روش های استعلام نام شرکت:
الف) به پایگاه های اطلاعاتی شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir مراجعه کنید.این سامانه زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشوربوده و علاوه بر شرکت ها تمامی اشخاص حقوقی کشور، نظیر ارگان های دولتی و شهرداری ها را در بر می گیرد.
وارد کردن حداقل یکی از سه موارد زیر در سامانه الزامی است.

  • 1.شماره ثبت
  • 2.شناسه ملی
  • 3.نام شخصیت حقوقی

پس از وارد کردن یکی از موارد بالا، اگر شرکت مورد نظر قبلا به ثبت رسیده باشد، اطلاعات کلی آن شامل نام کامل،تاریخ تاسیس و ثبت،شناسه ملی واحد ثبتی آدرس و کد پستی شرکت نشان داده خواهد شد.
ب) استفاده از پایگاه های اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir
در این روش برای استعلام نام شرکت،پس از ورود به سامانه ی فوق به قسمت آگهی های قانونی مراجعه کرده وبا ذکرنام و تکمیل سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک کنید.
در این سامانه تمامی آگهی های اشخاص حقوقی به همراه اطلاعاتی نظیر نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت برای اصالت سنجی به صورت رایگان در دسترس خواهد بود.

ثبت نام شرکت:

پس از استعلام نام شرکت ، درصورتیکه نام پیشنهادی شما در اداره ثبت شرکت ها ثبت نشده بود،می توانید با مراجعه به پایگاه الکترونیکی http://www.irsherkat.ssaa.ir به ترتیب 55 نام را انتخاب و در سامانه وارد کنید تا پس از بررسی، یکی از نام ها مورد تایید قراربگیرد. ضمنا ، متقاضی تعیین نام باید یکی ازسهامداران یا موسسین و یا وکیل رسمی دادگستری (با ارائه وکالتنامه) باشد.
لازم به ذکر است، برای مطالعه ی بیشتر در رابطه با مراحل ثبت نام شرکت،می توانید به دیگر مقالات ما در سایت مراجعه کنید.در این مقالات،به طور کامل و دقیق در رابطه با چگونگی ثبت نام شرکت توضیح داده شده است.
پس از تایید نام توسط اداره ثبت شرکت ها، اعتبار آن در صورت ثبت و آگهی شدن نامحدود است، اما در صورتی که ثبت نشود اعتبار آن تا 33 ماه پس از تاریخ تایید نام می باشد . البته این مدت برای شرکت های سهامی عام 6 ماه می باشد.
کارشناسان ما در مجتمع ثبت شرکت ایلیا همواره آماده یاری شما عزیزان در کلیه امور ثبتی می باشند.