درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

میزان پذیره نویسی در شرکت

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     شنبه، 27 شهریور 1400


میزان پذیره نویسی

میزان پذیره نویسی در شرکت

تشکیل شرکت سهامی عام موکور به این است که « ... تمام سرمایه شرکت صحیحاً تعهد گردیده و اقلاً 35 درصد آن پرداخت شده باشد ... » ( ماده 16 لایحه قانونی 1347 ) . البته ، پذیره نویسی باید به طور واقعی انجام شود نه صوری ، در غیر این صورت معتبر نخواهد بود ؛ مانند وقتی که مؤسسان از بستگان خود می خواهند که فعلاً پذیره نویسی کنند تا سرمایه معین شده در طرح اساسنامه تعهد شود و توافق می کنند که بعداً سهام تخصیص داده شده به آنان را خریداری کنند . با این اقدام مؤسسان می توانند از انجام مجدد تشریفات تشکیل شرکت سهامی جلوگیری کنند . اما چون پذیره نویسان ، در واقع ، قصد شریک شدن در شرکت را ندارند ، پذیره نویسی آنان باطل است و این بطلان ، برحسب مورد ، نتایجی را در بر خواهد داشت.

مؤسسان باید تعهد صحیح و کامل سرمایه از طرف پذیره نویسان و مؤسسان را احراز کنند . قانون گذار در ماده 16 لایحه قانونی 1347 ضمن بیان این قاعده مقرر کرده که این احراز باید قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس صروت گیرد ؛ ولی پیش بینی نکرده است که احراز به موجب سند رسمی باشد یا عادی . در قانون سابق فرانسه مؤسسان مکلف شده بودند که تعهد صحیح سرمایه را به سردفتر اسناد رسمی اعلام کنند . این تکلیف در قانون سوم ژانویه 1983 ( ماده 78 اصلاح شده قانون 1966 ، ماده 6-225 L قانون تجارت فعلی ) لغو شد و به جای آن « گواهی سپرده گذار » مقرر گردید که سند تصدیق تعهد یا پرداخت مبالغ لازم است و می ت وان آن را نزدیک سردفتر ، یک بانک یا صندوق سپره ها و امانات تنظیم کرد . در حقوق ما صرف تنظیم سند عادی در مورد احراز پذیره نویسی کفایت می کند و تنظیم آن به منزله تصدیق تعهد صحیح و کامل سرمایه است .

هر گاه سرمایه شرکت به طور کامل و صحیح تعهد نشود و نیز 35 درصد مقرر در قانون پرداخت نگردد ، شرکت نمی تواند تشکیل شود . مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که اگر سرمایه تعهد شده کمتر از مبلغ تعیین شده در طرح اساسنامه باشد ، می توان مبلغ سرمایه شرکت را به اندازه ای که تعهد شده است تقلیل داد یا خیر . فرض کنید قرار بوده شرکتی با سرمایه 100 میلیون ریال تشکیل شود ، در حالی که فقط تا 80 میلیون ریال آن پذیره نویسی شده است . آیا می توان سرمایه شرکت را 80 میلیون ریال تعیین کرد ؟ به نظر ما مجمع عمومی مؤسسان نمی تواند تصمیم به تقلیل سرمایه بگیرد ؛ چه پذیره نویسان ورقه تعهد سهام را که گفتیم به منزله قبول ایجاب مؤسسان در قرارداد شرکت است ، با فرض اینکه سرمایه شرکت به اندازه مبلغ معثین شده در طرح اساسنامه است امضا کرده اند و بنابراین ، جلب رضایت همه شرکا ، اعم از مؤسسان و پذیره نویسان لازم است . هرگاه چنین رضایتی در مجمع عمومی مؤسس مطرح شود و همه به آن رأی دهند ، دلیلی وجود ندارد که تقلیل سرمایه شرکت پذیرفته نشود .

پل ارتباطی مجتمع ثبتی و حقوقی ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

فرایند و خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت، ( ثبت شرکت سهامی خاص ، ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، ثبت شرکت سهامی عام تنظیم صورتجلسات شرکتها و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری و نمونه اسم برند و شرکت و انتخاب نام و اسم شرکت در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند ، ثبت علامت تجاری و ثبت برند بین المللی ( مادرید ) - ثبت طرح صنعتی و ثبت بین المللی طرح صنعتی - ثبت اختراع و ثبت بین المللی اختراع )

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید