئولیت محدود باید عنوان (با مسئولیت محدود) درج شود در غیر اینصورت شرکت به عنوان شرکت تضامنی شناخته می‌شود و در برابر اشخاص ثالث تابع مقررات شرکت‌های تضامنی است. همچنین نام شرکت نباید در بردارنده‌ی اسم هیچ کدام از شرکا باشد زیرا شریکی که نام او در نام شرکت ذکر می شود، در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت‌ تضامنی را دارد.

مراحل و شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود یک میلیون ریال (یکصد هزار تومان) می‌باشد و نیازبه تادیه تمام یا قسمتی از این مبلغ به حسابی در بانک نیست .
سرمایه در شرکت با مسئولیت محدودتبدیل به سهم الشرکه می شود و سرمایه گذاران نیز شرکاءنامیده می شوند. سرمایه یک شرکت با توجه به موضوع و سطح فعالیت آن تعیین می‌گردد و در مسائلی همچون دریافت تسهیلات بانکی یا انعقاد قراردادها ، دریافت نمایندگی‌ها ، شرکت در مناقصات و مزایدات و… می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.
با این وجود برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود هیچگونه منع قانونی برای تعیین مقدار سرمایه شرکت وجود ندارد و می‌شود سرمایه را همان حداقل (یک میلیون ریال) در نظر گرفت.
سرمایه شرکت مسئولیت محدودهر مبلغ باشد تنها اعلامی است و نیاز به واریزی به بانک ندارد.
همچنین نقل و انتقال سهم الشرکه در این نوع از شرکت‌ها در یکی از دفاتر اسناد رسمی و یا با تنظیم صورتجلسه‌ی دو مرحله‌ای در اداره ثبت شرکت‌ها صورت می‌گیرد.


شرایط شرکاء، هیئت مدیره و بازرسین برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

•شرکت با مسئولیت محدود حداقل ازدو نفر اعضا تشکیل می‌شود که سن قانونی حداقل یکی از شرکا باید بالای ۱۸ سال باشد.
•افراد زیر ۱۸ سال نمی‌توانند به عنوان مدیرعامل و یا عضو هیئت مدیره انتخاب شوند و تنها می‌توانند به عنوان شریک در شرکت حضور داشته باشند.
•اگر تعداد شرکاء بیش از ۱۲ نفر باشد، شرکت باید دارای هیئت نظار (ناظرین )بوده و هیات مزبور باید لااقل سالی یکبار مجمع عمومی شرکاء را تشکیل دهد.•حداقل تعداد مدیران یک نفر می‌باشد و حداکثری برای تعداد اعضای هیئت‌مدیره پیش بینی نشده است.
(بهتر است به جهت اخذ رای در تصمیم گیری ها و مشخص شدن رای اکثریت ، تعداد افرد هیئت‌مدیره فرد باشد)
با چه کسانی نمیتوانید شرکت به ثبت برسانید
•اعضاء هیئت‌مدیره نباید کارمند دولت باشند.
•اعضاء هیئت‌مدیره برای مدت نامحدود مگر اینکه خلاف این امر در اساسنامه مقرر گردد.
•انتخاب بازرس یا بازرسین در شرکت با مسئولیت محدود کاملا اختیاریست!

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود : 1 .تکمیل دو برگ تقاضانامه و دو برگ شرکتنامه رسمی 2.تهیه و تنظیم دو جلد اساسنامه شرکت و امضای ذیل کلیه صفحات توسط تمامی شرکاء 3.مراجعه به سامانه ثبت شرکت ها 4. تکمیل اطلاعات خواسته شده در سامانه و انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت. 5. کارشناس مربوطه با بررسی نام های انتخابی ،نسبت به انتخاب و تعیین یک نام اقدام خواهد کرد. 6. سپس کارشناس حقوقی به بررسی اطلاعات وارد شده می پردازد،چنانچه دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می گردد و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص اطلاعات ، آن را تاًیید می کند.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود :حداقل 2 نفر عضو اصلی در شرکت که به سن قانونی رسیده باشند (18سال تمام) - هر دو عضو شرکت باید سهامدار باشند، حتی 1 درصد - حداقل سرمایه شرکت باید 100.000 صد هزار تومان باشد (این مبلغ جایی واریز نمی شود و اسمی است) - داشتن آدرس و کد پستی حقیقی (آدرس اعلام شده می تواند مسکونی باشد) - تقاضانامه ثبت شرکت(فرم چاپی) 2 برگ - شرکتنامه رسمی(فرم چاپی) 2 برگ - اساسنامه شرکت 2 جلد

زمان ثبت شرکت با مسئولیت محدود : مدت زمان ثبت شرکت های با مسئولیت محدود حدودا10 الی 15 روز کاری می باشد .

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود : هزینه های ثبت شرکت با مسئولیت محدود به دو بخش حق الوکاله و هزینه های واریزی تقسیم میشوند. که با توجه به نوع فعالیت ، میزان سرمایه ، حق الثبت و هزینه روزنامه رسمی هزینه ثبت شرکت مشخص میگردد جهت کسب اطلاع بیشتر دز این زمینه می توانید با کارشناسان مجتمع ثبتی ایلیا در تماس باشد.

ریز مدارک مورد نیاز برای ثبت انواع شرکت


1. فتوکپی شناسنامه برابر اصل شده تمام اعضای هیات‌مدیره، شرکاء و هیئت نظار.
2. فتوکپی کارت ملی برابر اصل شده تمام اعضای هیات‌مدیره، شرکاء و هیئت نظار.
4. اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در مواردی که ثبت موضوع شرکت نیاز به مجوز داشته باشد.
5. اصل وکالتنامه وکیل دادگستری در صورتی که ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد.
6. تکمیل فرم اطلاعات مورد نیاز (فرم سفارش ثبت ایلیا)
7. تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی.
8. شرکتنامه تکمیل شده (در دو نسخه)
9. نسخه تقاضانامه تکمیل شده (در دو نسخه)
10. اساسنامه تکمیل شده (در دو نسخه)
11. یک نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین تکمیل شده.
12. یک نسخه صورتجلسه هیات‌مدیره تکمیل شده.


سهام در شرکت مسئولیت محدود


1- در شرکت با مسئولیت محدود، سرمایه به سهم‌الشرکه تقسیم شده، نه به سهام؛ همچنین در این شرکت، ورقه‌ای به نام سهم‌الشرکه صادر نمی‌شود.
2- مسئولیت شرکا در مقابل دیون و قروض شرکت در حدود سهم الشرکه‌ای است که هر شریک سرمایه‌گذاری کرده است.
3- سهم‌الشرکه به طور آزادانه قابل نقل و انتقال نخواهد بود.
4- شرکت با مسئولیت محدود حداقل بین دو نفر تشکیل می‌شود.
تمامی قوانین، انتقال آزادانه سهم‌الشرکه را منع کرده و آن را به تصویب اکثریت شرکا، منوط می‌کنند اما محدودیت مسئولیت شرکا به سهم‌الشرکه باعث شده است که برخی برای فرار از مسئولیت و جدا کردن امور شرکت از امور شخصی خود، به تشکیل چنین شرکت‌هایی مبادرت ‌ورزند تا در صورتی که شرکت دچار زیان‌ گردد، متحمل زیان‌های وارده نشوند.
به این ترتیب برای کارهای کوچک و خانوادگی که سرمایه زیادی نیاز ندارد و شرکا مایل نیستند اشخاصی از خارج وارد شرکت شوند، به جای شرکت سهامی، شرکا به تشکیل شرکت با مسئولیت محدود اقدام می‌کنند.
مخصوصاً که در اغلب کشور‌ها تشکیل شرکت سهامی مقید به شرایط و تشریفاتی است و بعضا نیاز به کسب مجوز دارد ، در حالی که تشکیل شرکت با مسئولیت محدود آزاد است و شرکا، آزادی عمل بیشتری برای به ثبت رساندن آن دارند و شرکای اصلی می‌توانند مدیریت شرکت را برای خود به طور نامحدود تعیین کنند و عملاً‌ همواره مدیریت امور شرکت را در دست داشته باشند.


اصول شرکت با مسئولیت محدود


1- تصریح نوع شرکت در نام شرکت.
2- محدودیت مسئولیت شرکا.
3- عدم امکان انتقال سهم‌الشرکه.
4- عدم انحلال شرکت در صورت فوت یا ورشکستگی شرکا.
5- لزوم رعایت تشریفات بیشتر ؛ در صورتی که تعداد شرکا بیش از 12 نفرباشد (تشگیل مجمع عمومی).


شخصیت حقوقی شرکت با مسئولیت محدود و مدت آن
در مورد مدت شرکت، در قانون تجارت ایران ذکری به عمل نیامده و معمولاً شرکا در هنگام ثبت شرکت ، مدت آن را نامحدود قید می‌کنند.
وجه تشابه و تفاوت شرکت‌های سهامی خاص و بامسئولیت محدود
1- در شرکت با مسئولیت محدود، کمینه تعداد شرکا ۲ نفر و در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران حداقل ۳ نفر است.
2- کمینه سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص برابر با یک میلیون ریال است.
3- در شرکت سهامی خاص، حداقل 35 درصد سرمایه باید نقدا" در یکی از شعب بانک‌ها تودیع و گواهی مربوطه ارائه و 65 درصد در تعهد سهامداران باشد. اما در شرکت با مسئولیت محدود نیاز به واریزی هیچ مبلغی به بانک نمی باشد.
4- انتخاب بازرس اصلی و علی‌البدل در شرکت سهامی خاص اجباری می باشد اما در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
5- مدت مدیریت در شرکت سهامی خاص حداکثر دو سال بوده که این مدت قابل تمدید است. در حالی که در شرکت با مسئولیت محدود، مدیران شرکت برای مدت نامحدود انتخاب می‌شوند اما می توانند مدت تصدی محدودی را برای مدیران در اساسنامه شرکت مقرر کنند.
6- شرایط احراز حد نصاب در مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص سهل‌ تر و در شرکت بامسئولیت محدود با توجه به نوع شرکت مشکل‌تر است.
7- مجامع عمومی در شرکت سهامی خاص، توسط هیات رییسه‌ای مرکب از یک رییس هیت مدیره ، دو نفر اعضای هیئت مدیره و دو ناظر و یک منشی که از بین سهامداران انتخاب می‌شوند، اداره می‌شود.
در شرکت با مسئولیت محدود نظارت بر مجامع عمومی شرکت توسط هیات نظار ( ناظرین) در صورتی خواهد بود که تعداد شرکای آن بیش از ۱۲ نفر باشد.
8- در شرکت سهامی خاص و نیز مسئولیت محدود، شرکت در افزایش سرمایه اختیاری است.
9- سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی‌شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت هستند.
10- مدیران در شرکت سهامی خاص الزاما باید سهامدار بوده یا تعداد سهام وثیقه مقرر در اساسنامه را تهیه و به صندوق شرکت بسپارند. مدیران در شرکت با مسئولیت محدود به صورت موظف یا غیرموظف که از بین شرکا یا از خارج از آنها انتخاب می‌شوند، انجام وظیفه خواهند کرد.
11- تقسیم سود در شرکت سهامی خاص به نسبت تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه شرکا انجام خواهد شد و در شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند در اساسنامه ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر کنند.
12- حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
13- تقویم سهم‌الشرکه غیرنقدی در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت می‌گیرد و شرکا در این خصوص دارای مسئولیت هستند. تقویم آورده غیر نقدی در شرکت سهامی خاص با کار‌شناسان رسمی دادگستری خواهد بود.


وجوه تشابه شرکت با مسئولیت محدود با شرکت‌های اشخاص


شرکت با مسئولیت محدود و شرکت‌های اشخاص در موارد زیر از قواعد واحدی پیروی می‌کنند:
1- بر خلاف شرکت‌های سهامی، در شرکت با مسئولیت محدود سهم‌الشرکه شرکا به آسانی قابل انتقال نیست؛ به این معنا که اولا حق شرکا که عنوان سهم‌الشرکه دارد، نمی‌تواند به صورت اوراق قابل انتقال در آید. ثانیا انتقال سهم‌الشرکه به اشخاص دیگر باید حتما با رضایت اکثر شرکا باشد، آن هم اکثریتی که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند. شرکا نمی‌توانند ترتیبی جز این را در اساسنامه شرکت پیش‌بینی کنند زیرا این قانون به صورت آمره می باشد.
در این زمینه ماده ۱۰۲ قانون تجارت می‌گوید: «سهم‌الشرکه شرکا نمی‌تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم یا بی اسم و غیره درآید. سهم‌الشرکه را نمی‌توان به غیر منتقل کرد؛ مگر با رضایت عده‌ای از شرکا که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند.»
2- در مورد شرکت‌های با مسئولیت محدود، مقرراتی خاص در قانون پیش‌بینی شده است که نشان از اهمیت شخص شرکا در این نوع شرکت‌ها دارد؛ امری که در مورد شرکت‌های سهامی مصداق ندارد.
از جمله اینکه تمام شرکا باید اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود را امضا کنند و ممکن است‌ گاه شرکا مسئولیت تضامنی پیدا کنند؛ مانند موردی که نام شرکت متضمن نام یکی از شرکا است که در این صورت شریک مزبور مسئولیت تضامنی خواهد داشت. (مفاد ماده ۹۵ قانون تجارت) اگرچه ورود اشخاص جدید به شرکت با مسئولیت محدود منع نشده است، تصمیم راجع به آن با توجه به اطلاق ماده ۱۰۶ قانون تجارت با تصمیم اکثریت (دارندگان) لااقل نصف سرمایه اتخاذ می‌شود.
علاوه بر این تصمیم راجع به تغییر اساسنامه شرکت نیز باید با تصمیم اکثریت عددی شرکایی که لااقل سه ربع سرمایه را دارا هستند، به عمل آید، مگر آنکه در اساسنامه اکثریت دیگری مقرر شده باشد (ماده ۱۱۱ قانون تجارت)
3- مانند دیگر شرکت‌های اشخاص، قانونگذار حداقل و حداکثری برای سرمایه شرکت مقرر نکرده است. این نقیصه موجب تضعیف حقوق طلبکاران این نوع شرکت نسبت به شرکت‌های سهامی است. چرا که در شرکت‌های سهامی، قانون، بسته به مورد، حداقل سرمایه را پیش‌بینی کرده است. اما در شرکت با مسئولیت محدود، حقوق اشخاص ثالث لااقل از این نظر حفظ می‌شود که سرمایه شرکت ـ که البته می‌تواند مبلغ کمی باشد ـ باید کلا تقویم و تسلیم شود؛ در غیر این صورت شرکت تشکیل نمی‌شود.
در این زمینه، قانونگذار در ماده ۹۶ قانون تجارت، مقرر کرده است که «شرکت با مسئولیت محدود وقتی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم‌الشرکه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد.» این امر در مورد شرکت تضامنی نیز صدق می‌کند (مفاد ماده ۱۱۸ قانون تجارت) و شرکا نمی‌توانند بر خلاف آن توافق کنند.


چگونگی انحلال شرکت با مسئولیت محدود


شرکت با مسئولیت محدود مانند سایر انواع شرکت در این موارد منحل می شود:
الف- اگر موضوع و هدفی که شرکت برای انجام آن تشکیل شده است، غیرممکن شده یا آن موضوع انجام شده باشد.
ب-هنگامی که برای شرکت مدت معینی تعیین شده باشد و آن مدت به اتمام برسد و پیش از انقضا مدت ، نیز این مدت تمدید نشده باشد.
پ- در صورتی که همه شرکا تصمیم بر انحلال شرکت بگیرند.
ت- در صورتی که به هر علتی، از شرکای شرکت تنها یک نفر باقی بماند.
ث- در صورتی که شرکت ورشکست شود.
در مواردی که ذکر شد، در صورت وقوع هر یک از موارد فوق، شرکت منحل خواهد شد. اما برخی علل نیز در موارد خاصی باعث انحلال شرکت با مسئولیت محدود خواهد شد:
الف- اگر عده‌ای از شرکای شرکت که سهم‌الشرکه آنان از نیمی از سرمایه شرکت بیشتر باشد، تصمیم به انحلال شرکت بگیرند. این اکثریت شامل اکثریت عددی شرکا نیست و حتی در صورتی که فقط یک نفر از شرکا که بیشتر از 50 درصد از سرمایه شرکت را دارا باشد، چنین تصمیمی بگیرد، شرکت منحل خواهد شد، حتی در صورتی که تعداد شرکای شرکت بسیار زیاد باشد و آنها موافق انحلال شرکت نباشند.
ب- اگر به علت ضررهایی که به شرکت وارد شده است، نیمی از سرمایه شرکت از بین رفته باشد و یکی از شرکا از دادگاه تقاضای انحلال کند، در صورتی که دادگاه دلایل متقاضی را قابل پذیرش بداند و بقیه شرکا هم حاضر نباشند سهم شریک را که در صورت انحلال به او می‌رسد، پرداخت کرده و او را از شرکت خارج کنند، دادگاه حکم به انحلال شرکت خواهد داد.
پ - اگر یکی از شرکا فوت کند؛ در صورتی که در اساسنامه پیش‌بینی شده باشد که فوت یکی از شرکا باعث انحلال شرکت شود.
تصفیه شرکت
هر شرکتی از جمله شرکت با مسئولیت محدود باید پس از انجام مراحل انحلال از طریق اداره ثبت شرکتها ، امر تصفیه بدهی های شرکت را انجام دهد.زیرا لازمه انحلال تقسیم دارایی های مشاع بین شرکا می باشد ، که میزان این دارایی ها پس از وصول طلب اشخاص ثالث، بیمه، دارایی ، کارمندان و... مشخص می گردد.
نکات زیر درباره تصفیه شرکت مسئولیت محدود قابل توجه است:
امر تصفیه در شرکت‌های با مسئولیت محدود وظیفه مدیران شرکت است؛ مگر اینکه که در اساسنامه ترتیب دیگری مقرر شده باشد. (مدیران شرکت می‌توانند در صورت‌جلسه انحلال، یکی از اعضای شرکت را به عنوان مدیر تصفیه معرفی کنند.) در مورد اموری همچون تنظیم صلح نامه و تعیین داور، مدیر تصفیه وقتی حق انجام این امور را دارد که در اساسنامه یا توسط اعضای مجمع عمومی، به او این اجازه داده شده باشد.
برای تقسیم دارایی شرکت بعد از انحلال، لازم است که انحلال شرکت قبلا در روزنامه رسمی اعلام شده و سه بار در یکی از جرایدکثیرالانتشار آگهی شده باشد و و نیز یک سال از تاریخ انتشار اولین آگهی در روزنامه گذشته باشد.
در صورتی که خلاف این قاعده عمل شود، مدیر تصفیه مسئولیت ضرر و زیان طلبکارانی که موفق به وصول طلب خود نشده‌اند، را برعهده خواهد داشت.
از اینکه سایت ثبت شرکت و برند ایلیا را برای کسب اطلاع درباره ثبت شرکت مسئولیت محدود انتخاب کردیدسپاسگزاریم شما میتوانید برای اطلاع از سایر خدمات حقوقی بخش های مختلف سایت را مطالعه کنید.

مشاوره آنی
ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

مجتمع ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی درراستای ارائه ی خدمات با اقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

مدیران در شرکت با مسئولیت محدود

مدیران در شرکت با مسئولیت محدود وبررسی ماده 106 قانون تجارت - اداره شرکت به وسیله یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف که از بین شرکاء یا از خارج برای مدت..

مراحل و شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل و شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود رو میدونی - در این مقاله کلیه شرایط و مراحل تاسیس و تشکیل شرکتهای با مسئولیت محدود را گام به گام توضیح داده ایم.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

در این بخش در خصوص مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود توضیحاتی ارائه گردیده شده است.در صورت نیاز به اطلاعات لازم در مورد مزایا و خصوصیات چنین شرکتهای تجاری

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود-درشرایط وزمان شکل گرفتن شرکت با مسئولیت محدود شرکا موظف به تدوین متن شرکتنامه و موضوع فعالیت شرکت و امضا آن می باشند.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود فوری و سریع

ثبت شرکت با مسئولیت محدودفوری و سریع -زمانیکه دونفریا بیشتر قصد انجام فعالیت بازرگانی را داشته باشند می توانند شرکتی را به ثبت برسانند.

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود-مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود-موارد مهم قبل از ثبت شرکت با مسئولیت محدود را در این بخش مطالعه نمایید.

مزایا و معایب شرکت با مسئولیت محدود

آگاهی از مزایا و معایبثبت شرکت با مسئولیت محدود سبب می شود که پیس از ثبت این نوع شرکت با دانش بیشتر برای ثبت اقدام کنید و هدف ما نیز در این مقاله این است که چناچه نکته یا مطلبی را در مشاوره تلفنی و یا حضوری با متخصصین ایلیا دریافت نکرده اید با مطالعه این مقاله اطلاعتتان تکمیل تر شود .

اسم شرکت با مسئولیت محدود

اسم شرکت با مسئولیت محدود باید به این شکل باشد که عبارت با مسئولیت محدود بلافاصله بعد از اسم شرکت در همه مدارک و اعلامیه های شرکت ذکر شود.

ثبت محدود

ثبت شرکت در قالب های متعدد امکان پذیر است .یکی از رایج ترین نوع ثبت شرکتها شرکت با مسئولیت محدود است، این نوع از شرکتها از حداقل 2نفر اعضا تشکیل میشود.

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
حسین زمانی
با سلامدر شرکت با مسئولیت محدود دارندگان حق امضا می توانند خارج از اعضای هیئت مدیره باشند؟!
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام بله میتوانند
پاسخ
مجید
ثبت شرکت
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .
پاسخ
امیر
باسلام آیا تقاضانامه و شرکتنامه برگ بهادار می باشد و مرجع خاصی برای تهیه وجود دارد ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
ثبت شرکت ایلیا®
سلام این برگه ها اوراق بهادار محسوب نمیشود و در داخل سایت اداره ثبت شرکت ها موجود میباشد
پاسخ
عبادی
با سلام وعرض خسته نباشید درخواست ثبت شرکت بامسئولیت محدوددر اردبیل رادارم خواهشمند است مرا در این خصوص یاری فرمایید. متشکرم
پاسخ
مسعود
با سلام در چند سایت مشاوره حقوقی مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت را شش ماه اعلام کرده بود، در صورتی که من بعد از مراجعه به دفتر پلیس + 10 گواهی با اعتبار یک ماه دریافت کرده ام. می خواستم بدانم که مشکل از کجاست؟ من باید به کجا مراجعه کنم که گواهی شش ماهه دریافت کنم؟ سوال دیگری هم داشتم. من نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام کردم و بعد از ارسال پرونده، ایرادی از موضوع شرکت گرفتند و پرونده مرجوع شد. حالا بعد از گذشت پنج روز از درخواست پذیرش اصلاحی هنوز خبری نشده و تاریخ اعتبار گواهی من تا 16 اردیبهشت است. یعنی گواهی عدم سوء پیشینه ی من فقط روز شنبه اعتبار دارد. در صورتی که در این روز پرونده تأیید شود با توجه به مدت زمان ارسال پرونده که سه روز می باشد و اتمام اعتبار یک ماهه که در گواهی اعلام شده (در گواهی قید شده اعتبار این گواهی از تاریخ صدور به مدت یک ماه می باشد)، من چه کاری باید انجام بدم که درخواست من رد نشه و بتونم شرکت رو به ثبت برسونم؟ متشکرم
پاسخ
انوري
سلام خسته نباشيد در خواست ثبت شركت در اصفهان را دارم
پاسخ
کوچکی
از راهنمایی خوب شما بسیار تشکر می کنم
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید