جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

چگونگی رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

چگونگی رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها مطلب مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود از این جهت در این مقاله سعی داریم نکات حقوقی ثبت شرکت را در قالب توضیحات جامع ارائه دهیم پیشنهاد می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

قانونی که در رابطه با امضای اعضا و بازرسین زیر صورتجلسه مجامع عمومی وجود دارد باید گفت برای برخی از شرکتهای دولتی و بخش خصوصی صدق نمیکند و بعضی از صفحات توسط اعضای هیئت مدیره امضا نمی شود.

از طرفی همان طور که بیان گردید، تعداد قابل توجه از صورتجلسات انواع مجامع عمومی شرکت های خصوصی، دولتی و شرکت های نفتی و شرکت های مشمول خصوصی سازی فقط در صفحه انتهایی و یا یکی از صفحات هیات رئیسه امضا می نماید که با توجه به رویه ثبت شرکت ها برخی از آن ها منجربه ثبت می گردد.

برخی دیگر با ایراد عدم تکمیل امضاء مواجه می گردد، که به نظر می رسد شرایط ماده 105 لایحه اصلاحی برای صورتجلسات مجامع عمومی که صفحه آخر آن توسط هیات رئیسه امضا شده است محقق گردیده است.

البته این نکته در ادارات ثبتی مشاهده می گردد در برخی از پرونده های ثبتی صورتجلسات چند برگی که صفحه آخر آن به امضاء هیات رئیسه رسیده است در صحت مندرجات صفحات بدون امضاء تردید حاصل می گردد و در برخی موارد از سوی اعضای حاضر در شرکت اعلام می شود که صفحات فاقد امضاء نامعتبر و یا مندرجات آن تغییر نموده است که این امر دارای عنصر معنوی جرم جعل مفادی و یا معنوی خواهد بود که تطبیق و یا احراز وقوع جرم از صلاحیت ادارات ثبت خارج می باشد.

رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها
رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

ضمانت اجرای ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

از طرفی ضمانت اجرای ماده 105 قانون اخیرالذکر ماده 256 همان قانون است که اشاره می نماید هیات رئیسه هر مجمع عمومی که صورتجلسه مذکور در ماده 105را تنظیم نکند به مجازات در ماده 255 محکوم خواهد شد و مطابق با ماده 105 هیچ گونه تکلیفی برای امضا تمام صفحات صورتجلسه مقرر ننموده و امضاء هیات رئیسه و ارائه اصول صورتجلسات به مرجع ثبت شرکت ها به منزله رعایت شکلی قوانین در مستندات ابرازی می باشد.

مباحث مربوط به صورتجلسات تنفسی و همچنین رعایت مواد 101،102،104 و105 لایحه اصلاحی قانون تجارت، در تمامی مجامع عمومی از جمله مجمع عمومی موسس، عادی و فوق العاده لازم الرعایه می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها