درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

چگونگی انتشار آگهی دعوت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


تشریفات مقرر در چگونگی انتشار آگهی دعوت

علاوه برالزامات قانونی در نظر گرفته شده در خصوص انتشارآگهی برای موضوعات مختلف، چگونگی انتشار آگهی دعوت برای دعوت انواع مجامع عمومی می بایستی با رعایت مقررات قانونی صورت پذیرد، زیرا یکی از مسائلی که صورتجلسات ممکن است به ثبت نرسد، عدم رعایت تشریفات دعوت مجامع می باشد. برابر سوابق ثبت شرکت ها، در حدود بیش از نیمی از صورتجلسات رد شده توسط ادارات ثبتی در جلسات اکثریتی، عدم رعایت تشریفات دعوت می باشد. لذا شناخت دقیق و حقوقی تحلیلی دعوت مجامع بسیار حائز اهمیت می باشد که در کتب حقوقی در این خصوص مطلبی بیان نشده است.

در کلیه موارد دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشار که آگهی های مربوط به شرکت در آن نشر می گردد به عمل آید، مواد97الی 100 لایحه اصلاحی قانون تجارت وسایر مقررات می بایستی در نظر گرفته شود.

هریک از مجامع عمومی سالیانه باید روزنامه کثرالانتشاری را که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای سهامداران تا تشکیل مجمع عمومی سالانه بعد درآن منتشر خواهد شد تعیین نمایند. این تصمیم باید در روزنامه کثیرالانتشاری که تا تاریخ چنین تصمیمی جهت نشر دعوتنامه ها و اطلاعیه های مربوط به شرکت قبلا تعیین شده منتشر نماید.

فاصله بین نشر دعوت نامه مجمع عمومی و تاریخ تشکیل آن در شرکت های سهامی حداقل ده روز و حداکثر چهل روز خواهد بود. قبل از تشکیل مجمع عمومی هرصاحب سهمی که مایل به حضور در مجمع عمومی باشد باید با ارائه ورقه سهم یا تصدیق موقت سهم متعلق به خود به شرکت مراجعه و ورقه ورود به جلسه را دریافت کند.

فقط سهامدارانی حق ورود به مجمع را دارند که ورقه ورودی دریافت کرده باشند. از حاضرین در مجمع صورتی ترتیب داده خواهد شد که در آن هویت کامل و اقامتگاه و تعداد سهام و تعداد آراء هریک از حاضرین قید و به امضاء آنان خواهد رسید. در آگهی دعوت صاحبان سهام برای تشکیل مجمع عمومی دستورجلسه و تاریخ و محل تشکیل مجمع با قید ساعت و نشانی کامل باید قید شود. البته در مواقعی که کلیه صاحبان سهام در مجمع حاضر باشند نشرآگهی و تشریفات دعوت الزامی نیست.

آگهی دعوت به معنی خاص برای تشکیل مجامع عمومی با سایر آگهی های مقرر در قانون تجارت و لایحه اصلاحی از جمله آگهی حق تقدم و پذیره نویسی ویا تبدیل سهام با نام به بی نام و بالعکس و تبدیل شرکت های سهامی خاص به عام و یا آگهی کاهش سرمایه متفاوت می باشد.

هرچند در نظم کنونی دعوت مجامع عمومی از طریق روزنامه در اساسنامه های شرکت های تجارتی مختلف رویت می گردد لکن در سایر شرکت های تجارتی از جمله تعاونی ها و شرکت با مسئولیت محدود و تضامنی تشریفات دعوت از طریق روزنامه کثرالانتشار در قانون تجارت پیش بینی نشده است، لکن ممکن است در اساسنامه شرکت های مذکور این طریق اطلاع رسانی در نظر گرفته شود.

با این وجود چگونگی آگهی صحیح برای تشکیل مجامع امری بسیار حائز اهمیت می باشد که اشتباه و یا نادیده گرفتن یک امر جزئی در متن و یا انتشار آگهی موجبات عدم ثبت نزد مراجع ثبت شرکت ها خواهد گردید. لذا در این مبحث به برخی از جزئیات آگهی دعوت مجامع در روزنامه کثیرالانتشار خواهیم پرداخت.

علی رغم این که نظام ثبت شرکت ها یک نظام اعلامی می باشد لکن همان طور که بیان شد یکی از مواردی که به تعدد موجب نقص ویا رد صورتجلسات مجامع عمومی مخصوصا در شرکت های سهامی عام ویا خاص می گردد، عدم رعایت دقیق آگهی دعوت مجامع عمومی می باشد. لذا کم دقتی و عدم آشنایی از تشریفات قانونی دعوت مجامع موجب می گردد تا شرکت های تجارتی با صرف هزینه های بسیار مجددا مجبور به تشکیل مجمع با رعایت قوانین موضوعه گردند که این امر علاوه براستهلاک شرکت موجب تاخیر در عملیات و اداره شخصیت حقوقی را موجب می گردد از طرفی سلیقه ای عمل نبودن بررسی آگهی دعوت توسط کارشناسان ثبتی موجبات بروز اختلاف و مشکل را برای فعال اقتصادی بهم راه خواهد داشت.

لذا در این فرصت در خصوص نحوه بررسی آگهی های دعوت مجامع عمومی اعم از مجمع عمومی موسس و عادی و فوق العاده در رعایت ماده 100لایحه اصلاحی قانون تجارت وسایر مواد قانونی در شرکت سهامی نسبت به تشریح موارد و الزامات آگهی دعوت خواهیم پرداخت.

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سلامآیا در آگهی نوبت دوم دعوت به مجمع عمومی عادی برای انتخابات هیئت مدیره می توان کاندیداهای جدید را به نوبت اول اضافه کرد اگر پاسخ منفی است مستند به چه ماده قانون تجارت؟ سپاس
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا ®
سوال شما کاملا ناواضح هست چون نوع شرکت ، نوع دستور جلسه شما مشخص نیست
پاسخ
هییت مدیره یک مجتمع مسکونی هستیمموضوع مجمع عادی سالانه و انتخاب هیبت مدیره جدید بوده که به حدنصاب نرسیده و مجدد ۱۳ روز بعد تشکیل شد مهلت مجمع اول تا دوم چقدر باید می بود؟
پاسخ
ثبت شرکت ایلیا
باید ابتدا مشخص شود که در قالب چه نوعی ثبت شده اید ، شرکت با مسئولیت محدود یا موسسه هستین
پاسخ
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید