جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

سهام شرکت از دیدگاه حسابداران

سهام شرکت از دیدگاه حسابداران

در این مقاله سعی داریم برایتان در رابطه با تقسیم بندی سهام شرکت از دیدگاه حسابداران توضیحات جامعی ارائه دهیم در صورت تمایل به مشاوره تخصصی در این زمینه می توانید با کارشناسان مجتمع حقوقی ایلیا تماس بگیرید و با صرف زمان کمتری تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه تقسیم سهام شرکت از دیدگاه حسابداران

قانونگذار و حقوقدانان به غیر از مواردی که ذکر گردیده به سهام های دیگری اشاره کرده اند اما آن را در دسته بندی خاصی قرار نداده اند زیرا اشاره به انواع دیگری از سهام که کارگشای فهم بهتر از جزئیات سهام باشد در اینگونه سهام ها عبارتند از:

  •  سهام مؤسس

سهام مؤسس سهامی است که صاحب آن به دلیل ارائه خدماتی در زمان تأسیس شرکت از مزایایی از قبیل قسمتی از منافع شرکت تجاری یا قسمتی از دارایی اضافه بر سرمایه باقی مانده شرکت در حین تصفیه بهره مند می شود و این نوع سهام برای مؤسسین در نظر گرفته شده است.

ایجاد سهام های مؤسس باید در اساسنامه شرکت پیش بینی شده باشد و شکل آن ها مانند سهام معمولی می تواند با نام یا بی نام باشد. سهام مؤسس قابل معامله بوده و از لحاظ مالیاتی نیز مانند سهام تلقی می شوند البته درباره ماهیت آن بحث های زیادی گردیده است.

سهام شرکت از دیدگاه حسابداران
سهام شرکت از دیدگاه حسابداران
  •  سهام مدیریتی

زمانی که یکی از سهام داران اختیار دارد یک عضو از هیئت مدیره را انتخاب نماید که به این سهامدار سهام مدیریتی می گویند.

  •  سهام کنترلی

حداقل میزان سهامها مورد نیاز برای آن که دارنده آن قادر به تعیین اکثریت اعضاء هیأت مدیره شرکتها باشد و به این وسیله بتوانند کنترل شرکت را به دست اشخاصی که خود می خواهند بسپارند.

  •  سهام جایزه

همان اضافه ارزش سهامی است که از سهامداران جدید اخذ و به سهام داران قبلی شرکت داده می شود.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها