درخواست مشاوره رایگان

ثبت شرکتثبت تغییرات شرکتثبت برندخدمات اداری مشاوره

مراحل توقیف و شکایت طرح صنعتی ✔️

نگارش توسط : تیم تحریریه ایلیا     |     یکشنبه، 4 مرداد 1400


ممکن است کالایی با علامت تقلبی تولید شده باشد یا از طرح صنعتی ثبت شده بدون اجازه مالک آن بهره برداری شده و در ساخت و فروش کالا مورد استفاده قرار گرفته باشد، در این صورت مالک طرح یا قائم مقام وی می تواند از دادگاه صالح خواستار، توقیف کالاهای مذکور گردد.ثبت شرکت ایلیا در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا درباره ی مراحل توقف و جلوگیری از کپی طرح صنعتی مطالبی را ارائه نماید تا انتهای مقاله همراه ما باشید و در صورت روبرو شدن با هر سوال و موردی می توانید با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شکایت از کپی طرح صنعتی

  • در صورتی که صاحب و صاحبان یک طرح صنعتی ثبت شده متوجه تشابه یک طرح با طرح خود شوند می توانند برای جلوگیری از سواستفاده افراد از حرفه خود اقدام به شکایت از فرد تخطی کننده کنند . برای انجام این کار می توانند به موسسه حقوقی مراجعه کرده و طرح دعاوی کیفری خود را به آن ها ارائه داده تا آن ها با درایت و بهره مندی از تجربه خود امور مربوط به شکایت در راستای کپی طرح صنعتی را اجرا کنند .
  • برای انجام امور دعاوی باید به دادسرا مراجعه کرده  و سپس با گذراندن مراحل آن به دادگاه مربوط به دعاوی  و شکایت از طرح صنعتی کپی شده مراجعه کنند .
  • در راستای مراجع مربوطه برای رسیدگی به دعاوی حقوقی و همینطور قانونگذاری در این خصوص براساس تخصص باید مراجع خاص و باتجربه ای را انتخاب کرد .
  • در سال های اخیر ثبت در خصوص طرح دعاوی و حقوقی کپی طرح صنعتی در دفاتر قضایی و مراجع رسیدگی صلاحیتدار انجام خواهد شد .

برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز ادعای کیفری در خصوص شکایت از کپی طرح صنعتی در راستای سواستفاده از طرح خود با کارشناسان مجتمع حقوقی ایلیا با بیش از 18 سال سابقه در ارتباط باشید تا امور ثبتی و حقوقی شما در کم ترین زمان انجام گیرد. 

مراحل توقف و جلوگیری از کپی طرح صنعتی ثبت شده

با توجه به مفاد دادخواست تقدیمی مالک طرح صنعتی، مبنی برتوقیف کالاهای تولید شده غیرمجاز و مدارک پیوست دادخواست، از جمله رونوشت مصدق گواهی نامه طرح صنعتی، در صورت تودیع خسارت احتمالی و سپردن تضمین کافی از طرف خواهان و مالک طرح، طبق تشخیص و دستور قاضی رسیدگی کننده به دستور موقت، به منظور جبران خسارت و زیان وارده به خوانده در صورت محکوم به بی حقی شدن خواهان، دادگاه حکم و دستور موقت برتوقیف کالا برحسب درخواست خواهان صادر خواهد کرد. به عبارت دیگر در صورت ارائه مدارک لازم از طرف خواهان، توقیف کالاهای باآرم تقلبی و بهره برداری غیرمجاز از طرح صنعتی وی، مراجع قضایی طبق مواد 182 و 183 آئین نامه اجرایی قانون ثبت طرح های صنعتی موظفند نسبت به قبول تقاضای مذکور موافقت نمایند و می توانند قبل از صدور قرار توقیف کالا از متقاضی تضمین کافی اخذ نمایند.

درخواست صدور دستور توقیف کالا ممکن است در هر مرحله ای از مراحل دادرسی، در دادگاه یا حتی در مراحل رسیدگی دادسرا که پرونده در آن جا طرح و در حال بررسی است به عمل آید.

اجرای دستور توقیف کالای دارای علامت تقلبی، چنانچه کالا در گمرک بوده و وارد چرخه تجاری نشده باشد به وسیله مامورین گمرک والا به وسیله ماموران اجرای قوه قضائیه به عمل خواهد آمد.

طبق تبصره1 ماده 183 آئین نامه، دادسرا نیز در مقام رسیدگی به تخلفات و جرائم ارتکابی مربوط به طرح های ثبت شده می تواند راساً دستور توقیف کالاهای دارای علامت تقلبی را اعم از این که وارد چرخه تجاری شده یا نشده باشند، صادر نماید.

صدور دستور موقت و قرار تامین، وفق مقررات آئین داردسی خواهد بود (تبصره 2 ماده 183 آئین نامه)

درخواست صورت برداری یعنی تامین خواسته نسبت به کالاهای تولید شده با علامت تقلبی و استفاده از طرح صنعتی ثبت شده ،بدون اخذ اجازه از مالک آن، ممکن است قبل از اقامه دعوی ماهوی به عمل آید. در این صورت خواهان یا مالک طرح می تواند به نزدیک ترین دادگاه محل وقوع کالاهای مورد ادعا مراجعه و دادخواست تامین خواسته را تقدیم کند، دادگاه قرار تامین و صورت برداری از کالاهای مزبور را صادر ودستور اجرای قرار صادره را خواهد داد و ممکن است در قرار مزبور دادگاه برحسب درخواست خواهان دستور توقیف کالا را با اخذ تضمین کافی صادر کند وبه مرحله اجرا درآید.

دراین گونه موارد طبق ماده 184 آئین نامه، اگر خواهان تا 30 روز از تاریخ صدور دستور توقیف کالا، اقدام به طرح دعوی یا شکایت کیفری نکند،توقیفی که به عمل آمده باطل و خود به خود کان لم یکن می شود و متقاضی توقیف کالا مسئول پرداخت خسارات وارده به طرف مقابل خواهد بود که از محل تضمین سپرده شده قابل پرداخت است و اگر خسارت وارده زاید برمیزان یا خسارت احتمالی تودیع شده باشد، به موجب حکم دادگاه از سایر اموال مدعی باید پرداخت گردد.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

( به لبخندتان برترینیم )

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ثبت ایلیا

  • شعبه کرج: 137 32 – 026
  • شعبه تهران :119 55 266 – 021
  • سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی WWW.ELIYA.IR
  • پست الکترونیکی به نشانی INFO@ ELIYA.IR

 

ما با شما تماس میگیریم لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید

پاسخ دادن به :

فرم ارسال نظر و سوال
ارسال با تشکر از ارسال نظر . پس از تایید نظر شما درج خواهد شد
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
پایان مشاوره

به سیستم مشاوره آنی خوش آمدید .
لطفا جهت شروع پشتیبانی یکی از روش های زیر را انتخاب فرمایید