جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

صفر تا صد اسناد در وجه حامل

اسناد در وجه حامل را با مشاوره حقوقی ایلیا می توانید در کم ترین زمان انجام داده و برای انجام امور حقوقی ایلیا روی تخصص ما حساب کنید.

درباره اسناد در وجه حامل

تعریف سند در وجه حامل

سند در وجه حامل»، سندی است که مشخصات دارنده روی آن نوشته نشده و قابل پرداخت به حامل آن است، مگر در موارد زیر: در صورت توقیف وجه از طرف مقامات قضایی و یا در صورت امتناع حامل از تسلیم سند و یا در صورتی که عدم مالکیت دارنده سند، در دادگاه محرز شود.

فقدان سند در وجه حامل

صورت مفقود شدن سند در وجه حامل، احراز مالکیت مالک اصلی آن دشوار می باشد، در هر حال، مقنن طریق احراز مالکیت این اسناد را به شرح زیر مقرر داشته است:

  • انواع اسناد

به موجب ماده ۳۲۲ قانون تجارت: انواع اسناد در وجه حامل به شرح زیر می باشد:
الف) اسنادی که دارای ورقه کوپن یا ضمیمه برای تجدید اوراق کوپن باشد. ب) اوراق کوپن با ضمیمه مربوط به سند. ج) اسناد دیگر مانند سفته و چک در وجه حامل.

نحوه احراز مالکیت

اول – در صورت مورد «الف» مدعی باید در دادگاه محل اقامت مدیون، ثابت نماید که سند در تصرف او بوده و فعلا مفقود شده است و در مورد به ارائه خود سند کافی است.

دوم – در هر دو صورت فوق، دادگاه مراتب را ۳ روزنامه رسمی آگهی نموده و برای ارائه آن ۳ سال مدت را تعیین کرد و در صورت عدم ارائه سند در مهلت مقرر، دادگاه حکم بر ابطال سند، صادر خواهد کرد.

ادامه مطلب
منافع تفیض شده دارنده مالکیت فکری در اثر نقض

سوم – اسناد مشمول مورد «ج»، دادگاه در صورت احراز صحت ادعا، حکم به تودیع سپردن) سند در صندوق دادگستری توسط مدیون خواهد نمود.

احکام جنبی

الف- در صورت گم شدن سند در وجه حامل، دادگاه به تقاضای مدعی، مدیون را از پرداخت وجه در مقابل ارائه سند معاف کند، مگر با گرفتن ضامن یا تأمینی که به تصویب دادگاه برسد.

ب- پس از صدور احکامی که ابطال سند، مدعی می تواند تقاضا کند به خرج او سند جدید با اوراق کوپن جدید به او داده شود.

تبصره: ماده ۳۳۴ قانون تجارت، در مورد اسکناس که یک سند در وجه حامل می باشد مقررات مذکور، جاری نیست.

پل ارتباطی مجتمع ایلیا

)به لبخندتان برترینیم (

شماره تماس مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا

· شعبه کرج: 137 32 – 026

· شعبه تهران :119 55 266 – 021

· سامانه ی پیامکی: 32 52 52 32

· سامانه ی تخصصی ثبتی و حقوقی : WWW.ELIYA.IR

· پست الکترونیکی به نشانی [email protected] ELIYA.IR:

خدمات قابل ارائه مجتمع ثبتی ، اداری و حقوقی ایلیا ( ثبت شرکت ایلیا ) در کلیه واحد های ثبتی اداره ثبت شرکتها در چهار چوب قانون تجارت ایران شامل ( ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت ) خدمات نام تجاری در اداره مالکیت صنعتی شامل ( ثبت برند و ثبت علامت تجاری ، ثبت طرح صنعتی و ثبت اختراع ) همچنین اموراخذ کارت بازرگانی در اتاق بازرگانی استانها ی کشور ) و کلیه خدمات اداری و اخذ انواع مجوزها در کل مراجع ذیصلاح ، همچنین امور حقوقی ( دعاوی کیفری ، خانواده و حقوقی کلیه دادگاه ها ) و تهیه و تدوین و تنظیم انواع قرارداد های تخصصی درسراسر ایران .

ادامه مطلب
ارزش گذاری برند و تعیین ارزش و قیمت نام و علائم تجاری
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها