درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

ثبت طرح صنعتی🥇【نمونه طرح صنعتی ✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 1 آبان 1400


در این مقاله تخصصی به مواردی چون طراحی و ثبت طرح صنعتی و شرایط و مدارک مورد نیاز برای ثبت انواع طرح های صنعتی خواهیم پرداخت . 

با خواندن این متن در کم ترین زمان به اهداف خود رسیده و دیگر نیازی به مطالعه دیگر متن های حقوقی در راستای ثبت طرح صنعتی نمی باشد . با ما در ادامه همراه باشید . 

ثبت آسان طرح صنعتی 

در دنیای کنونی مواردی هم چون طراحی و حق مالکیت طرح صنعتی از موارد مهم تلقی می شود و دارای اهمیت به سزایی بین تجار و بازرگانان می باشد . عدم توجه به طرح صنعتی و ثبت آن باعث ایجاد مشکلات و نیز ضررهای مالی بسیار برای طراح و دارنده ان خواهد شد و باعث لطمه و یا نابودی یک فعالیت صنعتی خواهد شد.

از سویی در این راستا به جهت صحیح و بر مبنای قوانین انجام دادن امور باید از افراد مجرب در زمینه ارائه خدمات استفاده کرد . توجه به این موضوع که هرچقدر در راه ثبت طرح صنعتی از افراد شایسته استفاده شود زوتر و با اطمینان بیشتر به نتیجه خواهید رسید .

با طراحی خاص یک محصول و ارائه آن به بازار هدف و استقلال مصرف کنندگان از آن باعث مطرح شدن در بین رقبا خواهید شد و از این راه دست سودجویان را از محصول طراحی شده ساقط خواهید کرد و از مزایای قوانین حمایتی دولتی نیز بهره می برید .

طرح صنعتی

طرح صنعتی در واقع یک محصولی است که از قبل تولید شده است و شما آن را دست خود تغییرات می کنید این تغییرات می تواند ظاهری باشد و یا فنی و در صورتی که این تغییرات به صورتی باشد که به طور کامل ماهیت طرح تغییر کند . اگر شما یک طرح را تغییر دهید بدون آن که شکا فیزیکی آن تغییر پیدا کند در واقع این طرح شامل پشتیبانی فیزیکی نمی باشد.

 آیا می دانید زمانی که شما طرح بسته بندی محصول و یا فراورده های خود را تغییر و تحول می دهید باید ایت تغییرات را به ثبت برسانید در غیر این صورت ممکن است شخص دیگری از شما پیشی گرفته و طرح بسته بندی شما را به نام خودش و با نام طرح صنعتی به ثبت می رساند و دیگر شما نمی توانید هیچ گونه ادعای داشته باشید .

 منظور از طرح صنعتی طیف گسترده ای از انواع محصولات کاربردی از جمله لوازم برقی و اداری و یا قطعات خودرو و اقلام لوکس می باشد . زمینه طراحی طرح صنعتی دارای موارد بسیاری می شود که می توان در آن حیطه برای ارائه طرحی نوپا و جدید اقدام شود.

 

ثبت طرح صنعتی

 

نمونه طرح صنعتی

طرح صنعتی در زمینه کاری مختلف قابل ثبت می باشد. نمونه طرح های صنعتی گواه از تأکید محتوای طرح صنعتی بر ظاهر کالا ها و بحث زیبا شناختی کالا دارد.

تصاویر از طرح صنعتی باید از  وجه آن باشد ( نماهای بالا، پایین، چپ، راست و گوشه ها ...) و تصویر از نمای سه بعدی از راست و چپ. 

چرا از طرح های صنعتی باید حمایت شود

با ثبت طرح صنعتی قیمت و بهای یک فرآورده را بالا می برید. طرح صنعتی منجر می گردد که یک فرآورده برای مصرف کنندگان دارای جاذبه باشد و امکان دارد حتی همین یکتایی اش علت فروش قرار بگیرد. در نتیجه بدست آوردن پشتیبانی از طرح صنعتی چشم انداز اصلی کسب و کار نزد هر طراح یا تولید کننده می باشد.

 امتیازات ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی اعطای حق منحصربفرد است به دارنده طرح صنعتی جهت جلوگیری و ممانعت از کپی غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث. ثبت طرح صنعتی عملکردی ست صادقانه در حیطه ی تجارت و رقابت متعادل. مضاف بر اینکه به سهم خود تولید گستره وسیعی از فرآورده ها که از منظر زیبائی شناختی دارای جاذبه هستند را ارتقا خواهد داد.

ثبت طرح صنعتی با ارزش سبب برگشت مطلوب سرمایه گذاری می گردد. زیرا دارنده طرح باعنایت به این موضوع از منحصربه فرد بودن فرآورده ی خود اطمینان حاصل می کند، در بالابردن کیفیت آن دقت نموده و این موضوع باعث شناخت فرآورده و کسب اعتماد و اطمینان بازار و مشتریان می شود و بنابراین درآمد بیشتری را موجب می شود.

طرح صنعتی دارائی تجاری محسوب می شود که قادر است بها و وجهه یک شرکت و محصولات آن را ارتقا دهد، به میزانی که موفقیت و ارائه یک طرح زیادتر باشد بهای آن برای شرکت زیادتر خواهد بود.  دارنده طرح صنعتی ثبت شده قادر است با اعطای مجوز بهره مندی از یک طرح به دیگری برای مدت زمان معین از امتیازات لازم برخوردار شود.

به بیانی دیگر طراح با نگاه تجاری قادر است به روش مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات یاری رساند. ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار شرکتها قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار داده و با حصول اطمینان از برگشت سرمایه و منحصربفرد بودن آن نسبت به تولید و عرضه عمل نمایند.

 

اداره ثبت طرح صنعتی

این سازمان یک نوع سازمان دولتی به حساب می اید که وظیفه اصلی ان صادر کردن تایدیه ثبت اختراع و حمایت های جزایی ان ها می باشد. مخترع برای ثبت اختراع خود باید لاول در خواست خود را با کمک متخصصان ثبت اختراع گر اوری کرده و آن رابه صورت حضوری یا غیر حضوری به اداره ثبت اختراع ارائه داده و برای انجام امور مربویط به ثبت اختراع از یک وکیل رسمی استفاده نمایند.

ثبت طرح صنعتی و مالکیت فکری

از لحاظ ماهیتی طرح صنعتی و اختراع با یکدیگر تفاوت دارند. اختراع به معنای خلق وسیله جدید صنعتی می باشد که تا کنون وجود نداشته است ولی طرح صنعتی به منظور خلق اشکال ابتکاری می باشد که قادر است در زمینه های گوناگون صنعتی و یا غیر صنعتی کاربرد داشته باشد.

 از سویی ثبت اختراع با ثبت طرح صنعتی متفاوت می باشند و دارای تفاوت های حقوقی و ثبتی می باشند که باید به آن ها توجه شود. در طراحی انواع طرح های صنعتی به مواردی چون زیبا بودن و جذاب بودن طرح توجه می شود اما در اختراع بعد فنی و کارایی وسیله اهمیت دارد و به موردی چون کارا بودن شئی اختراع شده برای مصرف توجه ویژه ای می شود .

برای درک بهتر این موضوع به چند مثال در این زمینه می پردازیم. در مواردی مانند ساخت و اختراع ماشین آلات باید مواردی چون سرعت و مصرف سوخت توجه شود. در صورتی که در طراحی یک محصول به شکل و زیبایی محصول توجه ویژه ای می شود.

مدت زمان حمایت از طرح صنعتی

زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبت آن می باشد. این مدت را میتوان برای دو دوره پنج ساله پی در پی دیگر بعداز از پرداخت هزینه مرتبط تمدید نمود، بطور کلی حداکثر 15 سال حمایت از ثبت طرح صنعتی ایجاد می گردد. بعد از پایان مهلت استفاده از طرح صنعتی مهلت زمانی 6 ماهه جهت تمدید و پرداخت هزینه های ثبت طرح صنعتی و نیز پرداختی های مربوط به طرح به دارنده طرح ارائه می شود که باید از سوی دارنده طرح پرداخت شود .

هر نوع مجوز به همراه مدارک های مربوطه باید به صورت مجزا و در قالب کتبی به اداره ثبت طرح صنعتی فرستاده شود . برای تمدید و یا ثبت طرح صنعتی باید ضوابط و قوانین وضع شده را به صورت قانونی انجام داد.

 

طرح صنعتی

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

  • مدارك شناسایی متقاضی و طرح؛ اعم از کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده جهت اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت صریح و روشن.
  • مدارك نمایندگی، در حالتی كه تقاضا توسط شخص نماینده قانونی مطرح گرددمثل موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری ثبت ایلیا؛
  • چنانچه طرح صنعتی دارای دو بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم به عنوان مثال ارائه می شود؛
  • چنانچه طرح صنعتی دارای سه بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم از همه جوانب طرح؛
  • مراجع ثبتی طرحی سه بعدی را به صورت ماکت طرح اصلی به همراه اظهارنامه طرح خواستار شده که این طرح ارائه شده باید در اندازه 20در 20 ارائه گردد و وزنی بالغ بر حداکثر 2 کیلو را داشته باشند. و در ساختار تولد آن ها از مواد غیرقابل فساد و دارای دوام زیاد استفاده شود.یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صادر شدن آگهی الزام قانونی دارد.
  •  درخواست كتبی و اسکن شده و نیز درج آن در پرونده الکترونیکی طرح در سایت و نیز به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت حیات آن.
  • درخواست كتبی اسکن طرح و درج آن در پرونده الکترونیکی که با عدم ذكر اسم طراح همراه بوده، در زمانی که خود طراح نخواهد اسم او در ثبت طرح آورده شود
  • ارائه رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی كه اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی؛
  •  مدارك مرتبط به حق تقدم كه می بایست مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداكثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که برای ثبت سریع و حرفه ای طرح صنعتی خود بهتر است با کارشناسی مجرب در این عرصه همراه باشید تا با کم ترین هزینه امور ثبتی خود را به سرانجام برسانید . مشاوران متخصص ایلیا در تمام ساعات پاسخگوی سوالات حقوقی و ثبتی شما عزیزان خواهند بود . ما شما را تا رسیدن به اهدافتان همراهی خواهیم کرد. 

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سلام وقت بخیر هزینه ثبت یک طرح صنعتی در حوزه ی بسته بندی از طریق شرکت شما چقدر هزینه داردممنون
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای اقدام جهت ثبت طرح صنعتی باید ابتدا تصاویر گرافیکی و چند بعدی را آماده و فرمایید به همراه چند خط توضیح درباره ظاهر طرح
پاسخ
با سلام واحترام بعرضمیرساند اینجانب شرکت صنعتی و تولیدی سازهای نوین را دارم علاقه دارم تبلیغات خود در اینترت بگذارم ولی نمی دانم از کجا شروع و چطوری تولیدات نشان دهم به مشتریانم
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
با یلام اجازه بدین اعلام میکنم تا از واحد تبلیغات با شما تماس گرفته شود
پاسخ
با سلام من یک طرح آفتاب گیر وسیله نقلیه با قابلیت نصب و تحرک بدون مزاحمت آماده کردم و برای ثبت ارسال کردم که بعد از گذشت حدود یک ماه ابلاغیه رد برام ارسال شده : درخصوص اظهارنامه شماره - اعلام می دارد طرح درخواستی شما وفق بند 2 ماده 84 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح صنعتی و علائم تجاری (مصوب 1386) ، طرح شما نتیجه عملکرد فنی می باشد، لذا طرح صنعتی مذکور قابل ثبت نمی باشد چنانچه مایل به ثبت طرح درخواستی خود می باشید ، نسبت به اصلاح توصییف ظاهری ظرف مهلت 30 روز از تاریخ صدور این ابلاغیه ، اقدام نمایید تا عملیات ثبتی ادامه یابد. بدیهی است در صورت انقضاء مدت مذکور و عدم اصلاح توصیف طرح ، اظهارنامه شماکان لم یکن تلقی می گردد توضیح کارشناس : در قانون طرح صنعتی ، صرفا شکل ظاهری کالا قابل ثبت می باشد و امتیازات فنی کالا، مشمول حمایت طرح صنعتی نیست تاریخ ابلاغ 96/06/07بوده است در صورت امکان راهنمایی نمایید که چه کار باید انجام بدهم
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید