جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

ثبت محصول تولیدی گامی در مسیر رونق کسب و کار شما

ثبت محصول تولیدی

ما در این مقاله می خواهیم درباره ثبت محصول مطالبی را به متقاضیانی که تمایل به ثبت محصول دارند ارائه نماییم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در مجتمع حقوقی ایلیا در زمینه امور ثبتی بهره مند شوید.

ثبت محصول تولیدی

ثبت محصول تولیدی همان موردی می باشد که نیاز مصرف کننده را تأمین می کند توجه مصرف کننده را برای خرید و استفاده جلب می کند. محصول تولیدی می تواند یک کالای فیزیکی، خدمات، حتی یک ایده باشد.

محصول تولیدی زمانی قابلیت ثبت را دارد که منحصر بفرد و جدید و تازه باشد و دارای هویت در واقع چگونگی امکان تولید آن و همچنین چگونگی ارائه آن به بازار را داشته باشد.

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد محصول تولیدی و یا طرحی که قابلیت تولید را داشته باشد از مواردی است که نیازهای بشر را تأمین می کند. بهترین راه برای جلوگیری از افشا و سوء استفاده کنندگان این است که محصول تولید خود را ثبت نمایید.

در این صورت می توانید با ثبت آن از حمایت های قانونی برخوردار شوید.

راهنمای ثبت محصول تولیدی

از جمله صنعت های بسیار مهم تولید و یا ساخت می باشد، که از گذشته تا کنون ایجاد شده است می توان گفت که تولید اولین نیاز بشر می باشد. تولید و یا فرآوری محصول جدید از اصلاحاتی می باشد که در علم اقتصاد بدین صورت معنی شده است که از تهیه کالا و خدمات مورد نیاز می باشد که با استفاده از منابع و امکانات موجود ساخته می شود.

از سلسله و یا روندی که در آن اقداماتی صورت می گیرد که تبدیل منابع را به کالاهای مورد نیاز می باشد در این صورت فعالیت تولیدی نامیده می شود.

با ترکیب محصولات مختلف در کنار یکدیگر می توانید یک محصول جدید را ارائه و طراحی کرد. اما این مورد می تواند فرآیندی معکوس و بدون نتیجه باشد و در مواردی باعث خلق موردی جدید و کارا نشود.

از قدیم تولید محصول در صنایع از اهمیت ویژه و کارا در اقتصاد به حساب می آمده. تولید محصولات از جمله مواردی است که نیاز بشر در طول حیات خود بوده. در زمان قبل از تولید یک محصول باید اهدافی که یک محصول برای آن تولید می شود در ذهن تداعی شود و بدین ترتیب برای پردازش و تولید آن محصول اقدامات لازم انجام گیرد.

در صورتی که محصول تولیدی ارائه شود و آن جزو موارد مصرفی مصرف کنندگان قرار گیرد. ثبت یک طرح باید بر طبق قوانین انجام گیرد. طراحی یک محصول باید ترغیب کننده اشخاص به تهیه و استفاده از آن محصول شود و باعث جلب توجه وی به آن شود.

یک محصول تولیدی برگرفته از ایده و نظری خاص و یا شامل کالایی خاص می باشد.

یک طرح خاص باید به صورتی باشد که بتوان آن را به ثبت رساند و برای عرضه به بازار هدف تهیه و توزیع شود. یک محصول برای تامین نیازهای اشخاص تولید خواهد شد. با تولید و ثبت یک طرح باعث جلوگیری از سواستفاده مقلبان از محصول خود خواهید شد. این ثبت باید بر طبق قوانین ثبت طرح انجام پذیرد.

ثبت محصول تولیدی

برای ثبت یک محصول چه باید کرد؟

جهت ثبت صنعتی محصول باید در اداره ثبت طرح های صنعتی وارد شده و فرم های مورد نظر را با دقت تکمیل نمایید. درج تمامی مشخصاتی که در سایت انجام شده باید با مدارک ارائه شده و شواهد هم خونی داشته باشد.

پس از تکمیل مدارک مربوط به ثبت طرح صنعتی در سامانه اینترنتی و با مشاوره کارشناسان ثبتی مجرب مدارک را بررسی و آن را برای ارائه تسلیم می کنند.

بعد از دریافت ابلاغیه های مربوط به متقاضی ثبت طرح با در نظر داشتن مدت زمان لازم برای ثبت آن ها در صورت تکمیل بودن تمامی مدارک باید متقاضیان پرونده مالیاتی را به اداره مالکیت صنعتی ارسال کنند.

در انتها نیز تمامی مدارک را ارائه و هزینه های مربوط به آن را پرداخت می کنید. پس از دریافت تاییدیه مبنی بر ثبت طرح از سوی اداره مالکیت صنعتی برای متقاضیان شماره ثبت ارسال می گردد که باید با دریافت آن طرح را در قالب یک آگهی در روزنامه درج کرد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت محصول

الف- اشخاص حقیقی

 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی شخص متقاضی.
 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی شخص طراح محصول
 • عکس از طرح ارائه شده (6 عکس از زوایای مختلف طرح)
 • آدرس و شماره تماس متقاضی ثبت محصول

ب- اشخاص حقوقی

 • رونوشت از شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء در شرکت.
 • رونوشت از شناسنامه و کارت ملی طراح محصول مورد نظر
 • رونوشت روزنامه رسمی ثبت تاسیس و ثبت آخرین تغییرات شرکت.
 • عکس از نمونه طرح ارائه شده (6 عکس از زوایای مختلف طرح)
 • آدرس، تلفن ثابت شرکت و صاحبان امضا

نکته : دو یا چند محصول تولیدی که در یک طبقه کالایی باشند را می توان در یک اظهارنامه ثبت نمود.

نکته : الزامی است در تنظیم اظهارنامه ارائه به اداره باید دقت کرد که موارد و مندرجات درج شده با مدارک و مستندات ارائه داده شده با اداره مطابقت داشته باشد و صحت اطلاعات و درج آن با دقت کامل انجام شود.

 • حقوق ناشی از ثبت محصول تولیدی و زمان اعتبار و نحوه تمدید.
 • به شرطی که مجور مالک موجود باشد می تواند از طرح و یا محصول بهره برداری شود.
 • از جمله مواردی که هدف بهره برداری را نشان می دهد : فروش، واردات و یا صادرات می باشد.
 • مدت اعتباری که بعد از ثبت محصول تولیدی دارا می باشد 5 سال می باشد.

این دوره ها قابل تمدید می باشد برای تمدید مجدد آن 6 ماه به متقاضی و یا مالک آن فرصت می دهند که در این زمان مراحل تمدید و هزینه های تمدید را پرداخت نمایند. در صورت تأخیر در این تمدید جریمه ای برای متقاضی اعمال می شود.

مراحل ثبت محصول تولیدی

 1. در ابتدا با ورود به نشانی اینترنتی اداره ثبت طرح های صنعتی  با استناد به بندهای درخواست شده فرم های مندرج در سایت را تکمیل نمایید.
 2. با تکمیل اظهارنامه الکترونیکی و ارائه آن به سایت و نیز درج اطلاعات خواسته شده بر طبق مستندات در دست داشته فرم ها را پر میکنید.
 3. بعد از درج اطلاعات از سوی سامانه به کارتابل کارشناسان اداره مراجعه کرده و بدین ترتیب بررسی های لازم برای ثبت محصول انجام می‌شود. پس از دریافت ابلاغیه تأیید که برای شخص تقاضا کننده ارسال گردیده مراحل دیگر ثبت محصول را انجام خواهید داد.
 4. سپس متقاضیان برای تشکیل پرونده باید به اداره مالکیت صنعتی مراجعه نمایند و محصول تولیدی خود را با در دست داشتن مدارک ثبت نمایند.
 5. در مرحله آخر باید کلیه هزینه های ثبت را پرداخت کرده.
 6. بعد از طی کردن مراحل فوق از سوی اداره ثبت برای متقاضی شماره ثبت صنعتی از اداره مربوطه ارسال می شود.
 7. سپس صدرو روزنامه رسمی.
 8. صدور آگهی.
 9. دریافت سند تصدیق از طریق اداره ثبت محصول صنعتی.

لازم به ذکر است برای ثبت محصول تولیدی در صورت داشتن مواد اولیه که با سلامت سرو کار دارد باید نشان سیب سلامت را دریافت کرده تا ملاکی برای اعتبار بخشی به تولید محصولات و عرضه آن باشند. در این زمینه می توانید به مقاله مرتبط با این موضوع مراجعه کنید.

4/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
49 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد سالم
محمد سالم
3 روز قبل

سلام میخواستم ببینم برای ثبت۱محصول نیاز ب ثبت شرکت داریم؟
واینکه محصول از چه زمانی شامل مالیات میشه

شماره تماس:
9131063248
رضا شیرین جناقرد
رضا شیرین جناقرد
21 روز قبل

سلام بنده مستمری بگیری بهزیستی هستم شغلم آهنگری است یک صندلی میکانیکی راک درست کردم آیا بهزیستی برام کمک می‌کنه آنو به ثبت برسانم

شماره تماس:
9035843057
سجاد بختیاری
سجاد بختیاری
2 سال قبل

سلام.خسته نباشیدیه طرح میز چوبی در نظر دارم که توی ایران فکر نمیکنم باشه؛ولی خارج از کشور موجودهسوالم اینه که اول چجوری بفهمم کسی قبل از من ثبتش کرده یا نه؟بعد اینکه چون در خارج از کشور هست و قطعا هم ثبت شدس؛مشکلی برای ثبتش در ایران وجود نداره؟ممنونم

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  سجاد بختیاری
2 سال قبل

سلام ممکنه بتونین در ایران ثبتش کنین . ولی متاسفانه قبل از اقدام قابل استعلام نیست

حاج محمدی
حاج محمدی
2 سال قبل

سلام و عرض ادب آیا میتوان بدون ساخت محصول و صرفا با در اختیار داشتن نقشه و اظهارنامه آن را ثبت نمود؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  حاج محمدی
2 سال قبل

سلام بله

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام وعرض خسته نباشید به شرکت ایلیا میخواستم که بدانم آیا کالا ورزشی هم ثبت اختراع میشود و این که اگر میشود چه مراحلی دارد ممنون

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  محمد
2 سال قبل

سلام ، وقتتون بخیر باشه . برای کسب اطلاعات در این حوزه با شماره تماسهای موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

ارس
ارس
2 سال قبل

سلام بنده طرح محصولی ابداعی رو دارم که در بازار نیست کلا. چه در ایران جه در خارج کشور. یک محصول پلاستیکی هست برای اصلاح سر آقایان. هنوز فقط اسکچ یا طرح دستیش رو دارم. برای طراحی اصلی باید با یک طراح همکاری کنم. سوالم این هست که آیا برای ثبتش باید حتما اون طرح نرم اقزاریش آماده بشه بعد میشه ثبتش کرد یا طرح دستی کافیه؟ روند ثبت معمولا چقدر زمان میبره؟؟ اگر شرکت شما بخواد در این زمینه به ثبت محصول من کمک کنه میزان تخمینی هزینه هایی که من باید بکنم چقئر خواهد بود.

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  ارس
2 سال قبل

برای ثبت طرح باید تصاویر طرح اماده باشه و تصاویر گرافیکی نیاز هست

علی پور
علی پور
2 سال قبل

سلام وقت بخیرضمن تشکر از اطلاع رسانی های مهندسان محترمبنده صاحب تعدادی اختراع بودم و هستم و چند مورد مالکیت صنعتیلذا اخیرا درصدد به ثبت رساندن هستم.مدت زمان و هزینه ای که برای ثبت یک اختراع ساده که مربوط به مخزن کوچک ذخیره میشه را لطف میفرمایید

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  علی پور
2 سال قبل

زمان ابتدایی ثبت اختراع 35-45 روز کاری می باشد ولی برای طی شدن تمامی مراحل ثبتی اعم از دفاع و داوری مجموعا 3 ماه رو زمان نیاز دارید

محمد
محمد
2 سال قبل

سلام من یک کالایی را دیدم که چند تولیدی دارند تولید میکنند و کپی و مثل هم هستند و اینکه تولید و می فرشند و چگونه است که یک کالا را میشود چند تولیدی بسازد

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  محمد
2 سال قبل

محدودیتی برای تولید کالا نیست درصورتی که سازنده کالا مشکلی با این مورد نداشته باشد یا از زمان ثبت کالا 5 سال گذشته باشد

Yusef
Yusef
2 سال قبل

سلام من یه قالب اسباب بازی با الهام از جنس خارجی طراحی کردم می خوام بدونم بدون این که ساخته و تولید بشه میشه میشه ثبت کرد ؟؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  Yusef
2 سال قبل

سلام بله اگه نقشه های فنی اماده باشه میتونین روش کار کنین بابت ثبت

مصطفی تقوایی
مصطفی تقوایی
2 سال قبل

سلام و عرض ادب.آیا میتوان با مراجعه مستقیم به اداره مربوطه ثبت طرح زمان ثبت رو کاهش داد؟یا الزاما ابتدا به ساکن از طریق سایت باید اقدام کرد؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  مصطفی تقوایی
2 سال قبل

سلام باید در سامانه ثبت نام کنین فقط

محمد سروری
محمد سروری
2 سال قبل

سلام من یه عروسک ساختم برای همه سنین که کاهش دهنده استرس و آرام بخشم هست میخواستم ببینم چجوری میتونم اینو به نام خودم ثبت کنم که بعد از تولید شرکت های دیگه نتونم ازش کپی برداری بکنن

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  محمد سروری
2 سال قبل

سلام میتونین به عنوان یک طرح صنعتی اون رو به ثبت برسونین

صادق
صادق
2 سال قبل

سلام خسته نباشید. من تونستم شیشه شوی نانو رو باکیفیت بالا تولید کنم . الان باید ثبت برند کنم یا ثبت محصول کنم که شماره ثبت روی لیبلش بزنم؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  صادق
2 سال قبل

سلام میتونین اسم که انتخاب کردید رو به عنوان برند ثبت کنین اما فرمول ها قابل ثبت نیستن

آخوندی
آخوندی
3 سال قبل

سلام من یک دستگاه تعویض گلس موبایل سه کاره تولید کردم که از بقیه دستگاهای توی بازار تکمیلتره میخواستم بدونم چطور میتونم ثبتش کنم و آیا میتونم ثبتش کنم یا نه؟ ممنون

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  آخوندی
3 سال قبل

سلام بله میتونین یه عنوان یک طرح صنعتی برای ثبتش اقدام کنین از طریق اداره مالکیت صنعتی

منصور
منصور
3 سال قبل

سلام وقت بخیرآیا ثبت یک محصول خارجی بنام شخص حقیقی در ایران امکان پذیر است ؟درصورت امکان آیا قبل از تولید ، با ارایه تصاویر خارجی محصول می توان جهت ثبت محصول مذکور اقدام کرد؟با تشکر

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  منصور
3 سال قبل

سلام بله در صورتی که به طور جهانی ثبت نشده باشه

علیرضا
علیرضا
3 سال قبل

سلام چطور بدونیم محصولی ثبت شده است ؟؟

ثبت شرکت ایلیا
ثبت شرکت ایلیا
پاسخ به  علیرضا
3 سال قبل

سلام متاسفانه محصولات قابل استعلام نیستن

امین آبایی
امین آبایی
3 سال قبل

دروداینجانب محصولی خوراکی جدید بر پایه شیر و ترکیبات خاص ابداع کرده ام که فکر میکنم قابلیت ثبت داشته باشد، لذا نیازمند کمک و راهنمایی میباشم.

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  امین آبایی
3 سال قبل

سلام متاسفانه مواد خوراکی رو نمیتونین در اداره مالکیت صنعتی به ثبت برسونین

abedini
abedini
3 سال قبل

سلام خسته نباشید در رابطه با محصولی صنعتی که توسط خیلی از شرکت ها تولید میشه آیا ما هم اجازه تولید داریم یا این محصول در انحصار این شرکت هاست و ما باید حتمن تغییراتی توی اون محصول ایجاد کنیم ؟

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  abedini
3 سال قبل

سلام در صورتی که محصولات به عنوان طرح صنعتی ثبت شده باشند خیر نمیتونین روش اقدام کنین چون تا 5 سال برای تولید در انحصار خودشون هستن

جمال
جمال
4 سال قبل

با سلام و خسته نباشید من یه نمونه کار که پلاستیکی هست واز وسایل آشپزخانه که حدود ۲۵سال پیش تولید شده دارم حالا می‌خوام با تغیرات اون رو تولیدکنم ومطمئن هستم در بازار نیست چطور باید بفهمم که ثبت شده یا نه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  جمال
4 سال قبل

سلام عرض کردم ، وقتتون بخیر . جهت کسب اطلاعات در این حوزه با شماره تماس های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

علی
علی
4 سال قبل

سلام اگر کالایی که نمونه خارجی داشته باشد و به صورت کپی برداری در ایران تولید شود و شرکت تولید کننده، آن کالا را ثبت داده باشد، آیا شرکت دیگری طبق نمونه خارجی میتواند آن کالا را تولید کند یا خیر؟ با تشکر

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  علی
4 سال قبل

سلام متناسفانه خیر شما اجازه تولید ندارید

علی
علی
پاسخ به  ثبت شرکت ایلیا ®
4 سال قبل

اگر ۳۰٪ تغییر در محصول ایجاد بشه میتونیم تولید کنیم؟

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  علی
4 سال قبل

باید 70% متفاوت باشه

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  علی
4 سال قبل

سلام متناسفانه خیر شما اجازه تولید ندارید

سید مهدی حسینی
سید مهدی حسینی
4 سال قبل

سلامتولید یک جنس خارجی نیاز به ثبت داره اگر داره به چه نحوی هستو ارزش داره ثبت بکنی و آیا اگه بشه ثبت کرد به چه دردی میخورهآخه من میبینم از یه جنس ۱۰ نفر تولید کردن

ثبت شرکت ایلیا ®
ثبت شرکت ایلیا ®
پاسخ به  سید مهدی حسینی
4 سال قبل

سلام اینکه طرحی ارزش ثبت داره یا نه چیزی هستش که شما در طی بررسی های بازاریابی خودتون متوجه میشین، بایدببینین آیا ورود این محصول به بازار میتونه برای شما سود آوری لازم رو داشته باشه که بخواین جهت اقدام کنین یا خیر