جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی

در نظام حقوقی ایران حمایت از طرح صنعتی در قانون ثبت اختراعات و طرح های صنعتی و علائم تعجاری عنوان شده است. برای استفاده از حمایت های قانونی طرح صنعتی لازم است متقاضی اقدام به ثبت طرح خود بر اساس حقوق ایران کند.

نظام حقوقی ایران در مورد نحوه حمایت از طرح صنعتی

چکیده

پس از گذشت سال ها خلاء قانونی در مورد نحوه حمایت از طرح های صنعتی به عنوان یکی از مهمترین آفرینه های فکری مدرن بر شمرده می شود. قانونگذار ایرانی در سال ۱۳۸۶ با اقتباس از قانون مدل سازمان جهانی مالکیت فکری، به این مهم پرداخته است.

با تعریف طرح صنعتی و بیان شرایط شکلی و ماهوی ثبت آن، گام موثری در این خصوص برداشته است. منتهای مراتب این قانون به مانند هر قانون دیگری که احکام مربوط به نهادی جدید را وضع می کند دارای نواقصی است. اکنون با گذشت چند سال از اجرای آن، به خوبی آشکار شده است.

این مقاله در صدد است تا با توجه به اصول حقوقی و تحلیل نقادانه، مطالعه تطبیقی دیگر نظام های حقوقی و آثار عملی آن داشته باشید. نواقص و امتیازات قانون مزبور در خصوص تعریف طرح صنعتی وجود دارد. معیارهای ثبت آن را اعلام و راهکارهای مناسب جهت رفع آنها ارائه نماید.
واژگان کلیدی: طرح صنعتی، مالکیت فکری، معیارهای ثبت، اصالت، جدید بودن.
طرح صنعتی به عنوان معجونی که هنر و صنعت را در خود گرد آورده کرده است. از ویژگی منحصر به فردی در میان آفرینه های فکری برخوردار است. این دارایی ارزشمند اقتصادی که سهم قابل توجهی در تولید ناخالص داخلی و رونق بازار تولید و کسب و کار دارد. مدت ها مورد بی مهری قانونگذار ایرانی قرار گرفته بود. پدیدآورندگان آن از حمایت وافی در این خصوص بهره مند نبودند.

ادامه مطلب
ثبت طرح صنعتی در مازندران

تطبیق قوانین حاکم درنظام حقوقی بین المللی و نظام حقوقی ایران حمایت از طرح صنعتی

این در حالی بود که نظامهای حقوقی خارجی حتی در برخی کشورهای در حال توسعه از اواسط قرن بیستم با تدوین قوانینی جامع، شرایط و نحوه حمایت از طراحان صنعتی را معین کرده بودند.
بالاخره جمهوری اسلامی ایران همگام با دیگر کشورها در سال ۱۳۸۶ «قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی، علائم و نام های تجاری را به تصویب رسانید.

گامی موثر در پیشرفت حقوق مالکیت فکری برداشت. این قانون که فصل دوم (مواد ۲۰ الى۲۹) خود را به موضوع طرح های صنعتی اختصاص داده است.. با تعریف طرح صنعتی و معیارهای حمایت از آن (اعم از ماهوی و شکلی) ضمانت اجرای نقض طرحهای ثبت شده را پیش بینی نموده است.

از این مواد آنچه جوهره حمایت از طراحان را تشکیل می دهد. تعریف انتخاب شده برای طرح و معیارهای در نظر گرفته شده برای ثبت آن می باشد؛ اما آیا این تعریف و معیارهای مطرح شده، در راه حمایت از طرحهای صنعتی ایرانی مناسب است؟ یا باید تغییراتی در آنها داده شود؟ در این راه مناسب ترین تعریف و معیار در خصوص طرحهای صنعتی کدام است؟

به نظر می رسد این قانون مانند سایر قوانینی که احکام مربوط به ماهیات جدید را وضع می کند نواقصی داشته که یک حقوقدان نقاد نمی تواند به آسانی از کنار آنها عبور کند.

این نواقص که عمدتا به تعریف طرح و معیارهای ثبت طرح برمی گردد با توجه به مطالعه تطبیقی قانون ایران با سایر نظامهای حقوقی و نیز در نظر گرفتن رویه عملی ادارات مالکیت صنعتی به خوبی هویدا می شود که در این مقاله در دو بخش کلی به بررسی آنها و ارائه راهکار پرداخته شده است.

ادامه مطلب
قانون مالیات بر ارزش افزوده در قراردادهای پیمانکاری

بخش اول که تعریف طرح صنعتی را مورد نقادی قرار می دهد. از دستاوردهای مطالعه تطبیقی حقوق کشورهای برزیل و چین و بحرین به عنوان کشورهای درحال توسعه و اسلامی) و اتحادیه اروپا و فرانسه استفاده نموده است. بخش دوم که به مبحث مهم معیارهای ثبت طرح می پردازد.

از مطالعه حقوق موضوعه ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور پیشگام در این رشته به طور ویژه و چند کشور دیگر بهره برده است. امید است که این مقاله بتواند با ارائه پیشنهادات به منظور اصلاح قانون کنونی ابزاری برای حمایت شایسته و بایسته از طراحان صنعتی و رونق تولید و تجارت داخلی قرار گیرد.

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، /( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل (ثبت برند، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی (مادرید) – ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی) – ثبت اختراع وثبت بین المللی اختراع)

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها