جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

فواید شرکت تک شریک در ایران

شرکت تک شریک در ایران

برای اطلاع از فواید شرکت تک شریک در ایران باید اول به بررسی ثبت شرکت در حقوق ایران بپردازیم. بر اساس حقوق ایران شرکت به معنای مشارکت است. اشخاص به صورت تک نفره نمی توانند شرکت ثبت کنند اما شخص می تواند تنها با یک شریک اقدام به ثبت شرکت کند.

فایده شرکت تک شریک در ایران

در مورد شرکت های تک شریکه این سؤال اساسی مطرح است. که اگر در این شرکتها همه سرمایه شرکت به وسیله یک شخص تأمین و همه امور شرکت نیز به وسیله همان شخص اداره می شود، چه ضرورتی برای تشکیل چنین شرکتی وجود دارد و چه فوایدی بر آن مرتب است؟

در پاسخ باید گفت که بدون تردید تشکیل چنین شرکتهایی فواید متعددی دارد که می توان به مورد زیر اشاره کرد:

اگر شخص با همان میزان سرمایه ای که برای تشکیل شرکت تک شریکه اختصاص داده است. به طور شخصی و مباشرتی تجارت نماید. بعد از مدتی ورشکسته شده و در اثر آن نتواند بدهی های خود را بپردازد.

با صدور حکم ورشکستگی او، وی از انجام معاملات تجاری ممنوع گردیده و حق اشتغال به آنها را نداشته بلکه بالاتر از حق تصرف در اموال و حقوق مالی خویش نیز ممنوع می گردد. (ماده ۴۱۸ ق.ت)

در حالی که اگر در قالب شرکت اشتغال به فعالیت تجاری داشته باشد و شرکت ورشکسته گردد. درست است که با صدور حکم ورشکستگی، شرکت منحل می شود ولی خود شخص که در واقع مؤسس شرکت و تنها شریک آن بوده است هیچ ممنوعیتی از تصرف در اموال خویش نخواهد داشت.

شرکت تک شریک در ایران

می تواند با بقیه اموال خود به تجارت پرداخته یا اشتغال دیگری داشته باشد. حتی در شرکتهای سرمایه (مانند سهامی و با مسئولیت محدود) طلبکاران شرکت مزبور نیز نمی توانند بابت مطالبات خود به وی مراجعه نمایند.

با توجه به آنچه در مورد لزوم همکاری دو یا چند شخص بیان گردید روشن می شود که هیچ شرکت تجاری را نمی توان با کمتر از دو شخص تشکیل داد. البته شخص مزبور می تواند شخص حقیقی باشد یا حقوقی. بنابراین شرکت تجاری می تواند متشکل از چند شخص حقیقی باشد. یا چند شخص حقوقی و یا ترکیبی از شخص حقیقی و حقوقی.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رحمانی
رحمانی
2 سال قبل

شرکتم و میخوام یک نفره ثبت کنم ولی گفتن نمیشه چیکارکنم