لوگو سفید ایلیا
ثبت شرکت انتخاب نام شرکت و برند خدمات ما
ثبت شرکت ثبت برند ثبت تغییرات شرکت اقدامات پس از ثبت شرکت ثبت طرح صنعتی ثبت اختراع اخذ کارت بازرگانی اخذ جواز تاسیس صنایع رتبه بندی(گرید) شرکت ها
درباره ما
حقوق مالکیت برند ایلیا اساسنامه ثبت ایلیا اعضای هیئت مدیره ایلیا منشور اخلاقی ثبت ایلیا تاریخچه ایلیا همکاران ایلیا محیط کار ایلیا کاتالوگ ایلیا
ارتباط با ما تور مجازی ایلیا

ثبت طرح صنعتی🥇【نمونه طرح صنعتی ✔️】


ثبت طرح صنعتی و حقوق مالکیت معنوی دارای جایگاه پر اهمیتی در صنعت، تجارت و تحقیقات صنعتی است و عدم توجه به این حقوق موجب وارد آمدن ضرر و زیان جبران ناپذیری به فعالان این عرصه خواهد شد و همچنین باید این موضوع بسیار مهم را در نظر داشته باشید که انجام صحیح مراحل ثبت طرح صنعتی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در واقع انجام این مراحل به صورت دقیق و کامل در موفقیت آمیز بودن ثبت طرحهای صنعتی و ایده بسیار مهم و کلیدی است. وقتی محصولی طراحی شده و پس از زحمات فراوان تولید می‌شود و سپس به بازار مصرف عرضه می‌گردد و با استقبال مصرف کنندگان روبرو می‌شود، معمولاً رقبا سعی می‌کنند که همان محصول را تولید کنند. به همین دلیل است که یکی از دغدغه‌های دائمی طراحان و تولید کنندگان طرحهای صنعتی، سوء استفاده از طرح آنها پس از افشا است. راه حل قانونی جلوگیری از سو استفاده اشخاص ثالث و برخورداری از حمایت‌های قانونی، ثبت طرح صنعتی و ایده است از نگاه قانون ثبت طرحهای صنعتی،اختراعات و نشان تجاری ،هرنوع تجمع خطوط یا رنگها و هرنوع اشکال سهبعدی با خط ها، رنگها و یا فاقد آنبه نحوی كه تركیب یا طرح یك محصول صنعتی یا فرآورده ای از صنایع دستی را متغیر سازد، طرح صنعتی محسوب می شود.

در ثبت طرح صنعتی فقط قدرت دست یافتن به نتیجه فنی بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمی شود. آمیزش خطوط ،رنگها و هرنوع اشکال سه بعدی با خطها ، رنگ یا فاقد آن به نحوی که آمیخته ساختن آنها باهم شکل یک محصول را از منظر تزیینی بودن وویژگیهای زیبایی شناسی متحول ساخته و منجر به جذب مشتری شود را طرح صنعتی می گویند . در ثبت طرح صنعتی قدرت دست یافتن به یک نسخه فنی، بدون متغیر ساختن فیزیک آن شامل پشتیبانی قانون نمی گردد. آیا می دانستید در صورتی که طرح تازه ای جهت فرآورده های تولیدی خود ایجاد نموده اید و یا بسته بندی بی همتایی اختراع کرده اید پیش از ارائه میبایست آن را به ثبت برسانید؟ هر تحولی در ظاهر یا گونه ی بسته بندی که منجر به زیباتر شدن فرآورده ی تولیدی شما شده است و به جذابیت فرآورده های شما برای مشتری افزوده است راصحیح تر است که پیش از رونمایی به ثبت طرح صنعتی برسانید تا از سو استفاده دیگر رقیبان خارج و داخل در بازارها ممانعت به عمل آید.با به ثبت رساندن طرح صنعتی شما قادر خواهید بود که به سهولت از واردات یک محصول که مشابه آن وجود دارد جلوگیری کنید .

طرح صنعتی شامل گستره ی عظیمی از محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس ، ظروف آشپزخانه ، مصنوعات پلاستیکی و حتی بسته بندی بسیاری از محصولات می گردد

به همین جهت و براساس بیستمین ماده از قانون" ثبت اختراعات و ثبت طرح های صنعتی" نشان های تجاری تصویب شده در سال 1386" هرشکل، اختلاط خطوط یا رنگها و هرنوع طرح سه بعدی با خطوط ، رنگها و یا بدون آن به شکلی که آمیزش یا تصویر یک محصول صنعتی یا فرآورده از صنایع دستی را متحول سازد طرح صنعتی می باشد.ضمنا طرح صنعتی با توان دست یافتن به نتیجه ای فنی بدون متغیر ساختن شکل ظاهری شامل پشتیبانی حاصله از این قانون نمیگردد. احتمال دارد یک طراح در طراحی طرح مدنظر جوانب متفاوتی همچون تمایل بازار ، انبار داری ، تعمیر و نگهداری ، حمل و نقل ، تولید سریع و کم هزینه ... را مد نظر بگیرد ولی چیزی را که این قانون به بیانی دیگر حقوق ثبت طرح صنعتی پیشتیبانی می نماید تنها شکل و ظاهر آن محصول آن هم از نظر زیبایی شناسی را شامل می گردد. دیگر ویژگیها ،خاصه خصوصیات فنی یا کاربردی آن مورد پشتیبانی این قانون نمی شود.

نمونه طرح صنعتی

طرح صنعتی در حوزه کاری مختلف قابل ثبت می باشد. نمونه طرح های صنعتی گواه از تأکید محتوای طرح صنعتی بر ظاهر کالا ها و بحث زیبا شناختی کالا دارد.
تصاویر نمای شش جهت اصلی ( بالا ، پایین و... ) . تصاویر نمای سه بعدی از راستو سه بعدی از چپ

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

با ثبت طرح صنعتی قیمت و بهای یک فرآورده را بالا می برید. طرح صنعتی منجر می گردد که یک فرآورده برای مصرف کنندگان دارای جاذبه باشد و امکان دارد حتی همین یکتایی اش علت فروش قرار بگیرد. در نتیجه بدست آوردن پشتیبانی از طرح صنعتی چشم انداز اصلی کسب و کار نزد هر طراح یا تولید کننده می باشد.

با پشتیانی از یک طرح صنعتی از راه به ثبت رساندن آن در اداره مالکیت صنعتی و در صورت نیاز به همکاری کارشناسان و مشاوران مجرب موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری مجتمع ایلیا ،دارنده از حقوق استعمال منحصر به فرد و ممانعت از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. چنین اتفاقی ازحیث بازرگانی کاری ست دارای اهمیت چراکه قدرت رقابت کسب و کار را بالا می برد و غالبا با آفرینش یک یا چند طرح تازه ارتقا درآمد را موجب می گردد . از سویی بها و اعتبار برند به طراحی های آن شرکت تجاری وابسته است.

ثبت طرح صنعتی در تهران

ثبت طرح صنعتی در تهران همانند سایر شهرستان ها است لازم است بدانید طرح صنعتی به یک طرحی گفته می شود که از قبل وجود داشته اماا به هر دلیلی این طرح تغییر داده شده است به طور مثال موبایل زمانی که اختراع شد بد ها ویژگی های فیزیکی ان تغییر داده شد به این تغییر و دست بردن در یک اختراع طرح صنعتی می گویند ثبت طرح صنعتی در تهران نیز به همین گونه است برای ثبت طرح صنعتی در تهران می توانید با کارشناسان ثبت ایلیا در تهران و یاا در کرج تماس حاصل فرمایید تیم ایلیا شما را در این امر یاری خواهد نموند.

طرح صنعتی

طرح صنعتی در واقع طرحی است که از ابتدا بوده و حالا شخصی یا گروهی می خواهند ساختار ان را تغییر دهند لازم به ذکر است که اگر کارایی طرحی که از قبل بوده را اگر صفر تا صد تغییر دهیم دیگر به ان طرح صنعتی نمی گویند بلمه اختراع است . طرح صنعتی معمولا هدف از به ثبت رسیدنش راه انداختن خط تولید طرح و یا اینکه طرح به نام فرد ویا گروه ثبت شده که اشخاص دیگر ادعایی برای به ثبت رسیدنش نداشته باشند و بتواند از این طرح با نام یک فرد حمایت قانونی کرد . طرح صنعتی که میخواهید ثبت کنید نباید قبلا به ثبت رسیده باشد و اگر نه در همان مراجل اولیه رد صلاحیت خواهد شد .

مزایای ثبت طرح صنعتی چه امتیازی دارد

ثبت طرح صنعتی اعطای حق منحصربفرد است به دارنده طرح صنعتی جهت جلوگیری وممانعت از کپی غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث. ثبت طرح صنعتی عملکردی ست صادقانه در حیطه ی تجارت و رقابت متعادل.مضاف بر اینکه به سهم خود تولید گستره وسیعی از فرآورده ها که از منظر زیبائی شناختی دارای جاذبه هستند را ارتقا خواهد داد. ثبت طرح صنعتی با ارزش سبب برگشت مطلوب سرمایه گذاری می گردد. زیرا دارنده طرح باعنایت به این موضوع از منحصربه فرد بودن فرآورده ی خود اطمینان حاصل می کند، در بالابردن کیفیت آن دقت نموده و این موضوع باعث شناخت فرآورده و کسب اعتماد و اطمینان بازار و مشتریان می شود و بنابراین درآمد بیشتری را موجب می شود. طرح صنعتی دارائی تجاری محسوب می شود که قادر است بها و وجهه یک شرکت و محصولات آنرا ارتقا دهد، به میزانی که موفقیت و ارائه یک طرح زیادتر باشد بهای آن برای شرکت زیادتر خواهد بود.  دارنده طرح صنعتی ثبت شده قادر است با اعطای مجوز بهره مندی از یک طرح به دیگری برای مدت زمان معین از امتیازات لازم برخوردار شود. به بیانی دیگر طراح با نگاه تجاری قادر است به روش مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات یاری رساند. ثبت طرح صنعتی این فرصت را در اختیار شرکتها قرار می دهد که اندازه موفقیت فرآورده هایشان را در بازار مورد سنجش قرار داده و باحصول اطمینان از برگشت سرمایه و منحصربفرد بودن آن نسبت به تولید و عرضه عمل نمایند.

ثبت ایلیا

ثبت ایلیا با داشتن سالها  سابقه در زمینه ثبت طرح صنعتی و کلیه خدمات ثبتی به ویژه طرح صنعتی ثبت ایلیا تمامی خدمات ثبتی و ثبت طرح صنعتی را در سرتا سر ایران انجام خواهند داد.

طرح های صنعتی جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟

شرکتهای تجاری غالبا زمان و منابع حائز اهمیتی جهت بالابردن اندازه جذبه ی فرآورده هایشان دارا می باشند . طرح های با اصالت و نو غالبا با اهداف ذیل تهیه می گردند:

همگون ساختن محصولات به جهت اینکه برای خاص ترین بخش های بازار دارای جذابیت باشند. تغییرات سطحی در طرح برخی فرآورده ها منتهی می شود جهت انواع دسته بندی های جنسیتی ، سنی، فرهنگی یا اجتماعی مناسب باشند. ضمنا فعالیت اصلی یک ساعت بدون تحول باقی می ماند، بطور کلی سلیقه کودکان و بزرگسالان در طراحی ممکن است متفاوت باشد. این نگاه به طراحی در بین تولیدکنندگان بسیار حائز اهمیت و حیاتی میباشد ، چراکه تولید کنندگان همیشه به این موضوع عنایت دارند که طرحی را که برای بازار ایران تولید می کنند با طرحی که برای فلان کشور است باید تفاوت داشته باشد و یا استانهای مختلف به نوع بسته بندی رنگ وبهبود کیفیت محصولات، حاوی نظرات گوناگون هستند . مثلا" گروه صنعتی کودکان به قوطی شامپوهایی تمایل دارند که دارای اشکال عروسکی یا فانتزی باشد. بنابراین تولید کننده ای موفق تلقی می شود که خود را همیشه تلاشگر نگه داردوهمواره خودش را با سلیقه ی عموم جامعه مطابقت می دهد و درخواستهای آنان را برآورده نماید. اجرای خواسته های گروه های متفاوت مردم نیازمند هزینه در زمینه مطالعه طراحی و غالب سازی خط تولید و حتی توزیع می باشد. بنابراین زمانی که یک محصول برای یک بخش از جامعه یا بخشی از نیاز بازار مهیا و ارائه شد سریعا توسط رقیبان با هزینه اندک مهندسی معکوس و نسخه برداری خواهد شد. پس جهت ممانعت از این عمل و همچنین حصول اطمینان از بازگشت سرمایه یگانه راه ثبت طرح صنعتی همه ی محصولات و فرایندهای خلاقانه در رونوشت قالبهای حقوق مالکیت معنوی می باشد.

ایجاد بازار مناسب جدید: در بازارهای رقابتی، بسیاری از شرکت ها بدنبال ایجاد بازار مناسب از راه شناسایی ثبت طرح های صنعتی خلاقانه جهت فرآورده های تازه خود میباشند تا آنها را از محصولات رقبایشان مجزا گردانند. این اتفاق در زمینه اقلام معمولی همچون انواع کفش، وسایل آشپزخانه ، وسایل خانه، وسایل اداری و همچنین در ارتباط با اقلام با بهای گران همچون جواهرات ، رایانه یا اتومبیل صدق میکند. بازار موجود تحت حاکمیت برندها و محصولاتی بوده است . شما برای اینکه بتوانید جایی در این بازار برای خود ایجاد نمایید ناگزیر هستید که سخنی تازه برای گفتن داشته باشید می بایست برند خود را با محصولات جدید به بازار وارد کنید تا متقاضیان دست به نوعی عادت شکنی زده واز محصول شما استقبال نمایند.

تقویت علائم : ثبت طرح صنعتی خلاقانه غالبا با نشان های جدا کننده توامان می باشند تا ویژگی معین نشان های تجاری یک شرکت را بهبود بخشند. خیلی از شرکت ها با تمرکز هوشمندانه بر طرح محصول خود پرستیژنشان خود را به شکلی موفقیت آمیز ایجاد یا متحول می نمایند. یک برند به تنهایی با تبلیغات قادر نیست که جایگاه خود را تثبیت نماید چراکه قضاوت نهایی با مردم است در حقیقت ، یک مرتبه می توان مصرف کننده را به نوعی فریب داد بعد از آن می بایست با مردم با صداقت رفتار کرد و اعتماد عمومی را به سمت خود جلب نمود می بایست خلاقیت و به عقیده روانشناسان تفکری واگرا داشته باشد و احتیاج بازار مصرف را تامین نماید تا از چرخه رقابت عقب نماند. برای اینکه این اقدامات نوآورانه توسط اشخاص دیگر به غارت نرود . در وهله ی نخست باید اقدام به ثبت طرح صنعتی نمود تا از پشتیبانی قانونی بهره مند گردد.

اداره ثبت طرح صنعتی

این سازمان یک نوع سازمان دولتی به حساب می اید که وظیفه اصلی ان صادر کردن تایدیه ثبت اختراع و حمایت های جزایی ان ها می باشد. مخترع برای ثبت اختراع خود باید لاول در خواست خود را با کمک متخصصان ثبت اختراع گر اوری کرده و آن رابه صورت حضوری یا غیر حضوری به اداره ثبت اختراع ارائه داده و برای انجام امور مربویط به ثبت اختراع از یک وکیل رسمی استفاده نمایند.

چگونه می توان از ثبت طرح های صنعتی حمایت کرد؟

در اکثر کشورها خاصه ایران برمبنای ماده 52 قانون ، طرح صنعتی می بایست به ثبت برسد تا مورد پشتیبانی مقررات مرتبط با ثبت طرح صنعتی قرار گیرد. براساس ماده 28 قانون ثبت اختراعات، ثبت طرح های صنعتی و نشان های تجاری بهره مندی از هر طرح صنعتی به ثبت رسیده توسط اشخاص بدون شرط به موافقت دارنده است که حاوی ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده می باشد. دارنده قادر است علیه اشخاصی که بدون کسب موافقت او حقوق وی ناشی از ثبت را نقض کند در دادگاه های دارای صلاحیت اقامه دعوی نماید.

ثبت طرح صنعتی و مالکیت فکری

اختراع و طرح صنعتی از نظر ماهیتی باهم تفاوت دارند. اختراع به معنی ایجاد یک وسیله جدید صنعتی است که  تا بحال وجود نداشته؛ در حالیکه طرح صنعتی به معنای ایجاد اشکال ابتکاری است که می تواند در حوزه های مختلف صنعتی یا غیرصنعتی کاربرد داشته باشد. بنابراین ثبت اختراع و ثبت طرح صنعتی نیز باهم تفاوت دارند. در طراحی طرح صنعتی به جنبه های فنی یک طرح توجهی نمی شود و فقط بعد زیبایی و ظاهری طرح حائز اهمیت می باشد. اما در یک اختراع، مخترع تلاش می کند که عملکرد فنی جدید را ارائه دهد که کارایی مصرفی داشته باشد. برای مثال در طراحی یک خودرو مخترع تلاش می کند عملکردهای آن مانند سرعت، شتاب، مصرف سوخت، آلایندگی و … را بهبود بخشد در حالی که طراح صنعتی به آیتم های ظاهری و زیبایی خودرو می پردازد.

چه طرح هایی تحت حمایت قانون ثبت طرح های صنعتی قرار ندارند؟

 1. طرحهای صنعتی كه جدید یا اصیل نباشند.
 2. طرحهای صنعتی كه قبل از تسلیم اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
 3. طرحهای صنعتی كه بهره برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 4. طرحهای صنعتی كه حاوی نمادها یا نشانه های رسمی باشند.
 5. طرحهای صنعتی كه درنتیجه عملكردفنی بدون تغییر ظاهری ایجاد شوند.
 6. طرحهای صنعتی كه نتوان آنرا جای دیگری ساخت
 7. طرحهای صنعتی كه شکل ثابت ندارند.
 8. قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهومی ندارد.
 9. طرح های صنعتی که عیناً در طبیعت وجود دارند.
 10. اشکال هندسی
 11. طرح های صنعتی که به الکتریسیته وابسته هستند.

حمایت از طرح صنعتی ثبت شده چه مدت و تمدید آن چگونه است ؟

زمان اعتبار ثبت طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبت آن میباشد. این مدت را میتوان برای دو دوره پنج ساله پی در پی دیگر بعداز از پرداخت هزینه مرتبط تمدید نمود، بطور کلی حداکثر 15 سال حمایت از ثبت طرح صنعتی ایجاد می گردد. پس از انقضاء هر دوره كه از پایان دوره شروع میشود، یك مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید ایجاد و همچنین جریمه تأخیر در نظر گرفته خواهد شد.ضمنا هر نوع تحول و منتقل ساختن مجوز استفاده می بایست بطور کتبی همراه مدارک مرتبط برای ثبت طرح صنعتی در سوابق به اداره ثبت طرح صنعتی اطلاع رسانی گردد. انجام چنین تغییراتی با پیروی از ضوابط ومقررات بعد از ثبت دارای اعتبار خواهد بود.

ویژگی لازم برای ثبت طرح صنعتی چیست و چه فرایندی را طی می نماید؟

بر مبنای بیست و یکمین ماده قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی و علائم تجاری تصویب شده در سال 1386 طرح صنعتی زمانی قابلیت ثبت را دارا می باشد که نو و با اصالت باشد طرح صنعتی موقعی تازه محسوب می شود که از راه منتشر کردن به نحو قابل احساس و یا از روش استفاده عملی یا به شکلی غیر از اینهاعمومی نشده باشد و پیش از تاریخ تحویل اظهارنامه برحسب مورد پیش از مقدم دانستن حق در هیچ نقطه ای از دنیا همگانی نشده باشد و همچنین طرحی اصیل است که به شکل مستقل توسط طراح بوجود آمده و یا تقلید از طرح های موجود نباشد به شکلی که از نگاه یک کاربر آگاه متفاوت از طرح هایی باشد که پیش از این در دسترس مردم قرار گرفته است. به این معنا که قائم به ذات طراح باشد ، چنانچه آن طراح حضور نداشت هرگز آن طرح بوجود نمی آمد. در صورت افشایءطرح صنعتی طی زمان شش ماه پیش از تاریخ مورد تقاضا یا در موارد مقتضی پیش از تاریخ حق تقدم ، مانع ثبت نخواهد بود . طبق مواد 26 و 77 نظامنامه قانون ثبت اختراعات ، ثبت طرح های صنعتی وعلائم تجاری استعمال از مهلت ارفاقی معین در بند هـ ماده 4 قانون از جمله ناظر بر موارد زیر است:

 • رونمایی به علت یا در امتداد سوء استفاده اشخاص ثالث یا ذینفع پیشین متقاضی انجام شده باشد؛

رونمایی در راستای حضور در یك نمایشگاه رسمی صورت گیرد كه در این فرضیه متقاضی می بایست گواهی شركت و حضور در این نمایشگاه را كه مسئولان ذی صلاح تایید نموده اند به انضمام درج این مطلب كه اختراع تنها در نمایشگاه ذکر شده به نمایش گذاشته شده است، طی 30 روز از تاریخ تسلیم اظهارنامه به اداره ثبت تسلیم نماید.

تبصره – مقصود از نمایشگاه رسمی نمایشگاهی می باشد كه توسط دولت یا اداره های دارای صلاحیت داخلی متشکل می شود و یا توسط دولت یا اشخاص صلاحیت دار در یك كشور عضو كنوانسیون پاریس و در سطح بینالملل برپا می شود. در چنین فرضی گواهی مسؤولان ذیربط نمایشگاه رسمی بایست توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی تایید شود.

درخواست ثبت طرح صنعتی به وسیله اظهارنامه ثبت طرح صنعتی دراداره ثبت طرح صنعتی شروع می گردد که می بایست تصویر ، رسم و سایر ویژگی های ظاهری محصول که طرح صنعتی را تشکیل می دهدو ذکر نوع فراورده هایی که طرح صنعتی برای آنها استفاده می شود را شامل گردد و اگر طرح صنعتی سه بعدی باشد اداره می تواند نمونه ای از محصول واقعی یا ماکت آنرا از تسلیم کننده مطالبه نماید. اظهارنامه ثبت طرح صنعتی باید در بردارنده مشخصات هویتی متقاضی و طراح به همراه مدارک هویتی آنها باشد. بنابر این در هر اظهارنامه دو نوع مالکیت وجود دارد یکی مالک مادی دیگر مالک معنوی. مالک مادی همان متقاضی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی است که پس از ثبت طرح صنعتی مالک مادی طرح شده و می تواند هرگونه دخل و تصرف در آن را داشته باشد. اما طراح ، مالک معنوی شناخته شده و حق انتقال یا واگذاری یا شراکت به غیر را ندارد. تاریخ اظهارنامه همان تاریخ تسلیم آن به مرجع ثبت یا ثبت الکترونیکی بوده و تحت حمایت قانونی قرار خواهد گرفت. مرجع ثبت طرح صنعتی پس از وصول برای تطابق آن با مفاد ماده 20 و 22 و بند و ماده 4 قانون مذکور آنرا ثبت و مجوز انتشار در روزنامه رسمی صادر مینماید.

نکته: متقاضی قادر است تا پیش از زمان ثبت طرح صنعتی ، اظهارنامه خود را دریافت نماید.

نکته: متقاضی قادر است انتشار آگهی را تا یک سال به عقب بیاندازد که در صورت وجود دلایل کافی عملی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت طرح صنعتی

 1. مدارك شناسایی متقاضی و طرح؛ "اعم از کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده جهت اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت صریح وروشن"
 2. مدارك نمایندگی، در حالتی كه تقاضا توسط شخص نماینده قانونی مطرح گرددمثل موسسه حقوقی ایلیا با برند تجاری ثبت ایلیا؛
 3. چنانچه طرح صنعتی دارای دو بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم به عنوان مثال ارائه می شود؛
 4. چنانچه طرح صنعتی دارای سه بعد باشد، پنج نمونه از شكل یا تصویر گرافیكی یا پنج نمونه از طرح مراسم از همه جوانب طرح؛
 5. مرجع ثبت می تواند در طرح صنعتی سه بعدی، ماكتی از آن را به انضمام اظهارنامه خواستار گردد. سایز ماكتی كه متقاضی به مرجع ثبت طرح صنعتی می دهد می بایست حداكثر 20×20×20 سانتی متر و وزن آن حداكثر 2 كیلوگرم و از ماده ای فاسد نشدنی و بادوام باشد. اشکال گرافیكی و ترسیم شده می بایست حداكثر در ابعاد 20×10 سانتی متر بوده و با جوهر مشكی باشدو قابل نصب بر چهار صفحه مقوا باشد.تصاویر گرافیکی مد نظر در مرحله اظهارنامه الکترونیکی می بایست به شکل اسکن شده از زوایای گوناگون با ویژگیهای فنی ذیل باشد، طبیعی است درحالت وارسی پرونده و پذیرفتن طرح ذکر شده، ارائه پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی طرح ترسیم شده جهت صادر شدن آگهی الزام قانونی دارد.
 6. درخواست كتبی (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) به تأخیر انداختن انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و تعیین مدت آن، در صورت تمایل؛
 7. درخواست كتبی (به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی ) مبنی بر عدم ذكر اسم طراح، چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذكر شود؛
 8. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی كه اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است، رسید مربوط به پرداخت هزینههای اضافی؛
 9. مدارك مرتبط به حق تقدم كه می بایست مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداكثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

ثبت بین المللی طرح صنعتی

نخست میبایست گفته شود که درهیچ جای از دنیا سیستمی نیست که شما ثبت طرح صنعتی ، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی مورد درخواست خود را در یک کشور به ثبت رسانده و در دیگر کشورها پشتیبانی گردد. حال آنکه بر اساس مفروضات بالا تنها در ثبت منطقه ای آن هم بر مبنای شرایط مخصوصی همچین سیستمی وجود دارد به هرحیث جهت به ثبت رساندن بین المللی شما براساس موافقت نامه دادگاه لاهه قراردادی که جهت ثبت بین المللی "تقاضای یکپارچه" ثبت طرح صنعتی به وجود آمده و سازمان جهانی مالکیت معنوی مسئول اجرای آن است را لازم دارید. اتباع هریک از کشورهای عضو موافقتنامه میتوانند با تکمیل یک تقاضانامه بین المللی ثبت طرح صنعتی ، آن را به بخش اجرای معاهده لاهه مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نماید، در خواست وی به کشورهای مورد درخواست ارسال می شود. احتمال دارد برخی کشورها تقاضای ثبت طرح صنعتی شما را پذیرفته بعضی از کشورها هم نپذیرند درصورت پذیرش در کشورهای مورد تقاضا مورد حمایت قرار خواهد گرفت اما کشورهایی که تقاضای شما را رد کردند شما می توانید به این تصمیم اعتراض نمایید. و پس از اعتراض چنانچه ثبت شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت اگر هم تقاضای ثبت طرح صنعتی شما مجدداً رد شود تحت حمایت قانون آن کشور نخواهد بود.فعلاً کشور ما عضو این موافقت نامه نمی باشد ، اما کشورما درخصوص ثبت بین المللی علائم تجاری به معاهده پروتکل مادرید درخصوص ثبت بین المللی نشان جغرافیایی به معاهده لیسبون و درخصوص ثبت مبدا غیرواقعی کالا در معاهده مادرید عضو می باشد.

مشاوره آنی
مجتمع ایلیا ارائه دهنده خدمات جامع ثبتی، حقوقی و اداری
ما در هر زمان کنار شما هستیم.

ایلیا با دارا بودن دپارتمان های مجزا و با برخورداری از مشاوران برتر ثبتی و حقوقی در راستا ارائه خدمات با حداقل هزینه ها و در کوتاه ترین زمان ممکن تلاش می نماید

هزینه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتیهزینه ثبت طرح صنعتی

ثبت بین المللی طرح صنعتی

مسیر و مراحل بین المللی ثبت طرح صنعتی - متقاضی ثبت طرح صنعتی در سطح بین المللی می تواند از مسیرهای مختلفی برای ثبت طرح خود اقدام کند.اولین مسیر این است که به کشورهای مورد نظر مراجعه و در صورت دارا بودن شرایط مقرره در آن کشورها طرح صنعتی خود را به ثبت برساند. البتهدر این مسیر متقاضی می تواند .

طرح صنعتی✔️نحوه ثبت طرح صنعتی

توضیحات کامل و جامع درباره طرح صنعتی و نحوه ثبت آن.

پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

توضیحات کامل درباره پرسش و پاسخ ثبت طرح صنعتی و اختراع

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی

سوالات متداول ثبت طرح صنعتی در حوزه های مختلفی مطرح شده.در صورت تمایل به اطلاعات تکمیلی در خصوص طرح صنعتی با ثبت ایلیا در ارتباط باشید.

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی

موافقت نامه تریپس 1994در زمینه طرح صنعتی - در زمینه مالکیت فکری و صنعتی از قرن نوزدهم میلادی به بعد کنوانسیون ها و معاهدات متعددی بین دول با هم فکری حقوق دانان و متخصصان کشورهای بزرگ جهان به امضاء رسیده است که در حال حاضر اکثر این معاهدات تحت نظارت سازمان جهانی مالکیت فکری یعنی وایپو « WIPO»

منابع منطقه ای در زمینه حمایت از طرح ها و مدل های صنعتی

منابع منطقه ای در زمینه منابع منطقه ای می توان به ضوابط اتحادیه اروپا در زمینه حمایت از طرح ها و مدل های صنعتی اشاره کرد.اتحادیه اروپا در تاریخ 13 اکتبر 1998 دستورالعملی را به منظور حمایت حقوقی و قضایی از طرح ها و مدل های صنعتی ،صادر کرده است که اعضاء ودولت های اتحادیه باید این متن یا دستورالعمل را

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی

تعارض قوانین در مورد طرح های صنعتی - در ماده2 قانون حمایت مولفان و مصنفان و هنرمندان ایران مصوب سال 1348 بعضی از آثار مورد حمایت، پیش بینی شده است که اتباط زیادی با طرح ها و مدل های صنعتی دارند.

دادگاه ویژه ثبت طرح های صنعتی ✔️

پیگیری امور آسان در دادگاه صلاحیت دار رسیدگی به امور مربوط به ثبت طرح های صنعتی در کم ترین زمان. وظایف دادگاه صلاحیت دار رسیدگی به امور مربوط به طرح های صنعتی که دعاوی وشکایات مربوط به تجاوز به حقوق ناشی از طرح های صنعتی، است خواهد بود.

موافقت نامه لوکارنو درباره طبقه بندی بین المللی طرح صنعتی

موافقت نامه 8 اکتبر 1968 لوکارنو درباره طبقه بندی بین المللی طرح ها و مدل های ثبت طرح صنعتی - این موافقتنامه برای طرح های صنعتی یک طبقه بندی ارائه داده است که مراجع صلاحیت دار کشورهای عضو این موافقت نامه ، مکلفند در اسناد رسمی مربوط به سپرده گذاری بین المللی یا ثبت طرح های صنعتی ودر انتشار رسمی آن

لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج لوگو شرکت گاج
فرم ارسال نظر و سوال

پاسخ دادن به :

امتیار خود را ثبت کنید
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پرسش و پاسخ های شما
مهسا مرادی
سلام وقت بخیر هزینه ثبت یک طرح صنعتی در حوزه ی بسته بندی از طریق شرکت شما چقدر هزینه داردممنون
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سلام برای اقدام جهت ثبت طرح صنعتی باید ابتدا تصاویر گرافیکی و چند بعدی را آماده و فرمایید به همراه چند خط توضیح درباره ظاهر طرح
پاسخ
امان الله امیرلیراوی
با سلام واحترام بعرضمیرساند اینجانب شرکت صنعتی و تولیدی سازهای نوین را دارم علاقه دارم تبلیغات خود در اینترت بگذارم ولی نمی دانم از کجا شروع و چطوری تولیدات نشان دهم به مشتریانم
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
با یلام اجازه بدین اعلام میکنم تا از واحد تبلیغات با شما تماس گرفته شود
پاسخ
وحید
با سلام من یک طرح آفتاب گیر وسیله نقلیه با قابلیت نصب و تحرک بدون مزاحمت آماده کردم و برای ثبت ارسال کردم که بعد از گذشت حدود یک ماه ابلاغیه رد برام ارسال شده : درخصوص اظهارنامه شماره - اعلام می دارد طرح درخواستی شما وفق بند 2 ماده 84 آئین نامه اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح صنعتی و علائم تجاری (مصوب 1386) ، طرح شما نتیجه عملکرد فنی می باشد، لذا طرح صنعتی مذکور قابل ثبت نمی باشد چنانچه مایل به ثبت طرح درخواستی خود می باشید ، نسبت به اصلاح توصییف ظاهری ظرف مهلت 30 روز از تاریخ صدور این ابلاغیه ، اقدام نمایید تا عملیات ثبتی ادامه یابد. بدیهی است در صورت انقضاء مدت مذکور و عدم اصلاح توصیف طرح ، اظهارنامه شماکان لم یکن تلقی می گردد توضیح کارشناس : در قانون طرح صنعتی ، صرفا شکل ظاهری کالا قابل ثبت می باشد و امتیازات فنی کالا، مشمول حمایت طرح صنعتی نیست تاریخ ابلاغ 96/06/07بوده است در صورت امکان راهنمایی نمایید که چه کار باید انجام بدهم
پاسخ
توضیحات چقدر جستجو و سوال پرسش و پاسخ مقالات مرتبط
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید