ثبت طرح صنعتی

از نگاه قانون ثبت طرحهاي صنعتی،اختراعات و نشان تجاری ، هرنوع تجمع خطوط يا رنگها و هرنوع اشکال سه‌بعدي با خط ها، رنگها و يا فاقد آن‌به نحوی كه تركيب يا طرح يك محصول صنعتی يا فرآورده ای از صنايع دستی را متغیر سازد، طرح صنعتیمحسوب می شود. در ثبت طرح صنعتی فقط قدرت دست یافتن به نتيجه فنی بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی حاصل از اين قانون نمی شود .

آمیزش خطوط ،رنگها و هرنوع اشکال سه بعدی با خطها ، رنگ یا فاقد آن به نحوی که آمیخته ساختن آنها باهم شکل یک محصول را از منظر تزیینی بودن و ویژگی های زیبایی شناسی و یا نوآوری متحول ساخته و منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند . در ثبت طرح صنعتی قدرت دست یافتن به یک نسخه فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی قانون نمی گردد.

آیا می دانستید در صورتی که طرح تازه ای جهت فرآورده های تولیدی خود ایجاد نموده اید و یا بسته بندی بی همتایی اختراع کرده اید پیش از ارائه میبایست آن را به ثبت برسانید؟ هر تحولی در ظاهر یا گونه ی بسته بندی که منجر به زیباتر شدن فرآورده ی تولیدی شما شده است و به جذابیت فرآورده های شما برای مشتری افزوده است را صحیح تر است که پیش از رونمایی به ثبت طرح صنعتي برسانید تا از سو استفاده دیگر رقیبان خارج و داخل در بازارها ممانعت به عمل آید.با به ثبت رساندن طرح صنعتی شما قادر خواهید بود که به سهولت از واردات یک محصول که مشابه آن وجود دارد جلوگیری کنید.

طرح صنعتی شامل گستره ی عظیمی از نتایج و محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس ، ظروف آشپزخانه ، مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی بسیاری از محصولات می گردد. به همین جهت و براساس بیستمین ماده از قانون" ثبت اختراعات و ثبت طرح های صنعتی" نشان های تجاری تصویب شده در سال 1386" هرنتیجه، شکل، اختلاط خطوط یا رنگها و هرنوع طرح سه بعدی با خطوط ، رنگها و یا بدون آن به شکلی که آمیزش یا تصویر یک محصول صنعتی یا فرآورده از صنایع دستی را متحول سازد طرح صنعتی می باشد.ضمنا طرح صنعتی با توان دست یافتن به نتیجه ای فنی بدون متغیر ساختن شکل ظاهری شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمیگردد ."

احتمال دارد یک طراح در طراحی طرح مدنظر جوانب متفاوتی همچون تمایل بازار ، انبار داری ، تعمیر و نگهداری ، حمل و نقل ، تولید سریع و کم هزینه ... را مد نظر بگیرد ولی چیزی را که این قانون به بیانی دیگر حقوق ثبت طرح صنعتي پیشتیبانی می نماید تنها شکل و ظاهر آن محصول آن هم از نظر زیبایی شناسی را شامل می گردد. دیگر ویژگیها ،خاصه خصوصیات فنی یا کاربردی آن مورد پشتیبانی این قانون نمی شود .

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

با ثبت طرح صنعتی قیمت و بهای یک فرآورده را بالا می برید. طرح صنعتی منجر می گردد که یک فرآورده برای مصرف کنندگان دارای جاذبه باشد و امکان دارد حتی همین یکتایی اش علت فروش قرار بگیرد. در نتیجه بدست آوردن پشتیبانی از طرح صنعتی چشم انداز اصلی کسب و کار نزد هر طراح یا تولید کننده می باشد.

با پشتیانی از یک طرح صنعتی از راه به ثبت رساندن آن در اداره مالکیت صنعتی و در صورت نیاز به همکاری کارشناسان و مشاوران مجرب موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری مجتمع ایلیا ،دارنده از حقوق استعمال منحصر به فرد و ممانعت از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. چنین اتفاقی ازحیث بازرگانی کاری ست دارای اهمیت چراکه قدرت رقابت کسب و کار را بالا می برد و غالبا با آفرینش یک یا چند طرح تازه ارتقا درآمد را موجب می گردد . از سویی بها و اعتبار برند به طراحی های آن شرکت تجاری وابسته است .

مزایای ثبت طرح صنعتی

 1. ثبت طرح صنعتی اعطای حق منحصربفرد است به دارنده طرح صنعتی جهت جلوگیری وممانعت از کپی غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث .
 2. ثبت طرح صنعتی عملکردی ست صادقانه در حیطه ی تجارت و رقابت متعادل.مضاف بر اینکه به سهم خود تولید گستره وسیعی از فرآورده ها که از منظر زیبائی شناختی دارای جاذبه هستند را ارتقا خواهد داد .
 3. ثبت طرح صنعتی با ارزش سبب برگشت مطلوب سرمایه گذاری می گردد. زیرا دارنده طرح باعنایت به این موضوع از منحصربه فرد بودن فرآورده ی خود اطمینان حاصل می کند، در بالابردن کیفیت آن دقت نموده و این موضوع باعث شناخت فرآورده و کسب اعتماد و اطمینان بازار و مشتریان می شود و بنابراین درآمد بیشتری را موجب می شود .
 4. طرح صنعتی دارائی تجاری محسوب می شود که قادر است بها و وجهه یک شرکت و محصولات آنرا ارتقا دهد، به میزانی که موفقیت و ارائه یک طرح زیادتر باشد بهای آن برای شرکت زیادتر خواهد بود .
 5. دارنده طرح صنعتی ثبت شده قادر است با اعطای مجوز بهره مندی از یک طرح به دیگری برای مدت زمان معین از امتیازات لازم برخوردار شود. به بیانی دیگر طراح با نگاه تجاری قادر است به روش مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات یاری رساند .
 6. ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار ثبت شرکتها قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار داده و باحصول اطمینان از برگشت سرمایه و منحصربفرد بودن آن نسبت به تولید و عرضه عمل نمایند .

طرح های صنعتی جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟

شرکتهای تجاری غالبا زمان و منابع حائز اهمیتی جهت بالابردن اندازه جذبه ی فرآورده هایشان دارا می باشند . طرح های با اصالت و نو غالبا با اهداف ذیل تهیه می گردند :

همگون ساختن محصولات به جهت اینکه برای خاص ترین بخش های بازار دارای جذابیت باشند. تغییرات سطحی در طرح برخی فرآورده ها منتهی می شود جهت انواع دسته بندی های جنسیتی ، سنی، فرهنگی یا اجتماعی مناسب باشند. ضمنا فعالیت اصلی یک ساعت بدون تحول باقی می ماند، بطور کلی سلیقه کودکان و بزرگسالان در طراحی ممکن است متفاوت باشد. این نگاه به طراحی در بین تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت و حیاتی میباشد ، چراکه تولید کنندگان همیشه به این موضوع عنایت دارند که طرحی را که برای بازار ایران تولید می کنند با طرحی که برای فلان کشور است باید تفاوت داشته باشد و یا استانهای مختلف به نوع بسته بندی رنگ وبهبود کیفیت محصولات، حاوی نظرات گوناگون هستند . مثلا" گروه صنعتی کودکان به قوطی شامپوهایی تمایل دارند که دارای اشکال عروسکی یا فانتزی باشد. بنابراین تولید کننده ای موفق تلقی می شود که خود را همیشه تلاشگر نگه داردوهمواره خودش را با سلیقه ی عموم جامعه مطابقت می دهد و درخواستهای آنان را برآورده نماید. اجرای خواسته های گروه های متفاوت مردم نیازمند هزینه در زمینه مطالعه طراحی و غالب سازی خط تولید و حتی توزیع می باشد. بنابراین زمانی که یک محصول برای یک بخش از جامعه یا بخشی از نیاز بازار مهیا و ارائه شد سریعا توسط رقیبان با هزینه اندک مهندسی معکوس و نسخه برداری خواهد شد. پس جهت ممانعت از این عمل و همچنین حصول اطمینان از بازگشت سرمایه یگانه راه ثبت طرح صنعتي همه ی محصولات و فرایندهای خلاقانه در رونوشت قالبهای حقوق مالکیت معنوی می باشد .

ایجاد بازار مناسب جدید برای طرح صنعتی: در بازارهای رقابتی، بسیاری از شرکت ها بدنبال ایجاد بازار مناسب از راه شناسایی ثبت طرح های صنعتی خلاقانه جهت فرآورده های تازه خود میباشند تا آنها را از محصولات رقبایشان مجزا گردانند. این اتفاق در زمینه اقلام معمولی هم چون انواع کفش، وسایل آشپزخانه ، وسایل خانه، وسایل اداری و همچنین در ارتباط با اقلام با بهای گران همچون جواهرات ، رایانه یا اتومبیل صدق می کند.

بازار موجود تحت حاکمیت برندها و محصولاتی بوده است . شما برای اینکه بتوانید جایی در این بازار برای خود ایجاد نمایید ناگزیر هستید که سخنی تازه برای گفتن داشته باشید می بایست برند خود را با محصولات جدید به بازار وارد کنید تا متقاضیان دست به نوعی عادت شکنی زده و از محصول شما استقبال نمایند.

تقویت علائم : ثبت طرح صنعتی خلاقانه غالبا با نشان های جدا کننده توامان می باشند تا ویژگی معین نشان های تجاری ثبت شرکت را بهبود بخشند. خیلی از شرکت ها با تمرکز هوشمندانه بر طرح محصول خود پرستیژنشان خود را به شکلی موفقیت آمیز ایجاد یا متحول می نمایند. یک برند به تنهایی با تبلیغات قادر نیست که جایگاه خود را تثبیت نماید چراکه قضاوت نهایی با مردم است در حقیقت ، یک مرتبه می توان مصرف کننده را به نوعی فریب داد بعد از آن می بایست با مردم با صداقت رفتار کرد و اعتماد عمومی را به سمت خود جلب نمود می بایست خلاقیت و به عقیده روانشناسان تفکری واگرا داشته باشد و احتیاج بازار مصرف را تامین نماید تا از چرخه رقابت عقب نماند. برای اینکه این اقدامات نوآورانه توسط اشخاص دیگر به غارت نرود . در وهله ی نخست باید اقدام به ثبت طرح صنعتي نمود تا از پشتیبانی قانونی بهره مند گردد .

چگونه می توان از ثبت طرح های صنعتی حمایت کرد؟

در اکثر کشورها خاصه ایران برمبنای ماده 52 قانون ، طرح صنعتی می بایست به ثبت برسد تا مورد پشتیبانی مقررات مرتبط با ثبت طرح صنعتی قرار گیرد. براساس ماده 28 قانون ثبت اختراعات، ثبت طرح های صنعتی و نشان های تجاری بهره مندی از هر طرح صنعتی به ثبت رسیده توسط اشخاص بدون شرط به موافقت دارنده است که حاوی ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده می باشد. دارنده قادر است علیه اشخاصی که بدون کسب موافقت او حقوق وی ناشی از ثبت را نقض کند در دادگاه های دارای صلاحیت اقامه دعوی نماید .

چه طرح هایی بعنوان طرح صنعتی قابل ثبت است؟

طرح هایی قابلیت ثبت را دارا می باشند که بر مبنای قانون و مقررات مرتبط تقاضا شود و حائزشرایط قانون هم باشد.طرح باید "تازگی"داشته باشد . طرح صنعتی در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضای ثبت طرح صنعتی در دسترس عموم نباشد.

طرح می بایست با اصالت باشد. یک طرح در شرایطی با اصالت خوانده می شود که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده باشد و رونوشت یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.

طرح میبایست شخصیت فردی دارا باشد. به این معنا که تأثیر کلی که طرح بر کاربر مطلع بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های پیشین که از پیش در اختیار همه ی مردم قرار گرفته اند بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

طرح‌های صنعتي زير قابل حمايت نيستند

 1. طرح‌هايی كه نو و با اصالت نباشند؛
 2. طرح‌هايی كه تنها در امتداد فعالیت فني محصول ايجاد مي‌شوند؛
 3. طرح‌هايی که شامل نمادها يا نشان‌هاي رسمي می باشند؛
 4. طرح‌های در تضاد با نظم عمومي يا اخلاق حسنه.

چه طرح هایی تحت حمایت قانون ثبت طرح های صنعتی قرار ندارند؟

 1. طرحهای صنعتی كه جديد يا اصيل نباشند.
 2. طرحهای صنعتی كه قبل از تسليم اظهارنامه در هر نقطه اي از جهان افشا شده باشند .
 3. طرحهای صنعتی كه بهره برداري از آنها خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي و اخلاق حسنه باشند .
 4. طرحهای صنعتی كه حاوي نمادها يا نشانه هاي رسمي باشند .
 5. طرحهای صنعتی كه درنتيجه عملكردفني بدون تغيير ظاهري ايجاد شوند .
 6. طرحهای صنعتی كه نتوان آنرا جای دیگری ساخت
 7. طرحهای صنعتی كه شکل ثابت ندارند .
 8. قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهومی ندارد .
 9. طرح های صنعتی که عیناً در طبیعت وجود دارند .
 10. اشکال هندسی
 11. طرح های صنعتی که به الکتریسیته وابسته هستند .
حمایت از طرح صنعتی ثبت شده چه مدت و تمدید آن چگونه است؟

زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی پنج سال از تاريخ تحویل اظهارنامه ثبت آن میباشد. اين مدت را مي‌توان براي دو دوره پنج ساله پی در پی ديگر بعداز از پرداخت هزينه مرتبط تمديد نمود، بطور کلی حداکثر 15 سال حمایت از ثبت طرح صنعتی ایجاد می گردد. پس از انقضاء هر دوره كه از پايان دوره شروع مي‌شود، يك مهلت شش ماهه براي پرداخت هزينه تمديد ایجاد و همچنين جريمه تأخير در نظر گرفته خواهد شد.ضمنا هر نوع تحول و منتقل ساختن مجوز استفاده می بایست بطور کتبی همراه مدارک مرتبط برای ثبت طرح صنعتی در سوابق به اداره ثبت طرح صنعتی اطلاع رسانی گردد. انجام چنین تغییراتی با پیروی از ضوابط ومقررات بعد از ثبت دارای اعتبار خواهد بود .

ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟

بر مبنای بیست و یکمین ماده قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 طرح صنعتی زمانی قابلیت ثبت را دارا می باشد که نو و با اصالت باشد و همچنین طرحی اصیل است که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده و یا تقلید از طرح های موجود نباشد به شکلی که از نگاه یک کاربر آگاه متفاوت از طرح هایی باشد که پیش از این در دسترس مردم قرار گرفته است. به این معنا که قائم به ذات طراح باشد ، چنانچه آن طراح حضور نداشت هرگز آن طرح بوجود نمی آمد. در صورت افشایءطرح صنعتی طی زمان شش ماه پیش از تاریخ مورد تقاضا یا در موارد مقتضی پیش از تاریخ حق تقدم ، مانع ثبت نخواهد بود . طبق مواد 26 و 77 نظامنامه قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی وعلائم تجاری استعمال از

راه های ثبت طرح صنعتی چیست

الف- ثبت طرح صنعتی در داخل کشور

پشتیبانی از طرح های صنعتی به گستره وحوزه ی کشورها محدود است (اصل استقلال و اصل سرزمین) این مهم به این معناست که پشتیبانی از طرح صنعتی بطور کل به کشور یا منطقه ای محدود می شود که طرح مورد نظر را در آنجا به ثبت رسانده ایم بنابراین چنانچه تمایل دارید طرح صنعتی تان در بازارهای صادراتی پشتیبانی شوند میباست اطمینان حاصل نمایید در آن کشورهای بخصوص تقاضانامه اخذ حمایت از ثبت طرح صنعتی را تحویل داده اید .

به یاد داشته باشید که طی 6 ماه از مورخی که درخواست دریافت پشتیبانی vh در نخستین کشور تحویل داده اید زمان دارید جهت دریافت پشتیبانی، در دیگر کشورها از حق تقدم استفاده نمایید. برخی از کشورها بعد از اتمام 6ماه حق تقدم طرح صنعتی تقاضا شده رارونمایی شده در نظر گرفته و از ثبت مجدد آن اجتناب می نمایند.

برای ثبت طرح صنعتی در داخل کشور؛ متقاضی باید به سایت اداره ماکیت صنعتی مراجعه نموده وبعد از کامل نمودن اظهارنامه و الصاق ضمائم قانونی مدارک و اسناد لازم را به اداره مالکیت صنعتی تحویل بدهد. و یا همچنین می توانید از طریق موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری مجتمع ثبت ایلیا کلیه مراحل ثبت طرح صنعتی خود در کرج و تهران و دیگر نقاط ایران را انجام دهید .

ب- روشهای ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور

 • ثبت ملی

طریقه ثبت ملی مثل ثبت در کشور داخلی است به این معنا که متقاضی ثبت طرح صنعتی می بایست بعد از گزینش کشور مقصد با برگزیدن وکیل مثل موسسه حقوقی ایلیا یا مراجعت حضوری (بستگی به قانون ملی کشور مقصد دارد) همه ی مدارک را به زبان کشور مقصد ترجمه و برمیگردانیم بعد از تایید ادارات دارای صلاحیت به اداره مرتبط تحویلمی دهیم که مستلزم هزینه و زمان گزاف تری خواهد بود .

تعدادی از کشورها دارای معاهده همکاری منطقه ای می باشند که در صورت ثبت طرح صنعتی در یکی از کشورهای عضو، سایر کشورهای عضو آن معاهده آن طرح را حمایت خواهند نمود. اتحادیه های منطقه ای شامل حوزه های ذیل می باشند :

 1. اداره منطقه مالکیت صنعتی آفریقا جهت پشتیبانی از طرح ها در کشورهای آفریقایی انگلیسی زبان.
 2. اداره طرح های بلوکس جهت حمایت در بلژیک هلند و لوکزامبورگ.
 3. اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی برای طرح های اتحادیه ای در کشورهای عضو اتحادیه اروپا.
 4. سازمان مالکیت معنوی آفریقا برای حمایت از کشورهای آفریقائی فرانسه زبان.

ثبت بین المللی طرح صنعتی

نخست میبایست گفته شود که درهیچ جای از دنیا سیستمی نیست که شما ثبت طرح صنعتی ، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی مورد درخواست خود را در یک کشور به ثبت رسانده و در دیگر کشورها پشتیبانی گردد. حال آنکه بر اساس مفروضات بالا تنها در ثبت منطقه ای آن هم بر مبنای شرایط مخصوصی همچین سیستمی وجود دارد به هرحیث جهت به ثبت رساندن بین المللی شما براساس موافقت نامه دادگاه لاهه قراردادی که جهت ثبت بین المللی "تقاضای یکپارچه" ثبت طرح صنعتی به وجود آمده و سازمان جهانی مالکیت معنوی مسئول اجرای آن است را لازم دارید.اتباع هریک از کشورهای عضو موافقتنامه می‌توانند با تکمیل یک تقاضانامه بین المللی ثبت طرح صنعتی ، آن را به بخش اجرای معاهده لاهه مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نماید، در خواست وی به کشورهای مورد درخواست ارسال می شود. احتمال دارد برخی کشورها تقاضای ثبت طرح صنعتی شما را پذیرفته بعضی از کشورها هم نپذیرند درصورت پذیرش در کشورهای مورد تقاضا مورد حمایت قرار خواهد گرفت اما کشورهایی که تقاضای شما را رد کردند شما می توانید به این تصمیم اعتراض نمایید. و پس از اعتراض چنانچه ثبت شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت اگر هم تقاضای ثبت طرح صنعتی شما مجدداً رد شود تحت حمایت قانون آن کشور نخواهد بود.فعلاً کشور ما عضو این موافقت نامه نمی باشد ، اما کشورما درخصوص ثبت بین المللی علائم تجاری به معاهده پروتکل مادرید درخصوص ثبت بین المللی نشان جغرافیایی به معاهده لیسبون و درخصوص ثبت مبدا غیرواقعی کالا در معاهده مادرید عضو

می باشد.

تمديد ثبت طرح صنعتی

براساس ماده 89 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی با توجه به بند د ماده 28 قانون، مالك طرح صنعتي مي‌تواند با پرداخت هزينه مقرر، درخواست تمديد اعتبار ثبت طرح صنعتي را براي دو دوره پنجساله متوالي ديگر بنمايد. درخواست تمديد ثبت، ظرف شش‌ماه قبل از انقضاي مدت اعتبار ثبت طرح صنعتي در هر دوره، به عمل خواهد آمد .

تبصره – درشرایطی که عدم درخواست تمديد ثبت طی زمان گفته شده صورت پذیرد، امكان درخواست آن طی مدت 6 ماه پس از پايان اعتبار ثبت طرح صنعتي، با پرداخت جريمه تأخير طبق جدول هزينه‌ها وجود دارد، والا ثبت طرح صنعتي از درجه اعتبار ساقط خواهد شد .

وفق ماده 90 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی درخواست تمديد ثبت طرح صنعتي در دو نسخه توسط مالك طرح ثبت شده يا نماينده قانونی او تهيه و پس از امضا و الصاق تصوير نمونه طرح و رسيد پرداخت هزينه مربوط، به مرجع ثبت تسليم مي‌گردد.

مرجع ثبت پس از دريافت درخواست تمديد ثبت و ضمائم، آن را در دفتر مربوط وارد كرده و برروي هريك از نسخ درخواست، تاريخ دريافت و شماره آن را قيد و نسخه دوم آن را كه داراي همان مشخصات نسخه اصلي است، بعد از امضاء و مهر به‌عنوان رسيد به درخواست‌كننده مسترد خواهد كرد .

وفق ماده 91 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی درخواست تمديد ثبت طرح صنعتي بايد حاوي نكات ذيل باشد :

شماره و تاريخ ثبت اظهارنامه و طرح صنعتي‌اي كه تمديد آن مورد درخواست است؛

طبقه يا طبقات كالاهاي موضوع طرح صنعتی

اسم و آخرين نشاني كامل مالك طرح صنعتی ثبت شده يا نماينده قانوني وی، در صورتي كه درخواست توسط نماينده به عمل آید .

مدارك مثبت هويت متقاضي، رسيد مربوط به پرداخت هزينه تمديد، حداقل شش نمونه از طرح و مدارك نمايندگی قانونی، درصورتی كه درخواست توسط نماينده به عمل آيد، بايد به همراه درخواست تمديد ارائه شود .

وفق ماده 92 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی تمديد ثبت، دنباله ثبت اصلي، در دفتر ثبت طرح به عمل خواهد آمد و پس از انتشار آگهی مربوط، گواهي‌نامه تمديد ثبت طبق فرم ط صادر و تسليم مالك طرح يا نماينده قانوني وي خواهد شد. گواهینامه تمديد شامل مندرجات گواهي‌نامه اصلي، با انجام تغييرات لازم، و نيز مدت اعتبار طرح صنعتی و تاريخ انقضای آن خواهد بود .

تبصره 1- در موقع تمديد ثبت، مرجع ثبت مكلف است طبقه محصولات را مطابق با جديدترين ويرايش طبقه‌بندی بين‌المللی در دفتر، ثبت و گواهي‌نامه تمديد ثبت طرح صنعتي را براساس آن تصحيح نمايد. هزينه تغيير طبقات ناشي از اعمال ويرايش جديد طبقه‌بندي بين‌المللي و هزينه انتشار آگهي مربوط در روزنامه رسمی به عهده مالك علامت خواهد بود .

تبصره 2 – تمديد ثبت طرح صنعتی نمي‌تواند هيچ تغييري در آخرين شكل ثبت آن به‌وجودآورد. در غير اين صورت، مقررات تغيير طرح صنعتي موضوع ماده 93 اين آيين‌نامه قابل اعمال خواهد بود.

انتقالات و اجازه بهره برداری درمورد ثبت طرح صنعتی

در راستای ماده 94 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی در مواردی كه مالك طرح مجوز بهره مندی از طرح را به شخص ديگری اعطا نماید، مدارك و اسناد رسمی مرتبط اين مجوز بايد ثبت در دفتر مربوط ، به مرجع ثبت ارائه شود. در اين نمونه مرجع ثبت، مفاد مجوز را به شکل سری حفظ، ولی اجازه بهره‌برداری را ثبت و آگهی می كند.

تبصره – مراحل فسخ يا تمام شدن پيش از زمان مجوز بهره‌برداری در حالتی كه در حوزه ی متن قرارداد و برمبنای قوانين و مقررات مربوط باشد، نيز براساس ضوابط اين ماده، با انجام تغييرات مورد نیاز، قابل ثبت می باشد.

براساس ماده 95 آئین نامه اجرایی ثبت طرح صنعتی هر گونه جابه جایی گواهی نامه طرح صنعتی می بایست در اداره ثبت به ثبت برسد. درخواست كتبي جهت ثبت انتقال می بایست به انضمام مدارك زیر تحویل مرجع ثبت داده بشود:

 1. آخرين گواهی نامه معتبر طرح صنعتی.
 2. سند رسمي حاكي از انتقال.
 3. مدارك نمايندگي قانونی.
 4. رسيد مربوط به پرداخت هزينه‌ها.