جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نکات مهم در ثبت شرکت سهامی

در ثبت شرکت سهامی

در این مقاله سعی داریم برایتان در رابطه با نکات مهم در ثبت شرکت سهامی خاص در نظر داشته باشید توضیحات جامعی ارائه دهیم لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شرکت های سهامی تابع قوانین خاصی هستند مثلاً سرمایه در آنها به صورت هام است و شرکا سهامدار می باشند و گاهاً سهامداران باید شرایط خصی داشته باشند . همچنین نحوه انتخاب میزان سرمایه و تادیه آن در شرکت های سهامی ، ویژگی های متفاوتی دارد. ثبت شرکت از نوع شرکت سهامی انواع مختلفی دارد که مهم ترین آنها شرکت سهامی خاص و عام می باشد که در این مقاله به آنها می پردازیم.

نکات مهم در ثبت شرکت سهامی یعنی :

در شرکت سهامی خاص همانطور که می دانید سه سهامدار لازم است جهت ثبت این شرکت اما حضور دو بازرس اصل و علی البدل نیز الزامی می باشد که بازرسین نباید از اقوام سهامداران باشند به ویژه اقوام درجه یک.

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسان آن تنها بخشی از سرمایه شرکت را تادیه کرده و باقیمانده را از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین می کنند. اما در سایر شرکتها کل سرمایه را خود اعضا فراهم می کنند.

به این نکته توجه داشته باشید در شرکتهای سهامی خاص پذیره نویسی در بورس انجام نمی شود و اوراق بهادار ارائه نمی کنند و همچنین امکان انتشار آگهی  و اطلاعیه برای فروش سهام وجود ندارد در صورتی می شود از قوانین شرکت های سهامی عام و لایحه اصلاحی استفاده کنید

تمامی اقداماتی که شرکتها انجام می دهند تا شرکتشان به تاسیس برسد در واقع مسئولیت تضامنی شرکتها گفته می شود. لازم است بدانید تا قبل از ثبت رکت هر نوع معامله ، قرارداد ، مبادله ی سهام و امضای آنها تخلف و وجه قانونی ندارد.

ادامه مطلب
ثبت شرکت در خوی

در صورتی که هریک از شرکا اقدام به این عمل نمایند و قبل از ثبت شرکت اقدامات خارج از قانون را انجام دهد طرف های دیگر می توانند از دادگاه در خواست انحلال و یا باطل کردن آن قرار داد را دهند دادگاه نیز به قطع درخواست باطل کردن را صادر خواهد کرد. و حق اعتراض وجود ندارد.

 موسسین شرکتها قبل از ثبت شرکت باید با شرکا در رابطه با هزینه ثبت شرکت به بررسی و نتیجه گیری برسند و بدانند حتی اگر شرکت به ثبت نرسد بایستی هزینه را متضرر شوند اعضای هیئت مدیره می توانند بعد از ثبت شرکت هزینه را در مجمع عمومی مورد بحث و بررسی قرار دهند.

ثبت شرکت سهامی

ثبت شرکت سهامی خاص

انواع شرکت در قانون تجارت وجود دارد که قانون قالب آنها یکی است اما یکسری نکات مهم در ثبت شرکت سهامی که بیشتر در تعداد نفرات است در همین نوع شرکت یعنی شرکت سهامی خاص تعداد نفرات سهام دار 3 نفر و بازرسین 2 نفر می باشد این بازرسین به صورت علی البدل و بازرس اصلی می باشند.

سرمایه در این نوع شرکتها به صورت نقدی و غیرنقدی است ( سرمایه نقدی پول رایج کشور و سرمایه غیر نقدی : زمین ، ماشین و هر چیزی که ارزش مادی داشته باشد و کارشناس قیمت نهایی را بر روی آن گذشته باشد.

در انتخاب نام برای این نوع شرکتها کلمه سهامی خاص ابتدا یا انتهای نام باید آورده شود.

ثبت شرکت سهامی عام

شرکت سهامی عام شرکتی است که موسسان آن تنها بخشی از سرمایه شرکت را تادیه کرده و باقیمانده را از طریق فروش سهام به عامه مردم تامین می کنند. اما در سایر شرکتها کل سرمایه را خود اعضا فراهم می کنند. .
کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتها و موسسات دولتی وغیر دولتی می توانند سهام دار شرکتهای سهامی عام باشند. شرکت سهامی خاص برای انجام اموری مانند استخراج معادن و تجارت با کشورهای خارجی، تأسیس کارخانه، ایجاد سدها و بانک‌ها تشکیل می‌شود که سرمایه فردی کفاف آنها را نمی دهد به ثبت می رسد.

ادامه مطلب
امور مالیاتی

اینگونه شركتها با تجمیع سرمایه های اندك که در قالب سهام عمومی به عامه مردم واگذار می شود ثبت شرکت میشود و به همین دلیل است که نام سهامی عام را بر آن گذاشته اند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کمالی فرد
کمالی فرد
5 ماه قبل

سرمایه اولیه ثبت شرکت سهامی چقدرمیشه؟ ایا شما تمامی مجوزها رو براثبت میگیرید؟

کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
کارشناس حقوقی(مینو یاوری)
ویرایشگر
پاسخ به  کمالی فرد
5 ماه قبل

درود دوست عزیز. شرکت های سهامی خاص به 35 % سرمایه که در نزد شرکت توسط سهامداران پرداخت می شود نیازمند است که مابقی آن در طی زمان مشخص باید در حسابی نزد بانک پرداخت شود. موسسه ایلیا با تخصص خود تمامی مجوزهای ثبت شرکت شما را اخذ خواهد کرد و با خیالی آسوده می توانید امور را به وکلای ثبتی بسپارید.