جهت شروع ثبت و مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمایید

هر ساعتی در روز کنار شما هستیم

با کارشناسان ما مستقیم در تماس باشید
در ساعات کاری پاسخگوی تلفنی شما هستیم . بعداز تایم کاری لطفا واتس اپ پیام ارسال کنید

چگونگی رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

چگونگی رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها مطلب مهم است. که در این مقاله سعی داریم برایتان در رابطه با قانون لایحه ی اصلاحی قانون تجارت شرکتها توضیحات جامعی را ارائه دهیم لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طبق ماده 105 قانون تجارت صورتجلسه مجامع عمومی باید توسط اعضای هیئت رئیسه و همچنین ناظران و منشی جلسه به امضا برسد این تشریفاتی است که در ثبت شرکت ها باید رعایت شود. (تصمیم گیری هیئت مدیره همراه با حضوره بازرس و منشی به همراه امضای آنها در انتهای تصمیم گیری پای صورت جلسه)

چگونگی رعایت ماده 105 لایحه اصلاحی قانون تجارت شرکتها

قانونی که در رابطه با ا مضای اعضا و بازرسین زیر صورتجلسه مجامع عمومی وجود دارد باید گفت برای برخی از شرکتهای دولتی و بخش خصوصی صدق نمیکند و بعضی از صفحات توسط اعضای هیئت مدیره امضا نمی شود

از طرفی همان طور که بیان گردید، تعداد قابل توجه از صورتجلسات انواع مجامع عمومی شرکت های خصوصی، دولتی و شرکت های نفتی و شرکت های مشمول خصوصی سازی فقط در صفحه انتهایی و یا یکی از صفحات هیات رئیسه امضا می نماید که با توجه به رویه ثبت شرکت ها برخی از آن ها منجربه ثبت می گردد.

برخی دیگر با ایراد عدم تکمیل امضاء مواجه می گردد، که به نظر می رسد شرایط ماده 105 لایحه اصلاحی برای صورتجلسات مجامع عمومی که صفحه آخر آن توسط هیات رئیسه امضا شده است محقق گردیده است.

البته این نکته در ادارات ثبتی مشاهده می گردد در برخی از پرونده های ثبتی صورتجلسات چند برگی که صفحه آخر آن به امضاء هیات رئیسه رسیده است در صحت مندرجات صفحات بدون امضاء تردید حاصل می گردد و در برخی موارد از سوی اعضای حاضر در شرکت اعلام می شود که صفحات فاقد امضاء نامعتبر و یا مندرجات آن تغییر نموده است که این امر دارای عنصر معنوی جرم جعل مفادی و یا معنوی خواهد بود که تطبیق ویا احراز وقوع جرم از صلاحیت ادارات ثبت خارج می باشد.

ادامه مطلب
نمونه قرارداد پیمانکاری نصب آسانسور

از طرفی ضمانت اجرای ماده105 قانون اخیرالذکر ماده 256 همان قانون است که اشاره می نماید هیات رئیسه هر مجمع عمومی که صورتجلسه مذکور در ماده 105را تنظیم نکند به مجازات در ماده 255 محکوم خواهد شد و مطابق با ماده 105 هیچ گونه تکلیفی برای امضاء تمام صفحات صورتجلسه مقرر ننموده وامضاء هیات رئیسه و ارائه اصول صورتجلسات به مرجع ثبت شرکت ها به منزله رعایت شکلی قوانین ر مستندات ابرازی می باشد.

مباحث مربوط به صورتجلسات تنفسی و همچنین رعایت مواد 101،102،104 و105 لایحه اصلاحی قانون تجارت، در تمامی مجامع عمومی از جمله مجمع عمومی موسس، عادی و فوق العاده لازم الرعایه می باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها