درخواست مشاوره رایگان

ثبت طرح صنعتی🥇【نمونه طرح صنعتی ✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     سه شنبه، 24 فروردین 1400


در این مقاله مواردی چون طراحی و ثبت طرح صنعتی و شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت انواع طرح های صنعتی خواهیم پرداخت . با خواندن این متن در کم ترین زمان به اهداف خود رسیده و دیگر نیازی به خوانش دیگر متن های حقوقی در راستای ثبت طرح صنعتی نمی باشد . با ما در ادامه همراه باشید . 

ثبت طرح صنعتی

در دنیای کنونی مواردی هم چون طراحی و حق مالکیت طرح صنعتی از موارد مهم تلقی می شود و دارای اهمیت به سزایی بین تجار و بازرگانان می باشد . عدم توجه به طرح صنعتی و ثبت ان باعث ایجاد مشکلات و نیز ضرر های مالی بسیار برای طراح و دارنده ان خواهد شد و باعث لطمه و یا نابودی یک فعالیت صنعتی خواهد شد. از سویی برای صحیح و بر مبنای قوانین انجام دادن امور باید از افراد مجرب در این زمینه استفاده کرد . توجه به این موضوع که هرچقدر در راه ثبت طرح صنعتی از افراد شایسته استفاده شود زوتر و با اطمینان بیشتر به نتیجه خواهید رسید . با طراحی خاص یک محصول و ارائه آن به بازار هدف و استقلال مصرف کنندگان از آن باعث مطرح شدن در بین رقبا خواهید شد و از این راه دست سودجویان را از محصول طراحی شده ساقط خواهید کرد و از مزایای قوانین حمایتی دولتی نیز بهره می برید .

طرح صنعتی

طرح صنعتی در واقع یک محصولی است که از قبل تولید شده است و شما آن را دست خود تغییرات می کنید این تغییرات می تواند ظاهری باشد و یا فنی و در صورتی که این تغییرات به صورتی باشد که به طور کامل ماهیت طرح تغییر کند . اگر شما یک طرح را تغییر دهید بدون آن که شکا فیزیکی آن تغییر پیدا کند در واقع این طرح شامل پشتیبانی فیزیکی نمی باشد. آیا می دانید زمانی که شما طرح بسته بنید محصول و یا فراورده های خود را تغییر و تحول می دهید باید ایت تغییرات را به ثبت برسانید در غیر این صورت ممکن است شخص دیگری از شما پیشی گرفته و طرح بسته بندی شما را به نام خودش و با نام طرح صنعتی به ثبت می رساند و دیگر شما نمی توانید هیچ گونه ادعای داشته باشید . منظور از طرح صنعتی طیف گسترده ای از انواع محصولات کاربردی از جمله لوازم برقی و اداری و یا قطعات خودرو و اقلام لوکس می باشد . زمینه طراحی طرح صنعتی دارای موارد بسیاری می شود که می توان در آن حیطه برای ارائه طرحی نوپا و جدید اقدام شود.

 

ثبت طرح صنعتی

 

نمونه طرح صنعتی

طرح صنعتی در حوزه کاری مختلف قابل ثبت می باشد. نمونه طرح های صنعتی گواه از تأکید محتوای طرح صنعتی بر ظاهر کالا ها و بحث زیبا شناختی کالا دارد.

تصاویر از طرح صنعتی باید از  وجه آن باشد ( نماهاای بالا، پایین، چپ، راست و گوشه ها ...) و تصویر از نمای سه بعدی از راست و چپ. 

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

با ثبت طرح صنعتی قیمت و بهای یک فرآورده را بالا می برید. طرح صنعتی منجر می گردد که یک فرآورده برای مصرف کنندگان دارای جاذبه باشد و امکان دارد حتی همین یکتایی اش علت فروش قرار بگیرد. در نتیجه بدست آوردن پشتیبانی از طرح صنعتی چشم انداز اصلی کسب و کار نزد هر طراح یا تولید کننده می باشد.

 ثبت طرح صنعتی چه امتیازی دارد

ثبت طرح صنعتی اعطای حق منحصربفرد است به دارنده طرح صنعتی جهت جلوگیری و ممانعت از کپی غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث. ثبت طرح صنعتی عملکردی ست صادقانه در حیطه ی تجارت و رقابت متعادل. مضاف بر اینکه به سهم خود تولید گستره وسیعی از فرآورده ها که از منظر زیبائی شناختی دارای جاذبه هستند را ارتقا خواهد داد. ثبت طرح صنعتی با ارزش سبب برگشت مطلوب سرمایه گذاری می گردد. زیرا دارنده طرح باعنایت به این موضوع از منحصربه فرد بودن فرآورده ی خود اطمینان حاصل می کند، در بالابردن کیفیت آن دقت نموده و این موضوع باعث شناخت فرآورده و کسب اعتماد و اطمینان بازار و مشتریان می شود و بنابراین درآمد بیشتری را موجب می شود. طرح صنعتی دارائی تجاری محسوب می شود که قادر است بها و وجهه یک شرکت و محصولات آنرا ارتقا دهد، به میزانی که موفقیت و ارائه یک طرح زیادتر باشد بهای آن برای شرکت زیادتر خواهد بود.  دارنده طرح صنعتی ثبت شده قادر است با اعطای مجوز بهره مندی از یک طرح به دیگری برای مدت زمان معین از امتیازات لازم برخوردار شود. به بیانی دیگر طراح با نگاه تجاری قادر است به روش مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات یاری رساند. ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار شرکتها قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار داده و باحصول اطمینان از برگشت سرمایه و منحصربفرد بودن آن نسبت به تولید و عرضه عمل نمایند.

ثبت ایلیا

ثبت ایلیا با داشتن سالها  سابقه در زمینه ثبت طرح صنعتی و کلیه خدمات ثبتی به ویژه طرح صنعتی ثبت ایلیا تمامی خدمات ثبتی و ثبت طرح صنعتی را در سرتا سر ایران انجام خواهند داد.

طرح های صنعتی جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟

شرکتهای تجاری غالبا زمان و منابع حائز اهمیتی جهت بالابردن اندازه جذبه ی فرآورده هایشان دارا می باشند . طرح های با اصالت و نو غالبا با اهداف ذیل تهیه می گردند:

همگون ساختن محصولات به جهت اینکه برای خاص ترین بخش های بازار دارای جذابیت باشند. تغییرات سطحی در طرح برخی فرآورده ها منتهی می شود جهت انواع دسته بندی های جنسیتی ، سنی، فرهنگی یا اجتماعی مناسب باشند. ضمنا فعالیت اصلی یک ساعت بدون تحول باقی می ماند، بطور کلی سلیقه کودکان و بزرگسالان در طراحی ممکن است متفاوت باشد. این نگاه به طراحی در بین تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت و حیاتی میباشد ، چراکه تولید کنندگان همیشه به این موضوع عنایت دارند که طرحی را که برای بازار ایران تولید می کنند با طرحی که برای فلان کشور است باید تفاوت داشته باشد و یا استانهای مختلف به نوع بسته بندی رنگ وبهبود کیفیت محصولات، حاوی نظرات گوناگون هستند . مثلا" گروه صنعتی کودکان به قوطی شامپوهایی تمایل دارند که دارای اشکال عروسکی یا فانتزی باشد. بنابراین تولید کننده ای موفق تلقی می شود که خود را همیشه تلاشگر نگه دارد و همواره خودش را با سلیقه ی عموم جامعه مطابقت می دهد و درخواستهای آنان را برآورده نماید. اجرای خواسته های گروه های متفاوت مردم نیازمند هزینه در زمینه مطالعه طراحی و غالب سازی خط تولید و حتی توزیع می باشد. بنابراین زمانی که یک محصول برای یک بخش از جامعه یا بخشی از نیاز بازار مهیا و ارائه شد سریعا توسط رقیبان با هزینه اندک مهندسی معکوس و نسخه برداری خواهد شد. پس جهت ممانعت از این عمل و هم چنین حصول اطمینان از بازگشت سرمایه یگانه راه ثبت طرح صنعتی همه ی محصولات و فرایندهای خلاقانه در رونوشت قالبهای حقوق مالکیت معنوی می باشد.

ایجاد بازار مناسب جدید: در بازارهای رقابتی، بسیاری از شرکت ها بدنبال ایجاد بازار مناسب از راه شناسایی ثبت طرح های صنعتی خلاقانه جهت فرآورده های تازه خود می باشند تا آنها را از محصولات رقبایشان مجزا گردانند. این اتفاق در زمینه اقلام معمولی همچون انواع کفش، وسایل آشپزخانه ، وسایل خانه، وسایل اداری و هم چنین در ارتباط با اقلام با بهای گران هم چون جواهرات، رایانه یا اتومبیل صدق می کند. بازار موجود تحت حاکمیت برندها و محصولاتی بوده است . شما برای اینکه بتوانید جایی در این بازار برای خود ایجاد نمایید ناگزیر هستید که سخنی تازه برای گفتن داشته باشید می بایست برند خود را با محصولات جدید به بازار وارد کنید تا متقاضیان دست به نوعی عادت شکنی زده واز محصول شما استقبال نمایند.

تقویت علائم : ثبت طرح صنعتی خلاقانه غالبا با نشان های جدا کننده توامان می باشند تا ویژگی معین نشان های تجاری یک شرکت را بهبود بخشند. خیلی از شرکت ها با تمرکز هوشمندانه بر طرح محصول خود پرستیژنشان خود را به شکلی موفقیت آمیز ایجاد یا متحول می نمایند. یک برند به تنهایی با تبلیغات قادر نیست که جایگاه خود را تثبیت نماید چراکه قضاوت نهایی با مردم است در حقیقت ، یک مرتبه می توان مصرف کننده را به نوعی فریب داد بعد از آن می بایست با مردم با صداقت رفتار کرد و اعتماد عمومی را به سمت خود جلب نمود می بایست خلاقیت و به عقیده روانشناسان تفکری واگرا داشته باشد و احتیاج بازار مصرف را تامین نماید تا از چرخه رقابت عقب نماند. برای اینکه این اقدامات نوآورانه توسط اشخاص دیگر به غارت نرود . در وهله ی نخست باید اقدام به ثبت طرح صنعتی نمود تا از پشتیبانی قانونی بهره مند گردد.

اداره ثبت طرح صنعتی

این سازمان یک نوع سازمان دولتی به حساب می اید که وظیفه اصلی ان صادر کردن تایدیه ثبت اختراع و حمایت های جزایی ان ها می باشد. مخترع برای ثبت اختراع خود باید لاول در خواست خود را با کمک متخصصان ثبت اختراع گر اوری کرده و آن رابه صورت حضوری یا غیر حضوری به اداره ثبت اختراع ارائه داده و برای انجام امور مربویط به ثبت اختراع از یک وکیل رسمی استفاده نمایند.

چگونه می توان از ثبت طرح های صنعتی حمایت کرد؟

در اکثر کشورها خاصه ایران برمبنای ماده 52 قانون ، طرح صنعتی می بایست به ثبت برسد تا مورد پشتیبانی مقررات مرتبط با ثبت طرح صنعتی قرار گیرد. در کلیات ماده 28 در قوانین ثبت اختراعات و طرح های صنعتی هر مورد از طرح هیا صنعتی که از سوی اشخاص  طراحی و برای ثبت ارائه شود و از سوی اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسد قابلیت فروش و یا ارائه به دیگر افراد را دارند . در صورتی که شخصی پس از ثبت طرح صنعتی اشخاص اقدام به ارائه غیرمجاز ان کند فرد دارنده طرح که ان را  ب نام خو به ثبت رسانده قادر خواهد بود از شخص خاطی شکایت کرده و بدین طریق خود را مالک قانونی طرح مطرح کند.

ثبت طرح صنعتی و مالکیت فکری

از لحاظ ماهیتی طرح صنعتی و اختراع با یکدیگر تفاوت دارند. اختراع به معنای خلق وسیله جدید صنعتی می باشد که تا کنون وجود نداشته است ولی طرح صنعتی به منظور خلق اشکال ابتکاری می باشد که قادر است در زمینه های گوناگون صنعتی و یا غیر صنعتی کاربرد داشته باشد. از سویی ثبت اختراع با ثبت طرح صنعتی متفاوت می باشند و دارای تفاوت های حقوقی و ثبتی می باشند که باید به آن ها توجه شود. در طراحی انواع طرح های صنعتی به مواردی چون زیبا بودن و جذاب بودن طرح توجه می شود اما در اختراع بعد فنی و کارایی وسیله اهمیت دارد و به موردی چون کارا بودن شئی اختراع شده برای مصرف توجه ویژه ای می شود . برای درک بهتر این موضوع به چند مثال در این زمینه می پردازیم. در مواردی مانند ساخت و اختراع ماشین آلات باید مواردی چون سرعت و مصرف سوخت توجه شود. در صورتی که در طراحی یک محصول به شکل و زیبایی محصول توجه ویژه ای می شود.

چه طرح هایی تحت حمایت قانون ثبت طرح های صنعتی قرار ندارند؟

 •  طر ح های صنعتی كه جدید یا اصیل نباشند.
 • طرح های صنعتی كه قبل از تسلیم اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
 • طرح های صنعتی كه بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 • طرح های صنعتی كه حاوی نمادها یا نشانه های رسمی باشند.
 •  طرح های صنعتی كه درنتیجه عملكردفنی بدون تغییر ظاهری ایجاد شوند.
 •  طرح های صنعتی كه نتوان آنرا جای دیگری ساخت.
 • طرح های صنعتی كه شکل ثابت ندارند.
 • قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهومی ندارد.
 •  طرح های صنعتی که عیناً در طبیعت وجود دارند.
 •  اشکال هندسی.
 •  طرح های صنعتی که به الکتریسیته وابسته هستند.

حمایت از طرح صنعتی ثبت شده چه مدت و تمدید آن چگونه است ؟

زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبت آن می باشد. این مدت را میتوان برای دو دوره پنج ساله پی در پی دیگر بعداز از پرداخت هزینه مرتبط تمدید نمود، بطور کلی حداکثر 15 سال حمایت از ثبت طرح صنعتی ایجاد می گردد. بعد از پایان مهلت استفاده از طرح صنعتی مهلت زمانی 6 ماهه جهت تمدید و پرداخت هزینه های ثبت طرح صنعتیو نیز پرداختی های مربوط به طرح به دارنده طرح ارائه می شود که باید از سوی دارنده طرح پرداخت شود . هر نوع مجوز به همراه مدارک های مربوطه باید به صورت مجزا و در قالب کتبی به اداره ثبت طرح صنعتی فرستاده شود . برای تمدید و یا ثبت طرح صنعتی باید ضوابط و قوانین وضع شده را به صورت قانونی انجام داد.

 

طرح صنعتی

 

ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟

بر مبنای بیست و یکمین ماده قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 طرح صنعتی زمانی قابلیت ثبت را دارا می باشد که نو و با اصالت باشد طرح صنعتی موقعی تازه محسوب می شود که از راه منتشر کردن به نحو قابل احساس و یا از روش استفاده عملی یا به شکلی غیر از اینهاعمومی نشده باشد و پیش از تاریخ تحویل اظهارنامه برحسب مورد پیش از مقدم دانستن حق در هیچ نقطه ای از دنیا همگانی نشده باشد و همچنین طرحی اصیل است که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده و یا تقلید از طرح های موجود نباشد به شکلی که از نگاه یک کاربر آگاه متفاوت از طرح هایی باشد که پیش از این در دسترس مردم قرار گرفته است. به این معنا که قائم به ذات طراح باشد ، چنانچه آن طراح حضور نداشت هرگز آن طرح بوجود نمی آمد. در صورت افشای طرح صنعتی طی زمان شش ماه پیش از تاریخ مورد تقاضا یا در موارد مقتضی پیش از تاریخ حق تقدم ، مانع ثبت نخواهد بود .

در هر اظهارنامه دو نوع مالکیت وجود دارد یکی مالک مادی دیگر مالک معنوی. مالک مادی همان متقاضی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی است که پس از ثبت طرح صنعتی مالک مادی طرح شده و می تواند هرگونه دخل و تصرف در آن را داشته باشد. اما طراح ، مالک معنوی شناخته شده و حق انتقال یا واگذاری یا شراکت به غیر را ندارد. زمان تحویل اظهارنامه مربوط به ثبت طرح صنعتی همان زمانی است که بر طبق قوانین در سایت الکترونیکی اداره ثبت طرح صنعتی ذکر شده .

 • نکته: متقاضی قادر است تا پیش از زمان ثبت طرح صنعتی، اظهارنامه خود را دریافت نماید.
 • نکته: متقاضی قادر است انتشار آگهی را تا یک سال به عقب بیاندازد که در صورت وجود دلایل کافی عملی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

 • مدارك شناسایی متقاضی و طرح؛ اعم از کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده جهت اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت صریح و روشن.
 • مدارك نمایندگی، در حالتی كه تقاضا توسط شخص نماینده قانونی مطرح گرددمثل موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری ثبت ایلیا؛
 • چنانچه طرح صنعتی دارای دو بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم به عنوان مثال ارائه می شود؛
 • چنانچه طرح صنعتی دارای سه بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم از همه جوانب طرح؛
 • مراجع ثبتی طرحی سه بعدی را به صورت ماکت طرح اصلی به همراه اظهارنامه طرح خواستار شده که این طرح ارائه شده باید در اندازه 20در 20 ارائه گردد و وزنی بالغ بر حداکثر 2 کیلو را داشته باشند. و در ساختار تولد آن ها از مواد غیرقابل فساد ودارای دوام زیاد استفاده شود.یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صادر شدن آگهی الزام قانونی دارد.
 •  درخواست كتبی و اسکن شده و نیز درج آن در پرونده الکترونیکی طرح در سایت و نیز به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت حیات آن.
 • درخواست كتبی اسکن طرح و درج آن در پرونده الکترونیکی که با عدم ذكر اسم طراح همراه بوده، در زمانی که خود طراح نخواهد اسم او در ثبت طرح آورده شود
 • ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی كه اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی؛
 •  مدارك مرتبط به حق تقدم كه می بایست مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداكثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که برای ثبت سریع و حرفه ای طرح صنعتی خود بهتر است با کارشناسی مجرب در این عرصه همراه باشید تا با کم ترین هزینه امور ثبتی خود را به سرانجام برسانید . مشاوران متخصص ایلیا در تمام ساعات پاسخگوی سوالات حقوقی و ثبتی شما عزیزان خواهند بود . ما شما را تا رسیدن به اهدافتان همراهی خواهیم کرد. 

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت طرح صنعتی🥇【نمونه طرح صنعتی ✔️】

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سلام وقت بخیر هزینه ثبت یک طرح صنعتی در حوزه ی بسته بندی از طریق شرکت شما چقدر هزینه داردممنون
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای اقدام جهت ثبت طرح صنعتی باید ابتدا تصاویر گرافیکی و چند بعدی را آماده و فرمایید به همراه چند خط توضیح درباره ظاهر طرح
پاسخ
با سلام واحترام بعرضمیرساند اینجانب شرکت صنعتی و تولیدی سازهای نوین را دارم علاقه دارم تبلیغات خود در اینترت بگذارم ولی نمی دانم از کجا شروع و چطوری تولیدات نشان دهم به مشتریانم
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
با یلام اجازه بدین اعلام میکنم تا از واحد تبلیغات با شما تماس گرفته شود
پاسخ
با سلام من یک طرح آفتاب گیر وسیله نقلیه با قابلیت نصب و تحرک بدون مزاحمت آماده کردم و برای ثبت ارسال کردم که بعد از گذشت حدود یک ماه ابلاغیه رد برام ارسال شده : درخصوص اظهارنامه شماره - اعلام می دارد طرح درخواستی شما وفق بند 2 ماده 84 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح صنعتی و علائم تجاری (مصوب 1386) ، طرح شما نتیجه عملکرد فنی می باشد، لذا طرح صنعتی مذکور قابل ثبت نمی باشد چنانچه مایل به ثبت طرح درخواستی خود می باشید ، نسبت به اصلاح توصییف ظاهری ظرف مهلت 30 روز از تاریخ صدور این ابلاغیه ، اقدام نمایید تا عملیات ثبتی ادامه یابد. بدیهی است در صورت انقضاء مدت مذکور و عدم اصلاح توصیف طرح ، اظهارنامه شماکان لم یکن تلقی می گردد توضیح کارشناس : در قانون طرح صنعتی ، صرفا شکل ظاهری کالا قابل ثبت می باشد و امتیازات فنی کالا، مشمول حمایت طرح صنعتی نیست تاریخ ابلاغ 96/06/07بوده است در صورت امکان راهنمایی نمایید که چه کار باید انجام بدهم
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید