اخذ جواز تاسیس هزینه ای بالغ بر حق الوکاله موسسه ایلیا و وکیل این مجموعه جهت تشکیل پرونده و مراجعات حضوری از طرف شما در وزارتخانه می باشد . اما همانطور که ذکر شد ، آنچه هزینه اخذ جواز تاسیس را متغیر می سازد ، طرح توجیهی آن است. به عبارت دیگر هزینه و تعرفه اخذ جواز تاسیس صنایع بر اساس میزان سرمایه گذاری ذکر شده در طرح توجیهی نوسان دارد بنابراین می توان این طور نتیجه گیری کرد که هزینه اخذ جواز تاسیس صنایع یک هزینه ثابت به علاوه هزینه ای متغیر برای طرح توجیهی بر حسب میزان سرمایه می باشد .

شرایط اخذ جواز تاسیس

جواز تاسیس صنایع در تهران و سایر شهرهای بزرگ به دلیل امکان ایجاد آلودگی های زیست محیطیکارخانه ها دارای محدودیت هایی می باشد . مثلا" تا شعاع 50 کیلومتری تهران جواز تاسیس صادر نمی شود. جوازتاسیس به اسم شخص یا شرکت صادر می گردد یعنی می تواند حقیقی یا حقوقی باشد . برای مواد ، محصولات و تجهیزات پزشکی ، آرایشی و بهداشتی پیش از اخذ جواز تاسیس باید برای اخذ مجوز از وزارت بهداشت اقدام کرد . از شرایط دیگر برای اخذ جواز صنایع این است که معمولا این جواز 6 ماه تا یک سال اعتبار دارد و بعد از آن می توان این جواز را تمدید کرد تا زمانی که بتوانید پروانه بهره برداری اخذ نمایید .

یعنی جواز تاسیس پیش نیازی برای اخذ پروانه بهره برداری است ، به علاوه جواز تاسیس قابلیت واگذاری یا نقل و انتقال به غیر را دارد ، البته در صورتی که در همان مکان یا شهرک صنعتی مالک جدید جواز تاسیس اقدام به احداث کارخانه نماید لیکن اگر از آن جواز بخواهد در جای دیگر استفاده کند ، ممکن است به دلیل محدودیت های فضا و سایر شرایط در یک شهرک صنعتی جدید امکان استفاده از جواز تاسیس خریداری شده وجود نداشته باشد . همچنین در صورتی که برای محصول یا محصولاتی جواز تاسیس گرفته شد و سپس قصد گسترش خط تولید و اضافه کردن محصولات جدید را داشتید می توانید به وزارتخانه تقاضای توسعه دهید.
به منظور اخذ جواز تاسیس باید ابتدا در سایت بهین یاب ثبت نام کنید و سپس تشکیل پرونده فیزیکی دهید. در این سایت برای هر محصول یک کد خاص تحت عنوان کد آیسیک تعریف شده است و چنانچه محصولی دارای کد آیسیک نباشد باید برای آن تقاضای کد داد.