درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکت با مسئولیت محدود 【 ثبت شرکت فوری_مشاوره تخصصی حقوقی✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 24 فروردین 1400


شرکت با مسئولیت محدود، عبارت است از شرکتی که تعداد اعضا حداقل دو نفر بالای 18 سال سن داشته باشند ( محدودیتی در تعداد بالای دو نفر نیست ). شرکت مسئولیت محدود برای امور تجارتی تشکیل شده است. تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت با مسئولیت محدود حداقل یک نفر مدیر عامل و یک نفر رئیس هیئت مدیره می باشد و در صورت اضافه شدن سایر افراد به سایر سمت های هیئت مدیره منصوب خواهند شد.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

یکی از رایج ترین و متداول ترین شرکتهای بازرگانی در کشور ایران ثبت شرکت مسئولیت محدود می باشد. شرکت با مسئولیت محدود مطابق ماده 94 شرکتی می باشد که بین دو یا چند نفر برای امور بازرگانی تشکیل شده است. در این شرکت سهام به قطعات سهام تقسیم نمی گردد و سهامداران بر اساس آنچه به شرکت آورده اند در مقابل بدهی هایی که ممکن است برای شرکت به وجود بیاید مسئولیت خواهند داشت.

 

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

مدارک های مورد نیاز برای ثبت شرکت به همراه مجوز های لازم را تهیه و به کارشناسان ثبت ایلیا تحویل می دهید. در گام بعدی باید 5 نام منتخب را براساس اولویت خود وارد کرده تا از سوی بازرسان و کارشناسان اداره ثبت مورد بازرسی قرار گیرد. توجه داشته باشید که نام انتخابی نباید از قبل توسط اشخاص و شرکت های دیگر به ثبت رسیده باشد. نام انتخابی برای شرکت باید خاص آن شرکت بوده و معرف ویژگی های محصول و خدمات شرکت و اهداف آن در آینده باشد. اسامی به صورتی باشد که در ان هم از نام های خاص و هم عام استفاده شده باشد. بعد از گزینش و تایید نام منتخب از سوی کارشناسان یک نسخه از صورت جلسات را به صورت سفارشی به اداره ثبت ارسال خواهید کرد. در صورت نقص در مدارک ارائه شده از طرف اداره و بازرسان برای شما ابلاغیه تکمیل مدارک ارسال می شود. بعد از ارائه مدارک شرکت، دستور ثبت را صادر کرده و در دفتر ثبت شرکت ها وارد می کند . 

اسم شرکت با مسئولیت محدود 

نام شرکت باید فارسی باشد و معنای آن در یکی از لغتنامه های فارسی موجود باشد اسم انتخاب شده باید سه سیلابه و یا بیشتر باشد هم چنین برای انتخاب سیلاب ها (واژه) از اسامی خاص در کنار اسامی عام استفاده شود: 

در اسم شرکت باید عبارت با مسئولیت محدود قید شود و هم چنین اسم شرکت نباید معنی و یا دارای مفهوم و البته به طور دقیق اسم یکی از اعضای شرکت باشد .

و گرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی خواهد داشت. (مفاد ماده ۹۵ قانون تجارت) هر شرکت باید نام مخصوص به خود داشته باشد.نام شرکت مشخصه ای است که هویت آن را معلوم و موجب شناسایی شرکت از سایز شرکتها می شود.

انواع شرکت هایی که در قالب مسئولیت محدود به ثبت می رسند:

 • شرکتهای بازرگانی. 
 • شرکتهای طراحی.
 • شرکتهای پیمانکاری. 
 • شرکتهای هواپیمایی. 
 • شرکتهای طراحی سایت. 
 • شرکتهای کامپیوتری. 
 • شرکتهای خدماتی. 
 • و..........

شرایط ثبت شرکت با مسئولیت محدود  

برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود باید تمامی موسسین و شرکا به اتفاق رضایت خود را از تاسیس آن شرکت ابراز کنند . موضوع شرکت باید تجاری بوده زیرا مبنای کار شرکت های با مسئولیت محدود تجاری بودن آن ها است . هم چنین این شرکت ها باید فعالیتی مشروع و موازی با قوانین تجارت داشته باشند. در کشور برای سرمایه اولیه شرکت های با مسئولیت محدود سقفی معین نکرده است. ولی معمولا برای اقدام به تاسیس یک شرکت حداقل 100 هزارتومان سرمایه اولیه نیاز خواهد بود.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

 •  ارائه کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران. 
 •  ارائه رونوشت برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران. 
 •  تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ کامل شود و ذیل تقاضانامه به وسیله ی همه سهامداران به امضا برسد. 
 • شرکت نامه در 2 برگ کامل شود و زیر شرکت نامه توسط کلیه سهامداران به امضا برسد. 
 • اساسنامه در 2 جلد کامل شود و امضا زیر همه صفحات آن توسط کلیه سهامداران به امضا برسد. 
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد ارائه گردد. 
 •  در صورت نیاز مجوز باید اخذ و ارائه گردد. 
 •  تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن ارائه گردد. 
 •  معرفی نامه نمایندگان،در صورتی که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند باید ارائه گردد هم چنین ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن الزامی است. 
 •  گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا الزامی است. 
 •  در صورت نیاز و بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها مجوز باید اخذ و ارائه گردد. 

نحوه ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود نخست باید مدارک فوق الذکر را آماده کنید.
 2. به پایگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها به آدرس http://irsherkat.ssaa.ir  مراجعه کنید و اطلاعاتی اعم از نوع شرکت،سرمایه شرکت و اعضای شرکت را کامل کنید.
 3. 5 اسم به ترتیب اولویت برای شرکت انتخاب کنید.
 4. پس از آن کارشناس حقوقی به ترتیب اولویت هایی که شما وارد کرده اید با انتخاب یکی از اسم ها موافقت می کند و به بررسی و ارزیابی اطلاعاتی که در سامانه وارد شده است می پردازد.در صورتی که اطلاعات نقص و اشکالی داشته باشد برای شما ابلاغیه رفع نقص صادر می شود و شما باید آن نقص را برطرف کنید در صورتی که اشکال و نقصی وجود نداشته باشد، آن را تایید می کند.
 5. بعد از آنکه به صورت اینترنتی پذیرفته شد باید رونوشت اصلی صورتجلسه های تنظیم شده را به همراه ضمائم آن ها به وسیله باجه های پست به صورت سفارشی به آدرسی که در تاییدیه پذیرش قید شده است ارسال کنید.
 6. با کامل نمودن فرمها و ارسال آن به اداره ثبت شرکت ها در صورتی که صورتجلسه شما اشکال و نقصی داشته باشد، برای شما ابلاغیه رفع نقص صادر می شود و باید نقص را برطرف کنید و این امکان وجود دارد که صورتجلسه شما مردود گردد که در این صورت دلایل مردود شدن صورتجلسه به صورت ابلاغیه ای به شما ابلاغ می شود تا به منظور صورتجلسه جدید اقدام کنید.
 7. مطابق ماده 6 نظامنامه قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده 197 قانون تجارت در طی مدت زمان یک ماه از تاریخ ثبت شرکت باید چکیده شرکتنامه و و منضمات آن به وسیله اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از روزنامه های کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به هزینه خود شرکت چاپ و منتشر شود.

سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود چگونه است؟

سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود به صورت لفظی می باشد میزان سرمایه اولیه حداقل 100 هزار تومان است.
این امر به این معنا می باشد که سرمایه در تعهد شرکا بوده و نیاز به واریز آن ندارند. هریک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول پرداخت و با توجه به میزان سرمایه هر شخص نسبت به شرکت و قرار داد ها تعهد دارد.

به عبارتی هریک از شرکاء فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول هستند.(هریک از شرکاء هر مقدار سهمی که دارند تنها به صورت اعلامی است و نیاز به آورده یا همان نقدی ندارند و تنها با توجه به میزان سهمی که در صورت جلسه مشخص شده تعهد دارند.)

 

شرکت مسئولیت محدود

 

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

 • شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که می تواند تنها با دو شریک هم تشکیل شود. 
 •  برای شرکت با مسئولیت محدود حداقل سرمایه ای پیش بینی نشده است. 
 • مطابق ماده 104 قانون تجارت، در شرکت با مسئولیت محدود یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف ممکن است از خارج از شرکا هم باشند و برای مدت محدود یا نامحدود اداره شرکت را بر عهده می گیرند.در صورتی که در شرکت سهامی عام حداقل پنج نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر مدیر برای مدت حداکثر 2 سال انتخاب می شوند. مطابق ماده 107 و 3 ل.1.ق.ت و 109 قانون تجارت.

موضوع شرکت با مسئولیت محدود

هر شرکتی در هنگام به ثبت رساندنش باید یک مموضوع مشخص شده ای را برای فعالیتش انتخاب کند ( لازم است بدانید این انتخاب بستگی به اهداف شما از ثبت شرکت است ) در نوع موضوع فعالیت شما به طور کلی و بند بند باید نکات ذکر شود تا بر اساس انها اداره ی ثبت شرکت ها به شما مجوز ثبت شرکت را بدهید این را بدانید که ممکن یکی از بند های موضوع فعالیت تان و یا موضوع کلی فعالیت نیازمند جواز داشته باشد که براساس موضوع انتخابی به اورگان مربوطه ارجاع و مجوز مورد نظر خود را دریافت نمایید.

شرایط شرکاء، هیئت مدیره و بازرسین برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود 

ثبت شرکتهای مسئولیت محدود بر اساس قانون تجارت شروط به ثبت رساندنش بر این اساس است : تعداد شرکا باید به صورت حداقلی 2 نفر باشد بیشتر از آن مانعی ندارد و کمتر از آن مانع به ثبت رسانیدن می شود ..

 این را بدانید که تمامی سهام داران سنشان باید بالای 18 سال باشد یعنی برای ثبت شرکت مسئولیت محدود اگر شما 3 نفر اعضا هستید دو نفر بالای 18 سال و سهامدار و یک نفر شریک و پایین 18 سال این امر مانعی ندارد و اما اگر تنها دو هستید و یک نفر پایین 18 سال ثبت شرکت امکان پذیر نیست .

 • حداقل تعداد مدیران یک نفر می‌باشد و حداکثری برای تعداد اعضای هیئت‌مدیره پیش بینی نشده است. 
 •  با چه کسانی نمیتوانید شرکت به ثبت برسانید. 
 •  اعضاء هیئت‌مدیره نباید کارمند دولت باشند. 
 •  اعضاء هیئت‌مدیره برای مدت نامحدود مگر اینکه خلاف این امر در اساسنامه مقرر گردد. 
 •  انتخاب بازرس یا بازرسین در شرکت با مسئولیت محدود کاملا اختیاریست.

سهام در شرکت با مسئولیت محدود چگونه است؟

یکی از مهم ترین مباحث برای ثبت شرکت اطلاع از سهم الرشرکه و نحوه ی تقسیم آن است که در شرکت مسئولیت محدود به این گونه است :

ورقه ی سهام به نام دارنده صادر نمیشود به عبارتی اصلا ورقه ی سهام در این نوع شرکت ها معنایی ندارد . میزان تعهد هر فرد با توجه به سهمی که دارد مشخص شده و تعهد بیشتری ندارد.

نمونه صورتجلسه تاسیس شعبه در شرکت با مسئولیت محدود

بسمه تعالی 
نام شرکت …………………………… 
شماره ثبت …………………………… 
شناسه ملی …………………………… 
سرمایه ثبت شده …………………………… ریال 
در تاریخ …………………… ساعت ………… مجمع عمومی فوق العاده شرکت با حضور کلیه شرکاء / اکثریت شرکاء (توضیح این که در متن صورتجلسه تنها یکی از کلمات «کلیه» یا «اکثریت» درج می گردد.) در محل قانونی شرکت (در صورتی که جلسه در محل دیگری غیر از محل قانونی شرکت تشکیل شده آدرس آن محل نوشته شود) تشکیل و نسبت به تأسیس شعبه به شرح ذیل اتخاذ تصمیم شد. 
نام شرکاء                                          میزان سهم الشرکه 

 خانم / آقای …………………………… دارای …………………………… ریال سهم الشرکه 
خانم / آقای …………………………… دارای …………………………… ریال سهم الشرکه 
 خانم / آقای …………………………… دارای …………………………… ریال سهم الشرکه 
خانم / آقای …………………………… دارای …………………………… ریال سهم الشرکه 

ضرورت تأسیس شعبه در شهرستان …………………… مورد بحث و بررسی قرار گرفت در نتیجه مقرر گردید که شعبه شرکت در شهرستان …………………… به آدرس: خیابان ………………………………………… کوچه …………………… پلاک …………………… کدپستی: …………………………… تعیین و خانم / آقای …………………………… به شماره ملی …………………………… فرزند …………………………… متولد ……………… به سمت مدیر شعبه تعیین شدند. 
به خانم / آقای …………………………… (احدی از شرکاء یا وکیل رسمی شرکت) وکالت داده می شود که ضمن مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به ثبت صورتجلسه تاسیس شعبه شرکت با مسئولیت محدود و پرداخت حق الثبت و امضاء ذیل دفتر ثبت اقدام نماید. 

خانم / آقای …………………………… امضاء 
خانم / آقای …………………………… امضاء 
خانم / آقای …………………………… امضاء 

از همراهی شما عزیزان سپاسگزاریم.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت شرکت با مسئولیت محدود 【 ثبت شرکت فوری_مشاوره تخصصی حقوقی✔️】

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
با سلامدر شرکت با مسئولیت محدود دارندگان حق امضا می توانند خارج از اعضای هیئت مدیره باشند؟!
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام بله میتوانند
پاسخ
ثبت شرکت
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . برای ارائه ی اطلاعات بیشتر در این حوزه در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت .
پاسخ
باسلام آیا تقاضانامه و شرکتنامه برگ بهادار می باشد و مرجع خاصی برای تهیه وجود دارد ؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا®
سلام این برگه ها اوراق بهادار محسوب نمیشود و در داخل سایت اداره ثبت شرکت ها موجود میباشد
پاسخ
با سلام وعرض خسته نباشید درخواست ثبت شرکت بامسئولیت محدوددر اردبیل رادارم خواهشمند است مرا در این خصوص یاری فرمایید. متشکرم
پاسخ
با سلام در چند سایت مشاوره حقوقی مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه برای ثبت شرکت را شش ماه اعلام کرده بود، در صورتی که من بعد از مراجعه به دفتر پلیس + 10 گواهی با اعتبار یک ماه دریافت کرده ام. می خواستم بدانم که مشکل از کجاست؟ من باید به کجا مراجعه کنم که گواهی شش ماهه دریافت کنم؟ سوال دیگری هم داشتم. من نسبت به ثبت شرکت با مسئولیت محدود اقدام کردم و بعد از ارسال پرونده، ایرادی از موضوع شرکت گرفتند و پرونده مرجوع شد. حالا بعد از گذشت پنج روز از درخواست پذیرش اصلاحی هنوز خبری نشده و تاریخ اعتبار گواهی من تا 16 اردیبهشت است. یعنی گواهی عدم سوء پیشینه ی من فقط روز شنبه اعتبار دارد. در صورتی که در این روز پرونده تأیید شود با توجه به مدت زمان ارسال پرونده که سه روز می باشد و اتمام اعتبار یک ماهه که در گواهی اعلام شده (در گواهی قید شده اعتبار این گواهی از تاریخ صدور به مدت یک ماه می باشد)، من چه کاری باید انجام بدم که درخواست من رد نشه و بتونم شرکت رو به ثبت برسونم؟ متشکرم
پاسخ
سلام خسته نباشيد در خواست ثبت شركت در اصفهان را دارم
پاسخ
از راهنمایی خوب شما بسیار تشکر می کنم
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید