درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     پنج شنبه، 7 مرداد 1400


نقض حق مالکیت فکری در اثر خطای مدنی (تقصیر)

گفتیم که اعمال این ضابطه، بخاطر ارتكاب خطای مدنی است. لذا این سؤال مطرح میشود که منظور از خطای مدنی چیست؟ بدیهی است از نظر حقوقی، فعل و عمل قابل سرزنش با ارتكاب خطا مساوی نیستند. اگر چنین بود بسیاری از ضمانها به عنوان نمونه نقض قرارداد و نقض وظیفه ناشی از اعتماد (ید امانی) نمی توانستند به عنوان خطا تلقی گردند، زیرا مبنای این مسئولیتها مطلق است در نتیجه همیشه قابل سرزنش نمی باشند.


خطا؛ نقض وظیفه یا حق قانونی دیگران است و خطای مدنی؛ نقض عهد غیر جزایی از قبیل ضمان ناشی از نقض قرارداد، اعتماد، وظیفه قانونی و یا نقض در اجرای وظیفه عمومی است که به عنوان موضوع اصلی یک دعوای مدنی تلقی شده است. که در واقع به معنای تقصیر در حقوق ایران میباشد.
گفته شده خطا رفتاری است که اثرش به عنوان نقض وظیفه قابل استناد است. اعاده براساس دارا شدن ناعادلانه نیازی به اثبات وظیفه ابتدایی و نقض آن وجود ندارد در حالی که اعاده به خاطر خطا دقیقة مرتبط با نقض یک تعهد اولیه می باشد به نحوی که در تشخیص آنها گفته شده وظیفه جبران خسارت در موارد ضمان، از نقض یک وظیفه ابتدایی سرچشمه می گیرد در حالی که در مورد دارا شدن ناعادلانه چنین نیست. .نظریه مسئولیت مطلق در مورد مسئولیت اعاده، ناشی از نقض سایر اموال نیز قابل اعمال است هر چند بند ۱ ماده ۹ قانون طرح های صنعتی ۱۹۴۹ حکمی مغایر را بیان می کند.
در بیشتر مواردی که قانون اعمال ضابطه اعاده را پیش بینی کرده، اثبات آگاهی و علم ناقض به حقوق مالکیت صنعتی با وجود شرایط و دلایلی معقول برای دانستن او را ضروری دانسته است. اگر این آگاهی اثبات نگردد و یا در برخی موارد چنانچه خلاف آن از سوی خوانده اثبات شود مسئولیتی متوجه خوانده نیست.

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی ) - ثبت اختراع ، هزینه و تعرفه ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید