درخواست مشاوره رایگان

ثبت برند لباس 🥇【مراحل ثبت برند لباس ✔️】

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 28 دی 1399


یکی از پر مصرف ترین و پر ارزش ترین بازارهای  روز دنیا بازار پوشاک و لباس است. همه افراد جامعه در هر گروه سنی و با هر دیدگاه فرهنگی مجبور به استفاده از لباس های مختلف هستند. لباس با فرهنگ و سنت ما ایرانی ها اجین شده و در هر قومی می توان این سنت را به خوبی مشاهده نمود. هر قوم لباس خاص خود را دارد و هر لباس ایرانی نمادی از اصالت و تاریخی کهن از ایران اسلامی است. در گذشته ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان برتر پوشاک و پارچه در منطقه  بوده و از جمله کالاهای صادراتی کشور به حساب می امد ولی متاسفانه امروزه واردات زیاد این کالا باعث شده تا رقابت سختی برای ایرانی ها بوجود بیاید. در بیشتر کشورهای دنیا تولیدکنندگان لباس قبل از اقدام برای تولید پوشاک برند های خود را به ثبت می رسانند تا اولا جلوی سو استفاده از برند های خود را بگیرند دوما بتوانند رقابتی سالم با هدف گذاری روی برند های خود را داشته باشند. در چند ساله گذشته تلاش های زیادی را تولید کنندگان مختلف داشته اند که بتوانند در رقابت با لباس های خارجی گامی موثر بر دارند. خیلی از ایرانی ها به دنبال حمایت از کالای ایرانی خواهان استفاده از لباس های ایرانی هستند ولی باید قبول کرد که عدم ثبت برندهای مختلف در صنعت پوشاک شناخت این لباس ها را برای مشتریان کار دشواری کرده است. تولید کنندگان لباس در ایران برای اینکه بتوانند رقابتی مناسب و سالم داشته باشند باید به این نکته مهم پی ببرند که با ثبت علامت تجاری تا چه حد می توانند در فروش محصولات خود به موفقیت برسند . ثبت برند لباس نه تنها باعث می شود که لباس و پوشاک تولیدی شما در بازار به خوبی شناخته شود و مشتریان با دیدن لباس های شما به ایرانی بودن , اصالت و تولید کننده ان واقف شوند بلکه شما به یک ابزار قدرتمند دست پیدا کرده اید تا بواسطه ان و با سرمایه گذاری ان بتوانید بازار خود را توسعه دهید و در صورت موفقیت  به شهرت و اعتبار بیشتر دست پیدا کنید و ارزش کار و شرکت خود را به شکل شگرفی افزایش دهید.

برند عبارتست از نام،علامت،عبارت،نشانه و یا ترکیبی از موارد ذکر شده که به منظور ایجاد وجه تمایز میان کالاها و خدمات شرکت یا تولید کننده، با کالا و خدمات رقبای دیگر و کالاهای مشابه کاربرد دارد.

ما در این مقاله برآنیم تا در خصوص ثبت برند لباس و مراحل ثبت برند لباس مطالبی را به متقاضیانی که در صدد ثبت برند لباس می باشند ارائه نماییم.برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

 

برای مطالعه اطلاعات بیشتر در رابطه با ثبت برند به صفحه لینک شده مراجعه نمایید

مراحل ثبت برند لباس

به عنوان نخستین مرحله از مراحل ثبت برند لباس شما بایستی مدارک فوق الذکر را تکمیل و آماده نمایید سپس از نام برند مورد در خواست خود استعلام بگیرید و پس از آن اظهارنامه ثبت برند خود را کامل نمایید به موجب این امر شما می توانید به پایگاه اینترنتی اداره مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید و رمز اظهارنامه را دریافت نمایید و مدارک مورد نیاز را به اداره مالکیت معنوی ارائه نمایید.پس از آن که مدارک را به اداره مالکیت معنوی تسلیم نمودید آگهی نوبت اول صادر می شود و شما بایستی هزینه روزنامه رسمی اول و هزینه های ثبتی را پرداخت نمایید در صورتی هیچ گونه مغایرتی وجود نداشته باشد برند لباس شما ثبت می گردد و به شما گواهینامه ده ساله ثبت برند اعطا می شود.

شرایط ثبت برند لباس

یکی از پر مصرف ترین و پر ارزش ترین بازارهای  روز دنیا بازار پوشاک و لباس است. همه افراد جامعه در هر گروه سنی و با هر دیدگاه فرهنگی مجبور به استفاده از لباس های مختلف هستند.

لباس با فرهنگ و سنت ما ایرانی ها اجین شده و در هر قومی می توان این سنت را به خوبی مشاهده نمود. هر قوم لباس خاص خود را دارد و هر لباس ایرانی نمادی از اصالت و تاریخی کهن از ایران اسلامی است.

در گذشته ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان برتر پوشاک و پارچه در منطقه  بوده و از جمله کالاهای صادراتی کشور به حساب می امد ولی متاسفانه امروزه واردات زیاد این کالا باعث شده تا رقابت سختی برای ایرانی ها بوجود بیاید.

در بیشتر کشورهای دنیا تولیدکنندگان لباس قبل از اقدام برای تولید پوشاک برند های خود را به ثبت می رسانند تا اولا جلوی سو استفاده از برند های خود را بگیرند دوما بتوانند رقابتی سالم با هدف گذاری روی برند های خود را داشته باشند.

در چند ساله گذشته تلاش های زیادی را تولید کنندگان مختلف داشته اند که بتوانند در رقابت با لباس های خارجی گامی موثر بر دارند.

خیلی از ایرانی ها به دنبال حمایت از کالای ایرانی خواهان استفاده از لباس های ایرانی هستند ولی باید قبول کرد که عدم ثبت برندهای مختلف در صنعت پوشاک شناخت این لباس ها را برای مشتریان کار دشواری کرده است.

تولید کنندگان لباس در ایران برای اینکه بتوانند رقابتی مناسب و سالم داشته باشند باید به این نکته مهم پی ببرند که با ثبت علامت تجاری تا چه حد می توانند در فروش محصولات خود به موفقیت برسند .

ثبت برند لباس نه تنها باعث می شود که لباس و پوشاک تولیدی شما در بازار به خوبی شناخته شود و مشتریان با دیدن لباس های شما به ایرانی بودن , اصالت و تولید کننده ان واقف شوند بلکه شما به یک ابزار قدرتمند دست پیدا کرده اید تا بواسطه ان و با سرمایه گذاری ان بتوانید بازار خود را توسعه دهید و در صورت موفقیت  به شهرت و اعتبار بیشتر دست پیدا کنید و ارزش کار و شرکت خود را به شکل شگرفی افزایش دهید.

چگونه برند لباس ثبت کنیم؟

برند و علامت تجاری شهره در دنیا کم نداریم. اما هیچ یک از این برند ها مشابه هم نیستند. بنا بر این باید برندی را شما طراحی کنید که منحصر به فرد باشد و کاملا مختص خودتان باشد. در صورت الگو برداری اطمینان داشته باشید برند موفقی نخواهید داشت هر چند اینگونه برند ها قابلیت ثبت هم نداشته باشند.

بنابراین اولین قدم برای ثبت برند لباس طراحی برندی منحصر به فرد است. قدم بعدی انتخاب یک مشاور کاردان و واجد صلاحیت است . به این دلیل انتخاب مشاور اهمیت دارد که به شما در روال ثبت برند بسیار کمک خواهد کرد. مثلا برند قبل از ثبت باید استعلام شود تا هزینه بدون هدف انجام نگیرد. همچنین برند باید مطابق با قوانین و مقررات خاص خود به ثبت برسد و هر برندی قابلیت ثبت ندارد.

قدم بعدی ثبت نام برند در سایت اداره مالکیت معنوی است برای این منظور باید قبلا اظهارنامه ثبت برند را هم تهیه کرده باشید و در هنگام ثبت نام در سایت بارگذاری کنید. از مشاور خود در تهیه اظهار نامه هم می توانید کمک بخواهید . در واقع این یکی از وظایف مشاوران و متخصصین حرفه ای است چرا که به اصول قانونی و جزئیات حقوقی این نوع اظهارنامه های تسلط کافی دارند.

درخواست شما توسط کارشناسان این اداره بررسی می شود و در صورت داشتن شرایط لازم با ان موافقت خواهد شد. شرایط لازم برای پذیرش برند زیاد هستند اما از میان می توان به عدم کپی برداری، نداشتن مشابهت با برند های داخلی و خارجی، عدم استفاده از الفاظ و یا عکس ها خلاف شرع و غیر قانونی، عدم استفاده از علائم کشور و لشکری و ملی و یا نبودن نشانه هایی برای گمراهی و فریب مشتریان ، عدم استفاده از عبارت های دو وجهی و یا دارای عمومیت و در نهایت نبودن برند به نام دیگران و یا داشتن مدعی دیگر را می توان نام برد.

مرحله بعد تسلیم اصل مدارک متقاضی ثبت برند و خود برند به اداره مالکیت معنوی است. سپس باید برند ثبت شود و موضوع ان در روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشاری اگهی شود.

ثبت برند پوشاک

نام برند، می بایست قانونی بوده و قابلیت ثبت داشته باشد. وفق قانون، علامتی قابل ثبت است که جدید و  ابتکاری بوده و گمراه کننده نباشد.به این معنی که نام و نشان تجاری، نباید مشتری را از لحاظ جنس یا مبدا علامت به اشتباه اندازد.به عنوان مثال، برای پارچه پنبه ای نمی توان نامی به عنوان سفید پشم انتخاب نمود، زیرا ممکن است مشتری تصور کند که پارچه مزبور پشمی است.مثلاَ در فرانسه علامتی برای پارچه های پنبه ای به نام Lavablaine  انتخاب گردید که چون مشتری را گمراه می نمود باطل گردید یا آنکه در علامت خصوصیاتی وجود داشته باشد که مشتری را راجع به مبدا جنس به اشتباه اندازد.
قانون ثبت علائم و آیین نامه اصلاحی اجرایی مصوب سال 13337 ثبت علائم ذیل را ممنوع نموده است:

 1. علائم رسمی،دولتی و مملکتی نظیر پرچم ایران،علائم وزارتخانه ها،هلال احمر،علائم نیروهای مسلح و ....
 2. علایمی که قبلاَ خود یا مشابه آن به ثبت رسیده باشد.
 3. علائم منافی عفت عمومی ونظم و انضباط اجتماعی
 4. علائمی که دارای اسم و عبارت عمومی باشد و دولت استعمال آن را تحت علامت تجاری منع کرده باشد.

طبق ماده 9 قانون ثبت علائم و اختراعات:"در موارد ذیل متصدی شعبه مذکور در ماده 6 تقاضای ثبت را رد خواهد کرد:

 1. در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد.
 2. در صورتی که علامت قبلاَ به اسم دیگری ثبت شده و یا شباهت علامت با علامت دیگری که ثبت شده است به اندازه ای باشد که مصرف کنندگان عادی یعنی اشخاصی را که اطلاعات مخصوصی ندارند به اشتباه بیندازد"

هزینه ثبت برند لباس

شما در هر دسته و گروه تولیدی که در حال فعالیت باشید تمایل به پیشرفت و گسترش کار خود خواهید داشت. شناخته شدن محصول از مهم ترین مسائلی است که تمام کارآفرینان به دنبال آن بوده و برای به دست آوردن آن تلاش می کنند. برند یا نام تجاری عاملی است که می تواند شما را چند سال جلو انداخته و پیشرفت های قابل توجهی را به ارمغان آورد. این اتفاق در صورتی رخ خواهد داد که برند شما به اندازه کافی قدرتمند بوده و دارای جذابیت مناسبی باشد.

تولیدی های پوشاک در ایران همواره با ارائه برندهای مناسب مشکل داشته اند. ثبت یک برند ایده آل می تواند باعث افزایش فروش و اعتماد بیشتر مشتریان شود. هزینه ثبت برند لباس به اندازه ای است که شما می توانید به راحتی در این زمینه سرمایه گذاری نموده و برای شهرت یافتن برند خود هزینه کنید.

پوشاک از جمله محصولاتی است که مشتریان تا به یک برند و مرغوبیت ساخت آن اعتماد نداشته باشند آن را خریداری نمی کنند. بنابراین پیش از توجه به برند، تلاش کنید تا کیفیت لباس و پوشاک تولیدی خود را به بهترین کیفیت ممکن رسانده تا زمانی که هزینه ثبت برند لباس را پرداخت می کنید نگرانی بابت بازگشت این هزینه ها نداشته باشید.
آیا ثبت برند لباس الزامی است؟

توجه داشته باشید که حتی اگر شما اهداف بلند مدت و بزرگی برای کسب و کار تولیدی خود نداشته باشید نیز باید نسبت به ثبت برند خود اقدام نمائید. طبق قوانین باید تمام کالاهای موجود در بازار در یک طبقه خاص به راحتی قابلیت تفکیک شدن داشته باشند. یعنی هر فرد عادی باید بتواند پوشاک مختلف را به وسیله برندهای آن ها از یکدیگر تشخیص دهد. بنابراین ثبت برند و پرداخت هزینه ثبت برند لباس از الزامات فعالیت در این حوزه است.

ثبت برند لباس در ایران

هزینه ثبت برند در ایران متناسب با حقیقی یاحقوقی بودن شخص مشخص می شودعلاوه بر هزینه های واریزی، هر برندی باید دو آگهی در روزنامه ی رسمی کشور را نیز به ثبت برساند که با توجه به تعداد خطوط و ابعاد علامت تجاری و سیاه سفید یا رنگی بودن آن هزینه خواهد داشت.
در جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید فرم مربوط به تماس را در همین سایت کامل کنید تا مشاوران و کارشناسان ما با شما تماس بگیرند و یا می توانید با شماره تلفن 32137-026 تماس حاصل نمایید.

مراحل ثبت برند پوشاک

 1. در اولین مرحله باید مدارک که بدان اشاره گردید را  تکمیل نمایید
 2. استعلام نام برند درخواستی
 3. تکمیل اظهارنامه ثبت جهت این امر می توانید به وبسایت سامانه اداره مالکیت معنوی  به آدرس http://iripo.ssaa.ir مراجعه نمایید
 4. دریافت رمز اظهارنامه و ارائه مدارک لازم به اداره مالکیت معنوی
 5. صدور آگهی نوبت اول
 6. پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت
 7. با سپاس از همراهی شما عزیزان.

چگونه برند لباس خود را ثبت کنیم

برند و علامت تجاری شهره در دنیا کم نداریم. اما هیچ یک از این برند ها مشابه هم نیستند. بنا بر این باید برندی را شما طراحی کنید که منحصر به فرد باشد و کاملا مختص خودتان باشد. در صورت الگو برداری اطمینان داشته باشید برند موفقی نخواهید داشت هر چند اینگونه برند ها قابلیت ثبت هم نداشته باشند.

بنابراین اولین قدم برای ثبت برند لباس طراحی برندی منحصر به فرد است. قدم بعدی انتخاب یک مشاور کاردان و واجد صلاحیت است . به این دلیل انتخاب مشاور اهمیت دارد که به شما در روال ثبت برند بسیار کمک خواهد کرد. مثلا برند قبل از ثبت باید استعلام شود تا هزینه بدون هدف انجام نگیرد. همچنین برند باید مطابق با قوانین و مقررات خاص خود به ثبت برسد و هر برندی قابلیت ثبت ندارد.

قدم بعدی ثبت نام برند در سایت اداره مالکیت معنوی است برای این منظور باید قبلا اظهارنامه ثبت برند را هم تهیه کرده باشید و در هنگام ثبت نام در سایت بارگذاری کنید. از مشاور خود در تهیه اظهار نامه هم می توانید کمک بخواهید . در واقع این یکی از وظایف مشاوران و متخصصین حرفه ای است چرا که به اصول قانونی و جزئیات حقوقی این نوع اظهارنامه های تسلط کافی دارند.

درخواست شما توسط کارشناسان این اداره بررسی می شود و در صورت داشتن شرایط لازم با ان موافقت خواهد شد. شرایط لازم برای پذیرش برند زیاد هستند اما از میان می توان به عدم کپی برداری، نداشتن مشابهت با برند های داخلی و خارجی، عدم استفاده از الفاظ و یا عکس ها خلاف شرع و غیر قانونی، عدم استفاده از علائم کشور و لشکری و ملی و یا نبودن نشانه هایی برای گمراهی و فریب مشتریان ، عدم استفاده از عبارت های دو وجهی و یا دارای عمومیت و در نهایت نبودن برند به نام دیگران و یا داشتن مدعی دیگر را می توان نام برد.

نحوه ثبت برند لباس

یکی از اجناس اساسی و مهم و مورد نیاز جامعه که در طول تاریخ نقش به سزایی در معرفی و شناسایی فرهنگ،مذهب،شرایط اقتصادی و.....داشته است لباس می باشد.در دنیای امروز لباس نقش بسیار مهمی در معرفی اجتماعی اشخاص دارد.قابل ذکر است که لباس از لحاظ اقتصادی هم سهم بزرگی از سبد خانواده را از آن خود کرده و به خود اختصاص داده است.این تقاضا از سوی جامعه به قدری پهناور می باشد که افراد بسیار زیادی به امر تولید لباس می پردازند و به منظور توسعه و گسترش فعالیت خود نخست واحد تولیدی خود را ثبت می نمایند و سپس به منظور به ثبت رسانیدن برند لباس خود اقدام می نمایند.شرکت هایی که به امر تولید لباس مشغول می باشند همانند دیگر تولیدکنندگان نیازمند برند و ثبت آن می باشند.ثبت برند لباس برای تولید کنندگان پوشاک بسیار مهم و با اهمیت می باشد زیرا بدین صورت می توانند کالاهای خود را از دیگر کالاهایی که در بازار موجود می باشد تفکیک نمایند.قابل ذکر است که ثبت برند لباس برای تولید کنندگانی که به این امر مشغول می باشند به منزله ایجاد شناسامه ای می باشد که آنان را از شرکت های مشابه و رقیبان دیگر متفاوت می کند و در عین حال محصولات آن ها را در بازار به مصرف کنندگان معرفی می کند.

مزایای ثبت‌ برند لباس

اشخاصی که برای ثبت برند لباس خود اقدام می نمایند مزایایی را برای خود و شرکتشان به ارمغان می آورند که این مزایا به شرح ذیل می باشد:

 1. جلوگیری از هرگونه سوء استفاده از سوی شرکت های رقیب.
 2. ارتقا ارزش نام شرکت در بازار مصرف و در میان مشتریان.
 3. افزایش اعتبار بین المللی با دریافت علامت مخصوص بالای برند تجاری لباس.
 4. 4قابلیت ارتباط با شرکت های بزرگ تجاری در جهان و امکان بازاریابی بین المللی.
 5. جلوگیری از سرقت طرح ها و ایده های طراحی پوشاک توسط افراد سودجو.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌ برند لباس

1.تکمیل دو رونوشت اظهارنامه علامت.
2.مدارک هویت متقاضی.
الف- اشخاص حقیقی:رونوشت شناسنامه و کارت ملی.
ب- اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی ، تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء.
3.مدارک نماینده قانونی: در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی ( وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضاء برای اشخاص حقوقی و …) به عمل آید مدارک آن ضمیمه گردد.
4.ده نمونه گرافیکی با تصویر از علامت درخواست حداکثر در ابعاد 10×10 سانتی متر.
5.در صورت سه بعدی بودن علامت، ارائه علامت به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و در مجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند از الزامات می باشد.
6.ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال: جواز اعلامیه تاسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت از قبیل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا پروانه کسب و.......... الزامی می باشد.
7.استفاده از حق تقدم: چنانچه متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت خارج از کشور از مزایای حق تقدم (حداکثر تا6 ماه) استعمال نمایند بایستی مدارک مربوطه به حق تقدم را مصادف با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف مدت 15روز از آن تاریخ تسلیم نمایند.
8.رونوشتی از ضوابط و شرایط استفاده از علامت جمعی و تأییدیه مقام صلاحیت دار.
9.ارائه رسیدی که به پرداخت هزینه های قانونی مربوط می شود.

 

از اینکه تا انتهای مقاله همراه ما بودید صمیمانه سپاسگزاریم.

 

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
ثبت برند لباس 🥇【مراحل ثبت برند لباس ✔️】

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید